Emma a plecat... |Condoleante|

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Clori spune:

Aida, nu ti-am scris niciodata dar am citit povestea ta, m-am rugat alaturi de voi, am varsat lacrimi alaturi de voi, am zambit alaturi de voi... Acum sunt alaturi de voi in aceasta durere nemasurata. Fie ca Isus sa ia sufletelul atat de incercat al micutei Emma in bratele Sale si sa-i daruiasca lumina cea fara de sfarsit! Iar Domnul sa mangaie inimile voastre, in care ea a lasat un gol imens... Dragostea dintre voi nu va muri niciodata si Emma va fi intotdeauna langa tine, chiar daca tu nu o vei mai putea vedea si nu vei mai putea fi alaturi de ea asa ca pana acum. Sa-ti amintesti numai lucrurile frumoase si anii sa stearga amintirea ultimelor luni, care au fost atat de grele pentru amandoua. Sunt convinsa ca ea stie ca ai facut tot ceea ce ai putut pentru ea si nu e vina ta ca nu s-a descoperit inca leacul pentru aceasta boala necrutatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Libelula76 spune:

Aida, acum am intrat dupa o pauza de cateva zile, si .... sunt coplesita , , e foarte dureros pentru noi, si nici nu-mi pot imagina cat de dureros si greu trebuie sa fie pentru voi.Sincere condoleante, Dumnezeu sa o odihneasca si sa o aiba in paza lui pe scumpa Emma! Sigur El stie ce este mai bine pentru noi, pentru Emma, care a fost o lectie de viata, pentru noi toti, care am invatat mai multe din aceasta poveste a voastra cat altii intr-o viata sau chiar mai multe.
Ai fost, esti si vei ramane vesnic mama Emmei, cea buna, puternica, iubitoare, sunt sigura ca ea stie si a simtit ca a-ti facut tot ce era omeneste posibil,dar atat a fost drumul ei pe pamant, posibil ca misiunea ei sa se fi indeplinit,acum este acolo unde ingerii o inconjoara, e fericita si vegheaza mereu la voi,fii convinsa de asta, crede si vei simti ca asa este.
Condoleante si din partea lui Seba, maica-mea, socru-miu , soacra-mea si toata lumea care va cunoaste . imi pare nespus de rau ca nu am aflat la timp pentru a o conduce pe ultimul drum chiar mi-as fi dorit si nu-mi pot ierta faptul ca nu am intrat pe forum in weekend cum fac in fiecare zi, dar acum e prea tarziu, asta e.
Te astept pe la noi, cand o sa ai putere si o sa poti, cu mare drag, te imbratisez, si Dumnezeu sa-ti dea putere multa sa treci peste tragedia asta, iar cand va veni bebicul sa aiba parte de Aida cea buna , iubitoare optimista si puternica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Intr-o noapte de iarna, 3 spre 4 decembrie, am visat o bucatica din Rai.
Un vis splendid ce l-am avut doar o singura data, dar il tin minte pentru toata viata. Ma plimbam pe o alee inconjurata de flori, care mai de care mai frumoase. Ciripit de pasarele, multitudine de culori - toate au creat un tablou minunat. Mai mult decat atat se simtea fericirea in aer. Eram in paradis. Si chiar daca doar visul m-a purtat acolo, eram pe deplin fericita pentru acele clipe de neuitat.

Sunt convinsa ca Emma e acolo si se bucura de tot ce o inconjoara.
Aida draga, Dumnezeu sa va dea putere sa treceti peste aceasta suferinta. Stiu ca va e foarte greu fara ea.
Pe cat de mare e bucuria parintilor la nasterea unui copil, pe atat de grea e despartirea.
Cu toate astea, dincolo de nori, e o raza de lumina!
Aveti grija de voi si de "samburel".


Album 1 + Album 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibaby spune:

Aida, sufar si plang ..... de cate ori deschid acest forum si nu numai ,seara la culcare imi vine in minte chipul ei si lupta voastra pentru supravietuire ,zadarnica voastra lupta si plang ,plang ,plang pentru ca e intr-adevar greu ,greu de crezut sau mai bine zis de acceptat ,ma trezesc dimineatza cu ochii umflati .....ca sa nu mai spun ca sunt organizator de evenimente (culmea: pentru copii) si vineri cand am aflat vestea eram in toiul petrecerilor , toata lumea vesela , eu ma furisam la baie sa-mi mai spal fata cu apa rece din cand in cand ca nu-mi puteam inabusi siroaiele de lacrimi dupa care ieseam si incercam o grimasa, ca zambet nu cred ca se putea numi ,ca sa nu creez oamenilor (parinti ai copiilor)o impresie proasta avand si rol de gazda al evenimentului ,sambata la fel , duminica la fel ......daca pentru mine e asa greu ...... la tine totul e amplificat de zeci , de sute ,de mii de ori .....


Trebuie incet incet sa accepti , nu poti trai incarcata de remuscari , de trecut si de neputinta ..... asta a fost karma ei ,ai fost foarte atasata de ea si de aceea va fi greu sa te desprinzi ,dar va trebui sa traiesti in prezent datorita celolalti care te iubesc si datorita samburelului din burtica ta caruia ii transmiti toate aceste emotii .

Trebuie sa te gandesti la cei prezenti pentru ca au nevoie de tine , asta nu inseamna sa uiti de EMMA ,oricum nu vei putea,insa sa nu te lasi coplesita de ganduri de vinovatie sau de remuscari ,pentru ca nu aduc nimik bun pentru tine si cei dragi tie .

Nu ma pricep prea mult la astrologie insa ce pot sa-ti spun este faptul ca tot anul 2009 era pentru ea un an al schimbarii destinului deci nu neaparat pana implinea varsta de 7 ani,iar luna aprilie reiese din calcule singura luna de final .

Iti pot recomanda daca crezi si simti ca ai nevoie de ajutor ,pe doamna Aurora Sitarus ,renumit astrolog ,numerolog si bioterapeut ,care a trecut printr-o suferinta asemenataoare cu a ta si anume si-a pierdut copilul ,fata care desi avea 28 de ani nu suferise de nimik grav pana in urma cu un an cand mergand la mare a contactat din apa un virus in urma caruia in 48 de ore a orbit.

Fata era pictorita si ca si mama ei avea aceasta preocupare cu astrologia
Necesita o operatie la ochi undeva in strainatate, insa bugetul nu le permitea acest lucru ,asa ca incercand sa caute o metoda de face rost de acesti bani s-a apucat din nou de pictat .A strans banii de prima operatie din vanzarea tablourilor dar a mai fost nevoie de inca o interventie in urma careia a decedat .

Personal am vizitat la sala Dalles expozitia Simonei Sitarus organizata de mama ei la 3 saptamani de la deces ......nu va puteti imagina ce tablouri a putut crea aceasta pictorita oarba ...iar mama ei ne intampuna cu zambetul pe buze ....era uluitor cum isi putea ascunde aceasta suferinta.
De aceea am cautat-o la 2 luni dupa tragicul eveniment(timp de 6 saptamani nu avea voie sa profeseze), la cabinetul ei pentru anumite lucruri pe care voiam sa le stiu in acest domeniu al numerologiei si astfel am aflat momentele de cumpana din viata mea ,precum si cum poti trece mai usor pe cele care vor veni.

Iti recomand cu mare caldura aceasta minune de femeie care sub seninantatea fetei si zambetul discret ascunde o mare suferinta si care te poate indruma sa intelegi anumite lucruri si sa le poti accepta mai usor .



Alaturi de tine si de familia ta,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

De cateva luni am citit despre durerea, suferinta si lupta voastra; nu am putut sa scriu, m-am rugat pentru voi.
Este nemasurata si sfasietoare durerea parintilor in astfel de momente, pentru noi, cei din afara este greu sa gasim cuvintele...
PUIULE MIC, de acolo din Rai, vegheaza tu asupra parintilor tai care te vor iubi mereu, alina-le durerea, da-le puterea necesara,vegheaza asupra sufletelului mic ce va sa vina si pe care nu l-ai cunoscut. Nu te vom uita, EMMA draga, suflet pur!
AIDA suntem alaturi de voi cu toate gandurile noastre bune! Sa aveti putere!

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emag spune:

Am crezut intotdeauna ca exista o lume mai buna dincolo de lumea asta... Ca nu se poate, nu se poate limita tot la ce si cat traim aici. Ca trebuie, trebuie sa existe o rasplata pentru suferinta, pentru durerea de aici.
Sunt convinsa ca Emma e inconjurata de Lumina, de Dragoste, de Liniste. Sunt sigura ca din Lumina, ea revarsa asupra ta iubire si ca ea, iubita de ea, va trimite alinare sufletului tau atat de lovit.

Te imbratisez, Aida!



Ziana - povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Durere mai mare ca asta nu poate exista, sunt cu lacrimi in ochi de cand am citit primele randuri de la acest topic.
Dumnzeu e mare, o sa va dea putere sa reusit sa traiti cu acesta durere, nu sa treceti peste atat durere.
Domnul sa va aiba in paza si micuta si gingasa Emma sa ramana vie in ochii si gandurile si sufletul vostru pana ce va veti intalni cu ea, candva...
Condoleante


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Sa ai un somn linistit puiule mic

Aida sincere condoleante tie si familiei tale, sa aveti puterea necesara sa treceti peste aceasta imensa durere.....Emma va fii mereu alaturi de voi

Este cumplitt

Diana mami de Raisa Maria 29.03.2007


Iubeste-ma cand o merit cel mai putin, pentru ca atunci am nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Cu multa durere in suflet adresez condoleante familiei greu incercate.

Am privit albumul lor si am descoperit un univers intreg, de o caldura si o vitalitate rarissime. Si pe Emma, un copil care radiaza o viata interioara bogata si fara sincope. Sunt sigura ca a fost fericita, plina de incredere in oameni si fara clipe de deznadejde. Am observat atasamentul tatalui, mereu prezent pentru fetita si sotie, delicatetea mamei, plina de afectiune nu doar pentru Emma, ci pentru toti copiii din cartier carora le cumpara suveniruri si atentii, de ziua Emmei sau altfel. Am observat generozitatea si calitatea sufleteasca exceptionala a acestui cuplu care a inteles sa imparta atentia si resursele sale cu numeroase animale, in ciuda agoniei de a se zbate pentru salvarea copilului bolnav incurabil. Cate familii, exemple sunt si pe aici destule, nu dau un sut in dos animalului care le-a fost credincios toata viata lui, doar pentru ca apare printul mostenitor, perfect sanatos si fara nici o problema... Parintii Emmei sunt un exemplu de marinimie, de bunavointa, de iubire netarmurita, de sensibilitate, de normalitate. Ce oameni!

Emma nu se putea naste intr-o familie mai buna.

Dumnezeu sa odihneasca minunata copila si sa lumineze calea parintilor si celor apropiati pana la reintalnirea cu ea.

Un inger si-a primit aripile.

Cantec pentru micuta Emma...http://www.youtube.com/watch?v=nDrxJXjIgG4&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo29 spune:


Sincere condoleante!
Multa putere parintilor!


Simo si David(9 noiembrie 2006)


Mergi la inceput