Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(112)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna mamici,burtici,pitici si samburici,



Eu mi-s,au aparut colicii ;in rest totul e in parametri.

Aftele sunt f durereoase,ar fi perfect ca preparatele cu anestezin sa fi fol si la sugari ca ar amorti locul si ar manca mai usor





Blogul lui Bogdan-Andrei
Varsta lui Donu' Bodo
Varsta Isabella-Elena
goblenuri-relatii pe blogul Donului
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna fetelor!

Florinela, mie nu mi-a zis de glicerina, ci de bicarbonat de sodiu - 1 lingurita la 100 ml apa plaa fiarta si racita si tot asa,cu o compresa inmuiata in apa asta stearsa gurita. Eu am mai folosit si glicerina, dar acum nu mai am.

Pisigri, refluxul asta are deobicei ca prim indiciu regurgitatia in cantitate mare. Dar nu e obligatoriu. Poate sa fie normala, sau deloc - la noi e normala, adica nu la fiecare masa si in cantitate ponderata. Ideea e ca nu functioneaza bine o valva dintre stomacel si esofag si mancarica se intoarce inapoi in esofag si cauzeaza arsuri si disconfort.
La noi simptomele sunt: colici f f puternici care nu au cedat la absolut niciun medicament, plans dupa aproape fiecare masa si uneori si in timpul ei, dificultate in a da aerul afara - cand o pun pe genunchi sa pe piept vertical sa dea aerul afara, plange tare, se vede ca se chinuie, scoate niste sunete f ciudate, dar nu ragaie. Se face o ecografie cu bariu ca sa detecteze daca este intr-adevar asta sau nu. Noi mergem saptamana viitoare.

Monica, ce frumoasa e Luana. Ma uitam prin comparatie la primele poze, cele de la sosirea acasa, a crescut tare mititica, sa fie sanatoasa

Novus, tu ma intrebasesi de ce ne-a dat supliment de fier. Pt ca ne-a facut o hempgrama si are anemie, ea fiind si prematur si eu si sotul avand incompatibilitate de grupa sanguina. Dar doctorita de la Grigore mi-a zis ca anemia nu inseamna mereu lipsa de fier (in mare parte din cazuri, dar nu e lege universala)si ca pt a vedea daca e fierul vom face o sideremie.

Pupici fetelor!

Mami de Ana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

A nascut Alina!
"Am nascut o printesa frumoasa si dulce. 39week, 3270 gr, ora 10:30"

Am vorbit cu ea, este bine, si am auzit-o pe bebelina, are un glascior!

Felicitari, Alina!
Bun venit Natalia!

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Fetelor, m-ati bagat in ceata voi acum cu afta bucala !! cum se manifesta ? la noi e ca o depunere alba pe limba si pe cerul gurii...

Alta intrebare: oare cum se cheama vaccinul de cumparat ?

Noi am dormit superrr de la 22 pana la 5 ; reteta am gasit-o ieri: dimineata 3 ore plimare apoi mancat, marait toata dupa amiaza si atunci scos din nou la aer, mancare din nou baita si somn de voie !!!



Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gessy spune:

felicitari mamica alina
sa iti traiasca bebeul si sa fiti sanatosi. FELICITARI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus
oare cum se cheama vaccinul de cumparat ?

Infarix-hexa, se face la 2 si la 6 luni (are si pt HepB) Infarix fara Hexa, la 4 luni si un an. Costa in jur de 200 lei, vezi ca de la cabinetul medical il pot comanda si costa un pic mai putin decat in farmacie.
La 2 si 6 luni-HepB+DTP+VPO; la 4 luni-DTP+VPO (fara HepB)
DTP - vaccinul diftero-tetano-petrusis
VPO - vaccinul polio oral
vaccinurile-ai si explicatia initalelor.



Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Fetelor, m-ati bagat in ceata voi acum cu afta bucala !! cum se manifesta ? la noi e ca o depunere alba pe limba si pe cerul gurii...

Ulceratiile aftoase (aftele) apar sub forma unor formatiuni micotice albicioase, sunt localizate in interiorul gurii (cu precadere pe limba, pe interiorul obrajilor, pe interiorul buzelor, pe cerul gurii sau la baza limbii) si se dezvolta foarte repede.

In general, ele apar in urma unei infectii cu un virus, dar si in cazul in care copilul a urmat un tratament indelungat cu antibiotice sau are o carenta de vitamine (in special B si C). De obicei, nu necesita tratament, vindecarea facandu-se in 7-10 zile, insa poate recidiva.

Doar in cazul in care aceste leziuni se infecteaza (atunci cand sunt traumatizate) este necesar sa mergi la medic, pentru a-ti prescrie un tratament cu antibiotic. Aftele sunt cunoscute si sub denumirea de stomatita aftoasa. Aparitia acestor ulceratii este insotita de febra mare. Desi nu sunt considerate a fi periculoase, nu trebuie sa le tratezi cu indiferenta, caci, de obicei, sunt foarte dureroase si il pot face pe bebelusul tau sa fie foarte agitat si sa refuze mancarea (din pricina durerii pe care o resimte la contactul cu alimentele si apa).

Pentru calmarea durerilor poti folosi preparate pe baza de glicerina, pe care le gasesti in farmacii. Febra si refuzul de a manca pot duce la deshidratarea celui mic, ceea ce nu este deloc bine, caci, in aceasta situatie, copilul ar putea necesita internare in spital. Asadar, da-i sa bea multe lichide (nu sucuri acidulate sau pe baza de citrice), pentru a putea preveni un astfel de pericol. Ceea ce ar mai trebui sa stii este faptul ca aftele nu sunt contagioase.

Sfat: Deoarece cauzele care determina aparitia aftelor nu sunt complet elucidate si, implicit, nu prea sunt descrise nici masuri specifice de prevenire, tot ceea ce trebuie sa faci este sa mentii, pentru copilul tau, o igiena riguroasa a mainilor si a cavitatii bucale. Badijoneaza gingiile micutului cu solutie de glicerina boraxata sau cu ceai de musetel, pentru a preveni aparitia aftelor. Spala-l frecvent pe manute si mai ales spala-i toate jucariile pe care are tendinta sa le introduca in gura. |n cazul in care iti hranesti copilul la san, foarte importanta este si igiena mameloanelor, pe care, inainte de alaptat, ar trebui sa le stergi cu glicerina boraxata.
http://ghiocei2009.blogspot.com/2009/04/aftele.html

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06
Monica, ce frumoasa e Luana. Ma uitam prin comparatie la primele poze, cele de la sosirea acasa, a crescut tare mititica, sa fie sanatoasa

Multumesc mult! Intr-adevar a crescut mult, si s-a maturizat. In 2 luni a crescut 10 cm, si greutatea si-a dublat-o, ceea ce este extraordinar de bine pt un prematur mic.
Ii multumim Lui Dumnezeu, ca a facut minunea!

Imi pare rau ca aveti asa probleme.

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

A nascut Alina!
"Am nascut o printeaa frumoasa si dulce. 39week, 3270 gr, ora 10:30"

Am vorbit cu ea, este bine, si am auzit-o pe bebelina, are un glascior!

Felicitari, Alina!
Bun venit Natalia!

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!


FELICITARI ALINA
Bine ai venit Natalia!


8+

Mariana

Mazarica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

buna dimineata
ce fac fetele???
eu iar am pierdut o gramada de pagini, nu mai stiu la ce pagina am ramas la capitolul trecut. o sa incerc sa recuperez.
shasa ce a facut pana la urma??? a ramas la spital?

alina avea cezariana programata azi, nu?

HAI ALINA

fetelor, am si eu o intrebare referitoare la lohii. cam cat au durat la voi? eu am 12 zile de la nashtere si inca sangerez, ushor e adevarat dar sunt inca de culoare roshu aprins. citisem pe undeva ca trebuie sa devina roz...apoi alb-galbui...dar cand?



Mergi la inceput