Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(112)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Buna dimneaataaa!Trezireaaa!
Da, Flornela, de la afta plange si papa greu. Cere ceva pt bebe daca exista sa nu il doara, pt copilasii mari exista un preparat in farmacie cu anestezina si amorteste locul, habar nu am daca e voie la bebe. La Clau ii dam, dar e mare.
Ana-Maria, ne mutam la scutece in luna mai, indiferent daca fetele care au trecut de DPN si nu mai dat nici un semn vin sau nu, dar ne mutam tot cu listuta noastra.


Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Hai Alina!


Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

La ultimul consult,de sapt aceasta, dr mi-a spus ca am colul foarte scurtat si ca da sa se deschida. Asa ca de luni ma interneaza si voi sta pana voi naste. Nasterea va fi prin cezariana.
Am niste emotii, parca nu imi vine sa cred ce putin mai e.

Va pe toate si sa ne "vedem" cu bine.


"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Cred ca o sa va placa si voua: un zambet frumos pt o zi frumoasa!

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Florinela,
Nici mie nu mi s-a spus nimic de glicerina boraxata, dar daca nu ma insel asta se dadea in caz de candidoza bucala la bebe, la care se pot forma depozite maaari care il deranjeaza. Dar nu sint sigura. Mie mi-a spus mama cind eram in maternitate sa ma uit in gurita Ilincai daca nu are depozite albe, si daca are sa vorbesc cu asistentele sa imi dea ceva tratament; nu a fost cazul. Chestiile astea date "preventiv" pe mine ma scot din sarite, ca aici nu e vorba de un vaccin sau de o prevenre a rahitismului, e un simplu moft sa mizgilesti copilul in gura cu tot felul de porcarii chiar daca nu are nimic. Deci nu esti singura care nu a fost "informata" de treaba asta, si nu mai intra asa in panica de cite ori mai auzi cite o "inventie" de-asta.

Pisik,
Cum se manifesta boala d ereflux gastro-esofagian? Adica de unde stii ca e asta si nu simple colici?

Nu mai stiu cine intreba cind te pui pe picioare dupa cezariana - dar nu raspunsese nimeni.
Eu m-am pus pe picioare a doua zi , adica m-au operat la 19 si a doua zi la 6.30 m-a ridicat din pat. Nu e placut, prima jumatate de ora e cam nasoala, dar m-am incapatinat sa ma plimb pentru ca durerea se diminua cu fiecare pas. In ziua aia am mers cu liftul, dar am luat fata in brate, am fost la toaleta si m-am spalat pe bucati, mi-am schimbat lenjeria - mai greu, dar nu a fost chiar chinul de pe lume, si pe la prinz mi-am carat singura bagajele de vreo 3 ori cite 3 etaje, ca sa gasesc un loc unde sa-mi poata aduce bebelina, ca rezerva cu 2 paturi in care trebuia sa stau era deja ocupata cu o madam care facuse...gripa. De a doua zi am inceput sa bintui pe scari intr-o veselie. M-a durut mai tare dupa ce faceam cite o pauza de miscare si...cind rideam. Cind am venit acasa am facut cam orice, mai putin ridicat chestii grele. Dar am testat greutatea unor carucioare inainte de a-mi scoate firele, numai ca le-am ridicat "intr-o parte" cu o mina, ca pe sacosa, nu in fata, cu ambele miini.
Deci la mine recuperarea a fost usoara, dar am stiut de la toata lumea cit e de important sa te misti cit mai mult. Am avust la TI colege care desi aveau 24 de ore de la operatie nu au vrut sa se ridice, s-au dat jos din pat odata cu mine, au refuzat sa faca si cel mai mic efort de a se deplasa..si evident nu le-a fost la fel de bine. Dupa parerea mea s-au cam alintat...sa vina infirmiera sa le tina, blabla... bocit cu lacrimi de crocodil pentru o amarita de injectie... incepi sa intelegi ca se mai satura si asistentele alea

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura1713 spune:

Iara eu, in vizita pe la voi...
Felicitari proaspetelor mamici! Asa mi-e de dor de momentele cand treceam si eu prin ce treceti voi acum....

Cautati in farmacie ser fiziologic la 1 litru. Scrie ca este solutie perfuzabila, dar este acelasi lucru. Sticla este de plastic, serul se extrage cu siringa, dar cel mai important este pretul: 2-3 lei.

Pupici ca fugim la aer.

Laura si Rares 11.11.2007
O mamica recunoscatoare lui Doamne Doamne pentru minunea de copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Multumesc Pisigry, ma gandeam ca la toata lumea a zis pediatrul sa se faca toaleta la gurita cu glicerina numai mie nu.
Bebe a facut afta de la antibioticul meu, care o mica parte trece si in lapte.....dar medicul a zis, chiar si asa sa-i dau lapte de la mine in continuare. Ce plangea micutul si eu credeam ca are colici.
Cica afta asta poate sa faca si la fundulet o iritatie c are sa-l usture.

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Asa e....cand plang de unde sa stim ce au, colici?, afta?, asta cu refluxul gastro-esofagian, ma depaseste si al meu da aerul afara greu se ineaca cu lapte...daca nu-l tin 15 minute in brate ridicat imi regurgiteaza.....offffffff

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Neata mamici si burtici. Am intrat sa-i urez nastere usoara Alinei, eu urmez maine

Refluxul gastro esofagian se manifesta prin varsaturi repetate la bebelusi (nu regurgitari). Eu ca adult am dezvoltat in sarcina asa ceva si stiu cum simt in gat senzatia "ca imi vine mancarea inapoi". Va dati seama ca un copilas nou nascut imediat varsa, eu macar mai iau un antiacid, ei nu au voie.

Referitor la alimentatia mamei in perioada de alaptare exista si nu exista o legatura cu colicii copilului. Exista copilasi alimentati prin lapte praf cu colici, asa ca... Verificand totusi lista alimentelor nepermise pentru mama, am observat o similitudine intre colicile copilului si asa zisa colita a adultului, boala pe care eu personal o am. In consecinta, alimente precum varza, rosiile si unele cruditati in general, mazarea, fasolea boabe pot provoca gaze unei persoane care are aceasta problema, deci si bebelusului. Nu acelasi lucru pot sa-l spun despre ceapa si usturoi sau fructele citrice....

Bubulina 38+ Radu StefanDoamne ajuta!
AMR=1 zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinela79

Fetele, Maria, Plici, Mititica82, nu ati mai intrat...de Maya degeaba tot intreb nu mai stie nimeni nimic.
La voi au facut bebei afta?, poate sa urle intr-un hal fara de hal de la afta si sa manance greu?
Al meu a facut afta(se pare de la antibioticul care-l iau pt. mastita),azi am vazut ce e in gurita lui, offffff.
Voua v-a zis medicul ca in toaleta zilnica intre si stergerea guritei cu glicerina boraxata, zilnic cu degetul aratator infasurat in compresa sterila? Mie nu mi-a zis si toata lumea se mira cum de nu??????
Cica asa trebuie dat inclusiv pe mameloane....
Idea este ca plange fara sa-l pot linisti invreun fel....acum a adormit, altfel plecam la spital

Florinela


FLORINELA, mie mi-a zis sa o curat zilnic in gurita cu glicerina boraxata ; pe mameloane se da pt ca sa ajunga mai usir in gurita copilului si pe de alta parte moaie bine sfarcurile

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez


Mergi la inceput