Licurici de ianuarie-februarie 2009 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Multam fain, fetelor! Pe site zice ca salteaua e "additional feature", dar daca trebuie sa o cumparam separat, o luam, ce sa-i facem? Ne-am gandit ca, chiar daca il mutam pe Mister Mister in camera lui peste vreo 3 luni nu ne strica si un patut din asta pliant(ce avem acum pentru deplasari putem folosi doar pana face jupanul 6 luni) si in plus, poate fi folosit si pe post de playpen/tarc.



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Dark si noi avem un astfel de patut, dar are si suport pt salteluta (care se fixeaza mai sus), plus masa de infasat care se fixeaza intr-o latura. Il folosim numai cand plecam undeva, in rest avem patut normal de lemn. Eu sunt multumita de el si cred ca pt un termen scurt de o luna, doua asa cum aveti voi nevoie, merge. Nu l-as folosi pe termen lung insa, adica permanent.

Edit: tocmai am gasit pisica dormind cu copilul in patut! Am inchis-o din greseala in dormitor, s-a urcat in patut si s-a culcat la picioarele lui Aidan. Mi-a stat inima cand am vazut-o.



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

s-a vb de cateva ori despre tresarit in somn....si david tresare de 15mii de ori...tot cauta ceva de care sa se prinda. eu zic ca a ramas cu traume de la cezariana, ca nu se astepta sa bage cineva mana dupa el si s-a speriat rau
sperios de numa...dar baiat destept. isi scoate singur suzi cu mana si o baga la loc, cand ma vede ca vin langa el intinde laarg mainile sa il iau in brate. a inceput sa invete sa adoarma singur si ziua, seara adoarme singur deja de ceva timp. ce mai...e baiat mare acum

puiutzul meu are 13 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

dark, merita sa iei patutz pliant...ca voi sunteti plimbaretzi si noi avem, dar nu l-am montat niciodata pana acum. o sa il folosim la vara cand plecam cu saptamanile de acasa.

puiutzul meu are 13 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Neata!
M-am puturosit la scris...am si o scuza...am avut amandoi copiii acasa cateva zile si nici sa respir n-am avut timp. Cred ca am si slabit cateva grame cu ocazia asta.
Dark, la voi sa tot faci afaceri cu felicitarile astea..aici nu se mai poarta demult. Pacat, ca sunt frumusele cateodata de primit.
Andreea, ma bucur ca ai mai scris, chiar ma gandeam ce-o fi cu voi
Cami, bine v-ati dus acasa! Sa dea Domnul sa uitati de spital, injectii si alte alea urate..
Mamici de fetite, in legatura cu luxatia de sold. Si Ioana a avut, dar foarte putin modificate unghiurile alea si s-a rezolvat cu purtatul a 2 pampersi in loc de unul, o perioada scurta de timp. In fine, e bine sa faceti eco daca va recomanda dr.
Poze n-am vazut cam de multicel, o sa mai dau o raita pe mailul comun. O sa pun si eu cateva poze mai recente

Sa va zic una de-a soacra-mii...initial m-am enervat, apoi nu mai puteam de ras...cica Filip nu prea are gat (unde o fi vazut ea copii atat de mici cu gatul lung) si ca sa-l iau de urechi intre palme si sa-l ridic un pic in sus, ca sa-i lungesc gatul!!! Am zis ca mor! Cum sa fac asa ceva??? Bine, si alte metode de legat la cap ca sa-l indrepti (copilul meu nu are capul stramb!)...ca cica asa facea bunica lui barbati-miu cu nepotii ...vai de capul nostru!
Plus ca am lasat-o 30 minute cu bb cat am fost la stomatolog si l-am gasit cu caciulita pe cap si infasat in paturica. Cand am intrebat-o de ce? cica...a scazut temperatura in camera...scazuse, intr-adevar...de la 27 la 25 grade ...ce ma fac cu femeia asta??


Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Am vazut ca toata lumea abia asteapta sa scape de bebe in camera lui. Eu de-abia astept sa faca 6 luni sa doarma cu mine in pat. Acum doarme in patutul lui de lemn, langa patul nostru.
Toate animalutele fac un singur culcus pt mama si pui, nu unul pt gaina si altul pt pui (de exp.). Eu cred ca oamenii si-au pierdut din naturalete si ar trebui sa o invete.
Cele mai fericite nopti pt mine, cand eram copil, erau cele in care ma ghemuiam langa mama sau tata, uneori, rar, langa amandoi, si adormeam cea mai fericita si protejata. Si sa nu credeti ca sunt vreo mamoasa, ba din contra. Pe la 10 ani, am cerut camera mea si am pus cheie pe ea. M-am desprins f bine de parinti, mi-am cumparat singura apartament (cu sotul), ceea ce in ziua de azi e cam greu (si fara credit), ne-am platit singuri nunta si toate celelalte. De la 19 ani sunt indepandenta financiar. Si facultatea mi-am platit-o (cheltuielile ocazionate, ca am facut la stat). La bac sau la admitere in fac nu mi-am chemat parintii si nici la alte examene vreodata.
De-abia astept sa-l vad fericit ca doarme cu mami si tati. Poate noaptea o sa-l pun in patutul lui si dimineata sa-l iau inapoi, dar de cate ori ma va ruga sa doarma cu noi nu-l voi refuza niciodata. Si asa cresc f repede! Mie mi se rupea inima cand ma refuzau ai mei (cateodata). Am si un frate cu 1,2 ani mai mic ca mine si o sora cu 10 ani mai mica, dar somnul cu parintii era balsam pt sufletul meu. Nu stiu daca ei au avut vreodata timp sa-si dea seama de asta (mama ori gatea, ori spala, ori era la serviciu) si de cele mai multe ori adormea franta de oboseala cum punea capul pe perna, dar eu ma ghemuiam in ea, chiar daca ea dormea, si-mi imaginam tot felul de lucruri sperioase in care ea ma apara.Mami de bebe Alexandru, 05.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Buna mamici si bebei,

N-am mai scris de mult asa ca acum nici nu stiu cu ce sa incep .

Intai de toate, va multumesc pentru urarile de LMA pentru 3 Apr, si chiar si cu intarziere sa-i urez si eu lui Cristi_2003 "La multi ani", cu sanatate, bucurii, bebe Stefan Carol sa fie sanatos, si sa aduca numai lumina si impliniri in viata lor.

Ce sa va mai spun? Bebe Liviu e sanatos, iesim la plimbare de 2 ori pe zi, doarme noaptea de la 12 la 5.30-6.00 (cred ca am mai scris despre asta), il mai doare burtica uneori, cred ca depinde de ce mananc eu ca ii mai dau si tzitzi putinel la fiecare masa. Avem 5,100 kg la 2 luni (maine pe 11 ne sarbatorim ), de la 3,100 la nastere. E un copil tare cuminte, blandutz, dar e jale cu el cand ii e foame! Ne-am ars daca nu e totul pregatit cand e ora mesei! E rau de foame!

Cat despre mine, cred ca v-am mai spus ca am avut ceva probleme cu refacerea dupa cezariana. La inceputul sapt asteia mi s-a desprins operatia pe o portiune de vreo 3 cm - de fapt cred ca nu se prinsese bine de la inceput - si pana la urma am ajuns din nou la "cutit". Adica a trebuit sa taie din nou, de data asta doar la suprafata, sa curete in interior si sa imi puna fire din acelea permanente (nu resorbabile), pe care mi le scoate peste 10 zile . Asa m-am saturat de operatia asta!!! M-a chinuit ingrozitor, si aproape ca nu mai sper ca o sa ma refac complet. Si n-a fost numai durere fizica, ci si stresul si drumurile la spital la pansat. Of, of!!!

Si mai am un stres, duminica pleaca matusa mea care a stat cu noi de cand am venit din spital cu Liviu. A fost un ajutor extraordinar pentru mine, mai ales in conditile in care eu a trebuit sa ma duc la pansat aproape zilnic timp de o luna. Nu mai zic cat de frumos se poarta cu Liviu, cu cata grija, dragoste si caldura. Parca e facuta sa aiba grija de bebei, e serioasa si responsabila, dar si haioasa si ii face fel de fel de giumbuslucuri lui Liviu. Si ne-a rasfatat si pe noi ceilalti, mari si mici . Norocul meu este ca tot ea o sa vina sa aiba grija de Liviu cand incep eu serviciul, la 1 iunie.

Va sarut acum ca trebuie sa ne pregatim de plimbare. Daca v-as spune sa Liviu stie ca iesim afara si ii place teribil, de cum ii pun pantalonasii pe el incepe sa se agite intr-un fel anume, de placere. Si adoarme imediat cum iesim la aer .

Toate bune si pe curand.

AM primit parola de pe contul comun. Multam si pentru asta . Pun poze maine dupa aniversare. Mai am unele haioase de la 6 saptamani, si o sa le pun si pe alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Neatza.
Le urez si eu celor ce sarbatoresc Pastele duminica asta,un Paste fericit si imbelsugat.

Ttenzika,mai treci pe la noi,nu mai fi suparata.Nu cred ca cineva a zis ceva cu rautate.Daca te-am deranjat cu postarea mea,imi cer scuze.

Ingrid,cred ca tine de fiecare familie si de fiecare in parte cum alege sa doarma,cu copilul in camera,in pat,separat etc etc.David doarme in patutul lui si asa vreau sa ramana.Noi avem un somn mai zbuciumat,in special sotul meu si zau ca n-as putea inchide un ochi stiind ca-i el langa noi,de frica sa nu pateasca ceva.Curand ne vom muta la 2 cam,unde va avea partial cam lui,cel putin pt moment.Spun partial pt ca noi vom dormi tot in dormitor cu el,dar ziua vom sta in living room.Cand mai creste un pic(adik peste cateva luni) ii vom ceda de tot dormitorul si ne mutam noi in living. urmand ca mai incolo, peste 3-4 ani sa ne mutam la 3 camere.Nu vreau sa scap de copil,cum zici tu..si nu cred ca e vreo fata care sa gandeasca asa,dar mi se pare normal ca de la o varsta copilul sa stea la el in camera,in liniste si noi parintii in camera noastra..deci fiecare cu intimitatea lui.In fine,nu mai zic nimic,ca poate iar iese cu suparare si zau ca nu asta mi-e intentia.
Edit:eu n-am vrut sa dorm cu ai mei decat o singura data cand fara sa stie,m-am dus la cinema cu frate-miu si niste verisoare si am vazut filmul Dracula.Aveam cam 10-11 ani..aoleu,ce frica si spaime am tras atunci si ai mei habar nu aveau de ce m-am intors eu alba ca varul acasa si de ce plangeam ca voiam sa dorm cu mama.Pana la urma le-am zis,am dormit cu mama,dar si ce cearta si morala mi-am luat....

Cami ,cum mai sunteti?Ati ajuns acasa?

Am vazut aseara o gramada de poze pe contul comun..superbi copii avem la odisee.Sa va traiasca.

Aa si mai voiam sa le urez copilasilor ce implinesc anumite lunisoare zilele astea,la multi ani sanatosi si fericiti.(ca in we nu prea intru pe forum)
scz pt eventualele greseli,scriu c-o mana si David se tot zbrotaceste la mine in brate.
pupici si un we minunat tuturor.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor intru si eu sa va spun ca ne curg mucisorii si avem nasul infundat mai mult dcat de obicei, chiar se inneaca cu ei. deseara la 7 mergem la medic, sper din tot sufletul sa nu fie racit ca ma impusc.... Sper ca nu e vina mea ca stam prea mult afara (de la 11 pana la 17) dar e asa cald si frumos, si m-am gandit ca e mai bine in aer liber decat inchisi in casa.

Noi ne-am facut un program asa de frumos: ne trezim pe la 5 dimineata mancam si din pacate nu prea dormim pana la 7 iar papam dormim, papam la 10 iesim la plimbare dormim, papam in parc, dormim, venim acasa pe la 17 ora de la care stam treaz pana la baita de la 9.30 - 10.00 dupa care facem nani pana dimineata la 5 (azi noapte a dormit pana la 7). Cand nu doarme rade toata ziua, este asa de vesel.imi vine sa il mananc de drag.

A nascut acum 2 zile o prietena de-a mea si i-am vazut bebele, mi se pare atat de mic....Fetelor, al nostru a fost vreodata asa mic...????parca nu imi vine sa cred

Venerata esti o norocoasa inseamna in ceea ce o priveste pe matusa ta. Imi pare tare rau pentru problemele pe care le-ai avut. Nicxi mie nu mi se inchisese bine operatia la inceput dar am curatat mereu cu betadina si am dat cu rivanol si s-a inchis de la sine.

Ingrid sa stii ca uitasem momentele alea dar asa e, ai dreptate, dar fiu meo nu vrea sa doarma cu noi in pat, daca va vrea cand se va face mai mare o vom face ca stiu cum e. Mie imi placea la nebunie mirosul din patul lor, eram fascinata

Anuc am primit sie u sfaturi de genul asta, asa ca te inteleg, de fapt inca mai primesc.





Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ingrid nota zece pentru ce ai scris despre dormitul copiilor cu parintii ... desi inainte de a avea pe bebe ziceam ca nu voi dormi cu ea ... acum nu pot dormi fara ea ... chiar si ziua ... iar acum de cand cu faza cu innecatul ... ca daca nu eram langa ea cine stie ce patea ... nici nu ma mai despart ... poate zice cine ce o vrea ...

nici eu nu sunt colconita de parinti ... merg f rar la ei ... sunt plecata de f multi ani de langa ei ... asta nu inseamna ca numi-a placut sa fiu protejata de ei ...

ii voi darui fetei mele dragostea mea asa cum inteleg ca e mai bine ... fara sa o invat cu nasul pe sus ...

fetelor imi zice si mie cineva ce pasi tre sa urmez pt a face actele pt CIC???

dark, eu am patut pliant permanent ca cel al selenei ... si de cate ori pun fata ziua si doarme in el e perfect ... si noaptea ar fi da nu o mai asez ... e f practic

Camelia

Mergi la inceput