Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(111)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Ilinca ,eu o tot ai schimb pozitia de somn cand o pun pe stanga ,apoi pe dreapta o mai las sa doarma si pe spate,trebuie sa i se formeze capul si apoi cand doarme pe o parte si mai da afara din laptic nu risca sa se inece

Monica si minunea vietii noastre Timeea Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Hai Andreeea!


Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ilinca

http://ghiocei2009.blogspot.com/2009/04/siguranta-copilului-in-timpul-somnului.html

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Chatonelo, nu stau 10 minute, ca de citit citesc tot, dar uneori is prea depasita de situatie sa si postez, cand citesc ce greu e cu bebe, mastita, depresii etc. ma apuca tremuriciul si incerc sa-mi trag niste introspectii de-alea adanci si dureroase: fi-voi io o muma buna?!
38+Sophia-Diana
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M


stai linistita ca vei fi o mama mai buna decit credeai, oricum avem in noi niste resurse nebanuite de dragoste si rabdare ... si io mi-am pus o mie si una de intrebari inainte, dar acum, de cind am dragoana in brate, mi s-a intimplat o singura data sa fiu mai nervoasa, in sensul ca eram mai brusca putin ( nu aveam aceleasi gesturi linistitoare ca de obi, si-am vazut ca BB era receptiv, asa ca l-am pasat lui tati ) si au fost destule momente dificile.

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Noi va pupam si ii tinem pumnii Andreei!
Ne pregatim sa iesim la aer, ca ne place, si la noi e un soareeee!!! E pacat sa stam in casa, si ne mai si mananca nervii Clau cu energia lui.

Uite asa o pun eu pe printesa mea la somn(ca pozitie ma refer, ca echipament e pregatita de plimbare)
Pozele sunt de azi de la pagina ei.

O zi frumoasa va dorim!

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura1713

Deci, referitor la perioadele dintre doua alaptari, nu exista o regula clara, in sensul ca unii simt fomica si vor sa suga la 2 ore, altii la 4 sau chiar putin mai mult.




Laura, multumim pentru mesaj, tocmai am intat si eu si ai scris ceva ce ma interesa in legatura cu perioadele intre alaptari. Bebele meu doarme noaptea (o singura trezire) dar ziua ar papa non-stop

uneori papa 15 min, atipeste, si la alte 15 min vrea din nou

cred ca e ok si asa, nu? eu am incercat sa-l pacalesc cu plimbat in brate, vorbit, cantat, dar cred ca mai bine ii dau la cerere in cursul zilei, atata timp cat noaptea e cumintel foc

scuze daca mai pap litere, etc, scriu cu el in brate

*******************

postasem acest mesaj la cap trecut

Ilinca, te vei descurca excelent, ceea ce citesti nu se intampla cumulat , problemele vin si trec iar instinctul le rezolva pe toate.

Am facut si eu febra, am plans si eu de oboseala, am slabit de imi era groaza sa ma uit in oglinda dar SUNT ATAT DE IMPLINITA!!!!!!!!

Stai linistita si bucura-te de ultima 100 de m cu burtica, nu-ti face ganduri inutile ca nu-si au rostul.

Chatonel, Ayla, salutari!

A, Chatonel, tu spuneai ca il iei pe bebe in pat, nu? Si eu as vrea, dar ma zapacesc rudele sa nu fac asa ceva, sa nu adorm pe el La cat de usor am somnul, nu s-ar intampla, si ma gandesc ca ar fi fericit sa ma simta in permanenta, ca un pui de animalut care doarme in blana mamicii - asa imi imaginez eu


MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Intrebare: e posibil sa-mi vina ciclul? Dupa 4 saptamani? Alaptez la san si nu-i dau completare.

Mi se pare ca am o scurgere putin diferita de lohii ....

In cantitate mica, dar ...este

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Ilinca,
Nu am apucat sa sarim peste hainutze pentru ca daca eu nu am putut sa ies din casa in sarcina, si m-am bazat numai pe mama sa am ce pune pe copil cind il scot din spital, am avut hainutze asa...spartan. Mi-a mai adus niste salopetele cu picior si piept (se incheie pe umar) de cind eram eu sau sora-mea mici, care nu mai au cine stie ce aspect "comercial" dar sint fooaaarte practice. O tin in casa imbracata cu un body cu mineci lungi si fara picioare, si cu o salopetica de-asta cu picioare si fara mineci...si sintem multumite amindoua, ea se misca in voie, mie mi-e usor sa o schimb. Nu stiu de ce nu am vazut prin oras modelul asta de salopeta, ce am gasit eu e intreaga, cu mineci cu tot, si mi se par incomode la schimbat pampersi, mai ales daca fata e motzocoasa si urla si " se zbate"... Oricum, haine multe la virsta asta sint bani aruncati, nu apuca sa le poarte si oricum nu are cine sa o vada ca la noi musafiri multi nu vin, iar afara oricum e cu o paturica subtire pe ea. La medic ce-am mai mers cu hainutze mai de gala, dar...o data pe luna la medicul de familie si o vizita pe luna a pediatrului acasa... un rind de haine ii ajung. Lasa ca o face mama printesa mai de pe la 3 luni incolo...cind incepem sa crestem mai incet.

Florinela,
Lasa in plata Domnului bautul de ceai pt lactatie, da-i celui mic ceai care contine fix aceleasi plante (desi pe noi nu ne ajuta, dar daca spui ca tie iti folosea...). Si acu, stiu ca esti singura acasa si obosita si satula de tot si toate, dar: daca se poate, e mai important sa poti sa continui sa alaptezi (deci sa treaca mastita si sa nu mai faci alta) decit faptul ca bebe plinge de la colici. Ca ai vrea si cu slanina-n pod si cu tigaia unsa e de inteles, dar...daca nu se poate, alege raul cel mai mic.
Si eu sint de parre ca trecutul pe lapte praf nu e o tragedie, dar...daca tot ai lapte de dai si la altii, poate reusesti pina la urma sa stabilesti un echilibru intre productia ta si cererea lui bebe.

Tot pentru Ilinca:
Nu te speria inca de ce inseamna sa il ai pe bebe "separat" de tine. Exista si momente care mie personal mi se par foarte nasoale - mai ales ca dintotdeauna am fost foarte rea si nerezistenta la lipsa de somn - dar nu sint 2 copii la fel. Poate bebe tau va fi necolicos - am auzit si cazuri de-astea. Sau poate ai noroc sa faca colicile mai ales ziua - cum e la noi. Cit despre mastita... na, se intimpla, dar nu e obligatoriu

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Hai ANDREEA!!! Nastere usoara!

Mihaela, multumesc pt "detaliile" despre nastere!

Vad ca fetele sunt destul de zgarcite cu informatia asta

Ayla, printesica ta este asa de dulce...

39+ Brisees

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

HAI ANDREEEEA!!!

Laura, multumim de informatii !!

Pisigri, v-ati lungit ceva, nu gluna !! la kilograme si noi am pus 1 kg dar la cm doar vreo 4

Voi cam cat stati cu bebe-ii afara ??

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez


Mergi la inceput