Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (91)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress
Oricum eu am cam gresit cred pe undeva, ca atlfel nu se declansa dermatita lui atopica. Eu cred in continuare ca e de la mancare. Ca nu a avut copilul nimic atatea luni de zile si deodata s-a umplut de bubite. Deci o lasam mai moale acum cu experimentele, are destule alimente introduse.

Scumpa, nu-ti face reprosuri ca nu ai dreptate. Uite ce mi-a raspuns mie de la sfatul medicului . ro:

dermatita atopica este o afectiune determinata genetic, care NU se vindeca prin tratament. Este posibil sa se atenueze in timp, dar NU exista niciun fel de tratament care sa vindece aceasta afectiune. Exista multe cazuri in care dermatita scade in intensitate, dar din pacate acest lucru se intampla independent de tratamentul administrat.
Cert este ca nu este indicat sa aplicati pomezi sau sa faceti bai de plante, aceastea mai rau fac deoarece au potential alergizant cutanat.
Tratamentul dermatitei atopice consta in aplicarea de dermatocorticoizi (Locoid lotiune sau crema, Afloderm, Advantan Milk) in puseele acute, urmate, dupa linistirea pielii de intretinere cu emoliente dupa baie si creme de refacere a barierei cutanate (Lipobase Repair, Locobase).
Trebuie efectuat un examen parazitologic si unul micologic, si tratata orice infectie care ar putea surveni, deoarece la cei cu dermatita atopica, orice infectie poate determina acutizarea manifestarilor cutanate.
Exista posibilitatea ameliorarii cu cresterea in varsta, marea majoritate a dermatitelor atopice trec odata cu inaintarea in varsta, majoritatea pana la 3 ani.
Neurodermita apare mai degraba la adult, este o afectiune datorata scarpinatului pe fond de stres, la 8 luni nu ar cam putea fi incriminata o neurodermita.
Nu ezitati sa adresati problema Dv unui medic dermatolog care sa poata vizualiza leziunile descrise de Dv, pentru un diagnostic de certitudine si o conduita terapeutica adecvata.


La David s-a imbunatatit mult situatia, eu am tras concluzia ca anumite alimente cu potential alergenic au doar rolul de declansatori, insa dermatita e tot acolo si pandeste... sarcina mea este sa evit declansatorii.

Bine-ai venit acasa, Mirci, langa inima lui mami totul va fi bine!


Noi am avut o noapte buna, David cel racit a dormit butuc de la 20:45 (dupa 3 reprize de plans, ce-i drept) pana la 6:30. Numai mami de David s-a trezit la 4 si-a stat treaza cuc, macinata de ganduri, pana la 5:30... Asta e, life goes on...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsBB spune:

BOON!
Am fost la epilat si pot sa zic AUCH! da's mumoasa Papa este gata. Am gasit mandra . O astept sa se trezeasca, o alimentez si plecam in parc . Mi-am luat ieri incaltari si astazi le fac inaugurarea si rodajul in parc .
Vecinaaaa - venimmmm!

Doloress - uelcam tu Romania ! Sa va priasca sederea aici! Patrick o sa devina expert in relatiile cu publicul dupa asa experienta .
Ah, vorba Feliciei - nu te invinovatii pt dermatita atopica. La fel am citit si eu , este genetica si pandeste momentul sa-si arate coltii.

Alysh, Simonix - middle age crises ! Eu care speram ca genul asta de intamplari sunt doar subiecte de telenovele . Pun sa le treaca

aldaesme - minunata orhidea si tare dulce e Lorelai cum face ea ordine printre haine harnica fata ai

Lorich -

Danah - felicitari pt belete ! Sa fie intr-un ceas bun. Sa aveti un tur de fortza de vis!

Miss - ma bucur ca aveti parte de nopti mai bune . Usor-usor o sa te inveti si tu cu binele si o sa cot la cot din seara pana-n zori



Adriana mami de Andra , noastra!
Poze Andra (20.05.08)
Andra creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

laura si mirci, bine ati revenit!!! ma bucur ca ati ajuns acasa si ca mirci se simte mai bine...
noi ne-am schimbat programul, am trecut la cel de vara. adica doua iesiri, dimineata si dupa-amiaza, cu papa de pranz si somn acasa. asa ca acum iar pazesc mandra, care, pentru a doua zi consecutiv, mi-a adormit in fund
vecina, sper ca fiica-mea se trezeste in timp util sa ne vedem si noi. poate nu-mi doarme chiar 3 ceasuri ca ieri. vedem noi... ca ne e dor!!!!!
pupici la toata lumea si o zi cat mai frumoasa!

georgiana, de gogoasa balerina teodora maria din 15 mai 2008
Ia te uita ce mare sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui MsBB

BOON!
Am fost la epilat si pot sa zic AUCH! da's mumoasa Papa este gata. Am gasit mandra . O astept sa se trezeasca, o alimentez si plecam in parc . Mi-am luat ieri incaltari si astazi le fac inaugurarea si rodajul in parc .



Adriana mami de Andra , noastra!
Poze Andra (20.05.08)
Andra creste


Ce potriveala, domle, tocmai ce-am terminat si eu de defrisat, cantaresc cu o juma' de chil mai putin acu'. Mda.
Sa porti sanatoasa pantofii.
Unde crezi ca am o nunta in mai la care ar trebui sa merg (desi n-am solutii cu Vladucu) ?






Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Laurita, bine ai revenit printre noi. Trimitem un lui Mircica si il rugam sa nu se mai imbolnaveasca pentru ca ne-a fost dor de el.







Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Buna mamici si pitici.

Noi suntem bine, stam afara si dimineata si seara.Venim in casa pt papa si somnic.Julia a inceput sa umble din ce in ce mai bine tinuta de manute.Si prin casa ii place sa umble asa.Papa bine si la fiecare masa trebuie neaparat sa pape ceva cu manuta ei, biscuiti sau legume fierte si a inceput sa pape si cu lingurita.Asa-i de haioasa cum baga ea lingurita in castronel si racaie acolo si-apoi duce lingurita in gura cu o picatura de mancare sau goala.Deci suntem pe drumul cel bun.Nu va zic ce ramane dupa ea in bucatarie la fiecare masa , dar sunt calma si chiar ne face placere fiecare masa pt ca eu stiu ca papa, se simte bine si incet-incet va invata sa papa singurica.De baut apa sau suc de fructe bea din canita ca un om mare.Am incercat cu cioc, dar il rontaie, nu stie ce sa faca cu el.Daca vreti sa ne vedeti, aici.

gabitzam, Lorich ce scumpi sunt Raducu si Robert in iarba.
Pt schimbatul scutecului eu folosesc urmatoarea metoda: iau fata in brate, o duc in baie, si-acolo o tin pe-o mana, cu o mana ii dau jos scutecul murdar, o bag in chiuveta, o spal, o pun pe-un prosop si vin cu ea in camera.Aici pe pat o sterg si ii pun scutecul nou si-o imbrac.In timpul asta o pun sa-mi arate becul, lampa, ratusca, ii mai dau si alte obiecte de studiat, cateodata ii cant, si pana sa-si dea seama ca e manip ulata, eu am terminat

stefany eu i-am dat Juliei avocado doar de cateva ori.O data l-a vomat tot, dar am crezut ca a papt prea mult.Ultima data s-a strambat f urat si-am zis ca nu-i mai dau daca nu-i place.

Despre mancare pt bebe, pe langa fructe si legume i-am dat doar pui, ficatel si galbenus ou (asta il voi evita o perioada pt ca eu cred ca de la ou s-a agravat dermatita).Am vrut sa-i dau peste, dar ii cumparasem file pangasius din carfur si mirosea a clor, asa ca m-am razgandit.Voi ce peste le dati? Congelat, proaspat? De vreo luna nu i-am introdus nimic nou din cauza dermatitei.Dar de sapt viitoare vreau sa-i mai introduc cate-o leguma noua, cate-un fruct.Si-as vrea sa-i dau si paine (voi de care i-ati dat? franzela? alba, neagra?)
Borcanase i-am dat rar, cand i-am ars mancarea (eram pe forum ), cand nu i-a placut avocado si ii voi mai da cand plecam undeva.

Reallaura ce bine ca ati iesit din spital.Multa sanatate, sa se faca Mirci bine repede.

socrate multa sanatate si tie si lui Sebastian.Cand am fost eu si Julia racite, ei i-a trecut in 2-3 zile, pe mine m-a tinut vreo 10.Dar am preferat sa sufar eu decat Julia.

MissParker am vazut pozele frumoase de la intalnirea cu multi bebei.A, felicitari pt David cel umblaret.Vezi ca a inceput si el sa o ia in 4 labute prin casa? Multa sanatate.

Doloress bine-ati ajuns in Romania.

Ultimele pagini le-am citit pe diagonala pt ca vreau sa mananc inainte de-a mi se trezi fata, desi dupa cum o cunosc, in secunda in care imi pun in farfurie va incepe

Edit: s-a trezit. Vom manca impreuna conopida la cuptor

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Laurita - bine ai venit acasa!!! Si te rog sa-i dai un mare lui Mirci care a fost un viteaz! Multa sanatate inca o data

Gabitzam - vazut pozele cu puii in iarba - frumosi-frumosi! Asa ma enerveaza ca in parcurile noastre nu e gazon frumos asa ca in UK sau Franta sa putem sta cu puii afara...ca sa nu mai zic ca la noi ti se interzice calcatul pe iarba...

Noi suntem ceva mai bine - eu doar mai ma chinui cu rinita, dar important este ca cei mici sunt ok!

Zicea cineva aici de pampersii-chilotei - i-am folosit si eu o perioada cind era Stefan mic dar am fost foaret nemultumita de ei! Asta pina i-am descoperit pe cei similari de la Libero care sunt sunt super si pe care i-am folosit pina cind am trecut la chilotei - la fel am sa fac si la Tudor!

Va pup si ma intorc la treburi ca nu-mi vad capul...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jady spune:

buna,
Laura ma bucur din tot sufletul ca sunteti cat de cat mai bine si ati ajuns acasasa se faca bebe bine.

Miss felicitari pt.o noapte cat de cat bunain curand vei mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Am mancat amandoua conopida (Julia fara sare si fara ou, dar nu stie ca nu a fost la fel). Tare buna-a fost

De fapt, am intrat sa scriu ca avem 5 dinti si...cred ca are vreo 71-72 cm (nu am mai masurat-o, ci comparativ cu mobilele din casa. Asta era obsesia mea ca e prea micuta; se pare ca a recuperat).
In ultima vreme, Julia se mai joaca si singurica, nu trebuie sa stau tot timpul langa ea.Trebuie sa stau in aceeasi camera, dar pot sa mai fac si altceva.

Ma duc sa mai strang prin casa si-apoi iesim iar afara.

Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

salutare,

Am vazut poze frumoase cu baietei de Laleloo si cu Raducu si Robert.. Am tot umblat si noi prin parcuri si avem mute poze. Ma pun si eu pe descarcat poze ca a trecut mult timp de cand nu am mai pus.
Ma bucur ca s-a intors Laura acasa (sper ca Mirci e bine). Exact asa am patit si eu cand am fost in spital. Urla fata de durere de burtica si n-aveau un debridat sau orice altceva. Dar nici n-au spus ca nu au. Dar am vazut ce au in dulapul cu medicamente: Diazepam, algocalmin, antibiotice, ser, glucoza, prednison. Cam atat. Si li se termina si antibioticul si trebuia sa ceara de la UPU. Asa ca....
Pe de alta parte doctorii de spital nu prea au incredere in medicamentele care se dau la liber prin farmacii. Daca ajungi la ei n-au sa-ti prescrie niciodata medicamentele de la tv din reclame ci chestii de care nu prea ai auzit. Oricum e o diferenta imensa intre medicii de spital si cei de la policlinica sau medicii de familie.
E exact ca si diferenta dintre a te juca si a face ceva serios. Eu asa vad.

pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
http://community.webshots.com/album/568228087tqrEjX?start=12

Mergi la inceput