Legatura dintre gemeni

Legatura dintre gemeni | Autor: Ayla21

Link direct la acest mesaj

Ce legatura credeti ca exista intre copiii gemeni?

Monica sotie si mama fericita
____________________________
E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Chiar ca nu-mi dau seama ce raspuns trebuie s-astepti la intrebarea asta..
Adica.. ce legatura.. in afara de faptul ca se au reciproc de la prima privire, primul gangurit, prima atingere... In afara de faptul ca se au ca prim si cel mai important partener de joaca, de papa, de somn... In afara de a imparti totul, de la burtica mamei pana la hainele si toate obiectele lor, in adolescenta si dupa... In afara de nevoia de a fi impreuna, de a imparti orice, totul... In afara de a se considera si de a se simti "vital,-a" unul/una pentru celalat/cealalta... ce legatura poate sa existe?...
Se simt, se cauta, se imita... sunt unul pentru celalalt ca aerul pentru foc, daca intelegi ce vreau sa spun...

Hm.. Nu te supara, dar... "Ce legatura exista intre gemeni?" ??! E ca si cum ai intreba ce legatura exista intre soare si cer. Sunt acolo, dintotdeauna. Noi doar trebuie sa respectam asta si sa coloram eventual, din cand in cand, si cu cate-un curcubeu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Ayla21 ...iti stiu supararea si imi permit sa-ti raspund din postura de geaman, ramas fara fratior ...a murit inainte de a se naste ...nu simt ,si nu am simtit niciodata ceva in legatura cu el ...am aflat tarziu de la mama ,pe la vreo 14-15 ani ... nu-i transmite copilului tristetea ta,incearca sa vezi partea plina a paharului ...

Va doresc tot binele din lume

**************************************
Si Mihaita are nevoie de voi!Bazar
Bazar pentru Sonia si Andrei
Si ingerii au nevoie de ajutor !
**************************************
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Monica, te rog sa ma scuzi...

Am crezut ca e una din intrebarile pe care le aud deseori, daca exista intr-adevar o legatura speciala intre gemeni, daca e "altceva"... Sper ca intelegi...
Ma rog pentru Alma si stiu ca golul va raman intotdeauna, dar "plinul" asigurat de Luana va fi, cu siguranta, din ce in ce mai vindecator pentru tine.
Ea nu va sti, pentru ca n-a avut ocazia sa se cunoasca cu surioara ei. Asa cum ti-a scris si Iulia, incearca sa te impaci cu asta (ingerasul va fi, oricum, intotdeauna alaturi de voi!) si gandeste-te ca Luana asteapta de la mamica ei dragoste, veselie si fericire.. lucruri care se transmit mai puternic decat ne imaginam...
Sanatate multa si doar bucurii s-aveti de la viata de-acum inainte!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Multumesc, fetelor!
Stati linistite, chiar nu caut consolare aici. Chiar daca doare uneori, m-am impacat cu ideea, si viata noastra merge inainte.
Doar ca aud deseori ca existe o legaturta intre fratii gemeni, ei cunoscandu-se intrauterin. Chiar in spital, asistentele susoteau sau spuneau direct ca geamanul ramas in viata va simti ca ii lipseste ceva pt tot restul vietii.
Voi ca mamici de gemeni puteti spune ce legatura este intre gemenii vostrii, cum se manifesta unul, cand plage celalalt, cand nu sunt impreuna, etc.
Pt ca, si asta m-a facut sa ma gandesc atat de mult, Luana nu prea rade. Este un copil foarte serios, si ma face sa imi pun deseori semne de interbare. A ajuns deja al DPN, de acum poate fi considerat un bebelus normal, si totusi este tot impul serioasa, fata de ce vad la ceilalti bebelusi la odisee, care zambesc inca din ziua nasterii.
Nu vreau sa par paranoica, dar ca mama, cred ca este normal sa imi pun tot felul de intrebari.
Kokiy multumesc! Este de mare ajutor exemplul tau. Ai intuit foarte bine ce anume doresc sa stiu. Crede-ma, nu ii trasmit Luanei tristete, pt ca nu manifest tristete. Am acceptat si mi-am canalizat energia spre Luana, ca sa merg mai departe. Am fost mama denaturata pt Alma, ca sa pot fi mama buna pt Luana.

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21
Luana nu prea rade. Este un copil foarte serios, si ma face sa imi pun deseori semne de interbare. A ajuns deja al DPN, de acum poate fi considerat un bebelus normal, si totusi este tot impul serioasa, fata de ce vad la ceilalti bebelusi la odisee, care zambesc inca din ziua nasterii.



Uite, o sa-ti povestesc despre fetita surorii mele, care are acum un an si doua luni. Cand s-a nascut era asa de incruntata... Dar si dupa aceea, vreo cateva luni a fost tot timpul asa: parca era bosumflata, parca nu-i convenea nimic, ca ne pusese pe toti pe ganduri. Era exact opusul fratiorului ei care fusese un strngarel, zambaret si comunicativ cat incape, de la bun inceput.
Odata cu apropierea de un anisor, a-nceput nepotica mea sa comunice, sa ne cheme la joaca, sa rada, sa zambeasca tot timpul.

Incearca sa gandesti pozitiv si fii increzatoare ca, in lunile urmatoare, o sa-ti transmita Luana mai multe decat acum.
Si cred eu ca mai e si firea fiecaruia. Lasa ca-i mai bine sa fie o serioasa si sa-i puna pe toti la punct dintr-o privire, decat sa fie prea zambareata cu toata lumea asa, gratuit..

Va dorim duminica placuta in continuare si Luana sa creasca maree maree,frumoasa si norocoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

Buna Ayla pot sa iti spun ca gemenii mei nu mananca unu fara celalatl , daca vreau sa ii dau la miruna de ex: se uita in scaunel celalalt si tot arata ca nu e nimeni si nu papa pana nu vine si andrei , poate ca asa sau obisnuit sa manance tot impreuna, in schimb andrei simte daca miruna plange sau e ceva cu ea , ea nu simte zice ca doar unu simte pt celalalt , multa sanatate si multe salutari va pup

mami de miruna si andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexas

Buna Ayla pot sa iti spun ca gemenii mei nu mananca unu fara celalatl , daca vreau sa ii dau la miruna de ex: se uita in scaunel celalalt si tot arata ca nu e nimeni si nu papa pana nu vine si andrei , poate ca asa sau obisnuit sa manance tot impreuna, in schimb andrei simte daca miruna plange sau e ceva cu ea , ea nu simte zice ca doar unu simte pt celalalt , multa sanatate si multe salutari va pup

mami de miruna si andrei


alexas, scuza-ma ca intervin dar intrebarea Monicai se referea la o posibila legatura definitivata in viata lor intrauterina. (daca citesti mai cu atentie, o sa-ntelegi ca gemenutele ei nu vor avea ocazia niciodata sa faca ce fac gemenutii nostri.. )
Si eu am facut aceeasi gafa, am sarit repede cu povestiri... dar nu stiam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Dalina e ok, Alexas e una dintre prietenele mele cu care comunic uneori pe mess, si stie povestea. Chiar nu ma deranjeaza ca voi ati povestit despre puiutii vostri.
Insa temerea mea ramane inca. Dr spune ca peste timp Luana se va comporta ca un copilas normal. De aici de pe forum nu am reusit nicicum sa intru in legatura cu vreo mamica de prematur mic, dar cunoaste sora-mea pe cineva acolo la ei, si a zis ca in general prematurii nu se manifesta emotiv, nu stiu daca ma exprim bine. Luana nu zambeste, parca ar fi mereu trista, si o vreme am fost foarte speriata sa nu aiba autism. E mica varsta, dar este o caracteristica a autismului. Iar premaurii au risc de 4 ori mai mult decat un copil noarmal (sub 32 de sapt de sarcina si sub 1,200 kg greutate la nastere). Dar in timp vad ca incepe se planga, sa faca si ea scandal (la inceput nu plangeam mai deloc, decat niste chitaieli), si zambeste putin, cel mai adesea doar in somn.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Ayla, sunt si eu alaturi de voi, cu gandul si cu o vorba buna.... si eu cred ca Luana se va dezvolta ca un copil absolut normal si chiar daca legatura dintre gemeni este f puternica, cred ca daca, din nefericire, au apucat sa se cunoasca doar intrauterin atunci nu se va simti legatura aceasta puternica...

cat despre faptul ca Luana e serioasa... e normal ptr un prematur, la inceput sa fie asa, cel putin din ce ma auzit/citit... eu zic sa ai rabdare, se va rezolva, sunt sigura.
in cazul meu sa stii ca unul dintre gemeni e mai serios, e adevarat ca rade, dar in comparatie cu fratele sau e tare serios. si cand rade pare serios. poate asa va fi si Luana, ceva mai... cumpatata.

Sanatate multa va doresc!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ayla,
eu iti scriu ca mama a unei fete care nu prea rade ca asa e felul ei, e mai tot timpul serioasa, atunci cand e ea cu gandurile ei. E mai greu de acceptat cand vezi alti copii care se hlizesc non stop, care par atat de fericiti si te intrebi tu unde ai grresit cu copilul tau. Insa mi-am dat seama in timp ca fie`mea asa e ea, o ganditoare, nu e nefericita, are momentele ei de rasete si zambete, insa nu asta e felul ei de-a fi.




Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput