Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(60)
Raspunsuri - Pagina 12
miruta spune:
Ne prezentam si noi la raport.
Baby first,stai linistita ,are dreptate Blue ..chiar ca exagereaza dr astia.
Picky,sa dea DD ca totul sa fie bine la nastere si sa ai o nastere usoara ,ca noi toate de altfel.Astazi mi-a zis dr ca trebuie sa mai stea bubulina mea minim 5 saptamani la caldurica si cand am auzit 5 am intrat in panica ...uauu ,asa putin.Pe mine ar avea cine sa ma ajute ,problema mea e acum cat de mult as vrea sa le dau voie sa ma ajute .Sotul isi ia concediu cum nasc , a vorbit deja la munk pt asta ...sa speram ca o sa fie bine.
Serialbastre,hormonii astia ...am patit-o si eu .Stai linistita ca totul o sa fie bine , nici eu nu am mare lucru pana acum , o sa avem timp sa cumparam ,si mai poti cumpara si pe parcurs ,la inceput bebe nu are nevoie decat de patut , cateva hainute si de tine cu titi pt laptic.Nici la noi spatiul nu e mare , pentru inceput nu am alta solutie decat patutul cu noi in camera .Asta e..important e sa fim noi si bebeii sanatosi.
Mirela
30 minunea mea
Antonia Maria
http://jurnaldebebestrumf.blogspot.com/
http://s238.photobucket.com/albums/ff127/miruta/
http://bd.lilypie.com/XKdYp2.png
ely2304 spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui AlexSiMatei Buna dimineata dragelor, Eu vad ca fac ce fac si raman in urma ![]() ![]() Lauraa imi pare foarte rau de Alin, Dumnezeu sa-l odihneasca. Si eu cred ca poate ar fi recomandat sa nu te duci la inmormantare pentru ca nu stii cum o sa reactionezi...dar tu stii mai bine. Ioana cum se mai simte Andrei? Carla ![]() iti urez putere multa si incearca sa ai grija si de tine. Noi avem sarcinile de-o varsta, stai cumintica pana la termen sa avem si bebeii la fel!!Nu mai stiu cine intreab de tensiune, parca Lauraa, si eu o am tot pe la 9 cu 5, parca doar ultima oara imi iesise un pic mai mare (probabil din cauza greutatii in plus). Distractiv e ca eu eram convisa ca 10 cu 6 e tensiune normala, habar n-aveam ca e mica...trebuie sa iau la citit niste carti de sanatatea familiei ca sunt asa de pe dinafara... Ely pentru anemie cred ca ar trebui sa mananci si niste carne rosie, inteleg ca e cea mai buna sursa de fier din alimentatie. Si cica sa combini cu vitamina C pt ca se absoarbe mai bine - de ex. sa bei un suc de portocale la masa sau sa manaci broccoli sau spanal pe post de garnitura la carne de vita. Am vazut si eu poza ta de dinainte de sarcina, dar sa stii ca in afara de burtica eu nici acum nu vad vreo deosebire...esti supla si frumoasa!!! Yioanna ma alatur si eu sotului tau si celorlalte fete, iti sta mult mai bine cu cateva kg in plus fata de iulie 2008. Slabisei mult prea tare cred eu, mai ales la fata...si e pacat ca ai niste trasaturi splendide, mai tine 3-4 kg pe tine dupa sarcina. Maria ![]() bine ca ai terminat cu cozile pe la autoritati!Alex 27+ Ari Victor sau David Victor sau...http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/PanaAcumPeScurt?authkey=OSg7SMV1YUU&feat=directlink http://picasaweb.google.com/alexandra.florea/Bebel?authkey=69A5urjDRCw&feat=directlink |

ioana:ms pt aprecieri..
multa sanatate sotului!lauraa:condoleante pt prietenul vostru,imi pare rau..
nush ce sfat sa-ti dau,incearca sa te menajezi k esti la sf sarcinii,nu poti risca..decizia iti apartine,mult curaj
ely 35+ sapt
....MARINA-DENISEhttp://photobucket.com/ely2304
http://bd.lilypie.com/Yf15p1.png
baby-first spune:
Merci fetelor de incurajari, chiar ajuta, ca de cand am venit de la dr. imi fac tot felul de scenarii si a inceput sa ma doara capul deja...offff
De fiecare data ne face masuratori, dar nu asa de amanuntite ca la morfofetala, asa ca ma rog din tot sufletul sa fie totul ok...Azi chiar mi-a facut si Doppler si a iesit totul bine...
Carla, ma bucur ca o parte din probleme se rezolva, si ati inceput sa va simtiti mai bine, asa ca stai in patic zilele astea...
Ioana si eu zic sa mergi la Regina Maria, sa fii tu sigura ca totul e bine, cred ca daca vorbesti cu dr., nu o sa se supere...
Cristina
35+
Alessia Nicola
http://picasaweb.google.com/cristinadan08/Cristtina
http://picasaweb.google.com/cristinadan08/NuntaNoastra
http://picasaweb.google.com/cristinadan08/CraciunAnNouBurticaMea
ely2304 spune:
serialbastre,cristina:ms pt complimente...ma simt prea bn cu atatea aprecieri
cum o vrea a DD,dk raman putin mai rotunda rabdare,pt bblina se merita!
CLODY:ms pt 9-ul capitol..uitasem..cand intri in concediu?
ely 35+ sapt
....MARINA-DENISE
http://photobucket.com/ely2304
http://bd.lilypie.com/Yf15p1.png
Bebe Beca spune:
Noapte buna, dragele mele. Carla si Maria, va multumesc tare mult pentru raspunsuri. Chiar o sa vorbesc cu dna doctor, sa vedem ce pareere are, sper sa fie sincera si sa imi poata raspunde obiectiv.
Sper ca si maine sa fie o zi la fel de frumoasa ca cea de astazi.
Oooof, eu unde nasc?
Ioana 
35+ si
Rebeca
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca
ely2304 spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui dicirstea Salutare stup!! Intru si eu tot intr-o mare fuga sa salut lumea, sa cant de una singura MULTI ANI TRAIASCAAAA!!!! pentru blue si clodyac si maine pentru carmen voi fi prima, ca sigur nu mai pup calculatorul pana saptamana viitoare, decat in interes de servici, evident. Am intrat in clubul racitilor, Matei de 3 zile tuseste magareste urat de tot, iar azi dimineata mi-a facut si temperatura, de luni sunt iar singura acasa, sotul fiind internat insotitor la socara, la recuperare. Bb2 e bine, in continuare se pastreaza diferenta in evolutia sarcinii de 10 zile. Adica la fix 28 saptamani arata de 29 si 3-4 zile, cu 1300kg. Numai la mine tensiunea a inceput sa-mi joace feste. Din 9/5, maxim 10/6 ajunsesem la 13/8. Trebuie sa o monitorizez cateva zile si sa ma duc sa-mi verific si glicemia. Nu prea am cand pentru ca mama , cea care avea grija de Matei, a cazut si a facut o entorsa la glezna. Iar eu mai am inca o saptamana de mers la servici ca sa fac acel an de cotizatie la CAS ca sa pot intra in CIC linistita , adica cu 85% din sal.Cam atat despre mine... Lauraa, nu stiu cum poti fi asa tare, eu doar ce am citit de tanarul acela si m-au podidit lacrimile, fara sa tina cont ca sunt la servici... chiar si numai sa te gandesti sau sa te vezi cu parintii lui..eu nu as putea. De fapt saptamana trecuta a murit soacra fatelui meu, care e si nasul lui Matei, iar eu nu am putut sa merg nici la parastas. Am fost sa-i duc un buchet frumos de flori in ziua decesului, dar l-am lasat la intrare, pe hol. Si asa a fost prea mult pentru mine. Buni' stii cum se spune: greseala recunoscuta e pe jumatate iertata ![]() mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)si a lui Toma/Filip/Luca/Vlad 28MINUNEA MEA A DOUA MINUNE www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! |
laura.o:felicitari pt prietena ta

sa aiba sarcina usoara,bb sanatos si la termen!
nostru,sarcina usoara si la termen!ely 35+ sapt
....MARINA-DENISEhttp://photobucket.com/ely2304
http://bd.lilypie.com/Yf15p1.png
alberta72 spune:
Buna fetele frumoasele,
Cum am vazut ca povestiti despre vise, Carla trebuie neaparat sa-ti spun ca in noaptea asta am visat ca vorbeam cu tine si tu imi spuneai ca doctorul ti-a interzis sa mai mergi la toaleta pentru ca esti pasibila sa pierzi dopul si in caz in care iti cade trebuie sa-l pui la loc
. M-am distrat teribil cand m-am trezit si i-am povestit si la sotu...care ma intreaba..."chiar aveti dop?". M-am distrat si mai copios...
Trecand peste asta, iar suntem bolnavi...Primavara asta ne termina. Pe mine ma doare gatul si tusesc si am si niste arsuri pe gat mama mama. Andrei tuseste si ii curge nasul, la fel si tata-sau. Ieri au stat amandoi acasa si eu am fost la munca pentru ca nu imi permit sa plec acum cu 2 saptamani inainte de concediu.Ieri vorbeam cu sotu si mi-a zis ca Andrei mananca vitamine gummy bear. Am spus bine dar sa-i dai numai una. "Pai a mancat 5 deja"...Ohh ggg, sa lasi barbatii acasa cu copiii. Colac peste pupaza dimineata am plecat la munca si pe drum pe la jumate ma suna sotu sa ma intorc ca are pana la masina. Asa ca a trebuit sa ma intorc sa-l ducem pe Andrei la daycare apoi sa ma lase pe mine la munca etc.
Week-end-ul asta sunt hotarata sa imi pregatesc bagajul de spital. Macar sa imi iau o grija.
In rest, mi-e groaza de serviciu, inca 2 saptamani, lungi, lungi. Noroc ca saptamana viitoare avem vineri liber pentru pastele catolicilor.
AMR un pic.
33+
miruta spune:
Kiralina,un nume foarte frumos pentru bebelina.Felicitari!
Blue,hai ca mai e putin .Sigur ajungi la termen cu bebe .Totul o sa fie bine.Mai ales daca iti vine si soacra sa te ajute.
Oana MVT,vezi ce repede a trecut .Si tu care ziceai ca dai startul albinutelor .Stai cumintica in continuare.
Carla,multa sanatate in continuare .Ma bucur ca ati rezolvat la banca , ati scapat de-un stres .Hai ca a inceput sa iasa iarasi soarele si pe strada voastra!
Maria,ce "nazbatii" mai face bebe Darius?
Strunfita,ma bucur ca Bogdan e bine.
Bebe beca,si eu as alege tot regina maria daca partea financiara nu e o problema.
Alinutza , felicitari pentru schimbarea prefixului !Sa ajungeti cu bine la termen!
Cris,la mn e exact invers ..toata lumea imi zice ca am burta foarte mare (mie nu mi se pare , dar ma rog).Am o colega care m-a stresat non stop ca sigur am baiat (chiar daca la eco s-a vazut clar fetita
)ca am burta prea mare si stie ea ca la fete nu e asa .Apoi s-a schimbat ...s-a gandit ea ca as putea avea gemeni.
Hai sa ne laudam si noi un pic .Am schimbat si noi astazi prefixul
,avem 30 de saptamni .Are mama fata mare , are 1600 g ,s-a intors deja cu capul in jos ,placenta grad maturare 1 , anterioara(nu stiu exact ce inseamna dar dr nu a comentat nimic legat de asta).Este tare neastamparata ,a miscat non stop la eco , abia a reusit dr s-o masoare si nu a putut sa ii faca o pozica la fata ca se tot fataia si tot cu manuta la nas ca de obicei era .Se impinge cu piciorusele in coastele mele si imi da aer cu portia cateodata.Colul la eco se prezinta destul de bine.Mi-a zis ca minim 5 saptamani mai trebuie sa stea bombonica la caldurica si m-am speriat un pic cand mi-am dat seama ce putin mai e.
Nu mi-a dat voie sa mai merg pana la 1 mai la serviciu ,a zis ca bine , hai ,doar saptamana viitoare pana intru in vacanta(si imi iau concediu de odihna) dar dupa sa intru in prenatal .Nu stiu ce sa fac....
Ne mai vedem la 34 de saptamani cand vrea sa-mi recolteze din col si sa-mi faca control pe masa ,si iarasi sange si urina la analize.
Hai ca m-am intins ca un carnat .
Un weekend placut va urez ca nu stiu daca mai intru!



Mirela
30 minunea mea
Antonia Maria
http://jurnaldebebestrumf.blogspot.com/
http://s238.photobucket.com/albums/ff127/miruta/
http://bd.lilypie.com/XKdYp2.png
ely2304 spune:
mada77:felicitari pt vestile bune,sarcna usoara si la termen!
carla:ma bucur k sunteti mai bine,ai grija de tine,strunfita din burtik si SABY...multa sanatate tuturor k aveti nevoie!![]()

picki:felicitari pt vestile primite
sarcina usoara si la termen in continuare!
despre BRICIOLA ce sa-ti spun:nu ma lasa inima sa o dau la nimeni,o cert dar inima imi plange,imagineaza-ti dk o dau
nush exact cum ma voi organiza la nasterea bblinei,probabil se va ocupa sotiorul de ea la inceput,apoi cand ma voi simti mai bine preiau "comanda"..despre plimbari nush..si ea are prostul obicei sa traga atunci cand o scot la plimbarik,cu siguranta nu voi putea sa merg si cu ea si sa imping de carut!o sa incerc totusi sa nu o lipsesc de mangaieri si afectiune..k sufera mititik!![]()

ely 35+ sapt
....MARINA-DENISE
http://photobucket.com/ely2304
http://bd.lilypie.com/Yf15p1.png
CarlaV spune:
Gataaaaaaaaaaaa, am venit de la spital fara branula!
Ioana, sigur o sa nasti undeva, nu-ti fa griji! ![]()

BabyFirst, nu am avut cand sa-ti scriu, dar este complet inutil sa-ti faci griji, bebe nu are nici o problema, ecografiile sunt orientative. Si chiar daca ar fi reala usoara balonare, este in regula, stai sa vezi balonare dupa nastere ![]()
. Hai, nu te mai gandi la prostii ca nu merita.
Incerc sa ma duc la
ca am un somn in mine de zile mari, si niste arsuri pe masura. Saby a dormit dupa-amiaza 4 ore si jumatate, cred ca se pregatea de party pentru la noapte, o las cu tati ca nu mai pot. Sa ne citim cu bine maine. 
Carla,
s.29
si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

MULTI ANI TRAIASCAAAA!!!! pentru blue si clodyac
, adica cu 85% din sal.