Mamici recunoscatoare de Nov.Dec2009(7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns edelyia spune:

Buna dimineata fetelor!bine ati venit floricik si zuza zuzisi sarcini usoare si la termen va doresc!

delia 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

neata fetelor
care cum stati cu ,,simptomele''?
smaranditza, probabil ma voi confrunta si eu cu ,,simptomele'' alea grele mai tarziu, dar eu nu iau nici un medicament pentru durerile de burtica, nu mi se par asa de mari incat sa ma indop cu medicamente, eu sunt anti medicamente, iau doar atunci daca este chiar nevoie.

sper ca v-ati trezit binedispuse si fericite astazi, si cu mai putine stari urate.
si servici usor fetelor...

p.s. dar ne mai luam cate o pauza binemeritata, sa mai scriem aici,nu? ca doar suntem -dutze

toate vin la timpul lor si nimic nu este intamplator . . .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

buna dimineata burtici, dau o -eu beau o parte cafea
4 parti lapte...
eu m-am trezit tare odihnita, dar vremea asta ma zapaceste...
fetelor, voua nu vi se pare ca parca sanii nu mai sunt asa de durerosi??? sau doar la mine se intampla?? off ce emotii mai am pana ii aud inimioara.. mai am inca o saptamana de asteptat...
incep sa ma ingrijorez ca parca nu mai am nimic, eu cu kg stau bine, dar nici nu mananc exagerat, la mine ultima masa este de foarte multi ani pe la ora 18, painea am inlocuit-o cu pesmetii din cereale, iar daca chair mi-e pofta, iau peine integrala si o prajesc, iar seara beau o cana mare de lapte, de cand mananc fructe multe mi-am reglat si digestia si nu ma mai simt asa balonata.
cu somnul stau la fel de bine, adica dorm de rup, in rest, o burtica dar parca nu mai creste, cred ca ma panichez aiurea...


Manu 7+

http://bd.lilypie.com/iIPYp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrella_21 spune:

buna dimineata dragele mele...

eu m-am confruntat cu o situatie dezastroasa in dimineata asta, pentru ca m-am dus si eu sa imi fac iarasi niste analize si scria mare pe usa la mai multe cabinete..."AM TERMINAT FONDURILE PENTRU ANALIZE LABORATOR PE LUNA APRILIE" si am intrat sa intreb nu de alta dar eram cu sticluta de urina dupa mine si doar nu m-am strofocat degeaba nu??? si surpriza...

mi-au spus ca fonduri gratuite vor mai avea cam pe la inceputul lunii mai si asta daca va fi asa....pentru ca nu stiu ce vor primi si ca daca le vreau acuma sa le fac cu bani....si m-am enervat la culme pentru ca erau niste analize din astea calcamie, glicemie...bla-bla-bla din astea care sunt decontate de casa de asigurari in totalitate tocmai pentru banii aia pe care mii opreste din salar...

NISTE NEMERNICI astia cu ministerele lor, imi vine sa ii strang de gat

in rest azi fac si eu 6 saptamani si parca incepe asa o senzatie de discomfort de la stomac si am nasul mai mereu infundat si parca cu cat ma chinui mai tare sa respir pe nas ma ustura si ma doare capul...si am renuntat mai bine pe gura, plus ca simt ca miros toata ziua, pe unde ma duc, ca miroase a ceapa prajita...beasc..mi se intoarce stomacul

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Floricik, zuza!! Bine ati venit la noi!!SArcina usoara fara greturi si bbei sanatosi si la termen!

Myrella, si eu am avut ceva emotii ieri cand m-am dus sa imi fac analizele, se zvonea pe la laborator ca nu mai au fonduri..dar cand am intrat, slava Domnului, s-au infirmat..si am facut analizele clasice pe trimitere, iar restu..am dat banuti, vreun mil si..Asta e!

Eu aseara am avut simptome noi.O durere teribila de cap, am adormit cu ea, si la 12 noaptea m-am trezit in schimb cu dureri mari de stomac, eram ft balonata, si am tot tinuto in drumuri pan la baie pan la 3 noaptea..

Oare asa o sa fie toata sarcina? Ca sincer sunt moralul la pamant..Nici de dim. nu m-am simtit bine, nu pot manca mare lucru, doar covrigi uscati, banane, cartofi fierti/copti,si lapte care il beau in sila, poate ma lasa arsurile.. Deja am luat aproape juma de kg de la prostiile astea!

Menics, nu iti mai fa griji, e totu bine, zii mersi ca stai bine, si nu ai alte dureri! Mai bine fara simptome, decat cu ele!!





Laura, 7+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

buna fetele....am facut si noi ochi..nu ma mai simt atat de rau ca acum cateva zile, dar inca mai simt ceva...putin...foarte putin...sper sa se duca greata si sa nu mai apara veci..

A_driana ai PM!
Floricik ma bucur tare mult ca ai venit la odisee...sedere placuta...Doamne Ajuta!
zuza_zuzi bine ai venit! si tuie la fel iti urez, sedere placuta...un bebe sanatos la termen! Doamne Ajuta!
Menics nu te ami ingrijora...simptomle pot disparea brusc fara sa se fi intamplat nimic...stiu pe prietena mea care a patit la fel...iar acum are o mandrete de baiat...sotul meu i-ar lua baiatu' la noi acasa.....asa ca linisteste-te...bebele e bine


...eu in rest...astept sa se faca odata 15 sa merg la Tg Mures sa-mi vad bebelusul! doamne ajuta!


diseara la mine e zi de pizza...am hotarat ca nu fac nimic de mancare...comandam pizza, abia astept!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

8+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe pe care mami l-a visat ca e

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

''Sunt tare happy ca mi-am downloadat cartea "Mama si copilul" a lui Fenwick si a lui Capraru. Daca vreti, le puteti downloada si voi: intrati pe yahoomail.com, ID: desprecarti, parola 000000 (6 de 0 ), si gasiti acolo multe carti faine, printre care si astea.''-

Smaranditza, nu prea am inteles cum se downloadeaza..pe ce adresa intru?? si cum fac?eu sunt mai batuta in diblos acu de dimineata..dar vreau si eu cartile




Laura, 7+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzyca spune:

buna dimineata burticutelor hai sa vorbim despre vopsit parul si poate reusesc sa va lamuresc .sant coafeza de 13 ani si va pot spune ca am auzit fel si fel de variante pe scaunul meu de la cliente in momentul in care erau gravidute.acum pt ca sant si eu m am interesat mult mai bine si vreau sa va spun ca blondurile sant intradevar o problema pt ca se utilizeaza oxidant de 9 12% la culorile de saten maro negru oxidant de 6% un pic mai slab.dc va vopsiti astazi si recoltati si urina dupa vop va iesi aceasta substanta la analiza adica oxidantul .dc se recomanda a nu se vopsi parul in primele luni de sarcina ?pt ca placenta nu este formata in totalitate si copilul nu are protectie totala.am intrebat dr cand am fost ce probleme poate avea copilul pt ca eu sant blonda si nu vreti sa stiti cum arat cu o radacina de 3 cm aproape in 2 luni,groaznic.a spus ca poate da malformatii la bebe si sa stau cuminte 5 6 luni.am crezut ca pica tavanul pe mine pt ca sant intr un domeniu unde trebuie sa arat bine.am citit un msj aici ca o coafeza a spus ca in coafor au vopsea slaba ,nu exista asa ceva credeti ma .si in farmacii exista lor....care se spune ca nu are amoniac si ca este un sompon colorant nu este nici asta adevarat atata cat prine firele albe si coloraza pigmentul nostru natural are oxidant.sper ca nu v am plictisit cu atat de multe amanunte sper ca am fost de ajutor un pic.referitor la nas infundat sa stiti ca si eu il am non stop de cand am ramas insarcinata dureri pe jos nu mai am decat seara un pic asat pt ca stau prea mult in picioare.maine este o zi mare ma duc sa mi vad mazarica ,scuze maslinuta ca a mai crescut .greu mai trece timpul.pe toate burticutele .mama cat am scris sa nu dati cu pietre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Suzyca, multumim mult de sfaturi! Si eu tot blonda vopsita sunt-am noroc ca e putin mai inchis spre saten, si eram convinsa ca nu e bine sa ne vopsim, macar in primele luni de sarcina! Asa ca..mi-ai confirmat ce stiam deja!
Feetelor, mai bine mai rabdam putin, pt mazaricile noastre ce nu facem?
Suzica, da ca tot veni vorba de vopsit, pliculetele astea de sampon colorant, la fel de nocive sunt? Ca ar fi o solutie pentru multe dintre noi..macar temporar!

Laura, 7+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ofetita spune:

dienutze am citit despre omega 3 ca e bun atat pt mama cat si pt copil ...de lecitina nu am vazut nimic. eu am luat vreo 2 pastile de omega 3 si sambata merg la medic si am sa intreb de ele si o sa iti spun.

Mergi la inceput