Mamici recunoscatoare de Nov.Dec2009(7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Ramonika, bine ai venit printre noi.
Bun venit si celorlalte gravidute de Decembrie. Sarcini usoare, la termen, cu bebei sanatosi
Asa ma bucur ca vin fete noi la odiseea noastra, ca se indeplinesc vise si sperante de ani de zile (pt unele din noi...)!!!

Adriana, nici eu nu am avut greturi in primele 3-4 saptamani. Insa dureri am inca de la inceput. De fapt, eu nici nu credeam ca nu vin rushii...pt ca am avut dureri exact ca la menstruatie (si am mai luat si un nurofen ). La mine ciclul e regulat, asa ca doar cand am vazut ca intarzie am luat repede teste, si am explodat de bucurie. Insa durerile au continuat...si intepaturi, si ca niste sageti...si din nou dureri ca de menstruatie...
De aceea, e bine ca daca ai deja medic ginecolog care te urmareste, sa-l suni si sa-i spui; eventual sa mergi si la un control sa te vada.

Eu l-am sunat pe ginecolog, si mi-a zis sa iau NOSPA 3-4/zi, sa nu stau sa suport asa durerile, pt ca nu e bine. Apoi, cand am fost la control, mi-a spus sa ma si odihnesc mai mult, sa nu calatoresc, si pe cat se poate, cand apar durerile - repaus la pat.

IN legatura cu mancarea, vroiam sa va intreb: pe voi va apuca asa cate o foame nebuna noaptea (chiar daca cina a fost luata intre ora 8-9 seara???) In ultimele nopti mereu visez mancare...si cand ma trezesc sa merg la baie (pt ca deja nu trece noapte fara mersul la toaleta...) asa ma "bate-un vant" si spre frigider



6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

buna . Ma primiti si pe mine ?
Vin direct de la aspirante si imi place aici pt ca pe unele fete deja le cunosc.
Nu vroiam inca sa-mi bag nasul aici( din superstitie, pt ca inca nu am fost la dr) dar Camy mi-a facut o invitatie si nu o puteam refuza
Am facut luni un test care mai pozitiv de atat nu poate fi . Inca plutesc...


http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Bine ai venit floricica draga!
Fetelor, uitati ce am gasit
1. Imidazolidinil ureea si diazolidinil ureea - sint cele mai frecvente substante conservante folosite in prepararea cosmeticelor. Academia Americana de Dermatologie le-a etichetat drept principala cauza care determina aparitia dermatitei. Aceste doua substante sint cunoscute si sub denumirea: de Germall II si Germall 115 (imidazolidinil ureea) si sint toxice pentru organism.
2. Metil, propil, butil sau etil sau intr-un cuvint parabenii, sint conservantii cei mai utilizati in industria cosmetica. Folositi pentru a inhiba dezvoltarea bacteriilor si pentru a prelungi valabilitatea produsului cosmetic, acestia sint toxici. Studiile au aratat ca pe linga reactiile alergice si iritatiile pielii, acesti parabeni se intilnesc in tesuturile tumorale ale femeilor care se confrunta cu cancerul mamar. Absorbtia lor in organism si acumularea in timp pot cauza cancer.
3. Uleiul mineral si derivatele sale (parafina si alte petrochimicale) sint produse sintetice ale petrolului procesat chimic. Ele, de obicei, pot insuma 10% din produsul cosmetic si sint folosite pentru ca au un pret scazut si se integreaza usor in orice formula. Cel mai grav este ca uleiurile minerale se regasesc si in uleiul pentru bebelusi. Pot bloca porii si inhiba functiile pielii.
4. Sodium lauril-sulfatul (SLS) este substanta sintetica folosita in majoritatea sampoanelor, spumantelor de baie si sapunurilor.
Cauzeaza iritatii ale ochilor, ale pielii, caderea parului si alte reactii alergice. Este adesea ‘deghizata’ intr-o substanta pseudo-naturala, prin explicatia ca ‘provine din nuca de cocos’.
5. Propilen-glicolul - este un element standard pentru majoritatea extraselor din plante. Este sintetic si poate da alergii si reactii toxice.
6. Talcul - se regaseste mai ales in pudre. Putin stiu insa ca studiile au demonstrat ca daca se aplica frecvent in zona genitala poate creste riscul de aparitie a cancerului ovarian.
7. Lanolina este un emolient obtinut din lina oilor. Este folosita in compozitia rujurilor si a cremelor si poate provoca forme grave de acnee. De obicei, lanolina folosita in industria cosmetica este contaminata cu pesticide si insecticide.
8. Stearalkonium Chloride este substanta chimica folosita in balsamul de par si in diferite creme. Este toxica si da reactii alergice. Este mult mai ieftina si usor de folosit in compozitia balsamurilor de par decit proteinele si extractele din plante care intr-adevar aduc beneficii pentru sanatatea parului.
9. Parfumurile sintetice pot avea peste 200 de ingrediente in compozitia lor. Bineinteles ca nu ai cum sa afli care sint acestea, din moment ce pe eticheta este precizat un simplu cuvint ‘Parfum/Fragrance’. Citeva dintre problemele pe care le cauzeaza aceste parfumuri sint: migrenele, ameteala, iritatii ale pielii, hiperpigmentare, tuse violenta sau voma.
10. Colorantii sintetici sint folositi cu scopul de a infrumuseta aspectul compozitiei. Trebuie insa evitate produsele care contin asa ceva. Sint inscriptionate pe eticheta ca si FD$C sau D$C urmate de o culoare si un numar. Aceste vopsele sint considerate a fi cancerigene.


Dienutze 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui floricik

buna . Ma primiti si pe mine ?
Vin direct de la aspirante si imi place aici pt ca pe unele fete deja le cunosc.
Nu vroiam inca sa-mi bag nasul aici( din superstitie, pt ca inca nu am fost la dr) dar Camy mi-a facut o invitatie si nu o puteam refuza
Am facut luni un test care mai pozitiv de atat nu poate fi . Inca plutesc...


http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png

Bine ai venit Floricik.Sarcina usoara si bb sanatos!!
Da-mi te rog datele tale sa te pot trece in listutza

7+

Mariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Smaranditza, ce ma bucur ca te gasesc aici. Sa fie intr-un ceas bun! Sa dea Dumnezeu sa ai parte de o sarcina usoara si de un bebe sanatos. Multi .



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Datele mele sunt :
DN 08.05.1980 UM 28.02.2009 DPN 05.12.2009

Multumesc





http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Fetele, ce stiti de lecitina in sarcina? Poate iese cupilu mai destep :)
M-as risca :)
Nu are contraindicatii

Dienutze 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuza_zuzi spune:

Hello dragi mamici!
Ma alatur si eu voua. Sunt noua pe forum...
Marti am fost la o eco de confirmare, dupa ce luni a iesit testul cu doua liniutze...si se pare ca bebe are 5 sapt si 5 zile. Azi ar fi cam 6 saptamani, nu?
Probleme inca n-am avut...ah, doar niste dureri de stomacel dupa masa, asa niste crampe si un pic balonata...
Abia astept sa ne consultam, sa primim sfaturi...hihi...

Va pup si sa avem o sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Multumesc, Andreea
Si eu ma rog ca de data asta sa ne putem tine copilasul in brate, sa fie sanatos, si sa fie totul bine.
Felicitari pentru Ilinca! Nu am mai intrat la odiseea voastra pentru ca a fost prea mare durerea...si prea vii amintirile.
Oricum, m-am simitit tare bine ca ti-ai amintit de mine

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:


BINE AI VENIT floricik


Manu 7+

http://bd.lilypie.com/iIPYp2.png

Mergi la inceput