Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (89)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Andrada, prima data ai zis ca nu vrei sa mai astepti rezultatele - ca vrei un tratament. Acum ti l-a dat ...
Eu nu inteleg de ce vrea sa-i faca antibiotic intravenos?? nu poti sa-i dai pe gurita, daca e caz de antibiotic.
Eu nu cunosc doct. in zonele spuse de tine. La Medlife mergem la doct. Bulacu (Plevnei). Insa cel mai bine e sa astepti rezultatul analizelor, ca sa stii ce anume este. Multa sanatate!

Cleo, in Grecia mergem cu avionul - 2 ore jumatate, apoi din aeroport inchiriem masina si mai mergem cu masina inca 2 ore. Nu e chiar asa lung drumul. Insa e oricum obositor, ca se pierde timp si in aeroport, in sala de asteptare si apoi pana astepti bagajele - nu e usor, mai ales cu 2 copii energici. Insa e frumos in Grecia si merita cele cateva ore de calatorie. Si daca mergi pe litoralul romanesc, faci cum masina pe putin 3 ore.

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Buna mamicilor, va spun si eu de la munci. Aici e dar nu asta are importanta, important e ca imi e dor de pitica mea de moooor.
Adica stiu ca o las cu mama, ca sunt plecata doar o saptamana, dar totusi, am un sentiment asa de rupere dimineata cand plec... ufff asa o sa fie de acu incolo?
Daria e cumintica, isi asculta bunica, papa, doarme, imi face paaa dimineata cand plec, dar seara are o fatuca plangacioasa cand intru pe usa, ca mi se rupe inima.
Va pup si va citesc asa mai pe sarite in cate o pauza de relaxare a neuronului meu supra solicitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

LMA la toti bebeii de 30 si 31, sa va dea viata tot ce are mai bun, sa fiti sanatosi, norocosi, iubiti si fericiti!!

HUO pentru cat ati scris, nerusinatelor!! Nu mai poate omul sa faca nimic, ca trebuie sa recupereze enspe mii de pagini... Fac conspect doar pe scurt, ca acusi vine Bogdan acasa si eu mai am multa treaba... Of.

emycor, am vazut ce ai postat ieri cu noaptea dormita! Deci la tine s-a dus linistea mea, da?

Cleo, superbe pozicile alea de primavara, le-am forwardat si eu repede Si vaaai, ce pozici frumoase cu Mara si Sebi vizitatorul! O incantare pentru sufletul de mamica! Am vazut si filmuletele: sulul de hartie igienica rulz Vezi ca sunt putin geloasa pe Sebi, sa nu se logodeasca Mara cu el inainte sa-l cunoasca si pe Daviducul meu, auzi?

Doloress, de-aia nu-mi place nici mie nordul Germaniei (desi multi sustin ca Hamburg ar fi un oras superb, mie o prietena mi-a zis ca e gri-cenusiu si oribil), pe mine una vantul ala m-ar ucide, urasc vantul... da-mi ger, da-mi frig, dar nu vant (sa-mi nenoroceasca parul)!!

Ralu, sa-ti traiasca bebele albastru si sa scapati cat mai repede de hamul ala, sa o ia singurel la galop

Lori – si ce daca se invata in patul tau, lasa, mami draga, ca n-o sa-i avem o vesnicie la san, la piept, asa ca da-i bataie: make memories!! Bravo pentru Robertino mancacios!

Adriana – viel Spaß la Viena!! Am fost doar o zi in 2007, dar am zis ca e musai sa revin, tare mult mi-a placut ce am vazut asa in fuga... Iar „Fiaker Gulasch“ m-a terminat, si acum visez la el...

Gabitza – sanatate maxima cu spatele, stiu cat de nasol poate fi... of, varsta asta nenorocita, nu ne menajeaza deloc...

DanaH – uite ce www.robeez.com/Robeez-Jet-Fighter-Brown-Baby-Boy-Shoes-Robeez-baby-shoes/product.aspx?ProductID=792&deptid=299&PriceCat=2&Lang=EN-US" target="_blank">pantofiori frumusei a primit ieri David al meu de la fosta mea sefa. Sunt moi, ii sunt doar puuutin marisori si prezinta avantajul ca stau bine pe picior datorita elasticului, nu si-i poate scoate usor... Ah, acum realizez ca tu intrebi de pantofi cu care bebe sa si mearga... Ei, la noi cred ca mai dureaza vreo 3-4 luni, asa ca nu ne grabim. Am 2 perechi de pantofi de mers, destul de solizi, insa nu stiu daca apuca sa-i poarte pana prin septembrie...

Iulia – bafta multa sa-ti recuperezi banii

Magdone – da, diareea poate fi de la oarece bacterii ingerate de pe cine stie unde, dar asa se obisnuieste stomacelul cu mediul inconjurator, ca doar nu-i putem tine sub clopote de sticla o viata... De cand i-am dat 3 zile banana lui David (ca sa-i vad reactia pielii, din fericire totul ok) parca mi-e dor si mie de o scurta diaree, adica nu, de un kk mai molisor... Sa vedem azi, ca am trecut iar pe mere de ieri. Maine ii dam pepene galben bio.

Andrada – tinem pumnii lui Tibi, sa nu fie nimic grav si mai ales sa aflati de unde vine febra asta...

Simo – pentru conspectele constiincioase pe care le faci mereu, eu am inceput sa disper...

Desiree – bine ca ati scapat de constipatie, uf...

Laurita – nu mai indopa cupilu’ ca iei bataita! Sanatate si sa scapati de muci!

Danicris, eu mi-am comandat un termos mic special pentru mancarica lui bebe, tocmai ca sa i-o incalzesc si sa i-o pregatesc de acasa, s-o iau cu noi si sa i-o dau calduta undeva in oras. Sper sa mearga. Se cheama "Isolierbox", uite cam cum arata: AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Ziua buna!

Noi am fost in preumblari azi si am ajuns si in parcul Carol in final. Este atat de frumos!! Superb. Flori, chestii...Iasmina era innebunita. Nu mai stia in ce directie sa o apuce. Am scos-o din carucior sa puna si ea mana pe tot ce se poate.

Merci Simona de rasp cu curatatul ghetutelor. Ai dreptate. Nu m-a dus capul, desi vazusem solutii din care spui. Parca e blocaj. Cand e vorba de ceva de-al copilului parca nu mai gandesc. Deci situatia e sub ctrl. Aaaaa...si am descoperit azi ca ghetutele Pablosky care-s nr 19 ii vin, nu-s mari. Deci e perfect! Apoi va avea unele Baby Fox si apoi intram in sandale (abia astept).

Adriana uite aici poze cu fesul

Lori pt aprecieri!

Laura si Alysh superbi baietei aveti voi acolo. Barbatei de-a dreptul. Unul mai frumos imbracat ca si celelalt. Vreau si eu un baietel!!!! Ia sa dati voi un semn cand mai mergeti in IOR...vreti sa vina si o dra cu voi? De Iasmina vorbesc, sa se inteleaga!

Andrada a zis Piggy de o dr de la Euroclinic, insa nu stiu daca e si medic de familie. Dr. Mirica parca a zis. Eu stiu o tipa in zona Obor...daca te intereseaza imi zici. Sanatate muuulta puiului.

puiuti de 31: Eric si Olivia! si

ca fug la joaca...

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!



Votati-o pe Iasmina! Un vot pe saptamana, pana in 12.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

salutare fetili,

Multumesc pentru urari pentru 10 luni.

Vreau si eu sa urez copilasilor de 29,30,31 La multe lunite! .

Mai avem putin si copilasii nostri implinesc 1 an. Nu mai sunt bebelusi.
Am vazut-o pe Mara cu baitel in vizita. Am observat ca baiatul chinuia papusa.. Ce mare e Sebastian.
Am vazut cei doi baieti superbi cu mamicile aferente-Vlady si Mirci la plibarica- si ei au crescut mult.
Am vazut si 2 fetite dulci de Bucuresti- Iasmi si Daria.Ce inalta e Daria.

Mai voiam sa spun ceva dar am uitat.

A da, vreau la intalneala.In parcuri, in baruri, restaurante, discoteci, plaje, bodegi ...oriunde

Andrada: Tiberiu sa-si revina. Mai doar nu o sa-i dea antibiotic prin telefon. Macar in gat sa se uite. Sau dupa ganglioni.
Doctora mea din spital nici macar nu-ti da drumul sa iesi cu branula daca ai copilul asa mic. Cica au fost multe accidente. Asteapta rez. analizelor si vezi atunci daca e cazul. Sunt antipiretice care nu tin la anumiti copii. La ai mei cel mai sigur e algocalminul/novocalminul. Daca le dau altceva febra urca dupa 2-3 ore. Pe cand la novocalmin tine si 8 ore febra departe. Dar se da la febra mare in general. Daca starea generala e buna si copilul nu e agitat sau molatec sau febra nu depaseste 38,8 in fundulet atunci e ok.




pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
http://community.webshots.com/album/568228087tqrEjX?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Buna fetelor si bebeilor!

Iesim si noi putin din birlog, daca ne mai primiti, poate ca nu ne-ati uitat...

Imi pare tare rau ca nu resesc sa sriu mai des, incerc sa urmaresc discutiile si de multe ori aflu lucruri utile, dar eu nu am timp sa scriu. Ma pregatesc sa incep serviciul pe 4 mai. Iar in 9 mai imi vin socrii. Asa ca am hotarit sa fac o curatenie mare de tot in toata casa, ca dupa ce incep, gata s-a dus si cu putinul timp pe care il am. Asa ca de la frecat totul prin camere pina la scos de prin sertare, sortat, curatat si pus la loc, am ceva treaba. Unele reusesc sa le fac si cu Roxana pe linga mine - eu asez, ea scoate - , dar incet, incet progresez.

Nu am timp de conspect, dar suntem la curent cu toate, pupam bebelusii cu probleme, admiram (si invidiem) mamici frumoase care se intilnesc la plimbare, ridem de filmulete, ce mai... ne place tare de voi!

Despre noi.... avem acuma 4 dinti, al 4-lea a iesit cam cu cintec dar am scapat, sa vedem cum se va comporta la restul. Mi se pare ca n-a facut mari progrese la capitolul motricitate. Cineva intreba daca mai sunt bebei care nu se ridica in picioare... parca nici Roxana nu se ridica, si chiar daca reuseste tine piciorul covrig, nu se lasa pe toata talpa, parca nu imi chiar place. Mai astept putin sa vad cum progreseaza. Evident ca il adora pe Alex, deja incep sa se joace impreuna, el o provoaca, fuge de ea, si ea in 4 labe fuge dupa el si chiuie si ride de nu se poate. Mi-s tare dragi cind ii vad asa.

Marea veste la noi e ca ne-am hotarit sa plecam o saptamina in vacanta. Ne-am gindit tot asa, ca dupa ce incep servciul e mai greu de luat concediu. Asa ca plecam simbata, in Republica Dominicana, mai precis www.grandparadisebavaro.com" target="_blank">aici. Sigur ca abia asteptam, desi, sincer, mie imi e foarte groaza, poate unele va mai amintiti de problema mea mare cu silueta si nu prea imi arde de costum de baie. Dar sper sa fie frumos. O sa fie greu drumul, sunt vreo 4 ore de zbor, dar plecam din Montreal, si pina acolo mai facem 2 ore cu masina. Dar am experienta zborurilor cu Alex, chiar si pina in Romania, asa ca sper sa ne descurcam si sa fie bine. Evident impachetez si eu jumatate de casa, am liste peste liste si incerc sa mai reduc cit pot.

Fug la treaba, va pupam pe toti cu drag,
Gabriela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Danicris, eu ii dau Victoriei sa pape pe unde om fi... parc, mall, oriunde! Daca mergem in parc ii iau mancarica ori facuta acasa ori cumparata la borcanel (mai rarut). Daca mergem in mall ii cumpar mancarica, o rup sau tai bucatele mici si papa singurica. In general, chicken nuggets sau ceva de genul.

_
Victoria Isabella

http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Danicris, eu ii dau Victoriei sa pape pe unde om fi... parc, mall, oriunde! Daca mergem in parc ii iau mancarica ori facuta acasa ori cumparata la borcanel (mai rarut). Daca mergem in mall ii cumpar mancarica, o rup sau tai bucatele mici si papa singurica. In general, chicken nuggets sau ceva de genul.

_
Victoria Isabella

http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02


Multumesc, Desiree. Ducu inca nu mananca bucatele, trebuie sa-i iau de acasa papica. Treaba e ca n-am in ce s-o transport, singura varianta fiind sa o pun la borcan si borcanu' in termos. Da' mi-e o lene sa tarasc termosu' dupa mine ...
Termosu' pe care si l-a comandat Miss este super, nu stiu daca o sa gasesc pe la noi, o sa caut. Multumesc de pont, Miss.
Buna si ideea lu' Cleo, un iaurt, o banana ... Lapte nu pot ca nu stie sa suga din biberon. Treaba e ca lui Vladucu daca la pranz nu-i dai papa de pranz cum stie el si incerci sa-l pacalesti cu altceva nu prea-i convine, maraie.





Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Gabitam: am pierdut linkul cu filmuletele Baby Einstein. Ma poti ajuta? Sau altcineva?

plizzzz


pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
http://community.webshots.com/album/568228087tqrEjX?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Belleane, uite aici: http://movieforbabies.blogspot.com/search/label/Baby%20Einstein


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput