"la bloc"... asociatia de proprietari si caldura

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Androix said: Pai asta e deja centrala in toata regula. Si cu ce sa se alimenteze boilerul asta? Cu gaze? Mie nu-mi da mana sa trag singura teava de gaze pana la etajul 10, plus ca ultima vreme nu mai e rentabil deloc. De curent nu mai zic...
Ma rog, dam in altele si stricam subiectul

Mai Androix mai, centrala sau boiler e tot una. Adica face acelasi lucru, incalzeste apa. Da, se alimenteaza cu gaz. Daca vrei sa scapi de vecini tragi teava pina la etajul 10. Asa au facu ai mei, stau la ultimul etaj, au fost primii din bloc care au tras teava, dupa care, cine voia sa-si puna boiler cotiza daca vroiau sa se conecteze la teava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ei, asa o fi, eu zic boiler doar la cazanul care incalzeste apa menajera, nu si caloriferele. Crede-ma ca pentru mine nu este o afacere sa-mi pun centrala, nici nu-mi permit sa trag teava pana la 10 de una singura, nu mai pun la socoteala restul.
Gata eu termin cu off-topicul.

Bertha, hai ma da-o incolo de treaba, adica trebuie sa fii vai de capul tau de sarac sau de zgarcit ca sa mai socotesti caldura degajata de tevi si din spatiile comune

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Bertha, hai ma da-o incolo de treaba, adica trebuie sa fii vai de capul tau de sarac sau de zgarcit ca sa mai socotesti caldura degajata de tevi si din spatiile comune




Nu. Toti fac la fel. Ma rog, aproape toti. Doar nu crezi ca ar fi majoritatea de acord sa incalzeasca toata instalatia numai pentru caloriferele unuia.
gaia.nevia, este numai un "deliciu" al traiului in comun. Atentie: majoritatea hotaraste pentru toti, e perfect normal. Doar daca nu e ceva ilegal.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai am zis mai sus ca in mod normal trebuie intrunita o majoritate ca sa se hotarasca inchiderea caldurii mai devreme. Eu ma miram cine mai sta sa se gandeasca la caldura din tevi cand ai repartitoare si daca ti-e cald sau iti sufla vantul prin buzunare, poti pur si simplu sa le inchizi. Adica eu una nu as convoca sedinta in bloc daca as avea solutia la mine in casa. Oricum la mine treaba cu sedinta e simpla: ce sedinta? O convocam cum sa nu, dar n-o sa vina nimeni in afara de dumneavoastra si noi (unde "noi" e o mica parte din comitet) asa ca nu mai convocam nimic si trecem direct la treaba, ce daca nu va convine?
In concluzie trebuie sa te interesezi daca s-a facut sedinta, daca s-a supus la vot. Un lucru iti spun sigur: radetul nu are voie sa opreasca fara sa aibe cerere scrisa de la asociatie, cu semnaturile locatarilor. Dar, nimic nu-i poate impiedica pe mai marii blocului s-o opreasca din subsol Hai, ma ca romanii si mai ales aia care stau la bloc sunt plini de idei!



www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Ei, asa o fi, eu zic boiler doar la cazanul care incalzeste apa menajera, nu si caloriferele. Crede-ma ca pentru mine nu este o afacere sa-mi pun centrala, nici nu-mi permit sa trag teava pana la 10 de una singura, nu mai pun la socoteala restul.
Gata eu termin cu off-topicul.

Bertha, hai ma da-o incolo de treaba, adica trebuie sa fii vai de capul tau de sarac sau de zgarcit ca sa mai socotesti caldura degajata de tevi si din spatiile comune

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia


Tot off topic, da' nu ma pot abtine: in trecut am lucrat la o regie de termoficare si am avut mult de-a face cu asociatiile, presedintii si alti oameni de bine. Crede-ma ca am vazut multe si am auzit si mai multe. Asta cu partile comune si tevile e o bagatela, desi sa stii ca, pe total bloc, suma nu e de neglijat. Cea mai tare chestie dim domeniul zgarceniei e sa ai apa calda la robinet, dar sa n-o folosesti pt ca...e mai ieftin sa incalzesti apa rece pe aragaz. Si cei ce-o fac sunt, de cele mai multe ori mai mult zgarciti decat saraci.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Bertha, esti super tare!!! Aia n-am mai auzit-o, sa incalzesti pe aragaz ca sa nu consumi de la chiuveta

si io, ce probleme imi mai fac... ia sa neste vodciok ieften si sa vezi ce mi-e un cald....


ma rog, pana la urma am priceput... daca s-au dat majoritari, n-am ce le face, si cred ca s-au dat, ca 80% sunt pensionari sarmani.
Cel mai tare ma enerveaza ca devine un cosmar baitza copiilor. In fine, sa speram ca va fi cald!!!! Sa vie vara!

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Mai am: se ataseaza un furtun la robinet si se lasa robineul sa picure intr-o galeata. Apometrul nu inregistreaza nimic si, cam la 2 zile se poate arunca apa in vasul de toaleta, economisindu-se astfel un rezervor de apa.

Sa stii ca la inceput te crucesti cand auzi, dar, in timp, devii imun.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Tot off topic, da' nu ma pot abtine: in trecut am lucrat la o regie de termoficare si am avut mult de-a face cu asociatiile, presedintii si alti oameni de bine. Crede-ma ca am vazut multe si am auzit si mai multe. Asta cu partile comune si tevile e o bagatela, desi sa stii ca, pe total bloc, suma nu e de neglijat. Cea mai tare chestie dim domeniul zgarceniei e sa ai apa calda la robinet, dar sa n-o folosesti pt ca...e mai ieftin sa incalzesti apa rece pe aragaz. Si cei ce-o fac sunt, de cele mai multe ori mai mult zgarciti decat saraci.

Bertha, super, super adevarat. Si stii cine fac asa? Exact sefii asociatiilor de locatari de care vorbiti. Economie de dragul ecomoniei, ca asa au fost invatati ei in epoca ceusista.

Androix, tu intereseaza-te la gaze cam cit costa sa-ti tragi teava, ca s-ar putea sa fie mult mai ieftin decit crezi tu. Ai mei nu sint bogati (n-as mai fi plecat eu din tara daca erau) si au reusit. Sint convinsa ca cu putin efort poate sa o faca oricine. Din pacate nu stiu preturi deloc ca ai mei si-au pus boiler acu 5 ani si mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Asociatiile de proprietari au obligatia sa organizeze cel putin o data pe an o adunare generala, la care toti proprietarii din bloc au dreptul sa participe.
Intr-o adunare generala se poate discuta orice, inclusiv data la care se opreste caldura, si ceea ce hotaraste adunarea generala e OBLIGATIE pentru toti cei din bloc!

Ca sa fie statutara (valabila), la adunare trebuie sa participe cel putin jumatate plus unul dintre proprietarii din bloc, iar hotararile se adopta tot cu majoritate simpla (1/2 + 1).
Daca sunt prezenti mai putin de jumatate plus unu, adunarea trebuie reconvocata, in cel mult 10 zile. La adunarea reconvocata e suficient sa se prezinte 2 sau trei oameni. Ce decid ei, e lege pentru tot blocul!

Daca Comitetul Executiv (care are obligatia sa convoace adunarea generala anuala si alte adunari generale, ori de cate ori este necesar) nu convoaca adunarea generala nici macar o data pe an, se poate face reclamatie la primarie. Fiecare primarie are un departament care se ocupa de asociatiii si care poate aplica amenzi comitetului executiv si presedintelui.

In afara de adunarea anuala obligatorie, se pot convoca adunari extraordinare (adica oricand, la nevoie), de catre comitet sau de catre 20% din proprietarii din bloc (umbli cu tabelul din usa in usa si aduni semnaturi pentru covocare adunare generala).

Presedintele si comitetul executiv se aleg anual si daca nu va convin cei pe care ii aveti, puteri candida si va puteti implica activ in treburile asociatie, ca doar sunt si ale voastre. Dar e mult mai usor sa dai cu parul de pe margine, decat sa renunti la comoditate.

http://www.fapr.ro/FAPR/legislatie/specifica.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

atlantiana, multumesc pentru raspuns.

ai dreptate cu "e mult mai usor sa dai cu parul de pe margine".

Dar la noi cand e sedinta (prima pe anul asta e chiar maine) se omoara si mai multe nu pe scari sau in fata blocului. Din orice, chiar daca e in interesul lor... tot ii doare de basca altuia si iau unul de celalalt din nimic...
E destul de tare nenea ala de-i presedinte... ca rezista la toate mizeriile.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

Mergi la inceput