Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (35)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

mQQm,da,sigur,de-acord cu tine in legatura cu celulele.Plus ca pe siteurile romanesti is niste minciuni de te doare mintea ,cica le pastreaza garantat 70 de ani.Am citit pe siteul nemtesc al bancii de stocare ca maxim 21 de ani,de atitia ani au inceput cercetarile si pina acum doar cei 21 de ani sunt in siguranta,mai apoi nu se stie,nu-s inca cercetari facute.
Ideea e ca in orice moment le poti dona spre cercetare sau unora compatibili in vreo terapie aplicabila deja,practic banii nu ii pierzi.
Din ce am citit,sunt mari rezerve de folosire cu succes pe scara larga in cazul cancerelor ci mai degraba in boli ca Alzheimer,boli neurologice.Sigur,nu e putin lucru.

Da,spune-ne cind e ziua ta,sa-ti uram "La multi ani!".Sau...macar lasa-ne sa ghicim .Saptamina asta ?Si fii-mea e berbeaca si imi place,e destul de hotarita,e ambitioasa si f sufletista.

Dria,ma bucur din suflet ca ai trecut cu bine,sa stai in pat si sa nu faci nici un efort cit de mic.Sanatate iti doresc!

Cornelia,pai de ce te mai duci la medicul de casa?Aici nu se merge,numai la ginecolog,el se ocupa de kg,de adeverinte,de tot.

_
Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fetelor am si eu o intrebare.
De vreo doua zile simt uneori niste intepaturi usoare intre picioare. Parca sunt mai mult situate in dreptul anusului. E posibil sa fie contractii? Poate ca am pus o intrebare stupida dar chiar nu ma pricep.

elena +22
Burtica mea la 20 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

mQQm, nu prea mai am sperante ca nu ma taie, ca astia sunt setati pe epiziotomii aici. Dar cine stie, poate o da norocul peste mine.

Lorelay iti inteleg pct. de vedere si asta incercam si eu sa spun, ca e f. greu sa incepi serviciul mai devreme, daca nu ai posibilitati materiale sau rude disponibile. Chiar si la 2 ani e o mare problema.

Alina, la noi medicul de familie iti da concedii si iti urmareste in paralel sarcina. Trebuie sa bati lunar si la usa lui. Ginecologul imi face lunar eco si daca ii semnalez ceva probleme, imi face si alte investigatii. In trim. III probabil a va urca si pe capra (pana acum am scapat). A, imi da si el analize de facut, imi prescrie medicamente, dar totul e platit.

Elenada, nu prea cred sa fie contractii in zona aia. Nu stiu ce sa iti spun. Se intind toate alea si poate din cauza asta.

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Cornelia multumesc de raspuns.
Cred ca la tine medicul de familie e asa preocupat sau poate o mai fi si la alte fete dar la mine e in afara subiectului. Nimic nu stie. Copie si ea ce imi scrie doctorul dupa ce imi face eco si atat. Odata nu ma intrebat si ea ceva sau nu a facut ceva. Sa imi masoare vreo tensiune sau sa ma urce pe un cantar. Sa o vad si eu ca face ceva. E varza saraca. Cand va aud pe voi cata atentie va acorda medicul de familie nu imi vine sa cred. Cand ma vede se uita la mine ca la avioane. A trebuit sa ii dea ginecologul meu in scris de ce am nevoie de repaos la pat. Sa mirat saracul ca ea ca medic nu stie ca sarcinile gemelare sunt considerate cu sarcini cu risc si mai ales ca e obtinuta prin FIV. Dupa ce nasc trebuie sa imi caut si eu un medic de familie competent.

elena +22
Burtica mea la 20 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Elena, la mine e al treilea medic de familie. Am cautat-o ceva . Acum parca ma enerveaza ca e prea constiincioasa . Am ramas uimita si ca ma primeste prioritar. Adica e mereu plin de pacienti la usa ei (in special pensionari), dar in momentul cand am ajuns si imi duce asistenta fisa, ma cheama pe mine. Chiar ma simt aiurea ca se uita toti luuung la mine.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

lorelay, poti merge cu avionul pana la 28 de saptamani, cand intri in trimestrul III, unele companii accepta si pana in luna a 8-a, dar ai nevoie de acordul medicului. Singura lor problema e care nu cumva sa se nasca bebe in avion, caci trebuie sa ii dea tickets gratis pe toata viata... of, de ce nu m-a nascut mama asa, cu Air France eventual!

Epiziotomia mi se pare si mie cel mai grotesc lucru, sorry, si, daca e cazul, prefer sa se rupa tesutul singur, te refaci mult mai repede, caci e ruptura superficiala, nu de perineu si etc (din ce am citit, caci eu credeam ca invers e mai bine). Am mai auzit insa niste cazuri criminale de genul ca s-a rupt una in nush cate parti si a fost mai rau.
La nasterea in apa, probabilitatea de a te rupe e cu muuult mai redusa , pentru ca pielea si uterul devin mai flexibile, se relaxeaza, de fapt e unul din motivele principale pentru care prefer metoda asta. Majoritatea fetelor care au nascut in apa nici nu s-au rupt si nici epiziotomie nu au avut.

Dria, ma bucur ca ai gasit medici competenti si spital bun acolo unde esti, sa ai bebe voios si sanatos si la termen mai ales!

Alinutza, si eu experimentam o perioada asa mai emotiva, dar se pare ca a trecut. Oricum la "7 pounds" sa fii de piatra sa nu plangi, e super filmul. Si pana una alta, plansul e semn de sensibilitate, nu de slabiciune

mqqm, advocateste anti-stemul, ca sa mai auzim si pareri contra curentului, ca prea ne ia valul uneori, si cam asa e, in Romania cum ca prinde orice, buna piata de desfacere. Orice idee noua, orice produs nou, dar sa fie scump e afacere la noi. Eu nu m-am bagat prea mult in subiect, dar imi place sa ma informez de amblee parti. La o prima vedere e ceva super wow, dar mi se par si bani multi si multa reclama, deci ceva tre' sa fie putred prin danemmarca pe acolo... bine ar fi sa fie cu folos macar.
Se stie vreun caz concret in care sa se fi folosit astfel de celule, sa fi salvat vreo viata?

Va


24+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna fetele ! Eu iar sunt racita , mi-a dat sotul din nou raceala , deja nu mai suport din doua in 2 saptamani racesc . Elenadanu cred ca sunt contractii , pentru ca la contractii se intareste burtica . Si eu am o problema ma doare in partea dreapta jos , parca e un junghi si mi-e teama sa nu fie apendicele ! se mai confrunta cineva cu dureri de spate si dureri in drepta jos in zona apendicelui ? Oricum azi voi merge la doctorita mea s-o intreb pentru ca mi-e tare teama ! 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Neatza, mamici de zmeurici! Sa aveti o zi frumoasa, luminoasa si calduroasa!
andreea, si eu din cand in cand dureri in partea dreapta, am intrebat-o pe dr ce ar putea fi a zis ca e de la bebe ca sta calare pe diverse organe pe-acolo. Si eu tot la apendice ma gandesc si mi-era teama, oricum n-am plecat prea lamurita de la dr...Mi se intampla de obicei sa ma doara cand mananc mult sau daca se intampla sa fac mai mult efort (odata am ridicat un lighean de rufe ude si dupa aia a inceput sa ma doara...).
Sa ne zici si noua ce-ti zice doctorul. Dar eu nu cred ca e apendicele. E foarte posibil sa fie o bucata de intestin plin in partea aia pe care sta bebe urcat si cand se goleste n-o sa te mai doara (e doar o parere).
Sper sa-ti treaca durerile astea...
Stiu ca o sa experimentam fel de fel de dureri, uite de exemplu pe mine ma doare piciorul stang sus de tot, unde incepe spatele, cred ca apasa bebe pe un nerv. Ma doare cand merg, cand ma las pe piciorul ala, si e inca bebe mic...
Ei, nu mai avem mult, o sa scapam de neplacerile astea in curand.
Va pupacesc cu drag!

Iulia 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

'Neata!
Emma se simte mai bine!
Andreea naspa cu racelile.Eu acum pot sa spun cu toata gura ca am terminat amandoi cu raceala.Ai grija si sanatate!Durerile de la apendice sunt naspa si de obicei merg pe picior in jos.
Adriana eu primul trimestru am luat cate 4 magneB6/zi.Acum iau numai cate doua.Ora nu conteaza,de obicei imi iau vitaminale dupa ce pranzesc.Stiu ca e bun inclusiv pt BB-sist nervos,osos si pt arterele uterine.
Romanitza vezi ce faci sa te odihnesti.Pune accent pe voi si nu te stresa cu scarbiciul.
Elenada si eu am mai experimentat ce spui tu,mai rar spre spate,ami des la pasa...de obicei cand ma ia cu acele intzepaturi,ma pun jos,de preferat intinsa.Nu stiu daca e ceva de speriat,dar psihic macar ma linistesc ca cred eu ca preintampin alte probleme.
Mqqmdaca nu ne spui si cand mai bine scriem sa nu pierdem ocazia...
Raportam 7 kg luate pana in sapt 20.Ma gandesc ca pana la termen mai iau cel putin inca pe atata
Despre nastere:nu am nimic impotriva nici sha nici sha.De preferat sa nu ma opereze si pt ca am endometrioza si nu vreau sa ma aleg cu aderentze in plus.Deci las sa vina momentul si sa decida dr ce e cazul.Daca ma va opera il voi ruga sa se uite si dupa puncte de endo,daca am ceva sa curetze.MI-e frica de taietura de jos...dar sper sa fie bine.In principiu am vizionat nshpe nasteri la TV ante sarcina...acum incerc sa tin capul in nisip si sa ocolesc discutiile horror.Nu-mi face bine sa anticipez.Cam asta ar fi o schimbare la mine de cand sunt gravi...sunt mai chicken
Despre celule ne mai interesam si noi in fo 3-4 locuri.Nici mie nu-mi place sa fiu trasa de curent...pe sistemul turma.Daca nu e o investitie buna prefer sa fac altceva de banii respectivi pt copil,adica ceva sigur pt copil si mai putin pt neneii speculanti de parinti dispusi la orice pt odrasle.Ce ma seaca e ca sunt nehotarata.Pt ca daca as hotara intr-un fel sau altul as avea liniste sufleteasca dp asta dv.





my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:


Buna dimineata si un mare MULTUMESC toturor mamicilor de zmeurici care au fost langa mine ieri si mi-au urat La Multi Ani...am trecut pragul de 30 de ani intr-o zi plina de peripetii si cu voi langa mine.....inca o data MULTUMESC DIN SUFLET .

Aseara am iesit la party la restaurant si am "impresionat" cu ochiul si cu burtica mea...ce sa mai am fost ce mai cea...din pacate nu am avut aparatul foto la mine dar am facut ceva pozici cu telefonul..sper s ale descarc si sa vad arat :). Am avut si un tort delicios cu fructe de padure..cu afine intregi...mmmmm...o delicatesa. M-am gandit la voi cand am mancat .

Azi nu mai sunt bandajata la ochi dar tot imi pun o solutie de cateva ori pe zi...sper sa treaca de tot...antibiotic nu am voie sa imi pun caci o protejez pe bebita. Oricum de la rana sau de la solutie vad cu ochiul acela mai intetosat...sper sa imi revin repede.

Am si primit o gramada de cadouri..printre care si o carte "cartea bebelusului" nu e aceea de pus poze in ea..e o carte pur si simplu cu ce sa facem cu bebe pana la un an..eu oricum o mai am si pe cea a dr. Spock. Si bluzite f frumoase de graviduta si parfum si cercelusi+bratara...si florrriiiiiiiiiii.....si un super tel de la sotu'.....hai ca m-am laudat .

Noi suntem bine..bebe misca dar cateodata ma sperii cand nu o simt cateva ore...abia astept urma eco....

Puppppppp toate fetele si hai sa stabilim si noi o intalnire zilele astea ca tot se incalzeste iar in parcuri or sa infloreasca toti pomii si e asa frumossssss...ce ziceti de poze cu burticile noastre intre flori?



23+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput