Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (35)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Rallu am citit si eu ultima idee a guvernului, sper sa nu fie adevarat, sunt niste cretini daca voteaza asa ceva, cred ca ies mamicile in strada

blanca000 bine ca n-a fost mai rau sa treaca repede , petrecere frumoasa

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 26+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

alinutza78 si de la mine
si eu sunt plangacioasa, doar ca eu eram si inainte de sarcina, acum s-a accentuat

chiar lipseste si Moniland de Muffinuta nu mai zic , anne-marry??? unde sunteti fetelor??? sper din suflet ca sunteti bine si zmeuricile la fel
va asteptam cu vesti bune

lucialu mersi pt sfat, marti merg la control si o sa-i zic dr si de problema asat, daca nu-mi da nimic o sa iau eu magne B6 stiu ca e bun
tu cate iei pe zi? inainte de masa dupa masa, seara dimineata sau nu are importanta?

herra ia aprinde tu din cand in cand cate o lumanarica pt toate zmeuricile, sa ne ajute DD sa fim sanatoase si zmeureii sanatosi
si eu vreau sa merg la biserica , sa aprind o lumanare , tot zic ca merg dar uit...o s aincerc de Paste sa ma imparatasesc si o sa aprind atunci pt toate fetele

gata mi-am faut portia de mesaje pt toata luna care vine

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 26+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

La multi ani blanca!! la multi ani camilucaci! sa fiti sanatoase si sa aveti bebei sanatosi!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

ralu stai linistita, nu ai suparat pe nimeni, nu e vina ta, ci a oamenilor din lemn care ne conduc.
alinutza in sarcina se intampla lucruri ciudate: emotivitate, empatie...din cauza hormonilor. si eu sunt tare emotiva, ba plang, ba rad.....sa mai vad si vreo stiri cu vreun copil bolnav...pai...bocesc urgent.
Adriana pai toate finisajele costa. va costa mai mult astea decat ridicarea casei....asta e n-ai incotro. bafta in gasirea tuturor lucrurilor ieftine si bune.


_
Gio23+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

La multi ani, camilucaci si blanca! Moama ce de berbeace aici (si io, si io) Eu mi-am dorit mult un copilus berbec, da' n-a iesit... ar fi fost acum 2 ani...

Dria, wow ce vesti bune, ma bucur nespus! Stai cuminte si timpul va trece.

Alina, sacontinui pe tema celulelor, mie mi-a placut in articol perspectiva ca daca s-ar dona de 3 ori cat au stocat la bancile publice, ar acoperi 90% din cei ce au nevoie de aceste celule ca si compatibilitate. Eu acolo cred ca-i solutia, nu in stocarea individuala la privati listati la bursa. Apoi am vazut aseara la tv un cercetator de la McMaster University (top) care spunea ca s-au recreat celule stem de curand din piele, ca bolile care se vor putea trata se intind si in sfera alzheimer, infarcturi. Dar ceea ce ma intriga e mine cel mai mult e daca nu-i prea prea drob de sare asigurarea asta "de viata". Cica probabilitatea de a te imbolnavi de o boala in care sa poti folosi celulele e de 1 la 100 000, de-aia dr recomanda ca daca nu e nimeni cu istoric in familie nu e cazul de colectare si stocare. Daca situezi riscul asta in riscul ca un copil sa fie lovit de o masina, pe aceeasi logica, ar trebui sa nu il mai las pe copil langa masini ca sa am asigurarea ca nu se va intampla. Ba si probabilitatea ca pamantul sa fie lovit de un asteriod este de 1 la 5000. Cu asta ce ma fac? Cum ma asigur? Nu advocatesc la ne-colectat, ca inca nu m-am hotarat, doar ma gandesc cu voce tare in speranta ca cineva imi da un argument ori un link sa mai pun si in talerul alalalt de balanta. Abia astept sa vii sa zici ce mai descoperi.

Motana, vin cu impresii dominicane mai dupa ce mise mai desfunda din gauri, ca deocamdata inca dau marunt din buze si nu iese corect.

Eu sper din sufletul meu asta amarat de zilele astea ca voi putea naste natural si fara epidurala, si pt asta tre' pepitul sa o ia mai usurel cu kg, ca io 3.250 stiu sigur ca pot scoate pe-acolo, dar mai mult nu mai garantez. Si mai sper sa se intoarca la vremea lui, ca e acum transversal, sta ca un colacel la talie. V-am zis ca, cu boli cu tot am umflat 2 kile jumate intr-o saptamana in excursie? Cine stie cat era daca nu ma imbolnaveam...

Mai viu, doar stati cuminti in pat fetelor care aveti cea mai mica problema, nu faceti pe eroaiele acuma, ca nu merita riscul!




Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.15]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna seara!

Am auzit si eu stirea cu posibila modificare a legii. Personal nu ma afecteaza, ca oricum vroiam sa ma intorc mai devreme la serviciu. Cred ca e cel mai lung concediu de ingrijire copil din Europa. E adevarat ca prin alte parti ai alte beneficii si alte posibilitati . La noi nici la cresa nu gasesti loc, bona nu isi permite toata lumea... asa ca in multe cazuri, bunicii sa traiasca!

Nastere vs cezariana subiect fierbinte pe DC de ani de zile. Eu sunt de acord ca mamicile sa poata alege in functie de recomandarile doctorului si de ceea ce simte fiecare. Mie imi e asa de frica de operatii ca am fugit de cezariana cat am putut. Decizia a fost f. inteleapta pentru ca am nascut super rapid, usor (vorba vine ) si din primele ore am avut copiii cu mine si m-am ocupat de ei. Epiziotomia nu e o placere (ash, ash cat am mai plans dupa prima nastere ), dar eu sigur nu m-as fi ridicat din pat cateva zile bune daca faceam cezariana. Nici nu concep sa nasc altfel a treia oara. Singura grija e sa nu ma taie prea mult (a doua oara am avut o taietura minuscula)

Azi am fost la medicul de familie, care m-a mustruluit bine. In primul rand ca nu am mai vizitat-o de doua luni jumate, apoi ca m-am ingrasat f. mult (17 kg ). Dupa care mi-a spus ca: am edeme la picioare (parca eu nu stiam), ca am tensiunea cam mare (e, asta e noutate in sarcina asta: e a doua oara cand mi se spune, ca eu functionam chiar bine la 8 cu 5), ca par stresata. In sfarsit, mi-a dat sa fac analize de rutina plus urocultura si proteinurie. Si sa ma mai gandesc cu concediul, ca nu ma vede bine pana in iunie.
Eu ma simt ok, exceptand multele kg pe care abia le duc, migrenele si ceva stari de lesin din cand in cand . Daca as dormi mai mult, chiar as spune ca sunt intr-o forma buna.

Multa sanatate va doresc, mai ales celor care au "problemute" cu sarcina!

Astept si eu vesti de la fetele care nu ne-au mai scris de mult.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Cornelia, poate nu trebuie sa te taie deloc a treia oara, nu-i regula. La primul eu am avut un fir, ca m-am rupt by myself, dar la a doua nu am mai avut nimic, 100 gr diferenta la copil. Ei, numai cand compar impactul la firul ala unu, ce diferenta a fost a doua oara si mi-e suficient. Asa ca eu sper...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.15]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

La multi ani,Blanca!


La multi ani,Camilucaciu!!

Sa fiti sanatoase,norocoase si sa aveti sarcini usoare cu bebici sanatosi!Petreceri frumoase!

Blanca,si sotul meu a patit exact la fel,si-a lezat corneea dar i-a sarit un span de metal cind a pus in baie o lampa.A fost la medic,i-a scos si i-a pus un antibiotic local cu pansamentul de rigoare,s-a speriat copilul cind l-a vazut asa dar a doua zi a fost ok.
Rallu,eu am nascut cu cezariana pt ca a si trebuit si la urma urmei,am si vrut.Eu sunt ingusta in solduri,aveam mare teama de forceps sau vacuum dAr nici semne de nastere naturala n-am avut,m-au ajuns 41 de sapt cu colul inchis si lung.M-am refacut ff usor,i-am dat sa suga colostru la maxim doua ore de la cezariana si la 12 ore m-am ridicat din pat,obligatoriu.Pot sa zic ca nu am luat de a doua zi nici un calmant,am refuzat si sonda urinara,m-am dus singura la buda,m-am spalat singura desi moasa se ruga de mine sa ma spele.Bine,nu a trebuit sa ma duc nicaieri pe scari,in spital 2 moase raspundeau de mine si de copil,numai sunam si mi-o aduceau in permanenta,o lasau cit vroiam eu si in general,am avut servicii de f mare calitate,am cele mai frumoase amintiri.Las'ca in tot raul e si un bine,o sa vezi ca tot ce e greu si mai putin placut ramine in urma,vei pastra doar amintirile placute.
Si eu fac cezariana dar de data asta cu pda si sotul numai scapa,va sta permanent linga mine,zi si noapte,cel putin 3-4 zile.Sa-mi tina de urit ca tare ma plictiseam.

Giova,mama mia,dar cald bine la voi.Aici tot ne ameninta astia cu 20 de grade,nici nu stiu daca sa-i mai cred,azi a fost intunecat si un vint rece.

Elenadda,alea sunt atacuri de panica.Am avut si eu demult,efectiv era o stare de panica absoluta in care vedeam numai lucuri rele si imi trecea daca ma culcam,ca norocul,numai o data m-a apucat in timpul zilei.
In ceea ce priveste recoltarea celulelor,poate ca la mine e deformatie profesionala dar nu ma simt impacata cu mine daca nu sunt bine informata,ce se poate face concret cu ele,care sunt perspectivele,din pacate,urasc stirile de senzatie care "mint poporul"cum ca ar trata 70 de boli(e stire dintr-un ziar),vreau sa fiu realista.Banii nu ii pierdem,se va face o banca de date si le vei putea dona celor care au nevoie si sunt compatibili.Aicise pot dona spre cercetare.

Patricia,din cite stiu eu,amniocenteza detecteaza alte boli decit pot fi tratate cu celulele stem.Citeam azi ca rezultatele la amniocenteza au o siguranta de 99% deci de 1%mai poti spera.Eu m.am obisnuit cu ideea dar totusi,luni cind am cumparat decoruri si alte minuni pt ziua fetei,ma uitam si la cele de baieti si ma inchipuiam cu greu facind cumparaturi cu capete de morti si pirati .
La mine burta se vede tare,parca tot mai greu respir si ma misc.

Scuze,numai tin minte cine vorbea de miini umflate si amortite,si eu am patit asa la prima sarcina,retineam apa care acumulata in tesuturi apasa pe nerfi ,vai de viata mea ce furnici aveam in picioare si miini,fara masajul de seara nu mai puteam culca.Eu scosesem sarea de tot insa nu stiu cit m-a ajutat...cind am venit de la maternitate,inotam in cizme deci avusesem apa destula.Acum e ok din punctul asta de vedere dar ma termina oboseala.

Alinutza,deci dai usor apa la soricei .Eu acum mai putin ca prima oara insa tin minte ca in maternitate,dupa ce am nascut,aveam ora de plins ca nu ma descurc cu bebe,ca nu pot sa-l schimb,ca nu sunt o mama buna.Ma uitam la moasa care se ocupa de ea ca la o Zina,ce priceputa e .Oricum maternitatea te schimbA radical,se schimba total prioritatile si lucrurile carora inainte nu le dadeai importanta,acum devin f importante.Eu is oarecum obisnuita si totusi am momente in care ma simt coplesita cu 2 copii,in general sunt firi diferite si am nevoie de tot mai multe tone de rabdare .In fine,ne descurcam noi cu tot cu tatici alaturi.

Revin io...
Seara faina!



_
Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Camilucaci Blanca
Sa fiti sanatoase si sa aduceti pe lume cei mai frumosi bbi!

mQQm - nu ne spui si noua cam cand sa iti uram La multi ani? de pe acum, daca tot nu stiu data! Sa ne traiesti si sa ne aduci numai vesti bune despre Pepitzel.

Eu ca de obicei, f ocupata, de-abia astept sa mai treaca si saptamana asta si sa rasuflu mai usor.... Si cand ma gandesc ca eu mai am cel putin 3 luni jumatate de munca

Dria - ma bucur sa aud ca s-a rezolvat. Doamne ajuta si sa duci pana la sfarsit sarcina cu bine


Luci - frumos nume v-ati ales pentru Si noua ne place f mult, dar numele nostru de fam. e f scurt si nu s-ar potrivi... Inca sunt in tratative cu sotul ref: nume.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelay_28 spune:

Din cate am vazut eu si am auzit, reducerea concediului la 18 luni este doar in faza de discutie. Sa dea Dumnezeu sa ramana asa cum este acum. Mamicile care doresc sa se intoarca la lucru mai repede pot sa o faca si daca concediul ramane la 2 ani. Deci nu e nevoie sa reduca perioada. Ar fi destul de rau pentru cei care nu au bunicii aproape si nici nu-si permit o bona. Mie mi-ar fi destul de greu sa las copilul in grija unei femei...pe care nu o cunosc f f f bine.
PatriciaArdelean mi-ai facut o pofta...Chiar admir mamicile care au copii acasa si dupa o zi de lucru mai au puterea sa fie prospete pentru micuti, sa si gateasca, sa ingrijeasca de casa si mai sunt si gravidute. Eu nu mai am copii si imi este asa de greu cand ajung acasa de la lucru sa mai fac ceva...sarcina m-a schimbat mult. Sunt mult mai obosita, irascibila, plangacioasa, etc etc. Sotul a zis ca o sa-mi scoata tv din camera pentru ca de cate ori ma uit la ceva plang. Nu ma pot abtine...
Giova acum plang mai mult decat rad. Sunt o dar in general sunt o fata tare zambareata. uneori e nevoie ca cineva sa miste doar din deget si ma apuca rasul. Si de multe ori rad si plang in acelasi timp. Adica rad cu lacrimi. Acum cateva saptamani a venit la noi un client care solicita un credit. Si prenumele lui era SUPERMAN TARZAN. Am ras zile intregi pe seama bietului om. Numai cand vedeam buletinul imi inchipuiam anumite situatii din viata lui...cum ar fi intalnirea cu o fata etc. ufff sunt rea acum dar ce sa fac...oare la ce s-au gandit parintii lui cand i-au pus numele respectiv
adrianafedorca multumesc mult. Astept modelul de cerere. Cat despre concediu...sper sa ma simt mai bine si sa nu am nevoie. La serviciu sunt lucrurile mai complicate si nu prea e intelegere. Stiu ca am fost si in spital pentru problemele care le am si tot au batut apropoul cum ca stiu ei cum se obtin concediile medicale ( ca si cum eu nu as avea nimic dar le-am rezolvat). Sper sa se rezolve cu reducerea programului.
Mai aveam ceva de scris dar am uitat... poate imi aduc aminte mai tarziu

19+viitoare mami de Maya Larisa

Mergi la inceput