Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (35)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doinique spune:

fetelor, azi am inceput sa iau fier cu acid folic si am niste arsuri la stomac de innebunesc.
in alta ordine de idei voi ce mai gatiti ca eu am ramas in pana de idei, parca mi-e pofta de niste fasole pastai cu usturoi si mai ales de pizza. eu n-am mai mancat pizza de vreo 3 luni, cred ca m-as risca diseara.
pup
doinique si juniorul rares

20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Lorelay super mireasa ai fost!tot timpul esti asa vesela? tare bine iti sta cu zambetul pe buze.
rallu poate daca nu iti spunea dr. asa de hotarat, nu erai decisa pt. cezariana...asa macar stii o treaba.
Doinique eu iau fier de cateva luni, dar nu am arsuri. Mint...o singura data am avut...l=am luat inainte de masa. De atunci il iau la o ora dupa ce mananc si e ok.

_
Gio23+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Donique, nu stiu ce sa iti zic cu arsurile de la medicamente, eu am daca maninc mai tirziu seara.
cit despre mancare, sa stii ca noi fasole verde cu usturoi mincam la greu, e una din mincarea favorita, alaturi de un gratarel de pui si mamaliguta eventual.
Pizza sa stii ca nu are contraindicatii , doar sa nu fie prea multa.
la mine acasa se merge pe mincare cit mai nesofisticata si eventual proaspata (doar la ocazii fac mai speciale), doar simbata gatesc pt 2-3 zile,s a imi ajunga pina luni.
in cursul sapt fetita maninca la gradi, asa ca imi ramane masa de seara si oscilam intre:
-fasolica verde precum am spus mai sus;
-paste cu brinza sau cu sos de rosii;
-salata cu cartofi copti+ branza, sau cu omleta
-mamaliguta cu brinza si smintina sau cu oua fierte
-salata cu gratar
-peste cu usturoi+mamaliguta
-pilaf cu legume+gratar
deci in fiecare zi improvizam cite ceva rapid si proaspat si in general multe salate.
in weekend am facut ciorba de vacuta cu muulte legume, leustean proaspat, o bunatate, mi-a ajuns pina azi de ex, salata boeuf, gratar cu salata.

iar eu maninc cam asa in timpul zilei ( de ex azi):

dimineata: cafea -acasa
cind ajung la servici: un sandvich cu mezel curcan + 1 iaurt mic zuzu
gustare: 1 ciocolata mars (asta nu e zilnic, de obicei e un fruct, dar acum ma rasfat);
prinz: o portie de ciorbita de vacuta adusa de acasa+ 1 felie paine+ 1 iaurt mic.
gustare: 2 mere pina plec de la servici;
diseara cred ca voi avea mamaliguta cu brinza si eventual 1 ou fiert.
nu imi dau seama daca e mult sau putin, dar atti imi cere deocamdata organismul. voi mincati mai mult (adica mai multe mese/mai multa cantitate)? apa beau destula.
Pina acum nu am luat deloc vitamine/fier pt ca nu a fost nevoie.

Patricia s21 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Giova, ai dreptate, eram decisa sa incerc sa "negociez" nasterea naturala.
Doctorita mea ma stie si probabil a fost atat de hotarata si mi-a taiat macaroana. N-am avut ce sa comentez.

Voi ati vazut ultima idee a minunatului nostru guvern?
http://www.capital.ro/articol/concediul-maternal-va-fi-redus-cu-sase-luni-118139.html
Cu precizarea ca nu e vorba de concediu maternal (Adica ala de lehuzie) ci de concediu de cresterea copilului. Habar n-am daca e deja hotarat sau doar o propunere.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica 26+ Robert Constantin
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:


Buna fetele si MULTUMESC pentru urari .

Eu azi (tocmai azi) am facut o nefacuta..de dimineata am vrut sa ma pieptan sa ma fac frumoasa pentru ziua mea si cand am luat pieptanul mi-am dat una direct in ochi de mi-am zgariat corneea. Am fusgit de dimineata la camera de garda de la spitalul de ochi unde mi-au pus o solutie si un gel si mi-au bandajat ochiul.
Asa ca azi de ziua mea merg la restaurant cu ochiul bandajat oricum nu e prima data..acum 3-4 ani tot asa ceva am patit si tot de ziua mea si am poze cu ochiul bandajat (dar celalalt ochi)..uffff...deh! sunt berbec si ma traumatizez in zona capului (asa scrie la zodie si se confirma).

Acum sunt la birou si incerc sa vad cu o ochi in calculator...e greu...



23+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Blanca, m-ai facut sa rad (scuze, dar suna comic)
fii si tu o berbeaca mai potolita
hai petrecere frumoasa!

Rallu, tu ai fi vrut sa nasti natural? sint atitea fete care aleg de buna voie cezariana..in viata nu le poti avea pe toate, dar daca asta e cea mai buna solutie pt tine si bb trebuie sa ai incredere ca va fi ok.

Patricia s21 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ciau!
Blanca si Camilucaci La multi ani sa ne traiti,fericite,sanatoase si iubite!Sa aveti BBei sanatosi si papaciosi!Blanca imi pare rau de accident.Sa nu lasi sa-ti umbreasca petrecerea de azi.
Dria super vesti!Ma bucur mult de tot pt voi!Va asteptam acasica
Rallu m-ai dat pe spate cu art respectiv.Prea suna frumos 85 % si 2 ani...au plafonat,acum reduc si perioada.Acolo scrie clar ca se vor ocupa de hacuit la lege in aprilie.
Giova merci de pont!Eu imi doream din aia cu banda,facuta asa ca o centura ce tine burtica.O sa ma uit,dar daca n-ai fost incantata...
Mica m-am dezumflat instant...M-am uitat si pe amazoanele de EU:UK,D,AT...slab-slabut.
Elenada ai dreptate cand spui ce spui legat de celulele stem.Asta m-a facut si pe mine mult inainte de sarcina sa doresc sa recoltez si sa pastrez daca e ceva bun,dar mi-e tare teama sa nu fie totusi operat mult la corasonul nostru de mamici,reclama multa,Doamne fereste sa te bazezi in ele,ca stii ca ai facut-o si pe asta...si sa nu poti face nik la o adeca cu ele.Asta e dilema mea.
Alinutza mi-am adus aminte de o chestie legat de problemitza ta inghinala.Ai incercat unguientul Baniocin?Sau pudra de la ei?Poate te-ar ajuta sa te repari mai repede,e foarte bun.Eu am acasa unguient si a fost ultima solutie la nasul meu belit de la atatea stersaturi.Nu trecuse nici cu propolis,nici cu Bepanten,nici cu o crema de galbenele...si u Baniocin in 2 zile am fost ca noua.
Si noi am intrat azi in sapt 20.
KISSES


my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Blanca, la multi ani !!!!
Scuze, dar si pe mine m-ai amuzat.
Credeam ca numai eu am accidente de-astea caraghioase gen asezat pe pat fix intr-o cutie de plastic in care fusese impachetat un cadou si taiat una bucata buca cu coltul cutiei (deh eram numai in chilotei tanga) atat de adanc incat 2 zile n-am putut sa stau in fund.

Patricia....stii cum e omul nostru intotdeauna vrea fix ceea ce nu poate avea.
Cel putin asta a concluzionat sotul meu dupa ce mi-a auzit supararea.
Exact cum femeile cu parul lins il vor ondulat si viceversa.
Ma rog, comparatia nu e tocmai fericita dar asta a zis el...asa zic si eu.
Oricum incep sa ma obisnuiesc cu ideea asa ca nu e tocmai o tragedie.
Eu oricum pana acum am vreo 20 de operatii la activ si stiu ca in general ma recuperez repede asa ca probabil voi topai pe culoare la fel de vesela ca mamicile care au nascut normal.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica 26+ Robert Constantin
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Da suna comic...si arat la fel....totusi eu ma cam speriasem dimineata..mai ales ca nu i-am lasat sa imi pun antibiotic in ochi sau sa imi prescrie.

Oricum acum rad si eu de mine ..Sa tin minte ziua de azi cand (apropo) schimb prefixul...

23+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna gravidutze

blanca000 ..multa sanatate si fericire...un bebel sanatos si voios. Felicitari pentru schimbarea prefixului...eii, cum ti-ai fi adus aminte altfel de schimbarea prefixului daca nu ai fi fost pirat si gravidutza

camilucaci ...sarcina usoara si bebe sanatos si frumos

alex&sara multa bafta la morfofetala

pooh tin pumnii pentru morfofetala de astazi. Felicitari ca ai scapat de infectia urinara. Ce antibiotic ti-a prescris medicul?

dria ma bucur mult ca ai trecut peste acest hop. Exista si un Dumnezeu..De acum, multa relaxare, optimism cat incape ..si sa ne vedem sanatoase la finalul drumului cu prunci sanatosi in brate

uliiasi tot la Active Center se fac cursuri prenatale, la care pot participa si sotii. Si daca vrei si adeverinta tot ei iti ofera si oportunitatea asta. Deci scrie-le mail cu toata increderea

elenada frumoasa burtica de gemenasi...dar frumoasa si gravidutza. Ce se intampla cu Moniland? Nu a mai intrat de mult...

alynakiss multa sanatate...stai cumintica in pat si totul se va rezolva. Nu uita: suntem odisee de ninja

doinique si ayda_m si mie mi se mai umfla mainile. Mie medicul de familie mi-a zis ca poate fi si de la infectie urinara..si in urma analizelor chiar am infectie urinara.

Lucialu, cuscra draga (tot o tinem asa...mai stii cum se intalnesc zmeuricile noastre??!!)...multumesc pentru sugestie. Sa stii ca o sa-mi cumpar pentru ca in ultimele doua zile mi s-a mai recomandat Baneocin pudra.Felicitari pentru schimbarea prefixului...mult a fost, putin mai este

Rallu chiar acum la stirile Antena s-a adus in discutie despre proiectul de lege cu scurtarea concediului de crestere a copilului. Spuneau ca este doar in stadiu de proiect...si ca se discuta ca se va acorda suplimentar o luna concediu si tatalui...luna care nu se suprapune peste eventualul concediu de maternitate/paternitate......bree...nu am inteles prea mult..important este ca este in stadiu de proiect la Ministerul Muncii...si poate le vine mintea la cap si nu ajunge in Parlament.

Eu experimentez de cateva zile, miscari mai puternice ale strumfului.....da suturi ori la 12 noaptea ori la 5 dimineata. Acum ma bucur nespus..dar prevad ce lesinata voi fi dupa nastere daca printul isi va mentine programul de "lucru".

o zi buna gravidutze si pup burticile




Alinutza 21+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput