FIV in Ungaria 54

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

Salutare,
dupa cum vedeti nu mai sunt asa activa. Am inceput lucrarile la casa si curatenia de Paste la apartament. Sunt rupta de obosita, dar tot intru sa citesc ce mai faceti, ca asa ma relaxez eu.

Asa cum v-am promit proaspete la semnatura.

Liana Mai putin si vine ziua cea mare.

http://adaca.piczo.com/ http://adaca.piczo.com/ http://adaca.piczo.com/

Concursul continua si noi avem din nou nevoie de votul vostru. Nu va costa numic sa-l votati pe
RARES IOAN (intr-o masinuta cu un mesaj pentru fetite) http://concurs.pampers.ro/profile/6410
Pentru cei ce m-au votat MULTUMESC si un pupic dulceeeeeeeeeeeeeeeeeee


VOTEAZA RARES IOAN Ia te uita ce pot face http://concurs.pampers.ro/profile/6410

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Citat:
citat din mesajul lui alsima

miramar, andicu, buluna, luck..multumesc mult fetelor...
In ultimele doua zile doar de treaba asta cu concediul m-am ocupat. Din pacate nu se pune problema sub nicio forma de concediu...Am sa incerc sa fac slalom in zilele in care trebuie sa merg la Szeget, voi face naveta Szeget-Arad pana la ET si apoi sa incerc sa lipsesc cateva zile. Programul meu saptamanal la care nu pot renunta este: marti 8-13, miercuri 13-18 si joi 8-13...In rest voi suspenda toate activitatile. Sper sa reusesc!
Nu vreau sa spun adevarul nimanui, lucru care imi ingreuneaza foarte tare situatia...
In fine, ma rog sa se potriveasca toate in asa fel incat sa fie bine....si am incredere ca va fi! Doamne ajuta!!!!
Va pup si va multumesc din toata inima pt idei, sfaturi si pt ca sunteti aici!!!
gyongy, nu pot sa-ti spun in cuvinte cat de mult astept sa te vaaaaaaaaaad!!!!

Pup toate fiv-oasele!



Pai si cum vii tu la control si analize Marti si joi daca 8-13 tu trebuie sa fii la birou? In plus dupa ET se cer 2 zile la pat (exceptie doar la toaeta) si dupa aceea miscari usoare prin casa inca minim o saptamana, dar tot stat cat de mult la pat. Sa nu-ti mai spun ca de fapt Zadori si-ar dori daca se poate sa stam acasa pana la test.

Iti inteleg dorinta de a nu spune nimanui. Si eu am avut aceeasi tendinta. Prima oara nu i-am spus nici macar mamei mele. Totusi a spune sefului este o necesitate - te ajuta in ceea ce vei intreprinde. FIV-ul este un proces atat de fragil, sansele de reusita nu sunt deloc ridicate, asta cand totul merge bine d'apai cand din start avem si alte probleme. Daca chiar nu poti sa-ti iei acum concediu de ce nu amani momentul pana cand vei putea?

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Isa78

Buna fetelor
Am si eu mai multe intrebari pt voi.
Din ce zi de ciclu incepe stimularea si cum decurge? Trebuie mers in fiecare zi la doctor pt monitorizare pana la punctie? Si cat trebuie stat acasa dupa ET? Eu am programare in 8 mai cand am 6 sapt de la ultima injectie de diphereline si sunt sigura ca nu-mi va veni ciclu pana atunci, pt ca, si cand am facut cealalta tura de injectii nu mi-a venit nici dupa 10 sapt, decat cu orgametril. Banuiesc ca imi va da ceva sa-mi vina rusii si apoi voi incepe. Oricum mi-a dat sa-mi fac anumite analize de sange si sotului spermograma (care am insistat sa o faca in Debrecen).
Va doresc la toate numai bine si gravidutelor dati norocul mai departe.
Va pup pe toate


In mod normal in z 2 seara faci o injectie cu decapetyl (echiv. lui dipherelin), stimularea propriu-zisa incepe in z 3 cu gonal si merional. Prima eco dupa asta o faci in z 6 a ciclului si dupa, daca totul e bine si nu e pericol de hiperstimulare, tot o data la 2 zile trebuie mers la eco si analize de sange. Uneori analizele le faci mai rar, alte dati te poate chema zilnic. Cam in z 14, dar poate fi si mai devreme sau mai tarziu faci punctia si la 3 zile de la punctie (dar se poate si la 4-5) ET. Dupa ET 2 zile la pat, dupa te poti intoarce in tara si mai stai o saptamana la pat, miscari usoare prin casa. Daca iti permiti poti sta acasa pana la test - care se face la 14 zile de la punctie. Cam asta e protocolul la Szeged, nu stiu cum e la Debrecen.

Mult succes!

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa78 spune:

Miramar mersi mult pt raspuns. Cam 6 zile cu ET in care m-am gandit sa-mi i-au CO si dupa ET CM 2 sapt. Dupa ce am citit mesajut tau asa m-am gandit sa fac.
Iti doresc o sarcina usoara in continuare si tinem legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Ce faceti?
Destul de bine vad deci felicitari noilor !
Micky ce putin mai ai! Ce greutate au bebeii?
Adela suntem in aceleasi activitati. Eu sunt treaza de la 7, sunt in curte de la 8 si abia acum am intrat in casa. Ii dau zor sa termin pana in Paste cu curtea. In casa nefiind multa mobila, perdele sau covoare curatenia se face imediat .

Eu nu am avut net din cauza de neplata asa ca sunt in urma rau de tot!

la toate!




"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alsima spune:

Miramar, iti multumesc din tot sufletul pentru raspuns. Daca chiar va fi nevoie voi putea lipsi si in zilele de care ti-am spus...Sper totusi sa reusesc sa lipsesc cat mai putin pana la ET ca sa pot atunci eventual lipsi o saptamana.

Cand citeam despre FIV-oase care nu reuseau sa-si ia concediu, mi se parea o imensa tampenie si ziceam ca daca as fi eu in locul lor as intrerupe o luna orice ar fi. Ei bine, exista situatii in care NU se poate!!!
Sper sa se desfasoare totul cat mai bine...Sunt brese intre zilele in care nu prea pot lipsi si teoretic cu putin noroc, voi reusi!!!

Multumesc inca o data pt grija, pt explicatii, pt tot!!!

Abia astept sa vb despre medicatie, despre injectii, abia astept sa treaca luna asta. I-am scris lui Zadori sapt asta si mi-a spus ca sotulache trebuie sa inceapa deja cu Ferulantul in cateva zile...

Nu-mi vine sa cred ca incepem...Sunt asa de fericitaaaaaaa!!!!

Va pup pe toate si va doresc multe, multe teste pozitive!!!

Luna MAI e luna MEA!!! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

crisis azi am avut eco si fetita are 1.888 kg iar baiatul are 1.780 kg. Cezariana o am programata pe 14 mai.
Este adevarat ca mai am putin, abia astept.


Micky 32+ +

AMR 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Buna, fetelor ! Am intrat sa va salut si sa va spun ca m-am decis sa fac laparoscopia pt chistul ovarian. Marti sunt programata pentru interventie (la Timisoara).
Dupa laparoscopie, ma programez la dr Zadori pt FIV. Saptamana trecuta, am luat legatura cu dumnealui si mi-a spus ca e recomandat sa fac inainte de FIV laparoscopia, ca sa vedem daca am endometrioza si daca da, in ce stadiu.
Ade, sunt geloasa pe tine . Te-am vazut pozata cu dr. Zadori! Hmmmm, frumusel barbat .

Va pupacesc pe toate, si sper sa trec cu bine de laparoscopie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Balanta_tm, poti sa-mi spui, te rog, cu cine faci laparo in timisoara? la cat timp dupa laparo poti sa faci fiv? multumesc mult
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Zapp, laparoscopia am sa o fac cu dr Marius Craina.
Nu stiu exact la cat timp dupa laparo am voie sa fac FIV, asta inca nu am intrebat. Insa eu din ce am mai citit, am inteles ca e bine sa treaca vreo 3 luni.

Dupa laparo, am sa vorbesc cu dr Craina si despe perioada de recuperare dupa laparo versus FIV si am sa iti spun exact ce mi-a zis. Te pup.

Mergi la inceput