Mamici in Germania (12) Emma invinge cancerul

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Mariana da-ne linkul sa votam?

EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m0oniik spune:

Buna , am ajuns si eu cu greu . Azi sa intamplat ceva cu mine ce pana acuma niciodata , aveam un termen la ginecolog la 8:30 si ce credeti , am adormit , eu cine pana acuma nu puteam sa dorm , cred ca ma zapacit schimbatul asta de ora . Aici e vreme super fain .
Claudia - pana acuma totul este Ok cu intalnirea , cumnata a zis ca vine , sper sa nu intervine nimica pana atuncia .
Dadada aduc si aperitiv si parji ce vreti voi , no problem .
Noiembrie - nu ma plang din cauza sarcinii, este o perioada extraordinara , si ma bucur enorm ,mai ales ca am asteptat aproape 9 ani ca sa raman gravida , ma inerveaza ca nu-mi gasesc o bluzita normala , ceva . Am fost si la mai multe mag.pt femei insarcinatate , dar da-i naibi , o bluzita costa 60 E , o rochita 130 E si sincer eu nu as vrea sa dau atatia bani pt o bluzita pe care dupa aia nu o sa mai folosesc ninciodata , dar asta e nu ma mai plang .
Miri - idee buna cu relaxarea asta , as avea si eu cateva pers pe care as baga cu capul sub apa .
Ricea - cum te simti ? multa sanatate .
O intrebare , stresul in timpul sarcinii cat la % afecteaza copilul ?
Si inca ceva toti stati asa departe de mine , sapt viitoare 1 sapt voi fi singura , nu se ofera cineva sa vine si in zona asta ?


Monik 25+ www.onetruemedia.com/my_shared?z=36bbff5725b03576dc3f95&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Monik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Monik eu am o idee mai buna,eu sunt libera sapt viitoare,vino tu la mine.

EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Iar sunt cu moralul la pamant ...Am trimis 20 de CV-uri doar in ultima saptamana si ...NIMIC!!!
In plus, am constatat azi, la ora 7 cand am ajuns la birou, ca la unul din pantofii mei cu tocuri de 10 cm, a pleznit usor pielea la cusatura de pe margine...si am gasit si explicatia, la copiii mei cei zanatici care nu au alta distractie decat sa se joace cu pantofii mei (si Miruna si Henrik)...si pantofii erau nooooi si frumosi si scumpi taaaareeeee ca nu mai mai indur sa imi iau o alta pereche. Am fugit intr-un suflet la cizmarul de vis-a-vis si a zis ca mi-i poate repara dar sa vin maine cu ei, in punga nu in picioare, ca pe loc nu are ce sa le faca asa ca m-am decis, o sa jupoi maimutele alea neastamparate si sa vezi ce pantofi imi trag din pielea lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Claudia74,
deci merge, se poate vad la tine si Andi. Pe mine lumea ma bazaie ca de ce nu vb cu el si romaneste?! Eu vreau sa inceapa sa vb bine in germana si apoi invatam (prin asociere) si romana. Copiii bilingvi isi dau in general drumul mai greu la vorbit din cate stiu.

Voi glumiti cu picnic-ul ala? Fi-miu la pranz face somnul asa ca noi vom disparea la un moment dat intr-un colt mai retras sa se hodineasca piciu si aparem iara....

Ceska, mamica de Benjamin
mic si scump (23.12.2007)
Blogu` nostru
Filmulete!
Poze f. noi
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

ramo, si eu am vrut sa-tzi laud domnisoara eleganta, scumpa tare .

miri, tare faza cu tzinutul sub apa. dar acum explica-mi, tu mergi la birou, deci ai job, dar itzi cautzi altceva? scuze dac-am ratat explicatzia .

Claudia, io asta cu Bodensee de la voi am luat-o, chiar asa tare nu ma bag io la planificari, ca-s mai noua, stai sa vezi peste un an acolo .

ce activitatzi au gemenii: de ex azi mergem la Turnen, in timpul zilei daca permite vremea suntem mult in gradina (azi au descoperit ca pot arunca pietre in geamul vecinului din spate ), cand suntem acasa fac mult puzzle (au ajuns la 30-40 de piese), danseaza , "citesc", ii invatz cantecele si poezii, ne uitam mult in atlas geografic pt copii, stiu sa arate pe unde si-au facut mami si tati concediile inainte sa apara ei, i-am invatzat literele, ne jucam cu plastelina, lipim bucatzi de hartie colorata pe o coala mare alba, asa ca un colaj, ne jucam cu palete si mingi din burete, se dau cu boby-carele pana ma ametzesc de cap si cate si mai cate.
La asa ceva te-ai referit cand m-ai intrebat ce activitatzi au?

A, vroiam sa va-ntreb, ca vorbeatzi in capitolele anterioare de pretzurile gradinitzelor, eu am ramas socata, va refereatzi la gradi particulare? Eu stiu ca voi plati vreo 70-80 de euro de caciula, pt ptogram scurt, ce-i drept.

monik, si pana la urma ai ajuns la ginecolog? Bebe, bine sanatos? Mult a fost, putzin a mai ramas. Wow, 9 ani de asteptare, mie mi s-a parut un an jumate o vesnicie. Bine ca are povestea happyend.

La noi e o vreme splendida, pe mai tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Franceska deci merge te asigur si pe mine m-a bazait lumea en gross ca nu vb cu copilul romaneste,vai de mine cate mi-am auzit dar si eu am zis la fel,prima data deutsch gutt si apoi romana,nu ca si copiii de turci si rusi care invata deutsch la scoala sau la gradi si mai ceva copiii unor prieteni romani de aici cu care s-a vb de la inceput ambele limbi nici acu la 6 ani nu vb copilul bine nici germana nici romana,merg cu el la logopedie,na nu e litera de lege ca asa trebuie sa fie in toate cazurile dar la mine a fost ok, Andi a invatat tocmai cand trebuia romana,atunci cand germana a vb la perfectie,l-a laudat erzieherin ca vb foarte bine,majoritatea copiilor au probleme la varsta lui si merg la logoped.

EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

ceska, eu cred ca depinde de copil, noi i-am alimentat de la-nceput cu ambele limbi, si de la un an jumate le turuie gura ...
Recunosc, vorbesc romana ceva mai bine decat germana, dar recupereaza sigur la gradi. Sa vezi ce-i creste inima lui Opa la telefon cand canta: Podul de piatra ...


claudia, eu pe 15 aprilie merg in Ro, ca intrebai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

ok, dar eu cred ca pericolul de a nu vorbi bine germana survine atunci cand in familie nu se vb deloc aceasta limba, ori la noi cel putzin nu e cazul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Adina inca lucrez dar contractul meu se termina la sf lui aprilie. Si chair daca as fi avut contract nelimitat, tot as fi cautat si alte joburi, nu se stie de unde sare vreun iepure cu jobul visurilor mele


Referitor la germana...hm...noi suntem amandoi romani intre noi in casa vorbim numai romaneste. Cu fie-mea am inceput sa vorbesc germana de cand am reusit sa bajbai limba si acum vorbesc cu ea predominant germana. Fie-mea a inceput sa prinda ramana in cursul ultimului an, de cand tot avem bunicii la noi si trebuia sa se inteleaga cu ei cumva. Cu Henrik vorbeste toata lumea romaneste, inclusiv Miruna, dar deja merge si el la gradinita, asa ca va invata si germana cu siguranta.
Si eu cred ca e mai important pt copii nostrii sa invete intai germana, si apoi romana, pt ei oricum germana e Muttersprache si in definitiv traim in DE, prietenii nostrii si ai copiilor sunt nemti..Fie-mea vorbeste, dupa un an de exersare, si romana foarte bine, cu unele mici dezacorduri, insa intelege tot.

Mergi la inceput