Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (90)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

este ora 1 si copilul meu nu doarme (emoticon care-si smulge parul din cap)

nasterea strumfitei mele
piticania creste
_
„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Sabinel, lasa nu fi dispe . Da' ce face???

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

se agita, da din picioare, il striga pe tac-su si tipa de ma stie tot blocul

nasterea strumfitei mele
piticania creste
_
„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Si pt. ca nu am somn... reiau povestea cu profilaxia anemiei, ca mi s-a parut ca nu a fost bine inteleasa.

Anemia poate fi clinic manifesta ( adica cu simptome, dintre care cel mai comun si mai evident e paloarea ) sau latenta ( fara semne sau simptome ), deci detectabila numai prin analize de laborator - hemograma, in speta.
Acum, OMS ( deci nu e inventia mea ) recomanda administrarea de Fe profilactic, la toti sugarii, dupa 6 luni. Atunci incep sa scada rezervele de Fe acumulate din timpul vietii intrauterine.
Deci, Fe nu e scazut, anemia nu e prezenta nici macar in forma latenta, dar ca sa mentinem rezerva de Fe la nivele optime se administreaza o doza mica de Fe zilnic, pt. a suplimenta ce ia copilul din alimenatie. Doza e foarte mica si deci, nepericuloasa. Se da fara sa faci in prealabil analize, pt. ca nu are rost, avand in vedere argumentele expuse mai sus - hemograma si sidereamia vor fi normale.
Hemograma se recomanda numai cand suspectezi o anemie latenta - fara manifestari clinice, ca sa poti recomanda doza terapeutica de Fe, doza care e evident mai mare si nu o poti da fara analize.



Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabinel

se agita, da din picioare, il striga pe tac-su si tipa de ma stie tot blocul

Ad-o la mine sa ti-o culc io. Ca-s experta !

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

babymom, mie nu mi-a zis doctora nimic de fe cand am fost la vaccin si nici pediatra.
a obosit intr-un final, acum e mufata si in 10 minute pica de tot.

nasterea strumfitei mele
piticania creste
_
„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Atunci noapte buna si tie Sabinel

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Corrina, n-am inteles prea bine, tre' sa mai fac si altceva in afara de vot?

Brigitte, am vazut poze cu grasunica ta dulce, moama ce botic scump are si ce dragalasa e! Si pozele sunt superbe, sa faceti mai multe, mami, sa ne delectam! Mi-a placut mult asta


Deci eu acum nu mai pot adormi ...

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Lasa Nerantula, ca nici io n-am somn. Stam noi doua singurele ca doua cucuvele... Na, ca mi-a iesit de-o rima.


LE: Chiar ca e frumosa foc micuta Mayah!!! Unde sunt pozele Brigittei?? Vreau sa le vad si eu.



Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Lasa Nerantula, ca nici io n-am somn. Stam noi doua singurele ca doua cucuvele... Na, ca mi-a iesit de-o rima.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)




mai, eu sunt cam rea de somn, ma gandesc cu groaza cum voi fi maine dupa aproape 2 ore scoase deja din somnul de noapte
Daaaaar, e inca mama la mine ... si va spun acum, daca tot am timp, ce mama buna am: sta in provincie (inca, dar o mutam in Bucuresti curand ), si vine la noi de cate ori o chemam, sta cat avem nevoie, ne face mancarica, dulciuri, curatenie, iese cu Gruia in parc cate 2-3 ore si reuseste sa-l faca sa stea in carucior fara scandal , il adoarme ziua (nu stiu, frate, cum face, ca eu fara tzitzi sunt pe campii!!), nu comenteaza la observatiile mele, nu se baga cu sfaturi necerute (sau o face foarte timid), nu cumpara lucruri inutile copilului, intotdeauna imi cere sfatul, ii tine companie copilului cat mai alerg eu prin oras dupa una, alta, sau cat merg la sala, sau cand mai iesim si noi pe undeva, e betoana!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Hypnotic Parade

Mergi la inceput