America (157)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Ramona depinde de dentist. La dentistul normal billuiesc asigurarea si ce mai ramane pe mine. Dar la ortodontist sau periodontist unde fac tratament rar dar costly (cam 5 operatii o data la cinci ani si e 900 una) platesc upfront. Desi ma stiu, desi asigurarea ii plateste back.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc, am inceput sa ma lamuresc cum e. Deci eu platesc, ei trimit claim la primary (care acopera aproape zero), imi dau banii inapoi (cind i-or primi!), apoi trimit eu claim la secondary - care e de fapt dental insurance.
E clar, din treaba asta cea mai sifonata sint eu!
N-avem copayment, vizita de astazi ar trebui sa fie acoperita suta la suta, pentru restul operatiunilor e 55%.
Acum eu deja stiu ce ma asteapta, parca vad ca medicul cere mai mult decit suma negociata cu asigurarea, in final trebuie sa ma cert cu ei sa-mi dea bani inapoi. Toti medicii fac treaba asta, doar ca in mod normal ei cer si asigurarea nu le da. Acum dentistul imi cere mie, eu tre' sa-i dau upfront si peste cine stie cite luni cind s-o lamuri toata treaba asta trebuie sa ma iau cu ei de git ca au cerut bani prea multi.
AB, cam asa e cu orthodontists, astia sint mai "speciali".
Acum lamuriti-ma please si cu Valium, ati mai dat careva la copil? Sa ma prefac doar ca i l-am dat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Nu dadui Valium, mai bine ii promit cupilului o rochita noua o jucarie noua... ca ma dau cu inghetata pe fata
Spune-le ca sotul tau a fost contra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cred ca asa si fac! Sau ii mai promit un Spiderman lui Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mersi de urari deja ma simt mai bine cu ajutoru vostru + 4l de ceai + 8 lamai + un borcan de miere organic/raw!!!!!

Ramona, eu nu am o experienta placuta cu dentistii...mi-au spus o suma, asigurarea si-a platit partea, eu partea si apoi peste juma de an m-am trezit cu bill in posta...ca "gresise" calculul...
Acu e randul sotului sa mearga la dentist si se pare ca vom merge in Romania sa il rezolvam...Eu am luat valium+gaz si am dormit toata procedura...am fost ametzita 2 zile...(nu as da copilului asa ceva!!!!)...nu sunt sigura nici cu gazul cat de sigur este...(acum ca ma gandesc, cred ca i-as da o doza de tylenol inainte...de calmare...)


Miere, ce bine ca ai scapat de scaun...hihi......(eu ti-l dau cu bon...in caz ca nu iti place...il schimbi pe shest)


Adriana/panterutza, mersi de sfat...m-am mai linistit!!!! Dimineata eram plina de ganduri...(poate de la febra iese bolnda)


ABurel, ceva likuri cu jucarii??? David e simplu...fan cuburi, lego, magnetix...si alte asemenea...

Nu am greturi (inca) in schimb o senzatie ciudata in stomac...eu nu am mai mancat carne de aproape 2 ani (si atunci doar de 3-4 luni, caci in general eu nu mananc carne)...si acum am inceput sa mananc din nou...o fi asta cauza?? Plus ca ma constip de la carne (99%sigur). Imi e putin teama sa renunt...nu stiu cat de calculata pot fi cu B-urile, fierul si proteina luata din alte alimente...
Mai e cineva care nu mananca carne sau nu a mancat in sarcina??

Sinzi 4+, Radu si David psihologul
varsta David
varsta bb2
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sinzi, la din astea nu ma pacalesc ei. Facem dealul si asa ramine! M-au luat prin surprindere cu plata upfront si stiu ca o sa dureze mult pina primesc ceva bani de la asigurare, mai ales ca trebuie sa submit intii la BCBS (degeaba!).
Alexandru are de facut o extractie la un dinte care a avut o carie pentru care am fost la dr. in Romania. 'Nuff said!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

aoleu...extractie de dinte??? nu se poate salva???

Sinzi 4+, Radu si David psihologul
varsta David
varsta bb2
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

LOL Sinzi, pai tre' sa vina ceilalti - nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Ramona noi avem doua asigurari diferite una medical si alta dental. Cind m-am hotarit la ce dr merg prima data am intebat daca accepta asigurarea noastra si apoi am mers mai departe. Tarifele pot diferi ingrozitor de mult caci prima data cind am mers cu Bianca in zona Detroit unde locuiam atunci mi-a cerut dr pe citeva cariute cit un punct si nu mai stiu ce 1500$
Asa ca am zis pas iar apoi numai bine ca si DH si-a schimbat jobul si am trecut la asigurarea asta cu Aetna de care sunt multumita ... desi am auzit si de mai bune
Noua ne acopera cite 2 cleaninguri/an de caciula si x-ray vad ca fara numar ca pina acum le-a acoperit pe toate. Si in general tot ce facem preventiv (mai ales la Bianca, sigilat maselute etc) le acopera 100% , alte proceduri 80% sau 50%. Asigurarea a negociat tarifele cu dr , dr trimite claim la asigurare, asigurarea plateste partea ei si imi trimite imedita email in care scrie claimul, cit a acoperit si cit voi fi eu facturata de doctor.
Eu le urmaresc tot timpul si so far nu am avut probleme ci doar neintelegeri pe care le-am rezolvat .
Si eu mi-am facut 2 coroane in dec si m-am tot plins cu 2 luni inainte la dr ca le-as face dar estimate-ul mi se pare cam mare si in final mi-a mai taiat citeva sute jos
Acum am negociat cu el lucrarea lu' DH care din nu stiu ce motive i-a respins-o organismul si s-a ajuns la extractie asta dupa root canal si coroana , dar mi-a dat banii inapoi pina la ultimul cent a fost foarte onest.
Eu am cumnat tehnician dentar in tara (ce imi face gratis)si tot aici m-am hotarit sa fac ce mai am de facut sau inlocuit pentru ca doar nu o sa fac naveta la cea mai mica problema si apoi cei de aici fac figuri cind vad ca ai lucrari din alte parti si ai probleme ...
Plus ca eu merg la 3 luni la control si cleaning ca mi-au spus ca pierd bone si trebuie sa fiu sub observatie ...
Cam asta cu dentistul ...

Sinzi prietena mea are bebe de 5 luni si e vegetariana (lacto-ovo-vege) si nu a avut probleme deloc cu sarcina sau bebe si oricum s-a si sfatuit cu dr inainte ca era decisa sa pape pui daca e musai pe perioada sarcinii dar dr i-a spus ca nu trebuie ca e ok asa.
Asa ca cel mai bine vorbesti si tu cu ob-gynul tau la prima ocazie. Multa sanatate si sarcina usoara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pai exact asa avem si noi. Dr. este in network, dar vrea banii inainte si apoi sa iau eu de la asigurare. De obicei asa procedeaza cei care nu primesc asigurare sau sint out of network. De aia m-au luat prin surprindere!
Edit sa zic ca de regula nici noi nu reparam dintii in Romania (desi am o multime de prieteni dentisti si tehnicieni), dar am fost acolo pe termen mai lung si copilul avea o carie. M-am gindit ca mai bine sa ne ocupam de ea, I guess ca mai bine mai asteptam.
LOL, pe banii astia mai bine urc copiii in avion, facem o vacanta la NY si mergem si la dentist!

Mergi la inceput