Nasterea la ELIAS zilele acestea (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

eu am nascut acum o saptamana la elias, deci am informatii calde
copii nu se iau in salon, te prezinti la sectia de neonato la ore fixe(6,9,12,15,18,21,24). e adevarat ca de multe ori copii sunt satui pt ca primesc completare, nici nu stiu cum s-ar putea sa fie altfel. daca i-ar lasa doar in baza colostrului din primele zile cred ca ar fi un scandal...dar cu putine rabdare reusesti sa il alaptezi macar 15-20 de minute. eu il tzineam la san pana veneau sa ne anunte ca trebuie sa-i ducem la loc. ajuta f mult chiar si simplul contact. sincer eu eram cam speriata de povestile citite aici inainte sa nasc, dar una peste alta nu a fost rau de loc. mentionez ca nu am fost in saloanele 1-4 si nici in cele de la cmu. e adevarat ca baile sunt horror dar daca esti dotat cu ce iti trebuie rezisti alea 2-3 zile. paturile proaste, diversi care dadeau shpagi si intrau in salon sa isi viziteze nevestele...pt mine a fost fneplacut, dupa ce ca nu ai intimitate nicaieri, asta im i lipsea sa vin de la baie si sa gasesc cate un sotz la marginea patului. sincer in conditiile astea mai bine ca nu aveam copilul in salon cred ca ii scoteam in shuturi. eu de persnal chiar nu ma pot plange, toata lumea a fost f amabila(si nu prea am dat mare lucru)chiar si asistentele de la neonato. aveau un singur fix - halatul pt alaptat, care mai mult ma incurca, mai ales ca nu ma pricepeam sa alaptez si bb era mic si la fel de nepriceput ca si mine.despre medici,asistente si moase numai cuvinte de lauda. despre medicul meu....nu am cuvinte suficinet de frumoase, este un om exceptional.
ideea de baza este atitudinea cu care te duci acolo, daca te ashtepti la conditii de hotel atunci sigur o sa fi dezamagita.intotdeauna trebuie sa dam dovada de empatie, sa ne punem noi in locul acelui medic/asistente...noi cum am face?cum am proceda? stiu ca pt fiecare dintre noi in parte este un moment unic dar pt acesti oameni este job-ul lor de zi cu zi.
oricum, fetelor care urmeaza sa nashteti la elias, mergeti cu o atitudine pozitiva, cu zambetul pe buze, daca aveti o nevoie rugati frumos pe cineva sa va ajute si nu o sa fiti refuzate, vorba dulce mult aduce.
nashtere ushoara tuturor si copii sanatoshi







si eu o sa nasc cu dl. doctor Tutunaru(cred ca prin cezariana,sarcina a fost obtinuta prin Fiv si asa mi-a recomandat dr T); sunt la prima nastere si mi-e teama de evenimente neprevazute cum am auzit de spital;legat de Elias, au fost probleme cu locurile ? am si eu o groaza de intrebari:cat ai dat la dr T,la anestezist, la moasa, la rezidenta? orice informatie e pretioasa pt mine
si eu ma gandeam sa nasc la Euroclinic...dar nu pot renunta la Dr T

multumesc anticipat

vally s25+ Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

eu am renuntat la dr T fiindca prefer un medic mai putin vedeta care sa se si ocupe de mine, nu sa vina doar cand iese copilul, sa taie si sa se care, lasandu-te pe mana cui se nimereste. avand in vedere ca nici nu-l suporta nimeni in spital, gluma se poate ingrosa.

dar argumentul principal contra nasterii la elias este JEGUL- eu am plecat cu endometrita cu E-Coli iar fetita cu varsaturi si diaree.

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Vally daca ai de ales intre Euroclinic si Elias eu as zice: nici una, nici alta.

Stiu ca erau pe aici discutii despre Euroclinic. Nu le-am citit. Am fost insa in august 2008 la cineva care a nascut acolo si am ramas socata! Sa-ti zic de ce...

In maternitate poate intra oricine (lasi jos buletinul si intri - in orele de vizita...care-s cam toata ziua). Pana aici toate bune si frumoase. Dar cand ies din lift si intru in zona cu rezerve misuna lumea pe hol intr-o veselie (vizitatori, mamici, cosulete cu pitici plimbati catre sau de la rezerva mamicii lor). Mi s-a parut ff tare

Sincer nu mi s-a parut deloc ok ce se intampla acolo. Sa treci cu cosuletul cu bb printre atatia vizitatori ca sa-l duci sau sa-l aduci din sectia de neo-nato. Bun asta se intampla si in alte sisteme de genul asta (cu bb in camera ta), insa uite in strainatate e facut totul in asa fel incat traseul asta de dus-adus bb este gandit pe un culoar separat, astfel incat nu ai tangenta cu oameni din exteriorul spitalului veniti in vizita.

Daca tot e spital privat si atat de scump, ar fi putut fi gandit mai bine. Insa deh...

Vizita mea a durat cam 15-20 de min. Rezerva (nu stiu daca-s mai multe tipuri) mi s-a parut mica si inghesuita, insa dotata cu tot ce trebuie ca sa te simti ok.

Poate ar fi bine sa citesti ce scrie la topicul despre Euroclinic. Eu nu l-am citit, dar o voi face. Prefer sa vb din experienta proprie.

si nastere usoara si bb sanatos!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

inais multumesc pentru sfat ooooffff ce greu e sa alegi varianta cea mai buna: doctor bun si spital cat de cat ok...sunt in ceata rau de tot...

vally s25+ Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Vally, daca te tenteaza nasterea lao maternitate particulara, iti recomand Regina Maria. Eu am nascut acolo si totul este super ok. Si acolo sunt si medici buni. http://cmumaternitate.ro/medicii-nostri.html

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

BebeBeca

vally s26 Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anduel spune:

Citat:
citat din mesajul lui vally

inais multumesc pentru sfat ooooffff ce greu e sa alegi varianta cea mai buna: doctor bun si spital cat de cat ok...sunt in ceata rau de tot...

vally s25+ Adelina

buna tuturor burticilor! Vally, sfatul meu este sa alegi medicul bun, 3 zile te descurci cu toaletele infecte. Important e ca la neonato e foate curat si asistentele sunt ok, depinde de cat de mult "intervii". Sa fii inspirata si sa ceri rezerva din timp (sa nu nimeresti intr-o camera cu alte 7 mamici, asa cum mi s-a intaplat mie)Sarcina usoara si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

anduel cred ca varianta cu medicul bun o voi alege (am vb cu dr T si nu mai colaboreaza cu alt spital);e foarte important acest aspect! pentru rezerva poti vorbi dinainte?eu stiam ca poti vb de rezerva cand te internezi...

vally s28 Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ematimerman spune:

buna fetelor! ma bucur ca discutati acest subiect "al spitalelor". eu voi naste la sf. anului la Elias cu o dr-ta mai putin cunoscuta, insa stiu ca are experienta. am avut destule recomandari la adresa ei. Ce stiu despre spital, de la o prietena care a nascut acolo si m-a facut sa-mi schimb parerea, este ca nu chiar asa rau cum se spune. depinde cum privesti lucrurile...doar nu mergi sa stai acolo ca in vacanta. pentru 3 zile cred ca e suportabil.
voiam sa va intreb totusi, daca stie cineva, cum se procedeaza in cazul mamelor care nu au voie sa-si alapteze copiii? Ar insemna sa nu-mi vad deloc copilul, cred ca ar fi o nebunie? Iar de mancat lapte de la san..., saracul copil o sa primesca numai glucoza de la asistente? stie cineva cum se procedeaza in astfel de cazuri?

18 sapt.+mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

sigur ca iti iei puiul o data cu restul mamicilor, il tzi in brate, il analizezi,il pupi si il iubeshti. nu te obliga nimeni sa il alaptezi in jumatatea aceea de ora. ei primesc lapte praf humana 1. de multe ori cand luam copilul acesta era deja satul,iar asistentele ne recomandau sa ii tzinem oricum in brate ca sa ne bucuram de ei si ei sa ne simta aproape.
si da, ai dreptate. daca nu ashtepti all-inclusive spitalul este chiar ok pentru 3 zile. mai mult e adevarat ca ash fi rezistat cu greu. sarcina ushoara in continuare si o nashtere si mai ushoara

Citat:
citat din mesajul lui ematimerman

buna fetelor! ma bucur ca discutati acest subiect "al spitalelor". eu voi naste la sf. anului la Elias cu o dr-ta mai putin cunoscuta, insa stiu ca are experienta. am avut destule recomandari la adresa ei. Ce stiu despre spital, de la o prietena care a nascut acolo si m-a facut sa-mi schimb parerea, este ca nu chiar asa rau cum se spune. depinde cum privesti lucrurile...doar nu mergi sa stai acolo ca in vacanta. pentru 3 zile cred ca e suportabil.
voiam sa va intreb totusi, daca stie cineva, cum se procedeaza in cazul mamelor care nu au voie sa-si alapteze copiii? Ar insemna sa nu-mi vad deloc copilul, cred ca ar fi o nebunie? Iar de mancat lapte de la san..., saracul copil o sa primesca numai glucoza de la asistente? stie cineva cum se procedeaza in astfel de cazuri?

18 sapt.+mamica Alexandrei

Mergi la inceput