Nasterea la ELIAS zilele acestea (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ematimerman spune:

aris26, iti multumesc mult de tot de raspuns.
m-ai linistit...bine ca nu ramane copilul nemancat.
sunt la al II-lea copil, insa parca as lua totul de la capat. pe fetita mea am nascut-o normal, in 2002, la Sp. Bucur si am avut-o 3 zile langa mine non-stop. Am avut lapte sa-i dau, incat nu stiam ce e ala lapte praf.
Insa acum am o pacatoasa de hepatita B - purtator sanatos, si nu voi avea voie sa-i dau lapte de la san.
Multumesc de raspuns inca odata.
Daca mai aflu si alte noutati va spun...

18 sapt.+mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandyprs spune:

Aris si eu sunt tot o pacienta a Dr Tutunaru si voi naste in decembrie prin cezariana.Spune-mi si mie te rog preturile de la Elias(pe PM) asistente, anestezist, dr mana a 2-a,etc.Multumesc mult.



23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam21 spune:

ma intereseaza si pe mine cele mai recente "tarife" daca ma poate ajuta cineva si cum sunt asistentele si infirmierele in ce masura ai nevoie de ele dupa o nastere naturala?Alaptatul e obligatoriu? vin sa te cheme cand sunt acele ore?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Citat:
citat din mesajul lui maryam21

ma intereseaza si pe mine cele mai recente "tarife" daca ma poate ajuta cineva si cum sunt asistentele si infirmierele in ce masura ai nevoie de ele dupa o nastere naturala?Alaptatul e obligatoriu? vin sa te cheme cand sunt acele ore?


Buna si bine ai venit pe !

Acum am vazut mesajul tau! Iti pot raspunde doar la ultimele doua intrebari. Eu am nascut acolo in 2008...asa ca "tarife" recente nu am. Iti pot spune ca depinde cum va fi nasterea si recuperarea. In masura in care esti ok nu depinzi de nimeni. Sa zicem cel mult "depinzi" de cele care iti fac toaleta daca ai epiziotomie. Si acolo dai sau nu dai...cam tot aia este. Nu e bai. Daca insa ai pb (ceea ce nu-ti doresc) evident te descurci la fata locului. Cu un 10ron/asistenta. In ceea ce priveste alaptatul nu, nu este obligatoriu. Nu vine nimeni dupa tine. Cele de la neonato oricum ii hranesc cand plang...deci ai toate sansele sa iti iei bebele gata hranit si total lipsit de interes sa suga de la tine.

Sper ca ti-am raspuns la intrebari.
Sarcina usoara in continuare si nastere si mai usoara!


mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati
05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"
Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micos spune:

Buna Sunt insarcinat in 24 de sap. si sarcina este urmarita, in prezent, de doctorita Aida Petca. Este o doctorita tanara care abia anul trecut a terminat rezidentiatul, pana acum mi s-a parut ok.
Nasterea la mine este preconizata pe 2 ian. 2010.
A nascut cineva cu ea sau mai sunt viitoare mamici a caror sarcina este urmarita de d-na. doctor? M-ar ajuta mult cateva informatii. Multmesc anticipat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

pai preturie merg cam ca peste tot. adica undeva intre 200 si 300 anestezist, cam 200 moasa, 50 asistent neonato(la nashtere) 200 doct neonatolog(depinde...sunt ca nici nu vor sa auda de shpaga), 20-30-50 infirmiera la nashtere, 5-10 lei infirmiera tualetare, 5-10 asistenta antibiotic, neonatologie: cat si cui apuci ca se schimba turele mereu(eu am dat cate 20-30 de lei cui mi-a placut mie in mod deosebit). ar mai trebui vreo 20-30 de lei asistentei care imbraca copilul la externare. se mai da la doctorul cu care nashti si mana dreapta/rezident(habar nu am aici pt ca la mine nu e cazul)
toate preturile sunt in lei si contin t.v.a.
cam asta poti sa dai ca sa fie lumea fericita, nu e musai pt ca absolut nimeni nu ia bani inainte si se poarta frumos(in general)cu sau fara recompensa

bine de stiut in elias:
nu iti trebuie haine pt bb decat la externare
se alapteaza la ore fixe si in grup organizat(nu te cauta nimeni...cand vine ora trebuie sa te prezinti sa alaptezi sau sa petreci timp cu puiul tau)
bebelushi primesc supliment de lapte pref humana(e bine sa ai in casa o cutie)
bufetul de la etj 1 chirurgie face mancare f buna, fresh de portocale si au internet wireless

despre dr. aida petca...hmm...cred ca este fosta rezidenta a lui vladareanu(adica marele shef de trib)...parca pe ea o cheama aida.
cum arata? ca la 14 ore de travaliu am vazut o gramada de doctori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Buna fetele!
Sunt o gravidutza in 24 saptamani si urmeaza sa nasc la Elias la inceputul lunii februarie 2010 cu Dr. Parvu Ioan care este un super dr si om, dar as fi vrut sa stiu mai multe despre nasterea cu dansul, mai ales ca am foarte multe cunostinte care au nascut cu rezidenta dansului, Dr. Nicoleta. Acestea au fost urmarite toata sarcina de Nicoleta, iar la Dr. Parvu nu au facut decat ecografiile. Insa eu nu am fost decat la dansul, la cabinetele particulare cu care colaboreaza si nu stiu cum o sa fie la nastere. Poate ar trebui sa ma mai duc si pe la Elias ca sa ma cunoasca "lumea" sau nu prea conteaza?
Este cineva care a nascut cu dansul mai recent si poate sa imi dea mai multe detalii? Pana acum vad ca nu a scris nimeni nimic de Dr. Parvu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



Mautze, eu am nascut anul trecut in nov cu dr. Parvu. Ai dreptate, super doctor si super OM. Eu am facut cezariana, nu stiu cum este cu dr. Nicoleta, numai dr. s-a ocupat de mine si rezidentul care m-a cusut (imi scapa numele). Cel mai bine vorbesti cu dr. sa vezi ce iti spune. Dupa internare stiu ca e bine sa vorbesti cu asist sefa (d-na Mariana, cred) pt loc in salon dupa ce te ascoate de la ATI. La mine au cam fost probleme cu locurile. In rest te orientezi la fata locului.
Sanatate multa si nastere usoara!

Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)

si aspiranta la bebe 2

Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Miki01, iti multumesc mult pt raspuns. O sa vb cu dr, insa deocamdata a zis ca e prea devreme sa vb despre nastere... "sa ajungem acolo cu bine" a zis, insa cum sunt curioasa din fire si putin..mai mult speriata....
M-ar interesa si parerea unei persoane care a nascut natural cu Dr. Parvu , daca a venit la nastere, daca i-a facut epidurala, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micos spune:

Buna Aris 26 am inteles ca este posibul sa o cunosti pe doctorita Aida Petca ar fi super. Ca descriere- micta de statura, slaba cu parul negru si carliontat, prins mereu in coada. De cate ori m-am dus la consult ea era imbracata in visiniu. Este mereu pe fuga. Daca mi-ai putea da mai multe detalii ar fi super. Multumesc anticipat

Mergi la inceput