Boala celiaca sau intoleranta la gluten

Boala celiaca sau intoleranta la gluten | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Ati mancat vreodata gluten? Daca ati mancat vreodata o felie de paine, o felie de pizza, sau un castron cu cereale, sunt sanse sa fi mancat gluten. Glutenul este o proteina care se gaseste in grau, secara, si ovaz – cereale care se gasesc in multe alimente de zi cu zi. Cei mai multi oameni care mananca alimente cu gluten fara sa aiba probleme. Insa pentru unii copii sau adulti, faptul ca mananca gluten poate provoca o reactie adversa a organismului. Reactiile sunt provocate de boala celiaca.www.desprecopii.com/info.asp?id=1711" target="_blank"> Iata totul despre boala celiaca si sfatul de la Desprecopii:



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Exista totusi rezolvare: regim fara gluten (pe rom: fara cereale de nici un fel).
Destul de costisitor, ce mai, nu mi-as dori, dar daca se intampla nenorocirea in ziua de azi se poate cu putina atentie si bunavointa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

am citit articolul si as avea doua observatii:
1. celiachia este diferita de intoleranta la gluten
2. nu inteleg de ce se recomanda a se sta deoparte de orez cand orezul este unul din alimentele cele mai folosite de catre persoanele celiace.
mentionez ca sufar de celiachie, am fost diagnosticata in urma biopsiei anul trecut in iunie.

US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

philip,dezvolta te rog diferenta dintre celiachie si intoleranta la gluten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

monalac, aici in engleza, te rog sa-mi spui daca e nevoie de traducere:

GLUTEN SENSITIVITY

The subject of sub-clinical (or hidden) gluten intolerance is frequently the missing link in creating a health promoting diet. This recently discovered health problem is at epidemic proportions in certain populations in the United States and sadly is largely unrecognized. Later, I will discuss lactose intolerance, sucrose intolerance and the subject of food reactions in more detail.

DEFINITION OF SUB-CLINICAL

Sub-clinical means hidden. In other words, there are often no obvious symptoms that would direct a doctor or patient to suspect sub-clinical conditions and it is for this reason that sub-clinical gulten intolerance goes undiagnosed or misdiagnosed.

GLUTEN/ GLIADIN

What exactly is sub-clinical gluten intolerance? Sub-clinical gluten intolerance refers to exposure to the gliadin molecule and to a specific inflammatory reaction taking place in the small intestine of afflicted individuals. In fact, gliadin intolerance would be a more scientifically accurate term than gluten intolerance to refer to this condition.

This subject is confusing and there is much misinformation about gluten and gliadin. To clarify, gliadin, the molecule that causes the problem, is present in some, but not all gluten containing foods. People with this problem must avoid glutens from the grains of wheat, rye, barley, oats, kamut, spelt, quinoa, amaranth, teff and couscous. Some of these grains, like oats have lower concentrations of both gluten and gliadin than wheat does, but any food containing this specific gliadin, even from a lower concentration food source, is not tolerated by people with sub-clinical gluten intolerance.

This dietary restriction eliminates bread, pasta, bagels, and cereals. There are rice and almond based breads available, usually found in the refrigerated section of your local health food store. There are also rice and corn-based noodles, cereals and crackers as well as other gluten free substitutes on the market.


COMMON MISDIAGNOSIS: CELIAC DISEASE

Sub-clinical gluten intolerance is often confused with a medical condition called celiac disease, celiac sprue or non-tropical sprue, sometimes referred to as gluten enteropathy or gluten intolerance. The reaction to gluten in celiac disease is similar to sub-clinical gluten intolerance, except as to the degree of intensity. Comparing sub-clinical gluten intolerance to celiac disease is like comparing first-degree sunburn from a day at the beach, to a third degree burn from a fire victim. They are both burns, but vastly different based on the severity or degree of damage.

Celiac disease is not hidden, or sub-clinical, and as such it is easier to diagnose. A person with celiac disease may have blood in their stool or experience disabling pain when they consume gluten-containing foods. Other symptoms of celiac include steatarhea, which is undigested, and unabsorbed fat in the stool and dermatitis herpetiformis, a skin condition. These obvious symptoms often lead doctors to recognize those with celiac in childhood when grains are first introduced in the diet. Others with celiac disease are not diagnosed until the adult years. In addition to the clinical presentation, celiac disease can be detected by a blood test and confirmed with a biopsy of the small intestine. The clear signs and symptoms of celiac disease make its identification relatively straightforward. Sub-clinical gluten intolerance, however, is difficult to diagnose based on symptoms alone.

http://www.drkalish....en/article1.htm



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

si aici si mai complex explicat:
http://americanceliac.org/celiac-disease/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

philip,multumesc mult pt articol,dar...nu stiu engleza..insa daca ai tp,imi poti sintetiza.ma intereseaza pt ca nepotelul meu e suspect de boala celiaca si ieri a facut endoscopie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

in mare, celiachia e mai nasoala decat intoleranta la gluten. pt ca intoleranta poate determina anumite neplaceri de moment, balonare, diaree, mancarimi ale pielii etc pe cand celiachia e o boala autoimuna cu urmari mult mai grave pt organism si care poate determina urmari nasoale daca nu se respecta un regim fara gluten. adica daca mananci o felie de paine si ai intoleranta, te vei simti prost o zi-doua, dupa care vei fi ok si fara urmari. aceeasi chestie la o persoana cu celiachie poate cauza in timp alte boli autoimune, probleme grave ale intestinului subtire, stomacului etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

multumesc mult.totusi,cum se poate face diferenta?
nepotelului meu i a iesit rezultatul la biopsie,gradul e 2[nu stiu exact in ce consta asta]
ideea e ca dr gastroenterolog i a spus mamei ca are boala celiaca,iar pediatrul ca are doar o intoleranta tranzitorie la gluten...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

eu zic ca atat intoleranta la gluten cat si boala celiaca sant la fel de grave nediagnosticate la timp, in timp indelungat intleranta poate creea mari probleme,

si e un mit ca boala celiaca se poate diagnostica usor, unele anaize pot fi negative, chiar simptomele difera de la persoana la persoana sant persoane slabe cu diarie/constipatie si persoane pondarale etc

ca simptome cel mai bun site l-am gasit aici
http://www.celiac.org/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=9
si aici
http://www.celiac.com/


sant persoane care au suferit ani de zile printre care ma numar si eu, da pot aparea complicatii urate de la migrene ingrozitoare, oboseala cronica, durere cronica , infertilitate, la cancer, nu mai spun de dinsconfort abdominal dar la unele persoane poate fi asimptomatic adica sa nu aive probleme abdominale, cum a fost la mine

da si am facut test celiac si a fost negativ, la mine a fost prin regim alimentar
eu zic cas la fel de grave
si intoleranta iti poate distuge vilii intestinali



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

va recomanda linkurile
www.sciotec.de
www.sciotec.at

au produse fara gluten, preturi super ok
sunt austrieci, f seriosi.

Mergi la inceput