Incepe dezbaterea pe proiectul de lege RUAM!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Succes in continuare la despicat firul in patru!Cred ca va fi greu, dar veti obtine ce v-ati propus.Imi pare rau ca mai mult de un comentariu nu am cum sa va ajut.

Arabela, mama lui Victor si a lui Mihai
www.flickr.com/photos/11775702@N07/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/27370307@N06/?saved=1/" target="_blank">Alta zapada... si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Lucrurile se misca si asta e bine. Legea va exista.
Pacat ca nu ne miscam si noi.
Sunt sigura ca daca legea nu va fi pe placul tuturor bolovanii aruncati in fetele care s-au implicat vor fi foarte multi.
Dar e mai frumos sa aruncam bolovani decat sa ne implicam chiar si cu o parere sau un comentariu.

elena +20
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Eu sper ca nu va fi cazul sa dea nimeni cu bolovani, dat fiind ca suntem de aceeasi parte a baricadei. Dar da, m-ar bucura ceva mai multa implicare...

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia_
Sper sa am timp sa iau legea franceza la "purecat" sa vad ei cum s-au descurcat de exemplu, sa impace si drepturile copilului" (dreptul la propria identitate - cam asa suna) si drepturile parintilor (dreptul la intimitate - parca asa e formulat in chart drepturilor omului) - in cazul fertilizarilor/inseminarilor cu donator.
A fost doar un exemplu, ce mi-a venit acum in minte... sper ca juristii d-nei Barbu sa fie mai "luminati" decat cei care au aprobat varianta veche.



nu pierde timpul cu puricatul, iti spun eu, in Fr donarea de sperma sau de ovocite se face strict in mod anonim si gratuit. nu poti veni cu donatorul de manutza, ca la noi. si in nici un caz copilul nu poate afla cine este tatal/mama biologica, donatorul gametilor. in felul asta, exista persoane care doneaza sperma si, mai rar, ovule, din pura generozitate. dar stiind si ca vor ramane anonimi, ca nu li se va complica la un moment dat viata telenovelistic.

dar nu e neaparat necesar ca legea romaneasca sa fie ca in franta. legea franceza e doar modelul, adaptabil.

Va reamintesc ca puteti lasa comentarii ce vor fi citite de catre echipa dnei Barbu: http://.



---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Excelent! e minunat ca incep dezbaterile pe marginea proiectului de lege. Mai e drum lung inainte, si lucrurile nu se vor "misca" de la sine. E in interesul nostru sa tinem "aproape" si sa ne facem auziti in continuare.

Faptul ca incepe sa se cristalizeze un proiect de lege este extrem de important, insa noi-cei ce avem interesul sa fie votata legea - trebuie sa intelegem ca abia de acum inainte trebuie sa ne manifestam sustinerea si sa ne aparam punctele de vedere. Cum zice si Luca, subiectul a mai fost adus in discutie, legea s-a discutat timp de 2 ani dar s-a respins.

Acum trebuie sa se intample mai multe si legea sa treaca de parlament si sa fie promulgata.

Mergem impreuna inainte-EVIDENT!!!


"Most of the important things in the world have been accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no chance at all." Dale Carnegie

April

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Lucrurile au evoluat promitator si sper ca si acele dintre voi -care erau sceptice in ceea ce priveste evolutia campaniei- veti realiza ce pas important este acesta -faptul ca incepe scrierea proiectului de lege!
Pana la dezbaterea lui in cam deputatilor si senat vom face tot posibilul sa atragem cat mai multi semnatari din partea parlamentarilor!
In toate raspunsurile primite, nici un politician nu a mentionat faptul ca e criza, deci problema noastra se ia in calcul in ciuda crizei!
Deci, chiar avem sanse, indiferent ca acum e criza.Poate va fi un proces de durata, poate lucurile se vor misca repede, nu se stie, insa suntem datoare sa continuam ce am inceput acum un an, cand nimeni nu se gandea ca deja vom ajunge aici.

Va rugam sa raspundeti apelurilor pe care le-am facut si le vom mai face. De ex- un comment pe blog de cateva randuri nu va ia mult timp.


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Feliciari inca o data fetelor!
Am scris si eu cateva cuvinte pe blog...


Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Multumim mult celor care ati gasit timp sa lasati un comentariu pentru echipa dnei Barbu.

Joi vor merge din partea noastra la sedinta de la Camera Deputatilor Felicia, Beatriz si Claudia_prea. Cu siguranta vor mai urma dezbateri, iar fetele, desi au resurse infinite de energie si vointa, au resurse finite de timp, respectiv o capacitate totusi limitata de a se invoi de la serviciu. Va rog mult, daca exista persoane care sunt dispuse sa mearga la aceste intrevederi, anuntati-va aici disponibilitatea. Nu e ceva complicat, chiar daca nu aveti experienta - nu ezitati, va fi intotdeauna o echipa cu cel putin o persoana care a mai fost deja la intrevederi. Plus ca pregatim impreuna totul dinainte, de fiecare data.

Deci, va rog mult: cine se mai ofera voluntar sa mearga la intrevederi? E o cauza comuna.






---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka_daria77 spune:

Luca imi pare rau ca nu am posibilitatea sa ajut. Eu sunt din provincie si deja in cursul unui FIV asa ca de la job ma invoiesc sa merg la doctor. Daca crezi ca pot face ceva de acasa in timpul meu liber ti-l pun la dispozitie . Sincer tot respectul pentru munca depusa.
Am lasat comentariu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Am scris pe blog.
Si dac pot sa mai ajut cu ceva din tot sufletul




Mergi la inceput