Mamici prin FIV (7)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

'neata buna tuturor
Nusy iata ce am facut io:
1. chilotii de unica folosinta i-am cumparat din farmacie, iar centura postnatala am inceput sa o port dupa ce mi-au scos firul op (cezariana) caci aici nu te lasa sa porti asa ceva.
2 & 3 am spalat hainutele, lenjeria si paturicile la masina si apoi le-am calcat cu abur, inclusiv sosetelele
4. l-am infasat pe David, si inca il mai infas, cand il pun sa doarma nopatea; nu sunt adepta infasatului dar am observat ca daca e agitat si nu vrea sau nu poate sa adoarma, in momentul in care il pun pe paturica si ii intind picioarele isi lasa mainile moi pe langa corp si in 5 min, garantat e in lumea viselor; am o paturica elastica, tip plasa si nu il strang, e mai mult simbolic infasat (ca sa-si poata scoate mainile in cazul in care ii e prea cald)
5. urasc scaunul auto! si mie mi se pare ca nu e bun ptr nou nascuti; am tras o spaima ingrozitoare cu sotul, eram pe autostrada si dintr-o data l-am auzit pe David chinuindu-se sa respire, nici nu-mi mai amintesc cand a oprit masina, stiu doar ca am deschis portiera cand inca rula; saracutul era cu barbia in piept si horcaia de ziceai ca-l strange cineva de gat. pana pe la 8 sapt l-am tinut in brate.
6. eu am facut epidulara iar dupa ce am ajuns la reanimare mi-au facut o injectie cu morfina si ... m-am recuperat mult mai repede decat ma asteptam.
si sper ca informatiile iti sunt de folos. Sarcina usoara in continuare

www.flickr.com/photos/35135644@N08/?savedsettings=3253387726#photo3253387726" target="_blank">David, copilul nostru mult iubit

Bianca, mamica celui mai frumos copil din lume

Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Citat:
citat din mesajul lui nusy

Buna,fetelor! In primul rand,felicitari tuturor pentru bebelusii si copilasii frumosi pe care ii aveti!!!!

In al doilea rand,am si eu niste intrebari si va rog frumos,daca puteti,sa ma lamuriti si pe mine:

1. voi ati folosit,in spital, chiloti de unica folosinta si centura postnatala? Sunt absolut necesare?De unde pot sa le cumpar? De la farmacii,cumva?( de pe net n-as vrea,caci ma costa mai mult transportul decat produsul in sine).La mine in oras nu sunt supermarke-uri(gen Carrefour,etc.),asa ca nu stiu unde le pot gasi...

2.lucrusoarele noi pentru bebei le-ati spalat(inainte de a le imbraca prima data)la mana sau la masina de spalat?

3.se spala si lenjeria de patut, paturicile,scutecele? Sau numai hainutele?

4.voi ati infasat bebeii in scutece?(macar in prima luna)

5.ce parere aveti despre cosuletele auto(cele de la 0-13 kg,pentru nou nascuti)...eu va trebui sa aduc bebica de la Bucuresti(300 km- cam 4 ore de mers) si am cumparat un cosulet auto de la Primii Pasi..insa mi se pare(ca toate cosuletele,dealtfel)prea curbat pentru spatele unui bebelus abia nascut...nu o deranjeaza pe drum?..ca mi se pare ca aproape sta in fund...sau e doar impresia mea???

6.in legatura cu anestezia pentru cezariana,de care ma sfatuiti sa fac( intre rahi si epidurala, caci generala nu fac)...ca nu stiu de care sa aleg...

Va rog mult de tot,lamuriti-ma si pe mine ca sunt cam in ceata....va pe toate si multa sanatate voua, bebeilor si familiilor voastre!!!

Nusy 32+ Ingrid Cristiana

A.M.R. 7 saptamani!!!!






Hai ca nu stiu ce naiba s-a intamplat cu mesajul meu, ca n-a mai aparut nimic, asa ca trebuie sa scriu iar.

1. si eu am folosit, tot de la Tigex, f buni. Incearca pe la farmaciile Sensiblu sau Dona, daca nu pe net la bebelusultau.ro, la lenjerie intima pt gravide.
2.si3. am spalat tot si hainute si lenjerie cu detergent de bebe. Eu folosesc Sano Baby sau Sano Sensitive ( are un bebe pe punga).
4.Filip n-a vazut infasat nici macar in prima zi, a fost imbracat in costumas de cand s-a nascut. Ii puneam doar manusi in manute in primele saptamani.
5. si mie mi s-a parut la fel, drept pt care am folosit landoul de la carucior pana pe la 1luna jumate. Asa l-am adus de la Buc. Al nostru avea niste legaturi anexe care il fixau de bancheta masinii cu ajutorul centurilor de siguranta.
6.din pc meu de vedere, epidurala cu siguranta! nu ai restrictii la miscare, cap, etc, si apoi, la durere, iti baga imediat prin acel cateter din spate calmante cand si cat doresti fata de rahie care nu permite acest lucru, ci doar intravenos.
Cu placere te mai lamuresc si de altele daca mai ai nevoie!
Te asteptam cu drag la mamici, dar nu mai curand decat trebuie!



Mami de Filip Gabriel (27/06/2007)

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/135721.birthday.png" target="_blank">Asa cresc


Bazar pentru Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nusy

Buna,fetelor! In primul rand,felicitari tuturor pentru bebelusii si copilasii frumosi pe care ii aveti!!!!

In al doilea rand,am si eu niste intrebari si va rog frumos,daca puteti,sa ma lamuriti si pe mine:

1. voi ati folosit,in spital, chiloti de unica folosinta si centura postnatala? Sunt absolut necesare?De unde pot sa le cumpar? De la farmacii,cumva?( de pe net n-as vrea,caci ma costa mai mult transportul decat produsul in sine).La mine in oras nu sunt supermarke-uri(gen Carrefour,etc.),asa ca nu stiu unde le pot gasi...

2.lucrusoarele noi pentru bebei le-ati spalat(inainte de a le imbraca prima data)la mana sau la masina de spalat?

3.se spala si lenjeria de patut, paturicile,scutecele? Sau numai hainutele?

4.voi ati infasat bebeii in scutece?(macar in prima luna)

5.ce parere aveti despre cosuletele auto(cele de la 0-13 kg,pentru nou nascuti)...eu va trebui sa aduc bebica de la Bucuresti(300 km- cam 4 ore de mers) si am cumparat un cosulet auto de la Primii Pasi..insa mi se pare(ca toate cosuletele,dealtfel)prea curbat pentru spatele unui bebelus abia nascut...nu o deranjeaza pe drum?..ca mi se pare ca aproape sta in fund...sau e doar impresia mea???

6.in legatura cu anestezia pentru cezariana,de care ma sfatuiti sa fac( intre rahi si epidurala, caci generala nu fac)...ca nu stiu de care sa aleg...

Va rog mult de tot,lamuriti-ma si pe mine ca sunt cam in ceata....va pe toate si multa sanatate voua, bebeilor si familiilor voastre!!!

Nusy 32+ Ingrid Cristiana

A.M.R. 7 saptamani!!!!






1.Chiloti de unica folosinta am avut si eu sunt muuult mai practici decat cei normali, eu i-am cumparat de la targ dar gasesti in farmacii sensiblu, helpnet, donna la donna dc nu au iti aduc pe comanda si nu platesti nimic in plus eu am avut marca Tigex.Centura nu am purtat deloc desi am avut una cumparata eu fiind f slaba mi-am revenit f bine dupa ceza.
2+3. am spalat absolut tot cu detergent pt bebelusi fara balsam de rufe, daca nu ai de unde lua detergent pt bebei spala cu det normal dar ii dai clatire de mai multe ori ei sunt f sensibili, de calcat la fel am calcat absolut tot pe ambele fete, si acum ii calc tot Sofiei in afara de sosetele.
4. hehe infasatul...eu am avut cumparate scutece de finet o infasam mai mult peste manute dar NU o legam si doar cand o culcam ca sa nu se sperie de manute si sa nu oboseasca prea tare agitandu-se, acum depinde de copil eu nu am infasat-o decat vreo 2 sapt.
5.cosuletul auto este f bun noi l-am folosit de la 3sapt, cand am scos-o din maternitate am luat-o cu landoul dar am tinut-o eu in brate in masina ca a papat si imi era draga rau as fi tinut-o mereu in brate, la noi era vb doar de 60km dar am prins nebunie la iesirea din buc si a durat ceva mai mult.Nu trebuie sa ti copilul mai mult de 1ora in cosulet o mai pui o mai iei poate iti imprumuta cineva un landou dc nu ai sau mai exista o chestie gen saacosa in care bebe sta intins adica un landou de carpa o sa caut pe net si pun link.Unele landouri au chituri speciale pt fi prinse de centura auto eu nu am avut chit dar prindeam landoul cu scaunul din fata si statea f fix
6.in leg cu anestezia nu stiu ce sa zic eu am facut rahie, n-a cam durut capul vreo sapt doua dar in rest a fost ok, aaa si am ramas cu durere de spate mai ales ca eu car si grasana de cateva ori pe zi 4 etaje.

Revin ca s-a trezit buburuza.



Madalina & Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Citat:
citat din mesajul lui dream1971
Ce stiti de Liana?


Liana30, amr 2 zile.

28+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Dragele mele,multumesc din suflet pentru raspunsuri.M-am lamurit acum.Va dulce pe toate!!!!!!Daca mai am vreo intrebare,mai apelez la voi.

Nusy 32+ Ingrid Cristiana

A.M.R. 7 saptamani!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

'neata mamici

Ziua mea a inceput la 5.30 am. L-am hranit pe David pana la 6 apoi l-am privit cum se cuibareste la san si se preface ca suge doar ptr a prelungii imbratisarea. E o scumpete de copil si mereu ma gandesc cum sa multumesc mai bine si mai frumos lui Dumnezeu ptr aceasta bucurie.

O zi frumoasa va doresc

www.flickr.com/photos/35135644@N08/?savedsettings=3253387726#photo3253387726" target="_blank">David, copilul nostru mult iubit

Bianca, mamica celui mai frumos copil din lume

Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns internet spune:

Buna ziua mamici
A nascut Mi-ka,ieri am primit mesaj de la ea.
" Am nascut dimineata la ora 11 o fetita frumoasa si sanatosa,37 saptamani, 2870 gr, Andreea Denisa"
Bine ai venit pe lume Andreea Denisa, sa fi sanatoasa si frumoasa.
Mi-ka sa ai noroc de printesele tale . Te pupam
Va pupam pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Nusy, vad ca ti-au raspuns fetele. Subscriu si eu la ce au spus, in special Andicu. Eu am facut anestezie rahi-peridurala si a fost SUPER din toate punctele de vedere ! N-am avut nici un fel de greata sau durere de cap, in plus mi-au putut administra calmante prin cateter. Nasti la Giulesti ? Mai ai putin !

Azi am implinit si noi 3 luni si avem 6600 g. Suntem tare vesele si receptive la orice, doar ca foarte rasfatate... vrem numai in brate.
Voiam si eu sa va intreb...cum ne putem juca cu bebelusii la aceasta varsta, in afara de faptul ca le vorbim, cantam etc. sau le dam in manuta jucarii... Ma intereseaza practic cum le putem stimula inteligenta; exista ceva carti de unde ne putem inspira ?

Si mai am o intrebare : cunoasteti vreu truc sa nu-si mai suga bebe degetelele ? De vreo saptamana a dobandit obiceiul asta si nu stiu cum s-o dezvat...i le scot mereu din gura, dar cum intorc capul o fractiune de secunda...le-a bagat din nou. Si sigur nu din motive de foame.

V-am pupat !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

M-am gandit ca vreti sa stiti si voi

Citat:
citat din mesajul lui Avalon
Avalon 11+


28+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Am pus si noi pozici proaspete de la 3 luni fix !

Pupici !

Mergi la inceput