Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui septoct2009

Alo, ia uitati-va pe prima pagina am pus instructiunile pt capitol nou. Spuneti-mi, va rog, daca se intelege ceva sau ce sugestii aveti.


Alooo...e foarte bine...multumim

Cea mai fericita 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Monica, m-am apucat sa studiez blogul fetei sa ma inspir si eu pt ziua piciului meu. Mai este pana atunci dar vreau sa aleg meniul si sa incep sa fac din retete sa vad cum imi ies.
Lutoniana, vad ca esti din UK. E adevarat ca acolo nu se practica tuseul vaginal?
Voua la fiecare control va face tuseu vaginal?


12+ si mamica strengarului David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Mai fetelor, cat am citit eu din urma voi ati mai scris 2-3 pagini
Monica sunt fericita pentru tine ca l-ai simtit pe bebitza jucaus, poate stie ca mamica lui pregateste ceva buuuuun si a ales momentul cel mai potrivit
Fetelor trimiteti-mi si mie parola ca am fost in gand cu voi si aseara mi-am pozat burtica ( cam mare zic eu pentru perioada asta) Nu stiu daca si voua vi se intampla la fel dar seara parca am burta de 2 ori mai mare decat dimineata.


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

katteryna, activeaza-ti PM ca sa iti dam parola...

Panda, 13+ cu
si fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

ahhhh! Cum se activeaza?

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Mamaaaaaaaaaaaaa ce tort . Vreau si eu....

14+
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Am intrat la optiuni si am selectat acolo activare.Asa se face nu?


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamar78
vad ca esti din UK. E adevarat ca acolo nu se practica tuseul vaginal?
Voua la fiecare control va face tuseu vaginal?


Te rog sa imi scuz exprimarea dar pana acum mie nu mi-a vazut-o nimeni
Am sa prezint etapele ca sa aveti motive sa ma mirati, cel putin asa a fost in cazul meu:
1. mi-a intarziat ciclul, care la mine era ceas fix...5 zile
2. pentru ca nu suntem aici decat de cateva luni trebuia sa mergem ORICUM sa ne inscriem la un medic, hai sa-l numim de familie. Cand am vazut ca nu imi vine i-am zis sotului hai sa ne inscriem ca vom avea nevoie de trimiteri, una alta...
3. Ne-am dus ca 2 popandai la clinica cea mai apropiata de casa si ne-a luat in primire o tipa care nu avea de-a face cu medicina, un gen de secretara/tesa care ne-a intocmit fisele si ne-a plasat la un doctor (pe al carui nume il stiu dar inca nu l-am vazut pana in prezent).
Mai intai a fost sotul, istoric medical, bla bla, tensiune, greutate si cand m-a luat pe mine...pana una alta ma intreaba: sunteti gravida ? La care eu smechera raspund: NU STIU.
Imi plaseaza in mana un recipient si ma conduce pana la baie sa fac pisu ca-mi face ea test (lucru pe care aveam de gand si noi sa-l facem....mai pe seara).
Imi ia pisu si pleaca, vine iar in birou si mai ia un test....si apare in pargul usii, verde la fata, cu manutele usor tremurande si-mi zice ca e positive.
Am incercat apoi sa-i spunem ca pt noi e o veste exceptionala si ca e "de bine" si s-a mai linistit.
Mi-a facut si mie fisa si mi-a zis sa vin a doua zi sau sa sun sa ma programez la intalnirea cu moasa.
Aceasta moasa imi supravegheaza mie sarcina, draga Diamar.
Ma vede cam la 3-4 saptamani, ma cantareste, imi ia tensiunea si imi verifica urina de microbi, bacterii, proteine.
Tot EA mi-a facut progarmari la spital pentru ecografii, tot ea mi-a spus ce sa mananc, ce sa beau, unde sa merg, ce acte sa completez pentru beneficiile financiare, unde sa ma programez pentru cursurile antenatale....pe ea trebuie sa o sun daca vreau sa intreb ceva. DACA sangerez trebuie sa merg la urgente, la spital.
Stiu ca raspunsul e lung dar poate mai sunt si alte fete curioase de cum se desfasoara aici lucrurile.
Am o carte a gravidei, sau caiet sau cum vreti sa-l numiti care stiu ca e si in Romania; in el am trecute absolut toate telefoanele utile, tot istoricul medical al familiei mele si a sotului, toate masuratorile de la ecografie...si rezultatele de la analize.....si eu inteleg ca oricinese uita pe ele stie in ce stadiu ma aflu.
Pentru ca am caz de Sindrom Down in familie, moasa a considerat necesar ca ar trebui sa ma vada si un doctor ginecolog ....(care in alte conditii nu m-ar fi vazut). Nici acela nu m-a controlat la dumneaei....mi-a zis ca sa fiu serioasa ca am doar 32 de ani si ca o fi ca o pati...ca sa fac TT ca sa fiu linistita.
Oricum era foarte mirat ca ce naiba caut la el....ca sunt bine santoasa si nu am nicio problema.
Am plecat optimista asa cum sunt de obicei.
La nastere voi merge la spitalul din orasul in care ma aflu, pe care il voi vizita in prealabil si unde vor fi alte moase...nici macar nu va veni "a mea". Am vorbit deja aici cu fete care au nascut si mi-au spus ca vor sta cu mine, ma vor ajuta (nu stiu la ce)....ma rog si mai departe nu mai stiu....
DAR DOCTOR NU VOI AVEA PE PARCURSUL SARCINII, nu ma controleaza nimeni !!!!!
Este o lista batuta in cuie de analize si ecografii care se fac oricarei femei insarcinate si punct.
Asta daca totul decurge normal...daca ai probleme, mergi la spital si te trateaza si au mare grija de tine.
daca nu te doare nici in.....funda...ma scuzati ca pe mine....nu trebuie decat sa: ENJOY YOUR PREGNANCY !!!!!
Si sa merg la toate vizitele si la toate testele si la sange si la ecografii...care sunt trecute sub forma de programare pe una din paginile cartii mele.....pana la 40 de saptamani.
Stiu ca pare ciudat dar asta fac eu acum.
Ca de exemplu, si cu asat inchei:
- pe 1 aprilie fac TT
- pe 27 aprilie fac eco de 20 saptamani pentru anomalii..
...si lista poate continua.
STIU ca v-am plictisit, iertati-ma.
E diferit fata de ce aud la voi insa eu am vazut cum s-au purtat cu mine si sunt foarte multumita si foarte fericita si foarte increzatoare.
Nu-mi doresc decat Bebitza sa fie sanatos.
Nu am vrut sa scriu asa de mult, indurare !!!!!!!!!!

Cea mai fericita 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Saru'mana!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

lutoniana, mie mi-a placut "placinta" ta . Si sa stii ca pare totul foarte logic si e bine sa stii exact la ce sa te astepti.

Nici mie nu mi-a facut dr inca tuseu vaginal, doar pentru recoltarea de secretii a umblat pe acolo o asistenta. Eu din cate stiu se evita tuseul vaginal in sarcina pana spre sfarsit, cand se verifica starea colului.

Panda, 13+ cu
si fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007

Mergi la inceput