Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui panda77

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

E diferenta intre eco si eco morfofetala?


Iulia, e diferenta intre eco si eco morfofetala. Cea din urma se face intre 18-24 sapt si este cea mai completa ecografie: se masoara si se monitorizeaza fiecare particica a fatului (organe, schelet, etc), a.i. sa se verifice starea de sanatate a fatului, eventuale anomalii de crestere sau de alta natura.
Nu cred ca eco pt TT este morfofetala, dar niste masuratori speciale sigur face; am verificat si la mine, si mi-au spus ca eco pt TT ma costa 300ron. Deci tot aia...

Panda, 13+ cu
si fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007

Si aia de trim I ?


Iulia 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panda77 spune:

Scartz! Am uitat de ea...hai ca m-am incurcat. Se mai baga cineva sa descurce itzele?

Panda, 13+ cu
si fudula mamica de www.flickr.com/photos/23506973@N07/" target="_blank">Ilinca - 15 iulie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex1405 spune:

Buna burticuse!
Dupa ce am citit vreo 2 ore, am constatat cu surpriza ca dau peste inca un capitol terminat deja, asa ca recunosc, am mai "sarit" cateva pagini
Din ce am apucat sa citesc:
In primul rand, La multi ani sarbatoritelor saptamanii mariaana, monica si dayssy (desi urarile au inceput acum vreo 3 capitole ). Sa aveti parte de tot binele din lume si de sarcini usoare si cu happy end!
Tulibu, daca te ajuta, un nume cu "I" care mie imi place e Ilona
Selen, la mine deja a inceput sa se cunoasca burtica destul de bine, deci banuiesc ca pe la 15 saptamani o sa fiu pe-aproape

Apropo de TORCH: si mie mi-a iesit bine, dar ce m-a surprins e ca nu am facut inca toxoplasmoza, desi mai mult de jumatate din viata am stat cu pisic(i) in casa. Si nu m-am ferit vreodata sa-i pup in bot sau in ...ei nu chiar dar pe-aproape. Si sunt atatea gravidute care renunta asa usor la animalul drag, de frica toxoplasmozei....


Noi astazi mergem la ecografia morfofetala sa facem "inventarul" la organe. Tineti-ne pumnii sa raspunda toate "prezent"



Bibicu' mik
Noi - momente frumoase din viata
www.sardog.ro/" target="_blank"> Hobby
13+ ...si povestea merge mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Selen acum am vazut si eu poza! Arati f bine si burticuta chiar nu mi se pare mare! Ce idee misto sa iti faci poze la diferite saptamani ca sa vezi evolutia. Super! Vreau si eu

14+
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

selen, eu am doar 14 saptamani si o burta mai mare decat tine (sunt si la a doua sarcina). Ma oftic asa tare pentru ca sarcina trecuta am facut poza saptamanal cu burta acum absolut nici una Da ma apuc de azi
Deci nu te panica, arata ca o burta de 15 saptamani, e super ok



ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 14+ cu Dragos Alexandru
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Helloooo
Multumesc fetelor pt raspunsuri
Dimar,nu stiu cat am tensiunea de obicei ca nu mi-am mai luat-o de f mult timp
Bafta fetelor care mergeti azi la eco
Si mie de cateva zile asa mi s-a format de fain burtica,se vede f bine ca sunt insarcinata
Mai fetelor,ce spor aveti/avem la scris,ziua si capitolul

Poze cu noi

15+ si de Alex (2 noiembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna dimineata dupa pranz asa...

Eu am burtica, am pozat-o si eu aseara dar am lasat pozele pe calc acasa ca le puneam sa vedeti burtica de sarcina cu bb2. E mai maricica, de fapt se vede bine ca este. Iar seara parca si mai si. Nu mai pacalesc lumea ca m-am ingrasat, acum se vede ca e sarcina si ma bucur mai tare sa nu creada doar ca sunt mai plinuta

Selen, foarte draguta esti si nu e foarte mare burtica.

La sarcina trecuta ce-i drept parca aveam mai mica burtica dar parca luasem mult mai multe kg. acum am luat doar cam 3 kg, sper sa nu galopez de acum inainte...sunt si mult mai atenta.
Plus ca seara nu mai pot manca. de fapt de la pranz. Ma trezesc cu foame, mananc bine, la pranz la fel dar dupa pranz sunt si balonata si umflata si beau ice tea verde (noua pasiune in sarcina asta). ce imi pare rau este ca nu am notat undeva cate kg am luat data trecuta in diferite etape, etc, pt ca nu o sa mai am cu ce sa compar, am cam incheiat cu reproducerea dupa sarcina asta

va pupam - maine facem si noi 14 sapt - si intram in 15, iu-hu

Clau 13+ si Alessia Maria 13 iulie 2007

poze cu noi

varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Frumoasa burtica ai tu acolo selen...nu e mare deloc, a mea e mai mare, desi vad ca avem acelasi DPN...poate fiindca e a doua sarcina.

Am luat rezultatele de la TT, e totul in regula. Listeria si Toxo(IGg si IGm) au iesit negativ...e ok? ca nu gasesc analizele din sarcina trecuta si nu am cu ce compara.


Raluca15+ mama Rianei(2 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

E ok ca au iesit negative. Asta inseamna ca nu ai avut si nci nu ai listeria sau toxo. Stiu pentru ca mi le-am facut si eu si tot asa au iesit

14+
<http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=santorini&year=2009&month=9&day=13&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Liliac
si la mine mai e si un strat de grasime, dar totusi e burtica tare acum...
si sa tinem cont ca tu ai mai trecut printr-o sarcina, eu sunt la prima, mi-e groaza sa ma gandesc cum o sa arat la a doua

ursuletzul nostru

15+

nunta
9 luni

Mergi la inceput