Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ylla2009 spune:

Abia next week merg la medic..o sa il intreb exact..dar daca o tine tot asa o sa trec si pe la plafar sa vad ce si cum..si pe mine ma calmeaza statul in pat ..dar din pacate trebuie si banutzi..
Ylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

Bibuga: este vorba de BPD. Asta a iesit aproape de limita inferioara. Medicul ginecolog cand a vazut ecografia a spus ca nu este cazul sa ma ingrijorez, pentru ca si eu am capul mic, si poate bebelusa seamana cu mine. Oricum voi repeta in 2 saptamani morfologia, pentru linistea mea.
Grishcaam si eu din cand in cand dureri cand intr-o parte cand in alta; de fiecare data au aparut dupa ce am carat o plasa de cumparaturi, nu foarte grea. Nu am luat nimic, am incercat sa ma odihnesc cum am simtit durere.
Blancaimi pare rau ca ti-au anulat programarea la Sanador, Si eu am incercat sa obtin o programare la dr Hergheliu si mi-au spus ca in iulie se poate. Bine ca ai reusit sa mergi la dr Iosub.

Stef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Hello, mamici de zmeurici!
Si eu beau in fiecare dimineata cate o cafeluta, din cauza ca am tensiunea prea mica. Ma certa sotul de fiecare data cand ma vedea ca beau cafea, dar intr-o zi mi-a luat tensiunea si aveam ceva gen 8 cu 5 si de-atunci ma impinge sa beau cafea, zice ca am tensiune de pisica...
Vreau sa va intreb ceva...mai delicat...Am observat de cateva zile, la dusul de seara, ca parca m-am inflamat acolo jos, labiile mari parca sunt mai groase. Nu ma doare nimic, secretiile sunt aceleasi ca si pana acum dar nu stiu de unde pana unde schimbarea asta...Si daca e normal sau nu, daca trebuie sa ma ingrijorez foarte tare si daca poate astepta pana la ecografia de joia viitoare...
Am cautat si pe net dar nu m-am elucidat...Am citit destul de mult destr ureaplasma care pare ceva destul de grav si pentru care eu n-am facut analize, nu mi-a dat dr sa fac si am auzit ca poate provoca ruperea membranelor, nasterea prematura...Inca nu mi-am dat seama daca ce am eu poate fi un simptom al ureaplasmei...
Voi ce stiti?

Iulia 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Giova, idem...nu ma abtin de la nimic (ma rog, sa nu fie stricat, expirat, etc).
Cafeluta beau in fiecare dimineata cu laptic, restul cand mi-e pofta.
Asta inseamna ca in 6 luni de sarcina am baut alcool de vreo 3 ori maxim ca atat mi-a trebuit.

Frumos a fost ca exact inainte de morfo-fetala a fost o pana de curent la clinica si s-a intarziat cu vreo 4 ore asa ca am fost cu tata la un restaurant ca muream de foame.
Acolo aia sarbatoreau 10 ani de la infiintare si ne-au servit cu sampanie. Cum tata era soferul, eu am baut ambele pahare (ma rog, atat cat era pe fundul paharelor alora).
Pe urma radeam de una singura ce figura o sa faca doctorul daca simte izul de sampanie (pe urma ma intorsesem la clinica).

Eu am devenit nostalgica.
Exact acum 3 ani alergam dupa rochita de mireasa, expozitii, rochita de civila, etc.
Acum alerg dupa cu totul altceva dar in aceeasi perioada. Culmea ca zmeurica are toate sansele sa se nasca in iunie, luna nuntii mele.
Sper sa nu fie totusi chiar pe 17.
In capul meu se amesteca ambele evenimente si e un invalmaseala generala.

Micalisa, am incercat si eu un carucior Primii Pasi si mi s-a parut foarte greu. Eu sunt si mica (fizic vorbind), de abia il impingeam.
Oferta era buna la expozitie: aveau landou, scoica, carucior sport dar parca tare greu de manevrat era.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Atat e de mare burtica 24+
Asa arat eu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ylla eu recunosc, ca la prima sarcina eram mai prudenta, dar tot gustam din ce pofteam. daca dr. a zis ca e ok, de ce nu? Nici acum nu abuzez, doar ca nu-l mai intreb....am mai trecut prin asta si atata mai stiu.
Adriana uauuu...dar te-ai odihnit nu gluma. asta e pt. noptile in care nu puteai dormi.
Uliasi dar tu mai vezi acolo jos? eu nici o sansa, doar daca pun oglinda. Nu stiu ce sa zic....la mine erau imflamate cand aveam candida, dar atunci aveam si mancarimi, erau rosii si scurgerea aceea specifica. daca totul e ok, eu zic sa nu-ti faci probleme, eventual intreaba medicul la urmatorul consult.

_
Gio22+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

HHmm, nu m-am uitat cum arata, doar la pipait simt altfel...O sa ma uit si cu oglinda, daca tot ai zis...Sigur tre sa fie ceva in neregula. Sper doar sa nu fie grav sau urgent.
Ma enerveaza pe de o parte ca sunt asa de helpless...la fiecare chestie mica intru in panica, pentru ca nu stiu cum e normalul si cat e de grava fiecare modificare noua pe care o vad...
Oricum, neaparat la consultatia de joi o s-o rog pe dr sa-mi dea sa fac toate analizele necesare, tot, tot, tot, sa stau linistita, sau macar sa descopar daca e ceva in neregula si sa rezolv...
Va imbratisez cu drag!

Iulia 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaStroescu spune:

Buna Gravidutzelor!

Am culcat bebelina, mi-am facut cafeaua (decofeinizata) cu lapte de rigoare si am intrat pe forum sa vad ce-ati mai scris.
Apropo de "pacate": la prima sarcina am fost foarte exagerata in ceea ce priveste mancarea, dar acum, mai gust o cola (ca mor de pofta), o gura de vin (din ala acru care-mi place), bere fara alcool, iar de la ciocolata NU MA ABTIN DELOC.
Din pacate imi place la nebunie si nu pot (si nici nu vreau) sa ma abtin. Fata de prima sarcina am doar 2 kg in plus (stau si notez in fiecare saptamana cat am).
Nu stiu daca am voie somon afumat dar as manca din asta toata ziua.

Va pup si o zi excelenta!

Mamica mandra de Eliana 17 luni si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

bafta blanka!

ieri am fost la control de rutina la med.de fam.-stiti voi,mas.kg,
trompeta pe burta in plus am avut nevoie de conc.medical
si am facut tensiune de furie 140/95 asteptand la rand...dar cred ca cu totii
trecem prin asa ceva.ziua de miercuri dupa ora 17 sint programate gravidele iar
salonul de asteptare era full cu persoane bolnave care tuseau fara sa-si
puna mana si se inghesuiau la usa,nu cumva sa ne ia pe noi gravidele intii.
dr.mi-a spus ca data viitoare voi gasi o bata de baseball sub scaun,numai sa
caut bine....altfel tare s-a mirat de burta,zicea ca uterul e mare ca la o sarc.
de 24 sapt.grasunelu isi face loc!

lucialu-am scapat de trahetita in 3 zile,n-am mai patit asa,iti
recomand si tie sprayul bioparox.dr mi-a mai dat aspririn C de 3xpe zi-contra du-
rerii si oscillococcinum.de aspirina m-am lasat dupa 2 zile ca-mi provoca arsura
la stomac,dar si-a facut efectul.insanatosire grabnica!

ioanacati ani are marco?e tare simpatic.sa va traiasca!

moniland-el le-am facut gratuite cu trimitere de la med.de fam.In schimb nu stiu de t.quick-?

pooh-bafta la cumparaturi!

dienuta76-trimite-ne si noua un pic de caldura ca tare ne-am saturat de frig!

siacob ncu siguranta asta e !ma bucur ca te-ai mai linistit!thomas seamana leit cu mine...si la cap,hehe




http://thumb14.webshots.net/t/66/766/2/74/94/2829274940101488374JnfsDY_th.jpg
ziua de nastere-eu facem poza

bibuga +21 mama lui luca-thomas 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Fetele care ati facut 4D la dr Iosup Danut, va rog scrieti-mi si mie adresa cabinetului si cum se ajunge acolo. Am programare maine si la tel nu raspunde nimeni ca sa intreb.

Multumesc mult.

21+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

buna burtici!
uliiasi sa nu se fi umflat de la presiunea pe care o are uterul, greutatea copilului. ca atata timp cat nu te deranjeaza nimic, altfel nu se explica.
blanca bafta la eco astazi!
si eu merg astazi la morfofetala, pe la 18.30. de-abia astept!
fetelor, la prima sarcina am fost un pic paranoia cu mancarea, nici macar nu gustam din ce stiam ca nu trebuie in sarcina. dar acum beau si o cafea mica cu mult lapte, mai gust si din bere. nu abuzez, dar de gustat gust.
noi la prmul copil am avut carucior de la primii pasi si am fost foarte multumita de el. nu mi s-a parut a fi f greu, se manevra destul de usor, au spus asta fetele din parc care aveau diferite carucioare. si avea si manerul reversibil, ceea ce era un avantaj daca batea vantul. si am luat si unul sport, la care se lasa spatarul la orizontala si este usor si rezistent. acum nu voi mai lua altele, ca sunt in stare f buna amandoua. mai bine cumpar alte lucruri.
va pup si va doresc o zi frumoasa

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si in burtica

Mergi la inceput