Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(52)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

nemora, sunt cazuri si cazuri, eu stiu care s-au simtit super bine si dupa cezariana si dupa nastere naturala, depinde de organismul fiecareia.

Eu nu is pentru cezariana si nu as face ca ma tine si mai mult in spital si mi tare mila de Andreea mea sa stea atata singura, dupa banuiesc ca nu ai voie sa ridici, deci poate mi-ar fi mai greu ca nu concep sa nu o iau in brate. Dar parca nici nu-ti face nimeni cezariana daca nu ti-o planifica asa dinainte, nimeni nu m-a bagat in seama ca m-am chinuit 2 zile. Ma intrebau pe mine daca eu nasc natural, ca parca eu decid. Dr a zis ca pot naste natural ca nu a vazut nici o problema si pana la urma am nascut, dar greeeu.

Betty 24+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motiana spune:

Buna. Ma primiti si pe mine in randul vostru? sunt o viitoare mamica de iunie. Sunt in saptamna 26 si o sa am un baiat, baietoi, ca deja are 930 de grame. Am tot urmarit forum-ul si am citit aproape tot ce ati postat asa ca as putea spune ca va "cunosc", dar de abia acum am reusit sa ma mobilizez si sa-mi creez un cont. DN 09.03.1978, UM 13.09.2009, DNP:20.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Buna fetele,

Anamaria,asa e,sunt cazuri si cazuri...oricum dra ta stie cel mai bine ce sa faca ( eu am o prietena care a nascut normal cu epidurala,si n-a stiut cand a avut contractii si cand a nascut...).

Iar despre cezariana,eu fac parte din cazurile "perfecte":dr profesionist,am alaptat dupa 2 ore, n-am avut complicatii nici eu nici copilul,s-a inchis f bine taietura...doar ca:am avut dureri crancene o zi si o noapte,dupa cateva zile nu puteam nici sa rad,nu reuseam sa duc la bun sfarsit schimbatul pampersului la copil de durere,dureri de burta am avut timp de un an -noaptea cand ma sculam sa alaptez,etc

Va pup



elena,26 cu +Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Nemora, mie mi-ai luat toate cuvintele din gura
Despre copii estimati la mai mult de 3,5kg, caz in care va ganditi la cezariana... e cu dus si intors. Estimarea greutatii fetale este foarte aproximativa, se bazeaza pe masuratori, dar erorile sunt mari, si de mai mult de 500g. Daca iese de 3,600 la estimare, faceti cezariana si vedeti o "matza" de 3 kg? Apoi: am vazut nasteri naturale cu copii de peste 4,5 kg care au iesit ok si n-au stricat nimic pe unde au trecut, nici n-a fost nevoie de epiziotomie. Eu zic ca depinde foarte mult de doctor, si la noi sunt tot mai multi care inclina spre cezariana datorita "timpului de executie" redus si a cotatiei superioare banesti.

Intreba cineva: cezariana se poate face cu anestezie generala, peridurala sau rahi-.

Carla, s.27 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

plus ca io am avut epidurala, chestie care dupa mine e BOIERIE CURATA
io personal intre naturala cu epiziotomie si cezariana as alege clar naturala. io am fost f multumita. plus ca ieri mi-a facut dr.control "din ala" si m-a intrebat "faceti gimnastica intima?" la care io "da, de ce?" "ca aveti un bazin minunat si muschii sunt super bine, nici nu se vede ca ati nascut natural" (fimea a avit 3.600)

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Vreau sa imi pregatesc bagajul... ca nu se stie niciodata. Si nu stiu ce sa aleg: vata sau tampoane absorbante pentru lauze? Voi ce spuneti?

Ioana 33+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Bebe Beca, io am avut vata, tifon si tampoane de-alea mari de noapte
la inceput e mai naspa, puneam un tampon si vata invelita in tifon
sfatul meu e sa iei din toate

inca un sfat: sa va luati in spital: supozitoare de glicerina (pt cand vreti sa faceti kk); supozitoare si unguent de hemoroizi (ultraproct); si supozitoare de diclofenac+o fiola de algocalmin
dupa nastere luati fiola si un sup.de diclofenac
veti fi ca noi

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:

buna ziua !

ca sa nu ma dati disparuta de tot....

saptamana trecuta am fost la noul dr.in Brasov. bebita mea cantarea 1850g; mi-a parut rau ca n-am putut sa-i vad fetisoara pt ca era intr-o pozitie transversala cam ciudata.(in timpul ecografiei am experimentat o stare de rau cu ameteala- dr. a spus ca de la pozitie, ca uterul e greu si apasa pe vena cava inferioara, si de vreo trei ori a trebuit sa ma sucesc pe partea stanga ca sa-mi revin; fetele care au peste 30s, voi ati patit asa ceva?)

apropos, dr. a spus ca voi naste la 39s, prin cezariana cu peridurala sau rahi. (sunt motive).
incep sa am mari emotii pt ca mi se pare ca mai este fff putin.

va pe toate!


32+

http://bd.lilypie.com/zoHP0.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

e putin zau

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

cosminica ai fost la clinica eva?
si eu am experimentat luni dimineata niste dureri necunoscute si am banuit si eu ca ar fi ceva legat de pozitia bebitei. statea f incordat pe partea dreapta si daca ma puneam in pat pe dreapta ma durea rau de tot. puteam sa stau numa pe stanga sau pe spate. si oricum si asa tot statea incordata rau. aveam si niste contractii care la un mom dat mi s-au parut ritmice, dar dupa aceea au disparut.
carla eu intrebam despre cezariana cu epidurala. stiam ca se poate face cu rahi si cu totala. dar despre epi nu stiam. care o fi oare diferenta. poate imi explica si mie careva, poate roxi. stiu ca la totala stiu cum e ca am facut pana acuma vreo 3. rahi am auzit. dar epi? e ca cea de la nasterea normala? help pls! neuron gravid si cu casa in renovari
ne-am mutat ieri in camera lu bebe si deci aseara bebita mea a dormit pt prima oara in camera ei iar de azi a inceput socrul meu lucrarile la peretii din camera noastra. cred ca mai am de indurat vreo 2 sapt pana o sa fie si la noi gata. deh, sufera baba la frumusete!

Vine bebica .... +32
Pana atunci gotobina nevoie mare
http://www.flickr.com/photos/magduta/

Mergi la inceput