Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(52)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bettyR

Carla, Alynta, si eu vorbesc dupa experienta avuta de mine la nastere. Nu e vorba de durere, e vorba de timp, in 2 zile te apuca disperarea si te epuizezi la maxim, nu am avut contractii regulate, epidurala nu puteau sa imi puna ca nu eram dilatata deloc, cand eram se schimba garda, apoi nu mi-a iesit placenta. Si acum imi spune dr ca se poate sa fie la fel ca e uterul lenes, mi se pare normal din punctul meu de vedere sa ma gandesc si la alta varianta.
Sigur a fost stresant si pentru Andreea, ca strigau la mine sa respir ca-i crestea pulsul f tare si s-a cam panicat lumea in jurul meu, sotul nu intelegea ce se intampla.


Daca trebuie sa faci cezariana ca sunt probleme, cum ai zis, atunci nu e cazul sa mai stai pe ganduri! Si eu daca medicul meu, in care am foarte multa incredere si care e adepta nasterilor naturale, mi-ar fi spus sa fac cez ca e necesar- as fi ascultat-o!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 31+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

alynta, pai o sa ma interesez si eu de anestezistii din sectie; dr meu e in aceeasi sectie cu al tau, colegi de garda; mai stii cum se numea anestezistul?

29 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui DanaMi

[....... cert este ca eu mi-am luat trusa pt epidurala + anestezicul (NAROPIN),inca de cand eram in 20 sapt

31 + Bianca Maria / Ema Andreea

http://picasaweb.google.com/Dana.Maria.Mihalache


Trebuie sa o cumparam noi?!?!?

29 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Carla, noi ne-am pus detector de gaz acum 3 ani cand ne-am montat centrala. Doar ca nu am fost obligati sa facem cu firma care ne-a pus contorul de gaz, l-am cumparat noi (pe atunci a fost 350 RON daca nu ma insel) si l-a montat electricianul de la mine de la servici.

Motiana, bine ai venit!

Andreea, iar e bolnavior Philip? Noi am tinut-o asa vreo 2 luni anul trecut in primavara si m-a daramat psihic (a fost primul an de gradi si s-a vazut). Din fericire, de aproape un an am trecut pe homeopate si singura raceala cu febra din iarna asta a fost acum 2 saptamani, cand ne-am intors de la munte. A, si am mai fost 3 ani la mare si anul trecut de 2 ori la Praid (salina), probabil ca si astea au ajutat. si multa sanatate.

Anaela, of, groaznice sunt durerile de dinti... Sper sa fie ok la dentist si sa rezolve problema.

Of, iar discutia naturala versus cezariana...
Zicea cineva ca, circulara de cordon ar fi un moft. Nu stiu daca mai consideri un moft cand dupa 12 ore de travaliu, finally se rupe apa, si doctorul iti spune ca te mai lasa o ora si apoi intri la cezariana pentru ca, copilul nu e coborat pe canal, se mai poate inca intoarce, si nemaiavand lichid amniotic, poate sa moara... Zici NU in cazul acesta?
Eu am mai zis pe-aici ca am nascut cu cezariana (chiar am avut si o discutie in contradictoriu cu Carla ). M-am dus victorioasa la spital, nici macar epidurala nu am vrut, contractii dureroase ca la menstruatie ... ca am zis ca daca asa e sa nasti, e "beton". Dar n-a fost sa fie asa, si nu regret, important este ca mi-e copilul sanatos.

Ca urmari dupa cezariana cu rahianestezie:
- dupa 24 de ore ridicat din pat, nasol rau, de-abia m-am indreptat
- dupa 3 zile eram in stare sa urc/cobor trepte, dar incetisor tare
- durere mare de cap care a inceput prin ziua a 5-a si a tinut vreo 3 zile
- cam o luna disconfort la dat jos din pat
- la 3 saptamani dupa nastere am aspirat prima data
- acum taietura e mica si invizibila in costum de baie

Si ca tot mi-am adus aminte de circulara de cordon, eu am o colega de servici care a nascut copilul cu dubla circulara de cordon. Bineninteles ca nu i s-a oxigenat bine creierul, pana la 6 luni ale copilului faceau periodic rmn sau tomografie, nu mai stiu exact, sa vada efectele lipsei de oxigen asupra creierului. Din fericire, copilul e aproape ok, zic aproape pentru ca sufera de balbism (are 6 ani), care se pare ca se indreapta treptat cu ajutorul logopedului.

Iara m-am lungit cat o zi de post...
Va pup si sa aveti somn usor!


29+ cu Andreea si Bogdan (04.02.2005)
Bogdan in primul an *** Bogdan 1-4 ani *** Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

laurraa prea sigur nu stiu nici eu, am auzit ca sunt spitale in care iti trimit sotul sa-ti cumpere trusa epidurala si am preferat sa fiu sigura ca o am iar anestezicul am reusit sa fac rost de undeva si l-am luat , i-am luat chiar si Anei .

31 + Bianca Maria / Ema Andreea

http://picasaweb.google.com/Dana.Maria.Mihalache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Uitati o poza de doua zile cand mergeam cu tati la mall. Ce male e si mami si eu
http://picasaweb.google.com/lh/photo/LPp-Y2zGRGC5e9WUZ28U3w?feat=directlink

29 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurraa

Uitati o poza de doua zile cand mergeam cu tati la mall. Ce male e si mami si eu
http://picasaweb.google.com/lh/photo/LPp-Y2zGRGC5e9WUZ28U3w?feat=directlink

29 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09



nu mi se pare ca esti foarte mare , doar burtica dar e normal

31 + Bianca Maria / Ema Andreea

http://picasaweb.google.com/Dana.Maria.Mihalache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Fetele, am uitat sa va impartasesc ceva fffff important.De saptamana aceasta ne-am apucat oficial de casa.Doooaaaaamne ajuta!!!!
Am terminat acte, tot, tot am contractat firma si de azi au dat drumul la treaba sa facem casutza visurilor noastre.
Doamne ajuta!
Uitati o poza cu incepututl si Raducu infrugrat
http://picasaweb.google.com/lh/photo/aaAZyaCsKV8vF9fLMT7-Vw?feat=directlink

http://picasaweb.google.com/lh/photo/R_r7GYtLUNY3HD2tbdl4TQ?feat=directlink

ma duc la nani.Pupici

29 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

andreea, da, iar e bolnav, nici nu stiu ce sa mai cred, asa des in ultima vreme, cred ca sistemul imunitar e mai sensibil, eu ii dau vitamina c si echinaceea dar vad ca nu mai ajuta. nu e primul an de gradinita si au fost ierni mult mai bune. asta e. multumesc tuturor de urari. aici nu-ti da dr nimic pt raceala, eu-s mai bun dr decat ei :)il tratez eu si-l duc la medic cand se ingroasa gluma.

philip
29weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurraa

Uitati o poza de doua zile cand mergeam cu tati la mall. Ce male e si mami si eu
http://picasaweb.google.com/lh/photo/LPp-Y2zGRGC5e9WUZ28U3w?feat=directlink

29 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09



Ai o burtica foarte frumoasa si rotunda..dar nu esti mare deloc..burtica e mare,semn ca bebelina creste bine si sanatoasa!!

29+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput