Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(52)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simsof spune:

ma bucur sa citesc experiente usoare cu nasterea naturala si vin si eu cu a mea:
- prima nastere, naturala 100%
- travaliu acasa de 6 ore foarte suportabil
- am ajuns la ora 6 a.m. la spital si la ora 8:03 a.m. (2 ore) s-a nascut Daria de 3,850 kg.
- din pacate am avut epiziotomie...la care s-a infectat un fir
- Daria n-a avut absolut nici o problema de respiratie sau sa fi suferit in urma nasterii naturale.

Si acum voi naste natural si fara epiziotomie si sper sa-mi ajute Dumnezeu sa fie macar la fel de usor si Frumos ca la Daria.
Tin minte ca eram singura in sala de travaliu si abia rasarea soarele si asa de fericita eram intre contractii (am nascut-o la 41 de sapt si eram nerabdatoare s-o vad mai repede:-)).

Sunt de-acord cu cezariana doar dupa ce esueaza incercarea naturala (nu exista dilatatie suficienta),dar in rest chestia cu bebe prea mare sau cordonul ombilical in jurul gatului...sunt doar scuze.

mamica de Daria (26.09.2005) si 29+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Carla, Alynta, si eu vorbesc dupa experienta avuta de mine la nastere. Nu e vorba de durere, e vorba de timp, in 2 zile te apuca disperarea si te epuizezi la maxim, nu am avut contractii regulate, epidurala nu puteau sa imi puna ca nu eram dilatata deloc, cand eram se schimba garda, apoi nu mi-a iesit placenta. Si acum imi spune dr ca se poate sa fie la fel ca e uterul lenes, mi se pare normal din punctul meu de vedere sa ma gandesc si la alta varianta.
Sigur a fost stresant si pentru Andreea, ca strigau la mine sa respir ca-i crestea pulsul f tare si s-a cam panicat lumea in jurul meu, sotul nu intelegea ce se intampla.

Lauraa, si la Cluj se feresc sa iti puna epidurala, nu stiu exact de ce. Se zice ca se poate sa nu mai poti coopera la expluzie ca nu mai simti cand sa impingi, ca nu iti mai vine (eu nici asta nu stiu ca mie nu mi-a venit oricum), ca mai adoarme un pic si copilul, ca intarzie lactatia (dar asta nu cred ca ii intereseaza pe ei f tare). Eu sincer ii banuiesc ca nu au f multa experienta, ca doar anestezicul se poate doza si se ia sau se miscoreaza chiar la final.

Carla, pe la noi nu s-a auzit inca de asa ceva la gaz. Vezi daca nu poti amana ca doar nu toti isi pun acum detector de gaz si asa te mai informezi.


Betty 24+ , mamica fericita de Andreea (13.05.2007)
Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motiana spune:

simsof_ sa stii ca treaba cu cordonul ombilical nu e chiar o scuza, eu am o prietena care a fost nevoita sa nasca prin cezariana din cauza asta. a incercat natural, dar bataile inimii copilului scazusera foarte tare. cand l-au scos pe bebe era vanat saracutul si nu a scos niciun sunet cateva minute bune de intrase prietena mea in panica. eu cred ca sunt situatii si situatii si depinde foarte mult si de medic.

[gravi ] 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motiana spune:

sunt tuta rau, nu stiu cum sa-mi trec la semnatura icon-ul de gravi si nici carutul albastru. Poate ma ajutati.

motiana [] 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

DanaMi..am vazut o graviduta foarte eleganta si fericita..Inca mai poti purta tocuri..sau numai asa pt poza?Eu port doar balerini...parca nu mai am stabilitate deloc pe tocuri..bine,adevarul e ca nici inainte nu eram fan !!

Cristina..ai dreptate..si eu m-am mai temperat un pic dupa faza de sambata..Sper sa nu am probleme nici in continuare..Felicitari pt bebelina mare si grasunica.....2,200 kg..Felicitari si pt alegerea numelui...imi place..ii vom sarbatori pe amandoi de Sf.Nicolae..
Simsof...sa dea DD sa ai o nastere cel putin la fel de usoara ca cea a Dariei!!

Fetele...in legatura cu respiratia in travaliu,la cursul la care merg cu moasa ,s-a pus foarte mare accent pe asta...Ne-a explicat ca atunci cand contractia este la nivelul maxim..ca este impartita pe 3 faze,sa incercam sa respiram sacadat si repede,ca si catelul cand adulmeca..,sper ca ati inteles la ce ma refer!!

29+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurraa

alynta, carla, maria, miruta,ma bucur ca va place filmuletzul


Fetelor, mie mi-a frica de naturala doar dintr-un singur pct de vedere: sa nu dauneze la bebe, dar sa stiti ca imi doresc enorm sa nasc natural si am eu asa un sentiment optimist ca voi naste usor si voi avea si travaliu scurt

alynta, sa inteleg ca tu ai nascut cu epidurala? Care sunt totusi riscurile la nasterea naturala cu epidurala? Ai nascut tot la Cuza, tot cu Mihalceanu?

De ce unii dr evita naturala cu epidurala?




Da, cu dr. Mihalceanu! Nu am nascut cu epidurala pentru ca nu a coloana "stramba" si cand a bagat acul a iesit sange si nu trebuia- e clar ca nu nimerise "locul"! Din cauza asta am avut probleme vreo 3 zile cu capul, probabil imi atinsese un nerv! Si din cauza asta nu i-reusit anestezista sa-mi monteze dispozitivul! M-a intepat de doua ori in canalul epidural si fara nici un succes! Explicatia ei: am am dat nici un ban! Am facut multe perfuzii dupa! Vazand ca nu a mers, mi-au bagat ketonal in perfuzie si a fost mai bine! Acum stau in dubii daca sa mai cer sau nu epidurala!
Avantajele sunt ca nu mai simti durerea asa puternica, dezavantaze sunt la unele femei la expulzie- sunt prea amortite sa-si impinga copii! Dar daca anestezistul e bun nu ar trebui sa existe astfel de probleme- el va sti cum sa dozeze corect epidurala!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 31+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

betty, asta cred si eu; ca nu au experienta, numai ca sa fie sinceri sa nu se dea gres; uof, greu

dana ti-am admirat pozele; superbe; acum intru si pun si poza in album

29 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra ***www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" *** burticutza
www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-first spune:

Ma bucur Maria ca te-ai mai linistit, la fel am facut si eu, dupa ce m-a certat sotul ca ma agit prea mult...

Imi place si mie numele mult si bineinteles ca-i vom sarbatori impreuna de Sf. Nicolae...

Cristina 33+ Nicola Alessia


http://picasaweb.google.com/cristinadan08/Cristtina
http://picasaweb.google.com/cristinadan08/NuntaNoastra
http://picasaweb.google.com/cristinadan08/CraciunAnNouBurticaMea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-first spune:

Va pup acum ca ma cam doare spatele si merg sa ma intind...

Spor la schimbul 3...se pare ca eu niciodata nu apuc sa raman asa de tarziu...

Cristina 33+ Nicola Alessia


http://picasaweb.google.com/cristinadan08/Cristtina
http://picasaweb.google.com/cristinadan08/NuntaNoastra
http://picasaweb.google.com/cristinadan08/CraciunAnNouBurticaMea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

Maria, Laura multumesc
Maria inca mai pot purta tocuri si daca am unde ..port

In legatura cu nasterea si eu imi fac tot felul de ganduri, nastere normala... cezariana.... , vom vedea la momentul respectiv, in functie de ce va zice si dr, cert este ca eu mi-am luat trusa pt epidurala + anestezicul (NAROPIN),inca de cand eram in 20 sapt

31 + Bianca Maria / Ema Andreea

http://picasaweb.google.com/Dana.Maria.Mihalache

Mergi la inceput