Pentru copii (hainute, lapte, cosmetice, etc.) - 9

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielac

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

fetelor care va ocupati de subiect , as avea si eu cateva hainute de nou nascut de dat......deocamdata nu sunt multe ( ca am bb mic)..dar sunt in stare buna, mai mult de purtat in casa insa...sunt cateva combinezoane de astea cu totul si cateva body-uri. Daca cineva are nevoie, astept pm.

Mami de fetita si de baietel

te adaug la lista de donatori, dar te rog spune-mi pentru ce varsta sunt!




Donati cei 2% catre Asociatia "Inima Copiilor"


Daniela, am scris, sunt pt nou nascut.

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

uitati aici un carucior de dat :

http://forum.desprecopii.com/forum/classdetail.asp?id=18805

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Bombonica12,asa cum ti-am scris si pe PM , voi incerca sa fac rost de acel medicament pentru micuta dar eu nu promit niciodata inainte ce nu sunt sigura!Oricum , i-am scris cuiva de la Rays Of Hope UNESCO si sper sa imi faca rost de macar cateva fiole.Nu am sa ti le pot trimite prin posta pentru ca aici nu sunt acceptate transferurile de medicamente dar peste doua saptamani ajung eu in tara pentru 3 zile si voi incerca sa i le trimit atunci,daca reusesc sa le obtin.
Pana nu primesc un raspuns ferm de la Don si pana nu gasesc ceva n-am sa scriu despre asta,ok?Iti spun toate astea ca sa nu crezi ca uit sau ca mi-am pierdut interesul.

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonica12 spune:

Iti multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenyak spune:

Istorioara

buna ziua,
Ma numesc Muresan Carmen si sunt din Baia Mare,la 22ani ma casatoresc si dupa putin timp aflu ca sunt insarcinata.
Medicul imi spune ca am o sarcina cu probleme ba chiar imi prescrie medicatie,mergand insa la un alt medic aflu ca o sa am....tripleti.
Dupa 8 luni deosebit de dificile pentru sanatatea mea deoarece urma sa-mi dublez greutatea in timpul sarcinii de la 58 la 116 kg cand am nascut,pe 10 august 2006 dau nastere prin cezariana la trei fetite minunate deosebite si sanatoase de respectiv 2200,2100,2000kg,si aproximativ 48cm.
Deoarece am fost nevoiti sa stam in chirie neavand o locuinta a noastra sau rudele neputand sa ne gazduiasca,si autoritatile neajutandu-ne..desi am apelat in nenumarate randuri la dansele...am primit doar anchete sociale si o droaie de formalitati care nu ne-au ajutat cu absolut nimic,inclusiv ne-am facut dosar pentru locuinta de la care nu am primit nici o speranta deoarece cereri sunt multe si nu sunt locuinte....
Timpul a trecut am mai apelat la diverse fundatii si dinnou la asistenta sociala deoarece erau momente cand din lipsa banilor si conditiilor deoarece stateam intr-o camera ,simteam ca clachez...lapte praf scutece si asta de 3 ori,la care se acumula si oboseala de peste noapte cand micutele aproape ca nu dormeau si se trezeau pe rand...dar nimeni nu ne-a ajutat cu nimica,si avem acum 2 anisori si din cauza sensibilitatii marite am stat mult si prin spitale.....si medicamente...
Am trecut deosebit de greu peste toate am apelat dinnou la autoritati deoarece indemnizatia s-a terminat si binenteles cu fetele trebuie sa stau eu,lucreaza doar sotul,si ne descurcam greu,greu de tot,am primit raspuns ca,deoarece nici o lege nu ne sustine nu ni se cuvine nimica,nici un ajutor caci..nu ne incadram...si doar daca vrem sa cerem in justitie ceva..de parca nu am fost si la avocati care ne-au spus ca nu suntem sprijiniti de nici o lege si drept urmare se intampla rar sa castigi ceva,si plus ca trebuie bani pentru procese....,medicul ne-a recomandat sa le dam fetitelor lapte praf pana la 4 ani...pentru anemie si intarirea imunitatii,nu ne permitem nici macar strictul necesar,mai avem si problema asta ca acum stam la parintii mei ,dar fetele cresc si intr-o camera...nu se poate sta 5 persoane,mai stam prin chirii,dar ne descurcam deosebit de greu financiar,dintr-un salar de 1100ron al sotului meu si alocatia fetelor de 126ron,eu trebuind sa raman acasa sa ingrijescde fetite caci la camin costa o gramada de banuti sa le dam plus ca se gaseste tare greu de munca,abia daca acoperim rata la banca, taxele,laptele praf si alimentele necesare pe o luna!apelam la buna dumneavoastra credinta,in speranta ca veti pleca urechea si la durerea noastra,orice lucrusor ar fi un dar ceresc pentru noi!
Va multumesc din suflet!Dumnezeu sa va binecuvinteze familia si sa va dea numai sanatatea,fericire si bunastare!
cu respect muresan carmen-baia mare ,str teodor aman 2a,
0745077840(elenyak@yahoo.com)
ISAIA:58:7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malta spune:

Eram ingrijorata de copilul meu de 7 saptamani ca mananca de speriat si ia cate jumatate de kg pe saptamana! Si dadusem deoparte hainutele ce nu ii mai vin, gandind sa le dau aici la DC dar aseara, in timp ce-mi plimbam copilul, paznicul de la depozitul de viz-a vis mi-a spus ca sa ma bucur ca mananca si se ingrasa, ca daca as vedea copiii gemeni ai unui angajat de acolo, mi-ar fi mai mare mila, are 3 dati la casa de copii si mama iar e gravida! Asa ca stau si ma gandesc ca daca il pastreaza, abia la ei e adevarata pomana sa le dau ceea ce ramane de la puiul meu. Gemenii pe care ii are acasa au 2 ani. Si mama lor e asa de slaba si ameteste! Stau intr-o casuta ramasa de la tatal ei, acoperita cu carton bituminat, din acela negru si le ploua in casa. Atat am aflat si iar m-a durut sufletul. Trebuie sa incerc sa ii ajutam si pe ei. Saptamana trecuta vazusem celalalt caz dureros: baietelul de 1 an parasit de mamica lui. Taticul se lasa pe dansul ca sa-i poata oferi puiutului lapte praf, o banana, un pampers. Munceste si chiar am observat ca aproape a ramas fara haine si incaltaminte. (el are aprox. 175-180cm, cam 80-85cm in talie si poarta incaltaminte nr. 42). Hainute, incaltaminte si jucarii pt copil nu poate cumpara, caci e nevoit sa cheltuie aproape tot pe hrana copilului. Poti sa stai si sa nu faci nimic?! Asa ca, tot aici vin si rog lumea cu suflet bun sa ii ajutam daca Dumnezeu ne da posibilitatea! Va doresc tuturor celor ce cititi tot binele din lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss26buc spune:

as avea si eu nevoie de o geanta pt carut nu foarte mare dar suficient de incapatoare pt pamp serv biberon castronel cu papa etc ca caruciorul nostru nuare cos sii ma chinui cu pungi pungulite sper ca nu supar pe nimeni daca aveti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Eleny,ce varsta au fetitele acum?

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

malta, cateva lucruri pentru acel tatic sunt "pe vine". Maine ajunge fratele meu in Cluj si mi le aduce.

Cat despre cealalta familie, ce pot sa zic? Copiii sunt un dar foarte pretios, dar nu pot sa nu ma gandesc, de ce? De ce unii, care nu au nici dupa ce bea apa, au copii cu carul (3 copii la Casa de Copii, 2 acasa, mama slaba de cade din picioare, si iar insarcinata???), si altii, care se chinuie cu anii sa obtina o sarcina, intampina probleme care le lasa rani in suflet?

Ceva nu mi se leaga... Primul impuls al meu, cand aud de astfel de cazuri - oameni inconstienti, este sa ma duc la ei si sa-i scutur. Al doilea, sa merg prin magazinele cu articole de copii si sa vad cu ce pot ajuta.

De aceea, sper sa nu te superi pentru acest post al meu.

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!


Lucrusoare de daruit





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

Citat:
citat din mesajul lui cryss26buc

as avea si eu nevoie de o geanta pt carut nu foarte mare dar suficient de incapatoare pt pamp serv biberon castronel cu papa etc ca caruciorul nostru nuare cos sii ma chinui cu pungi pungulite sper ca nu supar pe nimeni daca aveti ...
Scuzama cati spun dar sunt altii care nu au cu ce imbraca copii sau chiar nu au ce sa lke dea mancare poate sunt rautacioasa dar chiar sa ceri o geanta mi se pare aiurea

Mergi la inceput