Pentru copii (hainute, lapte, cosmetice, etc.) - 9

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Lysssa
Cum tu vrei sa te credem pe tine, atunci crede-ne si pe noi ca nu suntem rele ca te intrebam lucruri concrete!
Tu nu ar trebui sa nasti in decembrie? Atunci cum de nu te-ai inscris mai intai la grupul de discutii de nov-dec din cadrul Odiseei, acolo unde se discuta o groaza de probleme ce o framanta pe o proaspata graviduta (sarcina, doctori, nastere, ecografii, analize, etc.)?
Cum se face ca ai scris direct la Ajutor umanitar?
Eu sunt de cel putin de 3 ani pe forum si abia azi am descoperit acest capitol, ca am mai donat pe Mica publicitate! In rest am fost activa la Odisee, apoi la copii, etc. - in functie de sfera de interes normala a unei mamici preocupata in mod real de soarta sarcinii si a copilului ei.
Eu cred ca o femeie cand afla ca e insarcinata mai intai se preocupa de sarcina si apoi de cerut ajutor financiar! Asa gandeste un om normal, nu!
Cum se face ca tu te-ai preocupat mai intai de procurarea resurselor necesare peste 9 luni de zile cand tu nici nu stii clar ca esti insarcinata. Sarcina se confirma prin analiza de sange BHCG, nu cu un test de sarcina. Dar ciudat, nu, esti mai preocupata de colecta decat de analize!!!!

Ahhhh, si mai e ceva....
Cand ti s-a recomandat sa-ti cauti de munca, ai fost fff convingatoare in a ne spune ca e practic atat de putin probabil, cat mai ales imposibil de a gasi ceva de lucru. Vai, nici n-ai incercat pt ca sti din start ca nu vei gasi. Ce sa te mai obosesti sa muncesti, ai timp de pierdut pe forum (chiar, de unde ai bani de net?) sa ceri ajutoare financiare. Tipic unui cersetor de pe strada caruia ii este mai usor sa cerseasca decat sa munceasca.
Mie mi-ar fi rusine mai...Aici sunt fete pe forum care au dublu varstei tale si au muncit din greu (zile si nopti, cu lacrimi poate) sa ajunga la o stare financiara sa-si poata permite cresterea unui copil, caci nici nu le-ar fi trecut prin cap sa ceara.
Ahhhh, si mai e ceva...imi pare sincer rau de parintii tai, dar si noi poate avem parintii decedati (cel putin eu de la 19 ani nu am tata) si a trebuit sa ma descurc singura si sa muncesc de mi-au sarit capacele si nu a fost asta un motiv sa cersesc.
dar observ ca esti maestra in cuvinte.....stii sa creezi povesti de mila pentru a ne starni compasiunea sa te ajutam . Mama si ce mai frumos intorci frazele astfel sa cazi tu in picioare ca o pisica sireata! Fata mami, la munca draga!
Ahhhh, si mai e ceva....Cum de te-ai culcat acum trei- patru sapt cu prietenul tau si brusc te-ai si despartit de el! Culmea si nici nu te preocupi sa te impaci cu el....evident, doar te preocupa binele copilului! (cum spui tu, binele copilului conteaza) Fetito, binele copilului este de a creste intr-o familie cu mama si cu tata nu de a avea hainute de pe foerum! Baga-ti mintile in cap si treci la munca! Cine ti-o da tie ceva de pe acest forum, ori nu stie ce hram porti ori nu-l intereseaza! Eu una nu ti-as da pentru ca as face o gresela mai mare dect a ta! Prin ati da ceva inseamna ca te-as incuraja sa cersesti, ceea ce asta vei face si dupa ce se va naste copilul (atunci chiar nu vei mai avea cum sa muncestIi) si o sa te gasesc la intersectii pe strada cersind cu copilul in brate! Si atunci nu m-as mira sa-ti ia protectia copilului bebelusul. Dar ma rog, esti smechera cu internet si cerseasti pe net, sa nu vada protectia copilului.


Ahhhh, si mai e ceva, tu habar nu ai ce-i trebuie unui copil, dar ceri asa, ajutor de la toata lumea, orice! vai de tine!

Oricum felicitarile mele pt sarcina (daca se confirma)si succese


Mama lui Matei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fetelor azi pun un pachet pentru protejata Maltei ,biberoane+crema de fundulet+servetele umede

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI


EMA INVINGE CANCERUL!!!!!!!


UN VOT VA RUGAM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lysssa18 spune:

Citat:
citat din mesajul lui housepocket480

Lysssa
Cum tu vrei sa te credem pe tine, atunci crede-ne si pe noi ca nu suntem rele ca te intrebam lucruri concrete!
Tu nu ar trebui sa nasti in decembrie? Atunci cum de nu te-ai inscris mai intai la grupul de discutii de nov-dec din cadrul Odiseei, acolo unde se discuta o groaza de probleme ce o framanta pe o proaspata graviduta (sarcina, doctori, nastere, ecografii, analize, etc.)?
Cum se face ca ai scris direct la Ajutor umanitar?
Eu sunt de cel putin de 3 ani pe forum si abia azi am descoperit acest capitol, ca am mai donat pe Mica publicitate! In rest am fost activa la Odisee, apoi la copii, etc. - in functie de sfera de interes normala a unei mamici preocupata in mod real de soarta sarcinii si a copilului ei.
Eu cred ca o femeie cand afla ca e insarcinata mai intai se preocupa de sarcina si apoi de cerut ajutor financiar! Asa gandeste un om normal, nu!
Cum se face ca tu te-ai preocupat mai intai de procurarea resurselor necesare peste 9 luni de zile cand tu nici nu stii clar ca esti insarcinata. Sarcina se confirma prin analiza de sange BHCG, nu cu un test de sarcina. Dar ciudat, nu, esti mai preocupata de colecta decat de analize!!!!

Ahhhh, si mai e ceva....
Cand ti s-a recomandat sa-ti cauti de munca, ai fost fff convingatoare in a ne spune ca e practic atat de putin probabil, cat mai ales imposibil de a gasi ceva de lucru. Vai, nici n-ai incercat pt ca sti din start ca nu vei gasi. Ce sa te mai obosesti sa muncesti, ai timp de pierdut pe forum (chiar, de unde ai bani de net?) sa ceri ajutoare financiare. Tipic unui cersetor de pe strada caruia ii este mai usor sa cerseasca decat sa munceasca.
Mie mi-ar fi rusine mai...Aici sunt fete pe forum care au dublu varstei tale si au muncit din greu (zile si nopti, cu lacrimi poate) sa ajunga la o stare financiara sa-si poata permite cresterea unui copil, caci nici nu le-ar fi trecut prin cap sa ceara.
Ahhhh, si mai e ceva...imi pare sincer rau de parintii tai, dar si noi poate avem parintii decedati (cel putin eu de la 19 ani nu am tata) si a trebuit sa ma descurc singura si sa muncesc de mi-au sarit capacele si nu a fost asta un motiv sa cersesc.
dar observ ca esti maestra in cuvinte.....stii sa creezi povesti de mila pentru a ne starni compasiunea sa te ajutam . Mama si ce mai frumos intorci frazele astfel sa cazi tu in picioare ca o pisica sireata! Fata mami, la munca draga!
Ahhhh, si mai e ceva....Cum de te-ai culcat acum trei- patru sapt cu prietenul tau si brusc te-ai si despartit de el! Culmea si nici nu te preocupi sa te impaci cu el....evident, doar te preocupa binele copilului! (cum spui tu, binele copilului conteaza) Fetito, binele copilului este de a creste intr-o familie cu mama si cu tata nu de a avea hainute de pe foerum! Baga-ti mintile in cap si treci la munca! Cine ti-o da tie ceva de pe acest forum, ori nu stie ce hram porti ori nu-l intereseaza! Eu una nu ti-as da pentru ca as face o gresela mai mare dect a ta! Prin ati da ceva inseamna ca te-as incuraja sa cersesti, ceea ce asta vei face si dupa ce se va naste copilul (atunci chiar nu vei mai avea cum sa muncestIi) si o sa te gasesc la intersectii pe strada cersind cu copilul in brate! Si atunci nu m-as mira sa-ti ia protectia copilului bebelusul. Dar ma rog, esti smechera cu internet si cerseasti pe net, sa nu vada protectia copilului.


Ahhhh, si mai e ceva, tu habar nu ai ce-i trebuie unui copil, dar ceri asa, ajutor de la toata lumea, orice! vai de tine!

Oricum felicitarile mele pt sarcina (daca se confirma)si succese


Mama lui Matei Alexandru


E si normal sa intrebati... Doar ca sunt la inceput de drum, sarcina evolueaza (chiar daca inca nu am fost la medic sa fac acel set de analize care se cere oricarei gravide) si totusi...da, pentru binele acestui copil apelez la ajutorul celor cu suflet dupa acest forum. Sunt absolut singura... si da, munca nu e rusinoasa. Caut...caut... dar mi-e frica ca nu care cumva sarcina sa fie o piedica...

Si da, nu mi-e rusine sa recunosc... M-am culcat cu prietenul meu... ne-am despartit, acum el este cu altcineva. Asta este motivul pt care nu ma gandesc la o eventuala impacare... Sunt sigura ca fara el imi va fi mult mai bine, cu toate ca sarcina inca nu e avansata, deci oricand pot face un avort. Neahhhhhhhhh nu ma lasa sufletul. Fiinta care creste in mine, nu are nici o vina.

Deci, nu mai judeca persoanele. Incearca sa le ajuti (fara sa iti para rau asa cum ai spus!!!) cu ce poti.

DPN este 11 decembrie 2009, ca sa iti raspund la intrebare.

Cred ca am dreptul sa ma gandesc in acelasi timp si la sarcina si evolutia ei si la... procurarea de lucrusoare necesare primelor zile de viata ale copilului. Crede-ma ca daca aveam cum sa ii ofer singura ceea ce are nevoie, nu mai postam la Ajutor Umanitar...

Imi pare rau ca mi-ai luat-o in nume de rau... si ca m-ai inteles gresit. Intotdeauna binele copilului trebuie pus in fata oricarui alt lucru!



"Nu merita sa cazi in ultima clipa, sa transformi o despartire intr-o suferinta... Nu merita sa anulezi o iubire pentru ca o poti pastra in suflet ca o amintire mereu vie..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss26buc spune:

buna fetelor nu am mai intrat de ceva vreme copilasii pe care m ati ajutat sa i ajut sunt ok sanatosi si voiosi acum vroiam sa va rog daca aveti ceva hainute de fetite 1-1 jum in general de vara si pantofiori pt fetita mea nu ne permitem sa i luam prea multe noi si luna asta avem si turta...si desii fac acasa este o mare cheltuiala dupa cum stiti si voi cred...nu vreau decat cateva hainute rochite mentionez ca nu suntem la limita saraciei dupa cum ma stiti si cred ca v ati dat seama cum sunt ..nu vand pe internet lucrusoare...doar am donat daca credeti ca puteti sa mi oferiti le primesc cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

Buna lesssli18 si io am un copil de 9 luni si sunt o mamica singura Nici eu nu am lucrat cu carte de munca pt ca nu ma primea nimeni ca eram insarcinata si acum ma descurc foarte greu doar vcu alocatia lui totusi nam fost in situatia ta mam despartit mult mai tasrziu de tatal copilului pe mativ ca era violent si io cred ca e cel mai bine pt amandoi.Dar totusi incearca sa vorbesti cu tatal copilului ca e pacat macar sa stie de existenta lui chiar daca nu te va ajuta cu nimic. Nici tatal copilului meu nu ma ajuta cu nimic dar macar stie ca are un copil si se gandeste din cand in cand la el cred.Cat despre ajutor vezi ca este fundatia pro vita care ajuta mamele cu copii nenascuti inca,al meu era deja nascut cand mam despartit de tatal lui si nam incercat sa vad daca ma ajuta pt ca o spune si numele incearca aici ca te va ajuta cu siguranta. si felicitari pt curajul pt a pastra copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Lyssssa18!
Faptul ca mi-ai tratat cu indiferenta indemnul de a-mi scrie e-mail ca sa te pot sfatui in continuare ce ai de facut ma face sa cred in NESERIOZITATEA ta.
Dupa cum ti-am spus,am fost intr-o situatie asemanatoare cu a ta si a trebuit sa ma descurc singura.Ai mei m-au dat afara din casa cand au aflat ca sunt gravida iar tatal copilului si-a pus palma in fund si a intins-o desi eram impreuna de 6 ani.Si tot m-am descuircat pentru ca,pana am nascut copilul m-am tot chinuit de colo colo,ba si curatenie la oameni am facut,nu mi-e jena sa spun,mergeam si la studii ca eram studenta in anul 3,apoi dupa ce am nascut fata am stat 2 luni in maternitate ca nu aveam unde sa ma duc.Pe dosarul meu scria caz social .Dupa doua luni m-am dus in gazda la o batrana careia ii plateam o suma infima pentru a dormi intr-o camera ca vai de ea,mergeam la facultate si m-am angajat si ca profesor suplinitor.Si m-am descurcat,draga mea !Fata mea implineste in mai 12 ani si sunt super mandra de ea,a mers la cresa de la 2 luni jumate si faceam naveta intre cresa,facultate si scoala pentru ca am alaptat-o(ai citit bine) pana la un an jumate .Pentru ea am luptat cu toti si toate dar n-am asteptat sa-mi pice para malaiata in gura lui Natafleata cum astepti tu.


Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariutza_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cryss26buc

buna fetelor nu am mai intrat de ceva vreme copilasii pe care m ati ajutat sa i ajut sunt ok sanatosi si voiosi acum vroiam sa va rog daca aveti ceva hainute de fetite 1-1 jum in general de vara si pantofiori pt fetita mea nu ne permitem sa i luam prea multe noi si luna asta avem si turta...si desii fac acasa este o mare cheltuiala dupa cum stiti si voi cred...nu vreau decat cateva hainute rochite mentionez ca nu suntem la limita saraciei dupa cum ma stiti si cred ca v ati dat seama cum sunt ..nu vand pe internet lucrusoare...doar am donat daca credeti ca puteti sa mi oferiti le primesc cu drag.



crys zi-mi te rog cati cm are fetita ta la talpa si ce inaltime are. te ajut cu mare drag cu hainute de vara ca am multe de la maria si dariei i-ar veni la iarna sunt pt 12-18luni exact ce ai nevoie. pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lysssa18 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adda_lili

Buna lesssli18 si io am un copil de 9 luni si sunt o mamica singura Nici eu nu am lucrat cu carte de munca pt ca nu ma primea nimeni ca eram insarcinata si acum ma descurc foarte greu doar vcu alocatia lui totusi nam fost in situatia ta mam despartit mult mai tasrziu de tatal copilului pe mativ ca era violent si io cred ca e cel mai bine pt amandoi.Dar totusi incearca sa vorbesti cu tatal copilului ca e pacat macar sa stie de existenta lui chiar daca nu te va ajuta cu nimic. Nici tatal copilului meu nu ma ajuta cu nimic dar macar stie ca are un copil si se gandeste din cand in cand la el cred.Cat despre ajutor vezi ca este fundatia pro vita care ajuta mamele cu copii nenascuti inca,al meu era deja nascut cand mam despartit de tatal lui si nam incercat sa vad daca ma ajuta pt ca o spune si numele incearca aici ca te va ajuta cu siguranta. si felicitari pt curajul pt a pastra copilul


Multumesc pt incurajari adda_lili.
E clar ca tu intelegi disperarea mea, sti cat de greu este sa te angajezi dupa ce ai ramas gravida. Sunt constienta si realizez ca va fi o piatra foarte grea de incercare, dar trebuie sa fiu tare. Unde se ajunge daca nici eu nu-mi doresc acest copil?

Tatal copilului meu stie situatia... Ba chiar mi-a zis sa avortez. E clar, m-am convins si de el. Nu minte nimeni care afirma ca un copil poate schimba uneori viata de cuplu. Este o saptamana de cand am rupt orice legatura cu el. Nu vreau sa intervin in noua lui relatie, chiar daca pe noi doi ne leaga cu copilas inca nenascut. E rodul dragostei noastre (cel putin, din partea mea, de el nu sunt sigura...)

Poate isi va da seama ce a facut mai tarziu. Probabil ca acum reactia asta a lui e ceva firesc; probabil frica si necunoscutul a ce se va intampla de acum inainte in situatia asta l-a facut sa nu si-l doreasca. Alta posibilitate ar fi sa fie nehotarat inca, sa nu stie daca si-l doreste sau nu. Sau poate, inca nu e pregatit 100% de a fi tata, si lasa la aprecierea mea daca il pastrez sau nu. In fond, eu voi trage tot, nu?

Dar sufletul meu e foarte ravasit. Nu-mi vine sa cred ca s-a schimbat atat de mult, ca numai este aceeasi persoana pe care am cunoscut-o... Imi pare rau ca nu e langa mine in aceste clipe minunate... Rateaza poate, cea mai frumoasa experienta din viata... si niste clipe care nu se vor mai intoarce niciodata! NU E PREZENT LA CRESTEREA, NASTEREA SI EDUCAREA PRIMULUI LUI COPIL.

DD E SUS SI VEDE...



IN ASTEPTAREA BEBELULUI MEU DRAG!
"Nu merita sa cazi in ultima clipa, sa transformi o despartire intr-o suferinta... Nu merita sa anulezi o iubire pentru ca o poti pastra in suflet ca o amintire mereu vie..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Am dus aseara sacii cu haine, incaltari si jucarii primite de la Irinusha la fundatia care functioneaza sub egida bisericii "SF.Constantin si Elena" care se afla in cartierul Racadau din Brasov! am dus sacii de la ea impreuna cu doua sacose cu lucruri de la fetita mea!

Am oprit din sacii respectivi doua sacose pentru Linasobolina, deoarece are pe cineva aici, in Brasov, si le voi da direct!



PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13.


http://thumb4.webshots.net/t/74/74/1/71/62/2388171620103554724cJxrGP_th.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss26buc spune:

mariutza ti am scris pe mess la picior in interior 13-14 cm si 74 cm pana la 80 sunt ok poate si mai mari multumesc mult daca gasesti ceva platesc eu taxele ca stiu ca si voua va este greu.

Mergi la inceput