Fulguleti de nov-dec 2006 (211)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare!

Va doresc o saptamana linistita.

Poze din martie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

sa aveti o saptamana frumoasa
ruxandra cum e matei?
ale mele vorbesc din ce in ce mai mult, vin cu cantecele de la gradinita, se joaca frumos amandoua
acum vreo doua zile se jucau cu nisip / noroi intr-o galetusa si dadeau cu lopatica in peretii galetusei; isabelle imi zicea ca e 'po-co' - dupa catva timp mi-am dat seama ca facea pop-corn, ca era acelasi zgomot; si canta tot ce aud la radio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo29 spune:

Salutare!

Adina - poze superbe! - te invidiez, te rog da niste detalii despre excursie(pret,perioada)...daca vrei
Iulia - poza cu martisorul este tare frumoasa - venim la Iasi in vacanta !

Mihai - prietenul nostru e mai bine - vorbeste, dar nu are rabdare sa stea in pat - s-a ridicat in picioare azi noapte si toata lumea a intrat in panica,el vroia sa mearga acasa

Pupici,

Simo si David(9 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Simo, va asteptam la Iasi... Ma bucur ca e mai bine prietenul vostru. Totusi va trebui sa-l convingeti sa o i-a usurel.... Multa sanatate.

Eu am ajuns acasa si astept sa ma duc sa o aduc si pe Stefy....

Poze din martie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Am fost tare necajita, stiu mai pentru nimic, 24 de ora suparata "muci". Garga aseara a cazut in casa si fara pantaloni pea ea alerga si am auzit o super bufnitura. S-a lovit iar la acelasi genunchi stang la care a mai avut probleme. Aseara nu vroia sa puna piciorul in pamant zicea c-o doare,...ma pe mine ma doare inima cand are ea ceva. Asa sunt si nu ma pot controla Eram fericita ca totul e bine ea e copilul perfect. Si bufff!!! Azi schiopata rau dimineata, am stat acasa sa n-o fortez, seara acu la dr. Radiografie, control. Totul OK la radiografie. Da cica trauma (contuzie) forte asta asa adica buba mare. are o vanataie mica. Ei dupa ce ajungem acasa nu mai schipata. Ca la nebuni. O ung cu geluri acolo. Doamne ajuta sa fie bine. M-a innebunti data trecuta cand a schipatat 3 sapt si nu putea sa mai mearga. Cu sinovita aia si tot cu o cazatura in parc.

Uf, gata!

Deci dupa cele doua sapt fara pamper ziua...tananam...am scapat DE TOT de pampers si la somn ziua si noaptea de 7 zile. Sunt asa fericita. E asa dulce cu chilotei si maieuri. In cele 7 nopti de 2 ori s-a trezit pe la 2-3 noaptea si a cerut oala a facut pipi. Dimineata face jumatate de oala. Mi-era ff frica ca ea bea cam 350-420 ml lapte seara plus uneori 150 dimineata pe la 5-6. Zic uneori ca a devenit arareori...adik incepe sa se trezeasca direct la 9 dimi fara lapte peste noapte si bea lapte de vaca din cana 150-200 ml.Sau nimik, direct fructe. Deci nu o pun io pe oala, cere ea. Dc gresesc si vreu s-o pun io zice...tu nu-ntelegi nu fac pipi, abia am facut:)

Dialoguri:

Garga: mami, tu esti domnisoara?
Io: da mami

Garga: mami, danuntz nepotu' s-a dus la scoala sa se joace cu Dna profesoara??
io: da mami, si invete sa citeasca, sa socoteasca, sa faca sport, sa cante...
Garga:pai Danutz n-are voce

Intoarce olita si e acolo un punct d eplastic, ea punand degetelul
Mami asta-i un tzumburuc?
da, mami vezi sa nu te zgarii
Mami, asta intzeapa nu zgarie!

Se pupau mami si tati
tati zice Te iubesc
garga: si io te iubesc mami
vine la noi si zice: hai sa ne pupacim toti 3 ca suntem o familie

a pictat in scaunelul de masa, io am mai spalat 2 vase, am facut dus
Ii spun: Hai sa te dau jos mergem la joaca
Garga: pai da, cred ca imi ajunge cat am stat aici!

Sunt multe si uit dc nu vi le spun mai des. Le uit. Si erau unele tari.

Mai era ceva de zis cu tema Doniei dar alta data. Dar nush ori sunt ignoranta, ori superficiala (mult spus dar alte cuvinte n-am asa-s de franta fizic si psihic dupa ziua si noaptea ce-au trecut), ori...nu simt ca gresesc cu nimic in comportament/ limbaj fata de Garga. Atata vreme cat o iubesc din toata inima mea, imi sta respiratia numai cand o vad, fac totul din dragoste si ea imi intoarce dragostea ma ia in brate, o simt ma strange atat d etare, cum zambeste, rade, cum ne zambeste, cum ii lucesc ochisorii de fericire....simt ca totul e OK. Sutn si io om si noi toti, mai gresim, io si cand gresesc nu cred ca am gresit, ma invinuiesc dar sunt om nu sunt robot....nu mai am putere. Ideea asta e. Nu citesc f mult despre asta, nici nu am timp dar si cred ca toate vin din interior, din fondul/ baza unui om care e stabilita de mult. Nu ma pricep deloc la dezbateri filozofice ( ca io fusei olimpic mate-fizica-chimie pe bune) si engl-rom pe toceala, so:))) citesc ce ziceti voi, cuget, aproape in fiecare seara va povestesc ceva, raspund uneia dintre voi dar nu apuc sa scriu...dar...un singur lucru sunt convinsa. Nu poti compara mama de un copil cu mama de 2 copii care ii creste stand cu ei ziua, seara poate avand ceva ajutor in fata carora imi scot palaria... numai zic nik de cele cu 3, Acs, sa traiesti! Saryta, si tu, iedutele bine?


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=13" target="_blank"> GARGARITA IN CONCURS ki 1 si ki 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna seara, fetili...

Am si io o dilema: Denis s-a desenat pe fata cu...carioci (cica lavabile, le-am cumparat ieri de la dinoland, dar numa' lavabile nu sunt)...si-acum parca e indian. O dunga pe fiecare obraz, plus manutele vraiste...l-am spalat cu sapun, mai nimic nu s-a dus...so, cu ce merge jos carioca de pe piele???? Sau urmeaza sa stam asa, desenati, vreo cateva zile sau ii fac vreun peeling, ceva?

Povesti, povestiri, amintiri:

Denis aducandu-si un scaunel sa stea lana mine: "Stai ca iau papucu' asta de aici ca ma delanjeaza"...

Denis: "Masina asta e losie, mami?"
Eu: "Nu, mami, e verde"
Denis, uitandu-se lung la masinuta cea noua: "Da, ai dleptate, ai dleptate."

Denis: "Mami, Biba mai doale pishorul?" (Biba e strabunica lui Denis)
Eu: "Da, mami, biba e batrana si o dor picioarele"
Denis: "Salaca Biba! Ajuta ingerasu'!"

Sa va mai intreb ceva: copiii vostri il pronunta pe "r"?

Gata, fug, noapte buna!

Concurs Clipe de Viata 2008 - Denis - www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=4" target="_blank"> asi1 si asi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Asiza, io am sters-o cu servetele umede si s-a dus. Ea s-a facut cu markere obisnuite.

Nici Garga nu pronunta pana acu vreo luna r. Adica-l zicea totusi dar p la unele cuvinte si doar in mijlocul cuvantului. Acum e OK, mai da rateuri uneori la "ratza" spre ex. sau la "raze"...latza si laze, dar adseori prununta bine.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=13" target="_blank"> GARGARITA IN CONCURS ki 1 si ki 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici.

vin si eu dimineata la munca, ma infig in calculator sa vad ce mai fac mamicile ... si mamicile ... nu-s ... pai unde ati disparut?
kikineata imi pare tare rau ca iar a cazut, dar bine ca i-a trecut si nu a patit nimic.
asiza sorry ... habar n-am, dar sunt sigura ca in cateva zile se va spala desenul

am vb zilele trecute cu a deju si a zis ca intra sa ne povesteasca de ei ... vad acum ca n-a intrat ... zicea ca sunt bine, dar ca nu o lasa eric la calc si ca stau mai mult pe afara si mai spunea sa va pup.

noi suntem bine. dupa tema doniei nu l-am mai "stresat" deloc pe dani cu coloratul/desenatul "cum imi place mie", l-am lasat sa faca cum vrea el ... acum deseneaza cu mai mult drag ... si eu sunt tare multumita langa el.
in rest cum ne stiti, zbenguiti, agitati, cand sus, cand jos, cand sarim, cand dansam ... cat mai putine activitati "statice".
faza mai nasoala e cu verisorii, stefi si matei. stefi cred ca s-a saturat s ale dea astora doi ca "sunt mai mici", dani inca nu constientizeaza ca atunci cand esti "gazda" se joaca si alti copii cu jucariile tale (de fapt are preferinte, pe cine lasa si pe cine nu), matei a crescut si nu ii mai putem distrage atentia asa de usor ... asa ca la ultima vizita a plans incontinuu careva. plus ca au inceput toti trei sa vrea jucaria cu care se joaca unul dintre ei. ceva sfaturi? ca mergem la onesti in we si am senzatia ca va fi palpitant.
pup ca a inceput lumea sa se foiasca prin birou.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

pe toata lumea.
N-am reusit sa citesc decat capitolul asta ca timp...
Sanatate tuturor bolnaviorilor si Monica si Desiree. Scuze pt intarziere dar sper si va doresc din toata inima sanatate si fericire!
Am vazut pozele Adinei si nu pot sa zic decat suuuuuuuuuuper!
Kiki piciorusul e bine, nu?
Cat despre replicile puiutilor...mi-au descretit fruntea pe ziua de azi ca eram ciufuta.
Am vazut ca vorbiti despre r...Erica nu-l zice decat din greseala pe la mijlocul cuvintelor, in rest il inlocuieste cu l si foloseste doar singularul. O sa o rezolvam si pe asta ca e timp.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Adina, superbe pozele! Nu ne povestesti?

Donia, cum mai e cu soacra? Stii.. uneori ma gandesc ce fel de soacra voi fi..

Ruxandra, pana-n aprilie scapa cu totii de bube si iesim in parc. Daca eu de-abia astept, imi inchipui cat de tare-si doresc bursucii. Noroc ca stam la curte si-si mai scot nasul din casa.

Danutz, felicitari lui Rares pentru numarat!

Lacramioara, "ma usizi" :)

Simo, recuperare rapida prietenului vostru!

Kikineata, e mortala Garga! Cel mai mult mi-a placut: "hai sa ne pupacim toti 3 ca suntem o familie".
Sper sa nu o mai doara piciorul!

Asiza, la noi s-au luat cu apa desenele de pe fata, facute cu carioci lavabile. Ma uit acasa si-ti spun ce marca sunt. Dar oare cu demachiant nu merge?
Ce scump e Denis: "Salaca Biba! Ajuta ingerasu'!"

Si acum sa ma laud si eu cu Rila al meu: E a treia saptamana de cand nu mai poarta pampers in timpul zilei (mai putin la somn). Si cere singur; bine, mai sunt exceptii cand e tare preocupat de ceea ce face, si atunci ori avem grija si ii aducem olita langa jucarii ori uda pantalonii si striga sa-l schimbam. De cateva nopti n-a mai udat pampersul si a cerut la toaleta la trezire. Insa nu-i scot scutecul de noapte inca. Astept sa vad cum o fi si cu udatul copaceilor. Deci am baiat mare! :)
Despre "r": inca nu-l spune, dar vorbeste tot timpul. Ieri s-au uitat bursucii la un desen animat de pe MiniMax si Victor striga incantat: "Mata boboleantza" (Marta vorbareata) :)



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput