Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (83)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

la toti bebeii aniversati azi!!! Postez pe fuga, ca a venit Bogdan mai devreme de la servici si ma goneste...

Fetele cucuietele, la noi vin vremuri grele. Ieri David a fost marait, azi noapte a plans sau a gemut sau a scheunat din ora in ora abia pe la 5:30 am apucat sa adorm si eu, la 6:30 a venit Bogdan cu biberonul si nici nu l-am auzit, m-a lasat sa dorm si i-a dat lui David sa pape langa mine, apoi a plecat la servici, iar eu m-am trezit buimaca la 7, am vazut biberonul pe noptiera si m-am speriat, iar pana m-am dus dincolo si am baut niste apa, m-am trezit de tot si n-am mai putut sa adorm ca lumea. Sunt chiauna de cap in ultimul hal

Ah, iar la prima trezire, pe la 22:30, plange si e infundat tot si nu imi dau seama de ce, ca il curat de 3 ori pe zi si ii dau cu spray cu apa de mare si nu e racit ...

Gata, trebuie sa renuntam la pere. "Este" provocatoare de alergii, i s-au inrautatit lui David eczemele considerabil de 4 zile, de cand i-am dat pere (singurul aliment nou introdus). Revenim la mere, mai asteptam sa treaca eczemele si apoi incercam cu mango sau pepene galben... Of, Doamne


Am vazut fetita dulce-dulce de Desiree, care doarme ca o scumpa la tati in poala Tati in timpul asta poate citi doua carti
mihaser, pe 30 mai ai nunta ta sau mergi tu la alta?
dordia, lasa, ca e mai bine sa faca bolile copilariei si sa se imunizeze asa pe viata
Alysh, oricand aleg Barcelona in fata Valenciei... Hai, poate veniti si voi la Gardasee, noi vom fi acolo de pe 6 pana pe 20 iunie.
Nicole – nici noi nu te-am uitat, eu chiar am mai intrebat de tine... Daviducul tau e cu mult avansat fata de al meu.
chinabulina, sanatate multa gogoselei noastre dragi, sa treaca repede enterocolita pacatoasa!!
socrate – si tie sanatate si sa-ti treaca durerile de spate!
Laurita – mai, fata, mai, voi tot ziceati de saruri electrolyte pt. eventuale probleme de deshidratare ale lui bebe, ziceam sa cumpar si eu sa am in casa, am comandat la o farmacie online si mi-au trimis ... niste fiole care se folosesc pentru perfuzii!!! Acu’ mi-am facut de lucru sa merg la posta sa le trimit inapoi... Ah, iar Dirty dancing si eu l-am vazut de zeci de ori... Johnny rulz
Cleo – vai, ce rau imi pare ca si la voi e cu cantec, sper ca si la noi sa fie dintii (ar explica si apetitul scazut in ultimele zile). Bafta sa treceti repede si prin perioada asta!!
Lori – mare dreptate ai, draga mea!! Trezirile astea si-or fi spus „Ei, acu’ face cupilu’ 9 luni, ce sa-l mai lasam singur si sa plecam la drum degeaba, hai sa ramanem sa-i tinem companie“
DanaH – ce frumos ai sarbatorit, felicitari pentru sotiorul vrednic
Iulia – superba rochita si vei fi si mai frumoasa in ea!!
Lilly – pupam capsorul dupa cazatura, sa treaca repede „buba“ si sa nu mai fie alte cazaturi. Si eu sunt acum cu ochii pe el ca pe butelie!
Diana – gata, acum te cunoastem si pe tine din pozele puse de mihaser – ce frumos ca v-ati vazut!


Participam si noi la concursul www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=17" target="_blank">Clipe de viata 2008 - mis1 si mis2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Am vazut poze faine cu Victoria si cu mamici din Targoviste. Chiar ne era dor de Diana, bine ca ai mai trecut pe la noi! Alesya a crescut!!!! Ca de altfel toti bebeii nostri. In Canada cand te intorci? Dar Mihaser unde e in poze? Se ascundea in spatele aparatului cred.

Nicole wow ce baiat mare ai tu acolo! campionul formuului! Al meu e mai mare cu o luna jumate si are 8.700 g.

Chinabulina multa sanatate gogoasei. Si noi aseara ne-am chinuit rau de tot cu mucisorii, nu prea a dormit deloc. Eu sunt zombie, dupa doua nopti aproape nedormite. Speram sa-i treaca repede.

Laura si eu am vazut Dirty Dancing de nenumarate ori, nu mai stiu de cate exact. Sora-mea mai mult era terminata dupa filmul asta si se uita over and over si eu cu ea ca eram mai mica si faceam tot ce facea si ea.

Alyshtot ma tin sa-ti scriu despre activitati, sper sa ma lase Patrick sa copii citatul din Francoise Dolto. Deci uite ce zice tanti Dolto despre activitatile din jurul varstei de un an:


"Trebuie, pe cat se poate, evitat sa i se spuna "Nu pune mana!" Mama trebuie sa ia din calea copilului tot ce este periculos. De cate ori poate, sa fie alaturi de copil cu vorba si cu privirea. Daca copilul duce lucrurile la gura, sa fie atenta si sa-i spuna : "E cutare lucru, e cutare obiect, ii simti gustul? E din piele, carton, din panza, din stofa... si apoi sa-l puna la loc.Toata casa trebuie explorata in felul asta iar mama ii va spune numele lucrurilor pe care le ia in mana, le pipaie, le duce la gura...
Jocurile senzoriale, sprijinite de cuvintele materne sau paterne incep foarte devreme, inca din leagan: vazul, auzul, pipaitul, apucatul, sa ia, sa dea drumul, sa arunce, sa apuce. O data cu mersul,incepe controlul asupra lucrurilor in spatiu: explorarea si experienta corpului prin imitarea adultilor si a celor din jur...
Iata ce ne scrie o mama despre experienta ei concreta cu un baietel de aproximativ un an: "Iata ce fac:stau cu copilul in tarc. Ii arat cum sa insire niste ineluse pe un betigas. Ii pun cuburile unele peste altele. El are atunci o reactie foarte curioasa pe care va rog sa mi-o explicati, spunandu-mi daca e ceva obisnuit : da cu picioarele in constructiile de cuburi, fara a incerca sa le aseze si el...
Francoise Dolto : Aceasta mama greseste. Ea il pune sa se joace intr-un fel pe care copilul il descopera singur, din placere in jurul varstei de 18 luni. Dimpotriva, el este la varsta jocurilor simple, cand pune mana pe obiescte. Trebuie sa invete sa apuce lucrurile. Mama ar fi bine sa-i puna intr-o cutie tot felul de lucruri, flecustete : mosorele, bucatele de covor, gheme de lana, sonerii vechi, chei, o papusa etc., nu stiu, tot ce i se pare ei interesant de luat in mana. Iar mama sa-l lase se joace cu toare astea, sa le ia in mana, numindu-le pe fiecare.
De asemenea poate sa-l invete sa recunoasca alte persoane, sa-l duca la plimbare, sa se uite la cei care lucreaza explicandu-i ce fac - numai daca il intereseaza- sa il lase sa sara pe un pat, sa se catere pe el si sa alunece in jos. Toate astea sunt pentru varsta lui."
Mai sunt multe lucruri interesante despre jocuri si jucarii, dar nu prea am eu timp de dezvoltat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

doloress cums echeama cartea de francoise dolto? ca suna tare interesant. sau e in format electronic undeva sa o pot copia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ca_eric pai poti sa-mi dai pe privat adresa ta de mail si am sa-ti trimit cartea in format electronic. Sau poti sa o descarci de la linkul de pe prima pagina - Carti bune pentru mamici si bebici, eu de acolo o am. Cartea se cheama "Cand apare copilul" de Francoise Dolto.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Socrate, Doloress, Miss cred ca facem un club al lui Patrick Swayze,bietul de el...
Miss imi pare rau de problemele voastre...dar ce sa facem, bine ca ati descoperit ca para ii face rau.Poate daia nici nu a dormit bine copilul
Desiree dulce tare motata ta dormind in brate la Daddy ei...
Alysh iar te ia gandul de serviciu??? Sper ca nu ca avem multe intalniri in plan vara asta...noi mai mult cu amenintatul ca vad ca demult nu ne mai iese nimic...
Lily, Gabitzule Julia si Raducu, sa nu mai cada niciodata!!
Mihaser si cu tine de ce nu vedem poze???? Oricum, super ca v-ati putut intalni
Iulia imi place rochita, e f misto, are si bolero, ce-ti mai trebuie??? o cocheta Mufi!!
Doloress mercic mult ca citesti tu si pt noi!! merci de info...ma mai luminez si io

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

merci doloress am gasit la carti electronica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Miss, poate are legatura infundatul cu alergiile. Poate aveti ghinionul sa fie alergic la diverse. La voi nu se pot face niste analize in acest sens?

Doloress, eu m-am apucat de citit Dolto si am intrerupt sa citesc altceva. Acum imi dau seama ca am gresit. Eu sunt tot cu cerculete pe stalp. Acum am pus stalpul sus, pentru ca azi era cu el in gura si s-a inclinat in fata noroc ca ii scapase stalpul, eu l-am vazut cu el infipt in gura sau in ochi, ergo stalpul must go. E prea mic, eu sunt nebuna.

Am deja o lista de lucruri de luat cand vin banii, una dintre ele e un cos cum avea Adriana in care sa ii pun diverse chestii sa le poata scoate dupa voie. Momentan asta face cu cosul de jucarii. Azi a stat vreo ora in tarc explorand jucariile si punea mana pe ochii unei stele galbene si pe ochii unui urs. Banuiesc ca facea el legatura unde sunt ochisori.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

NU FETE IUBITE, M-ATI INTELES GRESIT, am zis doar ca am auzit in stanga si in dreapta de tarife la bone si ma minunez si eu. Stau acasa deocamdata si n-am nici un gand de job!

Doloress f interesant citatul, eu am citit pe timpul sarcinii "Totul se intampla inainte de 6 ani" (Tout se joue avant 6 ans) si mi s-a parut extraoridnara, am invatat multe de acolo, cred ca se apropie ca stil si continut de citatul pe care l-ai dat. Datorita acelei carti ii ofer multa libertate lui Vlad, as fi fost, fara sa citesc cartea, exact opusul. Asa am fost cu sor'mea (cu 10 ani mai mica) pisaloaga si cu NU face, nu drege, si rau am facut!

Mai sunt insa multe carti de psihologie a copilului pe care vreau sa le achizitionez, Jaques Salome "Mami, tati, ma auziti?", "Secretul copiilor fericiti", mai era si cartea sugerata de Socrate de care sunt interesata...nu mai caut acum sa vad titlul dar as fi curioasa daca e tradusa????

LAurita, stau acasica cu bebe si sa stii ca la decizia asta tu ai avut o mare contributie.

PS am uitat sa va spun ca si eu am vazut Dirty dancing de 13 ori, am adorat filmul asta, am plans, am ras, mi s-a zbarlit pielea pe mine de placere sa-l vad!!!!

Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

va trimit un filmulet cu eric la 6 luni jumate...nu am mai filmat demult..nu stiu daca l-am mai pus..stiu ca e vechi de 2 luni, dar promit sa mai pun si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:


am uitat linkul...http://www.youtube.com/watch?v=xR3GdoND_OU&feature=related

zici ca sunt beata

Mergi la inceput