Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa, anal am facut-o la Synevo iar la val de referinta scrie asa:" pt majoritatea situatiilor clinice intervalul terapeutic INR=2-3. Exceptie protezele valvulare mecanice de generatia a II-a INR=2,5-3,5"
Eu citii pe unul din link-rile puse aici astazi ca dc dimineata pe stomacul gol iese homocisteina bine nu tb sa facem tratam cu acid folic+B6+B12. Mie mi-a iesit bine dar cred ca tb verificata periodic.





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Miki-Miki nu stiu sa-ti zic ce inseamna analiza aceea, insa daca nu e in limite stiu ca nu e bine. Am citit ca ai mai gasit analize care nu ti-au iesit bine, ceea ce e un mare pas, pentru ca ai gasit ceva cauze. Adevarul e ca nu stii cum e mai bine, sa-ti doresti sa fie ceva in neregula si sa tratezi, sau sa fie totul bine si sa nu stii ce sa mai faci??? Oricum nu e bine, dar trebuie sa ne impacam cu situatia si sa speram ca data viitoare va fi bine!
Catalina2307 ce mai faci?
I-mi pare rau pentru toate fetele care au pierdut sarcini si va doresc multa putere pentru a merge mai departe!
Am facut si eu ieri o mare parte din analizele de trombofilie la sp. Coltea si astept rezultatele saptamana viitoare. A fost draguta dr. Avram si am mers pe mana ei, mi-a recomandat ea ce ar trebui sa fac la inceput si pe urma in functie de cum ies, i-mi mai da sa fac si altele. A zis ca unele analize din cele pe care le am eu in listuta de la voi, se fac numai la Cantacuzino si a zis ca mi le recolteaza la Coltea si le trimit ei la Cantacuzino, sau merg eu cu ele acolo. Nu mai stiu exact ce a spus ca eram anemica rau, nemancata de 12 ore, cum mi-a zis ca ar trebui sa fiu si nu prea am auzit din ce-mi spunea. Mi-a facut si hemoleucograma completa si o sideremie, pentru ca eu am anemie feripriva de ceva vreme. Sper sa-mi iasa bine!


"Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor" W. Makepeace Thackeray

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki componentele pe care le mai are Medyn-ul se regasesc in mai toate medicamentele, ma uitam acum pe acifol si am vazut ca se cheama "excipienti".
miki pana la urma ce e cu INR-ul asta mic?ce inseamna?
am citit si eu ca daca iti iese homocisteina bine nu ar mai trebui tratament cu heparina, dar eu la urmatoarea sarcina nu ma mai risc fara.
Eu am fost la dr. hematolog Anca Lupu de la Coltea(stiti ceva de ea?) si ea mi-a dat deja o scrisoare medicala prin care imi recomanda sa fac Clexane de 0.4 de cum se confirma sarcina in uter pana la nastere, plus aspenter zilnic si acid folic 15 mg pe zi.Am intrebat-o daca fac asa fara sa mai fac alte analize si mi-a spus "Clexane nu se recomanda asa oricum, dar in sarcina, cand sunt antecedente de sarcini oprite in evolutie se poate da si pentru profilaxie, deci faceti fara grija".

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ioana ma bucur ca ai dat peste o dr buna care sa te investigheze, mai rar ac lucru. Sa ne tii la curent cu rezultatele.
Mcrissa INR-ul meu nu este incercuit ca fiind valoare proasta dar stiu ca la unele anal care sunt interpretabile nu se incercuieste, de ex BHCG -ul pt ca nu stiu cei de la lab in sapt suntem noi. Am ajuns la concluzia ca ac intervale sunt pt cei care fac tratam cu anticoagulante si li se ajusteaza tratam astfel incat sa se incadreze in interval. Pt cei care nu fac tratam cu anticoagulante tb sa aiba val 1.

Am citit ca dc homocisteina e buna nu tb facut tratam cu acid folic+B6+B12 , de clexane nu spunea nimic. Mi se par f mari dozele de B6-B12 , eu am mai facut un tratam cu ac vitamine acum 12 ani si m-am pricopsit cu niste pistrui de care f greu am scapat. Iar acidul folic stiu ca nu e rec in doza f mare in trim 2 si 3 , sunt in ceata rau. Am citit pe un alt forum acum cateva luni ca o mamica isi acuza dr ca i-a prescris acid folic in cantit f mari pana la sf sarcinii si bb s-a nascut cu 6 degetele. Va rog sa intrebati si voi dr vostri dc se poate intampla asta de la acid folic .

As vrea sa fac o lista cu fetele care si-au depistat cauza opririi din evolutie a lui bb, sunteti de acord?




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki cred ca e o idee foarte buna, ar putea ajuta pe viitor alte fete.La mine poti trece:MTHFR-A1298C in stare homozigota.

Am copiat ce scrie in buletinul meu de analiza:"Muta#355;ia A1298C a fost identificata in stare homozigota. Muta#355;ia in pozi#355;ia data poate cauza o u#351;oara cre#351;tere a nivelului de homocisteina datorita reducerii cu 35% a activit#259;#355;ii enzimei. Semnifica#355;ia clinica nu este pe deplin cunoscuta, dar poate sa fi nepatogena in cazul substitu#355;iei suficiente cu acid folie. Muta#355;ii suplimentare in factorul V sau protrombina pot creste riscul de tromboza si infarct miocardic."

Eu nu cred ca de la acid folic ii mai poate creste lui bebe un deget.Oricum saptamana viitoare ajung la dr-ul meu ginecolog si ii arat ce mi-a dat hematologul si va spun si parerea lui.


Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

fetelor, mii de pupici.aaaa pai daca nu as fi eu cea mai moatza dintre moatze, s-ar putea?nuuuuu.deci sunt. pt ca am si mutatia MTHFR 677 HETEROGIZOT,si mutatia MTFHR 1298 HOMOZIGOT.am surori gemene?sau numai surori?adica nu stiu daca am inteles bine, dar parca aveati numai homo sau hetero.mi-a dat numai tratament cu acid folic 5mg/zi.scrie ca 3 luni inainte de sarcina, dar a zis ca 6 .poate vroia sa zica ca asa e cel mai bine.si continuat primele 4 luni de sarcina.culmea e ca astea sunt mostenite.parintii mei sunt purtatori,ambii,iar la mine s-au activat.dar eu am o fetita perfect sanatoasa si in acea sarcina n-am luat nici un sambure macar de acid folic.zicea ca depinde de mostenirea ce s-a activat la formarea ei.hi?da, aceasta mutatie e sigur raspunzatoare de avorturile suferite.dar tratamentul asta nu impiedica aparitia altor probleme.care nu sunt legate de acid folic.-zicea doctora.maine merg la gine.daca aveti si voi intrebari in leg cu problema asta, o sa mi le notez si i le spun.intrebari la acest capitol pacatos.tre sa revad discutiile voastre ca sa stiu ce sa intreb, oricum.aaaa, aceste mutatii inseamna ca acidul folic se absoarbe numai 25% din cat ar trebui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki la mine sarcinile s-au oprit din evolutie intre 13-15 saptamani-pentru listuta

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

danny eu am A1298C in stare homozigota si pentru mutatia asta mi s-a recomandat pe langa acid folic si aspenter zilnic(deja il iau) si clexane in sarcina.

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

cred ca de la atatea confuzii, voi ramane confuza pe viata.la mine pe rezultat scrie doar mutatia MTHFR 677-heterozigot, mutatia MTHFR 1298-homozigot.si la voi fetelor, mai scrie cate un A, un C, sau c, pe langa cifre.hi?.poate de asta nu o fi zis nimic de heparina.o fi altceva.
miki-de acord cu lista.pt ca lupta continua.-2 sarcini-5 si 6 sapt.
profa, am citi undeva ca orice amiocenteza are cun grad de risc.poate asta fost.nu imi amintesc explicatiile riscului, dar era vb de pierderea sarcinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

mcrissa, nu cred ca acidu folic e responsabil de asa ceva(6 degete).am intrebat si el e responsabil cu spina bifida si tubul neural.+ca am vazut la tv un caz: un asemenea copil care avea antecedente in fam.genetica e ciudata.tot felul de gene se pot activa la nu stiu cate generatii.si inca un caz in care copilul avea ceva de genul-grupa sangvina 01, iar parintii si bunicii A, B.ei, dar explicatia era ca grupele A si B contin ceva gene/cromozoni, bla, bla, de la O, care la acel copil s-au activat si a devenit O.daca am facut varza explicatiile, nu dati cu rosii ca retin ideea in mare, nefiind de specialitate.

Mergi la inceput