Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

nu stiu daca cineva a mai postat asta.uitati ce am gasit despre MTHFR:Heterozigot, homozigot sau mutatii genetice combinate?

Tratamentul standard pentru MTHFR este compus dintr-un complex de vit B (5mg acid folic, 100mg B6, 1000mcg B12) si o aspirina de copii. In cazul in care se repeta oprirea sarcinilor din evolutie sau daca MTHFR este asociata cu alte mutatii genetice atunci urmatorul pas este tratamentul cu injectii cu heparina pe timpul sarcinii (Lovenox).

My doctor requested blood work and I got the results last week. I am compound heterozygous for the C677T and A1298C gene mutation MTHFR. I also tested positive for ANA (antinuclear antibodies) my titer level is 1:80 so just barely over what is considered “normal”. My OB says that she believes that these mutations caused my m/c’s. She has instructed me to take a baby aspirin every day the second I get a positive pregnancy test. For the MTHFR I’m taking 5mg of folic acid, 1000mcg of B12, 200 mg of B6, 1 Stuart brand pre-natal vitamin and 2400mg of Omega-3 fish oil.

One way to lower the hc levels is the high levels of folic acid (4-5mg), B6 (100-200), & B12 (500-1000mcg). Another way to control blood clotting factors is through baby aspirin or Lovenox injections. While pregnant we already have a higher tendency towards blood clots but combined with genetic predispositions it is even higher. The placenta which has a high volume of blood passing through some very small blood vessels is unfortunately where these blood clots usually occur. Even small blood clots can restrict blood flow to the baby. Larger blood clots can cause placental abruption. Were they able to tell you what may have happened to your son? If you had any kind of placental problems its possible the MTHFR gene could have played a part….. Once again I am so sorry for you loss. Like you I am hoping we can find some more successful stories out there. #8593;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,danny,mcrissa,sicuta,!
danny,si eu am gasit articolul pe care l-ai postat,si am notat concentratiile in vitamine,am vazut ca la Medyn forte concentratiile sunt mai mici...imediat dupa ce am citit articolul ala,am cautat vitaminele la noi,B12 nu exista decat cu dozaj f. mic,dar am comandat pe internet \B12 de 1g(1000mcg),am primit mail ca mi-l vor livra in 10 zile,90 tab. costa cam 100 ron.Acid folic de 5 mg se gaseste ,la fel si B6 si aspenter.
Stiti,ceea ce ma intriga pe mine e ca ,dupa ultimele analize,e doar MTHFR cu probleme.Nici prot.C.nici fact.Leiden,protrombina,etc.si nu stiu ce sa fac in ipoteza unei viitoare sarcini,e-adevarat,sarcina care mi-a mers superbine a fost cu heparina,dar pana la 7 saptamani,cand am inceput sa iau heparina a fost ok,s-a dezvoltat singura f. bine,m-am uitat din nou pe analizele de atunci,in ziua 34 am avut bhcg cam 1000,progesteronul 36...ultimele doua sarcini au mers prost de al inceput,bhcg nu crestea,progesteronul era mic,habar n-am: daca ar fi trebuit sa iau heparina,de cand ar fi trebuit sa o iau,imediat dupa ovulatie,indiferent daca as sti ca e sarcina sau nu?Ca in ziua 28-29,cand era data primului test,deja valorile erau varza!!!Si acum,la sarcina asta,am luat aspirina din prima zi a stimularii,tocmai in ideea ca ar putea sa fie nevoie.Ce n-am luat,au fost vitaminele B,dar acum o sa le iau si pe alea...
Eu acum,in luna asta nu o sa fac stimulare,ca mi-am amintit ca la ultima histeroscopie,dr.mi-a zis ca in trompa stanga lichidul a urcat putin mai greu,si mi-e teama sa incerc,poate ca e mai putin permeabila si ma trezesc cu vreo extrauterina...Asa ca luna asta o sa ma vitaminizez,o sa ma fac probabil mare cat China,si cred ca va trebui sa iau si progesteron,poate mai mult timp,ca pt.monitorizare in luna viitoare,nu iese bine cu saptamana de Paste.Vreau sa-l intreb asta pe dr.,daca pot sa intarzii ciclul vreo saptamana,ca altfel imi va fi ziua 7 in Vinerea mare,si ziua 10 in a doua zi de Paste,cine o sa-mi faca monitorizare eco atunci?!?
Miki,dr.mi-a zis sa repet prot S,pt.ca daca e numai MTHFR,cica e suficient vitamine si aspirina,dar daca mai e si altceva,atunci musai si heparina.Pentru linistea mea,o s-o fac,numai ca o sa astept sa treaca putin timp.Am citit acum,prin ceea ce mi-a postat mcrissa,cred,ca prot S se dozeaza la min 2 sapt.dupa tratament cu anticoagulante orale.Eu cand am facut analizele astea,incepusem deja sa iau aspirina,nu stiu in ce masura o fi influentat rezultatul.Ca nu am gasit nicaieri ce se intampla daca e exces de proteina S,peste tot se aminteste doar de deficitul ei!!!
Si tot aici am citit ca daca nu se prelucreaza imediat,proba se pastreaza la -20 grade,ori eu am indoieli ca ei transporta probele respectand conditiile!Stiti cumva ,la Bucuresti la Synevo, primesti rezultatul in aceeasi zi?
Sicuta,tu cum stai cu discutiile cu francezii?
la toate fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

profa eu am gasit dozele pentru B-uri pe site-ul asta, sunt date de un doctor, este un tabel la sfarsit cu denumirea medicamentului si dozele de B-uri:
http://www.fvleiden.org/ask/51.html

pe site-ul forumului MTHFR , cam asta este tratamentul pentru aceasta mutatie, facut de o persoana care a reusit sa aiba primul copil fara tratament tostusi:

"I also have the double mutation of A1298C. I just recently moved to Idaho from Dallas and went in to do a routine pap with my new doc. and she suggested that I get tested for MTHFR, because I have had 3 miscarriages and when I had my daughter 12-04 my placenta abrupted due to clots. Just as the doc. suspected I was positive for MTHFR. My doctor has put me on folic acid 4mg, extra b-6 and b-12, prenatal vitamins and a baby aspirin. The doc advised me that when I get pregnant and the fetus can be confirmed to be in my uterus (approx 6wks) then she will start me on heparin injections and also progesterone. I had 2 miscarriages before I finally got pregnant with my daughter and at that time my Dallas doc put me on progesterone, so I am requesting to be put on this again.
"



Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

mcrissa,am intrat pe forumul MTHFR ce l-ai postat,am citit cam tot ce era pe-acolo,cred din ce in ce mai mult ca asta e cauza pt.care am pierdut sarcinile.Am vazut ca erau fete care au pierdut de la 5 pana la 28 de saptamani sarcini...majoritatea care au reusit,au luat Lovenox,e heparina de la ei.Plus ac.folic,B6, B12 si aspirina.Ei,foarte bine,o sa luam si noi,si o sa reusim si noi,asa-i?Daca e cauza depistate,e mai usor sa tratezi efectul...asa sper...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Profa inca nu stiu nimic, astept si parca totul e impotriva mea.
Acum imi concentrez fortele pt nou job, saptamana viitoare voi avea concursul
Va pup

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Fetelor voi v-ati facut INR-ul ? Ce valori aveti?? Primii azi rez la el si am 0,99 iar intervalul este 2-3 . E prea mic.

Mcrissa, o doamna de la Synevo mi-a spus ca MTHFR e fact XIII.
Produsul acela din Germania pe langa acid foli, B6 si B12 mai are f multe componente, mi-e frica sa-l iau cand o sa fiu gravi. Sigur e bun?? Eu am mai aflat de un produs naturist care subtiaza sangele, FLAVONOID COMPLEX de la GNLD. Contine flavonoizi din legume si fructe , ac flavonoizi dau culoarea rosie.
Profa ma bucur ca esti optimista, tb sa mergem impreuna la odisee si deschidem acolo "clubul trombofilelor" . Ma zapacii total cu g, mg si mcg , sunt date atatea cifre ca nu-mi este clar cat tb sa luam din fiecare vitamina. Eu stiam ca e bine asa: ac folic 4-5 mg, B6 25 mg si B 12 1 mg, Profa tu zici 1 gr de B12 si eu stiu ca tb un mg. Va rog eu lumina-ti-ma .
Danny, nu stiu nici eu sa te lamuresc cu pb ta, materia asta e noua pt mine , deabia acum studize cu ce se papa.
Catalina





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcrissa
ingeras multumesc de raspuns.o sa caut sa vad unde as putea sa le fac.ca si Tutu nici dr-ul meu nu are incredre in Fundeni.

am primit rezultatul catorva analize.singura pe care nu o inteleg si pare mai aiurea este INR:
INR 1,02 si in drepata scrie: Pentru majoritatea situatiilor clinice intervalul terapeutic INR=2 - 3

sa inteleg ca la mine e mai mic?ce o insemna asta?


Mcrissa esti surioara mea, si tu il ai mic. Mie mi-a luat 3 fiole de sange si pe a 3-a deabia a umplut-o , nu mai curgea deloc. La recoltare scrie ca, garoul tb sa nu fie f strans si dc se rateaza vena sa se reancerce dupa 10 min, pai mai e valabila analiza mea ? Dc au facut analiza din ultima fiola nu cred ca e valabila.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

danny1,cred ca ai aceeasi probl. pe care o am si e si mcrissa,o mutatie homozigota a MTHFR,numai asta poate sa fie.Amcitit si eu articolul pe care l-ai postat,si am vazut ca dozele de vit.B6si B12 sunt destul de mari,mai mari decat la Medyn sau Folgard.La noi in farmacii,vit. B12 se gaseste in concentratii joase ,de cateva micrograme.Erau injectiile de 1 g,dar nu se mai gasesc.Eu o sa incerc sa vad daca pot sa rog pe vreo cunostinta sa caute in Austria Medyn.O sa iau si omega 3,si vit.E,si C,si ginseng cu laptisor de matca,si arginina,o sa iau tot ce stiu ca poate face bine,si trebuie sa reusesc!
Am mai citit pe niste postari ale fetelor cu fiv,dar nu mai stiu pe unde,prin ce tara,unora li se recomanda Clexane imediat dupa ET,indiferent daca aveau sau nu probl.de coagulare.Poate ca stiau acei dr.de ce !Sigur,nu pt.toata perioada,dar imi amintesc ca m-a surprins asta.Cred ca o sa iau si eu data viitoare,dupa ovulatie,heparina,indiferent daca imi recomanda dr.sau nu.Dupa vreo 10 zile se poate face bhcg,si daca e ,voi continua,daca nu,nu.Nu poate sa faca cine stie ce rau,doar am luat in sarcina 4 luni!
Si ma mai gndesc,daca nu cumva sarcina mea cea mai lunga s-o fi compromis datorita faptului ca am oprit heparina cu 2 zile inainte si 2 zile dupa amniocenteza,sigur,la indicatia dr.Cert e ca de la punctie,fetita nu a mai crescut.acum ma gandesc ca fara heparina,poate s-au trombozat vase ale placentei...cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Aici : http://www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print

Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante in unele conditii patologice speciale din Medicina Interna




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,scuze,am scris gresit de vit. B12 1g,1 mg trebuie,echivalent cu 1000micrograme.Si B6,am citit,tot acolo unde a postat danny si mcrissa,ca e necesar 100-200 mg.Ce stiu,e ca pe la fiv se mai recomanda 6 tablete de magneB6,nu stiu exact ce doza e in 6 tablete.
referitor al INR,eu il aveam cam 1,si pe buletinul meu de analiza 1 era de referinta,scria ca pt.cei cu anticoagulante orale trb. sa fie 2-3.Ultima data,in oct,cand am facut chiuretaj,am avut INR 0.88,n-a zis nimic dr.despre asta.
La mine in familie,taatl meu e cardiac,are si stimulator,si ia medicatie anticoagulanta,si siu ca el trebuie sa aiba iNR >3,dar tot 1 si ceva il are,ca si cand n-ar lua anticoagulante.Nu stiu cum e sistemul de referinta la tine la laborator,eu le-am facut la Bioclinica.

Mergi la inceput