Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

marti eu am avut BHCG 214 si joi 167.chisturi oricum nu erau de miercuri cand am facut eco, ca de aia zicea dr ca nu vede nici chisturi si nici sarcina nu se poate pronunta.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanei spune:

Fetelor ce aud nu imi place deloc.Imi pare atat de rau pentru voi.Tocmai am trecut prin asa ceva si nu as mai fi vrut sa aud vesti atat de proaste.la mine o fo nevoie si de chiuretaj.Doctorita mi-a zis ca nu s-au eliminat singurei(pt ca era vb de o sarcina gemelara)din cauza duphastonului (luam 4 pe zi).As vrea sa va consolez ,cuvinte am din ambundenta dar stiu ca nimik nu va foloseste.Cei care au venit sa imi zica lasa ca esti puternca si o sa treci peste asta nu m-i s-a parut de cat ca nu le pasa si ca asta e doar un gest de indiferenta.Doar atat va pot spune:fruntea sus si sa dea Dumnezeu sa aveti mai mult curaj ca mine sa o luati de la capat si poate o sa vina si ziua aceea cand o sa postam si noi poze cu BB-ei nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

nanei, imi pare rau sa aud.eu macar am avut norocul fara chiuretaj, nu am facut niciodata asa ca nu stiu cum e, dar mi-e groaza de el.chiar ca nu as mai fi facut nici un copil dupa.poate unde il si am pe razvan spun lucrul asta.dar asa poate mai tarziu vom incerca.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanei spune:

si eu mai am un baietel de 5 ani,andrei.De fapt el a fost consolarea mea.Procedura de avort nu ma sperie ca am facut cu anestezie totala si amcar nu vezi nu auzi.Problema e golul care iti ramane dupa.Eu parca ma imteam mai bine cu ei morti in mine,ii stiam acolo.Dra asa a fost sa fie cu Dumnezeu inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Fetelor, imi pare rau pt ce vi s-a intamplat!Doamne, alte mamici de ingerasi! Maica Domnului sa va dea puterea si curajul ca intr-o zi sa o puteti lua de la capat!

Eu ieri am fost la doctora si am discutat cu ea.I-am aratat rezultatul necropsiei si a zis ca e bine ca bebe nu avea malformatii.a spus ca nu ramane sa fac decat analize la Fundeni, la dr Uscatescu pt sindromul antifosfolipidic.Analizele genetice mi-a explicat ca sunt f complexe, ca nu voi obtine un rezultat sigur,ci tot probabilitati,si atata timp cat copilul nu a avut nicio malformatie congenitala,parerea ei ar fi ca nu ar trebui sa le mai fac,dar e alegerea mea.
Mi-a prescris pilule contraceptive, iar peste 3 luni o pot lua de la capat.
Am simtit-o f aproape de mine, din nou m-a incurajat, mi-a zis ca stie ca mi-e frica sa incerc din nou,dar ea e sigura ca voi reusi...
Sper ca Dumnezeu sa imi dea acest curaj,fiindca deocamndata mi-e tare frica sa ma gandesc la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Fetelor eu am o veste proasta sau buna , nu stiu cum sa o interpretez. Cred ca am gasit cauza opririi din evolutie a lui bb. Tot caut de 2 zile pe net cu ce se papa rezistenta la prot C activata si uite ce am gasit :
"Activated protein C resistance is a hemostatic disorder characterized by a poor anticoagulant response to activated protein C (APC). This results in an increased risk of venous thrombosis, which can cause heart attacks, strokes, and other problems with circulation.[1]

The disorder can be acquired or inherited, the hereditary form having an autosomal dominant inheritance pattern.[2]"


Cred ca il mostenesc pe tata , a facut accident vascular cerebral la 40 ani iar mie mi se umfla picioarele si ma supara inimioara din cand in cand ... deci am de investigat serios inainte de a incepe FIV-ul.
Tb sa fac si Factorul V Leiden pt ca ac se asociaza cu o rezistenta crescuta la proteina C activata.







Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mcrissa, in cautarile mele dupa APCR pe DC am mai gasit o fata care a facut tratament pt MTHFR . Uite aici a scris : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=94097&Reply_ID=2431236
Poate mai este inca activa pe DC si te poate ajuta cu cateva sfaturi.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa cum ti-au iesit analizele ? Nu ai mai intrat sa ne spui.

Eu ma duc maine sa dau sange pt Mutatia factorului V Leiden la Synevo, rez mi-l dau in 14 zile lucratoare.
Voi ce stiti, clexane se mai da compensat la gravidute?




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki si eu am problema cu umflatul picioarelor si ma dor foarte tare, de fapt pot spune ca e la trecut, ca de cand iau aspenter, cam de o luna, nu ma mai dor.a remarcat sotul, ca nu l-am mai solicitat la masaj la picioare.daca tot ajungi la Synevo nu faci si MTHFR?eu am vorbit cu o farmacista si mi-a spus ca se da compensat la gravide,probabil stiu mai multe fetele de la "clinica virtuala" care fac acum clexane.
multumesc pentru link,am trimis azi dimineata PM, vad ca este inca activa pe forum si se pare ca am fost si colege de odisee la capsunici, la prima mea sarcina.sper sa aflu mai multe despre tratamentul pentru MTHFR.
criss_85 foarte bine ca faci aceste analize.stiu ca e bine sa le faci inainte de a ramane insarcinata, uneori se impune tratament inainte de a ramane insarcinata.

Cea mai arzatoare dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mcrissa dc am mutatia V Leiden o sa fac tratam pt ea, nu are rost sa mai bag banii in alta analiza. Am citit ca cei care au V Leiden au sanse mari sa aiba si MTHFR. Tu cat aspenter iei pe zi acum?
Pt MTHFR scria Arthurana la un sub ca se ia:
-acid folic 4000 mcg
-vit B6 50
-vit B12 50
-Baby aspirin 81 mcg
-prenatale






Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput