Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (78)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:


Am mai vrut sa va spun ceva in legatura cu profilaxia anemiei cu Fe, dar am tot uitat:

Dupa varsta de aprox. 6 luni, rezervele de Fe ale sugarului se epuizeaza si trebuie administrat Fe profilactic, indiferent de alimentatia lui bebe.
Doza proflactica de Fe e de 2,5 mg/kgcorp si e total nepericuloasa. Fiind doza profilactica se da fara sa faci hemograma de control, pt. ca se da in absenta simptomelor de anemie si chiar in prezenta unei hemograme normale, cu hemoglobina in limite normale - pt. ca e doza profilactica, nu curativa. Si atunci de ce sa intepi inutil un bebe, pt. administrarea Fe, daca oricum nu te astepti sa gasesti modificari ale hemoglobinei??
Eu recomand hemoleucograma doar cand suspectez prezenta unei anemii, pt. a putea prescrie doza terapeutica de Fe, care e mai mare ( 4-6 mg/kgcorp )

Sper ca am explicat cat de cat clar, ca am eu obiceiul de a fi cam intortocheata in exprimare.



Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

babytza, mai, mai! sa nu lasi tu baiatul sa chiraie un pic?!

blog in scutec,poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Mai am unul...ca l-am prins si eu azi putin mai linistit si am filmat
Uitati ambitiosul cu suzeta



Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

legat de diversificare: eu am urmat cam aceesi schema ca cea scrisa de Lidia, doar ca am trecut de la sucul de fructe la piureul de fructe (in principal mar), din ce in ce mai gros, pentru la de la 5 luni sa-i dau supa de legume (mai multe fierte la un loc) si apoi piure de legume...intai o leguma (morcov), apoi 2...bla, bla, la interval de cateva zile de la introducerea unui aliment nou. singura chestie pe care nu am respectat-o de fiecare data a fost cantitatea initiala, adica daca vedeam ca-i place, nu ma opream la o lingurita, dar nici nu exageram
initial nici lui Razvan nu i-au placut legumele, dar am facut pauza cateva zile si am reluat
acum vad ca le mananca cu drag si spor, in diferite combinatii si bea si supa goala!

am citit si eu pe undeva schema doamnei Culcer si la fel am ramas uimita de unele chestii...
daca cititi si aici pe s ite despre diversificare, veti gasi aceleasi idei:zahar, sare, ficat....

LE: intre fructe si legume i-am dat cereale

blog in scutec,poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

As avea si eu o rugaminte daca se poate.Sa puneti pe mailul comun diversele scheme de diversificare pe care le-ati primit de la doctorii vostrii.Eu sincer nu am timp intodeauna sa citesc ce scrieti si sa mai si salvez...oricum e o varza totala in capul meu si atatea pareri diferite sunt, incat am zis pas pana voi incepe si eu diversificarea.
Multzu
Inca sunt sub semnul intrebarii dc va fii la 5 luni sau fortzez nota la 6

Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Buna seara

Babytza ne-ai simtit tu ca astazi am fost la dr dar nu pt vaccin caci nu avem inca 6 luni. Daria are un harait in piept si muci si dr ne-a zis ca are bronsita. Acum tre sa facem aerosoli si sa ia ceva picaturi....

Daca in 10 zile ne trece, ajungem si la vaccin



Cumancarica nu mai stam asa de prost dar nu suge deloc, doar muls...sa vedem cat ma tin nervii, si timpul...

Va pup


mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Nocom imi pare rau ca v-a luat raceala..e ceva in aer Sper sa se faca bine repede si sa ii treaca doar cu astea usoare , fara antibiotic. Iar cu tzitzi nu te necaji, cat mai ai ii dai , bucura-te ca a fost ok pana acum si a papat aproape 6 luni san de la mami. Nu e sfarsitul lumii daca treceti pe lapte praf si nu te gandi ca a fost vina ta pup mamica si puii ei dulci si frumosi

Edit : cu vaccinul era o mamicuta care a fost ieri si avea emotii, doar ca am incurcat eu oalele , ca de obicei Scuzati va rog o mamica nedormita si ametita

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

babymom multumim de aprecieri
Sovi e originala in gandire, o sa ii transmit. M-am distrat cand mi-a povestit conversatia avuta dar sa stii ca ea chiar nu imi stie userul(si cine s-ar gandi ca e atat de...real Si mi s-a parut aiurea sa iti zic tie acum o saptamana...stii..eu sunt verisoara...
i-am povestit de tine ca esti super-guru-mami si m-ai incurajat cu alaptatul cand nu lua mihnea in greutate

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

se vede ca a venit primavara! azi am plecat cu Radu de acasa la 12.30 si m-am intors la 6
Ne-am plimbat prin parc in grup select (nu spui cine, nu spui cine), ne-am etalat husele de ploaie... am dat un tur de parc... iuhuuu-buhuuu, ce frumos!
Imi amintesc ca asa ieseam si cu Teo, doar ca era mai-iunie si foarte cald. Pleacam la 7.30 de acasa, si reveneam pe la 2-3 cand nu mai suportam caldura. Pe atunci nu cunosteam alte mamici. Citeam sau dadeam ture.
Sa stiti ca inca nu am gasit orele perfecte la care sa ies cu amandoi baietii. Au programe, diferite... e greu sa-i suprapun si cu Teo e tare greu sa il scot din ale lui...

LE. Ma simt groaznic de la CM meu intarziat. Am luat o aspirina si mi-am pus un pahar de vin... sper sa pot dormi. Daca nu ma lasa durerile, diclofenac e urmatorul pe lista.... Da vinu-i bun

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Ada, ai primit PM-ul de aseara?

Am aruncat si eu un ochi pe schema dr Culcer(multumim Lidia).Dar nu prea inteleg: sare,miere, ficat de pasare?Eu citisem ca astea nu sunt ok....




Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



eu nu am aplicat schema 100%...am mai adaptat-o putin ...
pina la urma nici o schema nu e perfecta ...dar ..eu cred ca asta e una care respecta multe din principiile de baza ..cu ceva exceptii..of course...parerea mea


LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput