Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 31

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna dimineata fetelor,

Clara foarte frumoase fetitele, sa fie sanatoase si sa va bucurati de ele.

Am fost ieri seara la ecograf la 35 sapt fix situatia statea asa:
- Fetita are greutatea de 2600 gr, dupa dimensiunile capului si a femurului e dezvoltata ca pt 36 sapt
- Baietelul are greutatea de 2000 gr, dupa dimensiunile capului si a femurului e dezvoltat ca pt 33 sapt si 4 zile.
- Placenta are gradul II-III de maturitate.
Dr spunea ca daca mai rezistam pana in sapt mare sau imediat dupa Paste e foarte bine, acum sa vedem daca vor vrea si copii.

Voi ce parere aveti, e prea mare diferenta dintre ei? E prea mic baietelul?

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

iuca, am mai vorbit noi despre asta, nu-ti mai face atatea griji, in realitate nu e exact asa cum zice ecograful!
Eu am mai scris ca, inainte de-a naste cu vreo saptamana, mi-a spus dr ca au aprox 1500 gr (iar eu le-am nascut la 34 sapta cu 1800 si 2200!) Si, mai mult, la fiecare echo imi zicea ca Anita e mai mica, deoarece era cu capus chiar jos, deci masuratorile erau mai "de departe", nu stiu.. ma gandesc si eu, iar Miriam era cu obrazul lipit de burta mea in dreapta, mai jos si de-aia erau masuratorile mai clare. Asa ca, atunci cand am nascut-o pe Anita si mi-au zis ca are 2200 imi venea sa sar in sus de bucurie, crezand ca Miriam va fi cel putin atata! Asa ca am fost destul de socata si dezamagita la aflarea greutatii lui Miriam.
Concluzia? - NU TE MAI STRESA INUTIL!!!!

clara, m-am uitat cu sufletul strans la pozele voastre... Nu-mi vine sa creeed!... Si sunt asa de grasunele!!
Sa va dea DD sanatate multa, laptic rauri-rauri si colici cat mai ... deloc!
Nu-ti face griji pentru Antonia. Miriam, din cauza ca a fost "turtita" de Anita, avea caputul ca de extraterestru. Anita il avea rotund si frumos, iar Miriam il avea turtit pe laterale si tuguiat spre spate ca te si speriai cand vedeai.. Dar acum e aproape identic cu al Anitei. Spun "aproape" deoarece Anita a ramas asa, mai rotunjoara si la fata, iar Miriam e mai prelunga. La fel suntem si eu cu sora-mea, asa ca nu-mi mai fac probleme.
Dar ele oricum au fost parca in placente diferite, nu? (daca nu ma-nsel.. ). Asa ca nu-i chiar musai sa fie identice..
Sa vezi tu ca intr-un an aproape nici nu mai seamana cu fetisoarele de-acum..
Muulte pentru proaspata mamicuta!

Elenada, nici nu puteai sa gasesti carucior mai fain!! De asta zicea si Eliana...
Off.. mai fac si eu o pereche, sa-l am si eu, totusi!..

Kineta, e chiar indicat sa lasi gemeneii in acelasi patut la inceput (eu le-am lasat pana la 4 luni), sa se simta, pentru ca legatura dintre ei merge dincolo de o singura burtica...
Iar despre faptul ca nu te vei descurca... uita-te la fetele noastre! Dragostea si bucuria pe care ti-o aduc in suflet comorile astea te fac sa zbori, sa faci totul asa cum trebuie, cand trebuie (instinctul mamei e fenomenal!) si nici n-o sa simti prea acut oboseala, cand vine vorba de puii tai. O sa fii obosita, nu zice nimeni ca nu... Dar totul trece, sa le lasi pe toate deoparte pentru a te odihni cu fiecare ocazie! E bine sa profiti si de cea mai vaga urma de ajutor! Chiar si sotul te poate ajuta cu multe, sa stii. Nu trebuie sa le faci tu pe toate, de la A la Z.

Noi suntem binee!!... Ieri am fost pe-afara!!.. Yee...
Mai au foarte putin nasucurile infundate, dar ieri chiar a fost placut - soare si n-a batut vantul.
Azi le iau cu mine la scoala ca a venit tanti de dimineata sa-mi spuna ca se duce cu sotu-su sa-l interneze (are ceva probleme mai vechi) si nu stie dac-ajunge... Asa ca.. tineti-mi pumnii! Ce pot sa fac cu ele? Daca alta solutie n-am? La soacra-mea nici nu ma gandesc s-apelez, cu toate ca sta cu noi in oras.. Sigur ar avea orice altceva "programat"! (Asa ca am dreptul sa spun despre ea ca-i buna ca berea!!.. Off... ca iar imi vin piticii pe creier!!! ) In fine... am nroc ca am o directoare draguta si ore mai usurele vinerea, sper sa nu fie probleme...

Pupicei tuturor, s-aveti un sfarsit de saptamana minunat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

iuca se pot insela la eco. la masuratori... depinde cum sta si bb...
Iar diferenta (daca ar fi asta) nu e mare... ma mine, a fost dif. intre baieti de 3-4 sapt. spre finalul sarcinii... si de 400g, la nastere...

dalina tinem pumnii sa te descurci cu ele dupa tine... Ele sigur vor fi incantate, la fel si copiii de la scoala ... si pe mine m-au "crescut" prin scoli... mama invatatoare, tata profesor... ma mai luau cu schimbu cu ei... cand nu aveau ce face Si situ ca-mi placea pt. ca toti copii din clasa (mai mari ca bine) vroiau sa-mi faca pe plac si imi dadeau orice vroiam




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Kineta nu-ti mai face griji ca nu te vei descurca, o mamica de gemeni are puteri infinite nu doar duble. Cand faci totul din placere si iubire , nu doar din simtul datoriei, crede-ma ca nu e greu deloc.Trebuie doar sa fi mai ordonata si sa-ti stabilesti prioritatile, nu trebuie sa candidezi la gospodina anului ca doar nu-ti faci casa muzeu, iar sotul nu e doar un spectator ci trebuie sa fie implicat in limita posibilitatilor. De exemplu al meu face laptele si ceaiurile dimineata si seara, iar cand vine de la servici mai sta cu piticii pana mai pun eu la spalat sau mai fac ceva de mancare si ma ajuta la baita. Noi de fapt gatim foarte mult mancare la cuptor asa ca nu ia mult timp sa pui niste legume si carne intr-un vas sa le dai la cuptor. In rest curatenie facem sambata , iar in restul saptamanii doar putina ordine din cand in cand. Si oricum bebeii dorm cateva ore pe zi, timp suficient sa te mai ocupi de casa, fara sa te epuizezi, caci trebuie sa-ti pastrezi fortele pentru pitici .
Asa ca fi optimista.

Dalina ma distreaza cand aduci vorba de soacra ta, nu de alta dar am si eu un specimen ....Uneori ma intreb daca nu sunt eu prea dura sau prea pretentioasa incercand s-o compar cu mama, dar pe de alta parte eu i-am avertizat pe toti ca nu mai am putere mentala sa fiu toleranta. Sa faca bine sa se mai adapteze si ei dupa mine, nu doar eu sa numar in gand pana la zece si inapoi inainte de a le da replica. Atata diplomatie..nu mai e buna pentru mine.

[]Clarafelicitari pentru cei doi ingerasi adusi pe lume, sunt doua printesici minunate si va doresc multa sanatate.

Fetelor, voi de la ce varsta le-ati dat peste bebeilor, si de care?
Ai mei nu prea se dau in vant dupa carnea de pui amestecata in supa si adevarul e ca nici mei nu-mi place asa ca incerc sa gasesc tot felul de adaosuri la supica asta , pe langa branzica sau ou. Pe net am gasit tot felul de retete pentru varsta de 7-8 luni dar sunt ba cu sare, ba cu gris, ba cu biscuiti, sosuri albe cu faina...eu nu prea sunt de acord cu ele, mai ales ca ai mei sunt destul de dezvoltati si nu e cazul sa-i ingras inutil.
Ca veni vorba.......m-am ingrasat ....dar asta e alta discutie ca acum ma cheama datoria.

http://ophadina.shutterfly.com/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kineta spune:

DALINA,OFELIA

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

dalina, elyanne, va multumesc mult

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ophadina spune:

Astazi piticii mei sunt mai linistiti asa ca am timp sa scriu mai mult pe forum.Vreau sa va povestesc o intamplare ''educativa'' cel putin pentru mine si poate si pentru altii.
La inceputul lunii amfost la medicul pediatru pentru vizita lunara, sa vedem cat am mai crescut si ce mai papam nou.Inauntru, pregatindu-se de plecare era o doamna ''bine'', aranjata si parfumata care venise cu baietelul la control deoarece acesta de cateva ziel se simtea foarte rau, voma tot ce manca,refuza mancarea, era palid, saracutul de el se vedea ca sufera. Dupa un control amanuntit i-a facut trimitere la un spital si se pare ca era ceva legat de o afectiune a stomacului. Copilasul avea cam 5-6 luni, iar medicul a intrebat-o pe mama cum ii da de mancare, iar aceasta a raspuns ca....ii mesteca copilului mancarea in gura ei.....apoi ii da lui. Si m-am intors instantaneu , ca eu in timpul acela ii pregateam pentru control si m-am uitat la fel de lung ca si medicul...doamna avea o danturaaa....durereeee....plus ca era si fumatoare.Ba mai mult decat atat , suzeta copilului tot in gura o clatea cand acesta o scapa pe jos.
Eu una...mi-am tras invatamintele ca am facut si de doua ori faza cu suzeta....recunosc

http://ophadina.shutterfly.com/
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ophadina , cat de baututa in cap trebuia sa fie tanti aia sa faca asa ceva?!?!!?
Eu le-am dat la copii mei peste proaspat (nu mai stiu de la cate luni, 7-8), fiert si amestecat cu legume. Incearca sa iei din ala de rau, romanesc (pastrav, stiuca, salau), daca se poate, sa miste inca atunci cand il cumperi. Ai putea sa-l fierbi apoi si sa-l amesteci in pilaf sau in piure. Sau poti sa-l faci la cuptor (fara sau cu f. putin ulei). Mai pui peste el o ceapa, o rosie, usturoi ... mmm, deja mi-e foame
. Pofta buna!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi

Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Peste cu carnea alba si fara oase (file) sau verificat de tine de oase... este specificatia de la pediatru ... dupa 8 luni... eu le-am dat, si inca le mai dau, pstele fiert si amestecat cu piure de cartofi... Acum mananca si bucati... dar le mai place amestecat in piure...




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Fetelor, am 5 minutele...suntem bine dar la foc automat!Nu am nicio clipa libera...inca alaptez exclusiv, macar cu asta ma laud!Dar scosul cu pompa imi ia o gramada....si la san tot asa era! Alex are 6,200kg si Adinuta6,500kg iar sambata implinim 4 luni!Adorm singurei, insa cu suzeta gura sprijinita de un pui de perna!Singurei nu au mai vrut leganati!Ne jucam , dorm scot laptele, se trezesc, mananca, ne jucam, bis..bis!!!Cam asta e
Imi sunt tare dragi!Ganguresc , au inceput sa prinda jucariile...zilele astea facem vaccinul Pentaxin si Prevenar iar peste o sapt Rotarixul-Rapel!
Sunt cuminti, au acelas ritm acum,si dorm profund cam o ora, apoi o ora sau o ora jumate joc!
Va sarut pe toate si pe bebelusii vostrii si imi pare rau ca intru asa rar insa nu pot sa-i las sa se joace singuri, mi se rupe inima si vreau sa ii mai stimulez cu jocuri, asa ca nu am timp prea mult!

Mergi la inceput