Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009(91)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Buna dimineata! Gata cafelutza cu lapte!

Hai Leeloo!!!

Citat:
citat din mesajul lui lysbeth
Fetelor am o intrebare: a mai slabit careva in perioada asta? Nu de alta dar desi la ultima eco bb crescuse cu aproape 800 de grame in 2 saptamani, mami a slabit 1 kg:-s. O fi de rau? Cred ca nu-mi prieste statul acasa


De slabit, nu am slabit... dar nici nu am mai luat in greutate, desi bebelina dospeste. Astfel incat, pot trage concluzia ca eu am slabit un pic (cu cat a crescut ea ) Nu cred ca asta e o problema... analizele sunt ok, deci nu cred ca ii lipseste nimic. Mai putine kg de dat jos dupa aceea!


Denisa-Madalina 34+ cu Adela-Marisa
AMR 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Buna dimineata,




lEELOO




Hai cu Ghioceii!!!

Stiti ce "pofta" ciudata am, ca nu stiu cum sa ii spun? Nu am primit si eu macar un ghiocel in primavara asta. L-am tot pus pe tati sa se uite dupa ghiocei si...nu a reusit sa gaseasca. Cica...au disparut.

In dimineata asta m-am dat jos din pat de pe la 6.15, ca o gaina, dar presimt ca pe la 9 ma ia somnul. Ma duc sa imi fac o INKA cu laptic...

La 4 ma duc sa iau kitul de la CBC, dar am un feeling ca o sa ii balacaresc putin ca pun o gravida de 9 luni pe drumuri in loc sa vina ei la mine.

Va doresc o zi linistita tuturor si...nastere uroasa Leeloo.







Gigelica +36 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20
Stiti ce "pofta" ciudata am, ca nu stiu cum sa ii spun? Nu am primit si eu macar un ghiocel in primavara asta. L-am tot pus pe tati sa se uite dupa ghiocei si...nu a reusit sa gaseasca. Cica...au disparut.

In dimineata asta m-am dat jos din pat de pe la 6.15, ca o gaina, dar presimt ca pe la 9 ma ia somnul. Ma duc sa imi fac o INKA cu laptic...

La 4 ma duc sa iau kitul de la CBC, dar am un feeling ca o sa ii balacaresc putin ca pun o gravida de 9 luni pe drumuri in loc sa vina ei la mine.


Da... ghioceii au obiceiul sa apara mult mai devreme, cum da un pic caldura, pana in martie nu mai e nici urma... De-aia mi s-a parut mie ca noi cam cobim cu numele odiseei.

Si eu m-am dat jos din pat pe la 6...dar presimt ca nu ma mai ia somnul pana diseara la 12

De ce te-au kemat la ei sa ridici kitul? Mie mi l-au trimis prin curierat rapid... Ieri!

Denisa-Madalina 34+ cu Adela-Marisa
AMR 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Chiar nu stiu de ce m-au chemat! Eu am sunat la cei din Bucuresti si..mi-au facut programare. Adica, nu ma puteau primi oricand sau sa imi propuna sa imi trimita kitul prin curier. E adevarat ca nici eu nu am intrebat daca se poate si aceasta varianta, ci doar daca se poate duce doar sotul...si raspunsul a fost "categoric NU, dumneavoastra sunteti beneficiar".
Ma enervez daca ma gandesc mai bine..


Gigelica +36 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Tinem pumnii stransi pentru

LEELOO




Sa-ti fie bine si tie si bebeului!



In ceea ce priveste "poftele" de care tot am citit la voi se pare ca au legatura mai degraba cu starea psihica. Nu exista nici o justificare fiziologica pentru asta...
Daca pentru greturi, varsaturi si alte simptome din sarcina exista niste explicatii medicale, stiintifice, asa zisele "pofte" tin de conditia psihica de femeie insarcinata.
Ce mi se pare amuzant este ca uneori sotii/partenerii trec si ei prin aceleasi stari. O fi ceva contagios ???
Nu stiu daca voi ati trecut prin asta dar eu cunosc multe cazuri de gravidutze ai caror soti au avut greturi, pofte ...
Ce sa mai, vorba lu' caragiale "compatimim impreuna" (cu diferenta ca are alt inteles )

Neata' tuturor!
Am plecat la

37+ Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Raaluca, nu cunosc asemena cazuri printre prietenii nostri, de soti ce au simptomele unei "gravidutze", dar am vazut intr-un film si sunt convinsa ca e o chestie reala.

Ei oricum sunt mai panicosi decat noi si mai neajutorati si mult mai putin rezistenti la stres.

Sotul meu se pierde cu firea cand e vorba de mers la spital. Mi-a zis ca daca va fi vreodata nevoie sa se interneze, probabil ca va muri in spital sau va fugi cat mai rapid de acolo.

Am fost pana jos si mi-am luat un ziar si acum imi beau lapticul cu INKA.



Gigelica +36 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doranna spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Chiar nu stiu de ce m-au chemat! Eu am sunat la cei din Bucuresti si..mi-au facut programare. Adica, nu ma puteau primi oricand sau sa imi propuna sa imi trimita kitul prin curier. E adevarat ca nici eu nu am intrebat daca se poate si aceasta varianta, ci doar daca se poate duce doar sotul...si raspunsul a fost "categoric NU, dumneavoastra sunteti beneficiar".
Ma enervez daca ma gandesc mai bine..


Gigelica +36 Victor-Andrei


mi se pare o prostie ce ti-au zis, "categoric NU, dumneavoastra sunteti beneficiar"; eu n-am fost nici la semnarea contractului si n-au fost probleme; a semnat sotul meu 'pentru' mine, cu semnatura lui (cu bara in dreptul numelui meu, e perfect legal) si a venit acasa cu kitul in brate
daca ti-e greu sa ajungi la ei, mai bine suna, explica-le si insista sa trimita prin curierat, chiar daca ar insemna sa platesti tu (desi n-ar fi normal!)

Dorana 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Doranna am un chef de cearta fantastic, asa ca o sa fac un efort si o sa ma duc si o sa le spun cateva pe dulcele meu grai modovenesc pe care nu l-am uitat si il folosesc involuntar cand ma "infierbant".

Sunt o focsaneanca apriga, desi acu' sunt bucuresteanca de 7 ani cu acte in regula.

O sa-i jumulesc!

Gigelica +36 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna dimineata fetelor,
La noi sotul a avut pofte si eu nu. Eu am pofte in masura in care vad sau miros ceva, dar cred ca asta e normal, dar nu mi-a tunat niciodata ca vreau ceva anume.
Am fost la dr marti si mi-a spus ca am colul scurtat dar inchis si ca vom naste prin cezariana.
Eu am dimineata mainile umflate, picioarele inca nu, nu mananc sarat, dr mi-a spus ca fara sare deloc si paine fara sare.
Tensiunea o aveam de 12 cu 6 cand am fost la dr.
Speram sa stea bebeii cat mai mult in burtica. Dr spunea ca daca mai stau 5 sapt e foarte bine.
Oricum mi-a dat sa fac o injectie cu dexametazone, pt maturarea plamanilor, in cazul in care se vor grabi bebeii sa vina pe lume.

Leelo ai si din partea mea o pereche de pumni stransi, nastere usoara si un bebe sanatos.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Neata burticute,

azi sunt si eu mosa se pare am vesti tare frumoase despre Ghiocei

pe 11martie la ora 23:55 s-a nascut baietel de Essea 51cm,3200gr, nastere naturala un pic grea dar perfecta

Felicitari mamico!!! bine ai venit pe lume bb de Eseea,multa sanatate,refacere rapida si va asteptam cu poze si povestea nasterii!


Mi-a zis ca s-a intalnit si cu Mihaelacg acolo la Filantropia


34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput