Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(21)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

NEatza dragele mele. Eu am vizita de lucru de afara plus un listoi de debitori cu care trebuie sa ma descurc asa ca pana vineri voi intra mai subtirel.

Clodute, eu zic sa faci amnio. Daca ai acasa un bebe deja sanatos sincer nu cred ca trebuie sa-ti faci prea multe griji.

Dana, ce-ai patit fetita? Tu erai o optimista. Fruntea sus ca nu poate fi incornoratu asa de rau . Te putem ajuta cumva?

Danuta, sa-mi spui daca ai reusit ceva azi cu Iosup ca daca nu sa sun sa spun ca vii tu in locul meu



POZNICI CU NOI
POZICI CU BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 12+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Vik, e normal, si mie tot pe la 9-10 saptamani mi-au disparut greturile (au mai reaparut ulterior, dar sporadic...), iar foame imi este si la o ora dupa ce mananc destul de consistent....asa ca traiasca grisinele, sticksurile etc....

ursuletzul nostru

14+

nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Buna seara! astazi am fost la ecograf si am gemeni, au fost trei dar unul s-a oprit din evolutie, asa ca termenul nu o sa mai fie 01.11 ci octombrie.

ce super....gemeni felicitarisi fetelor cu gemeni...si eu as fi vrut sa am gemeni.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzam spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirra09

Are cineva din gravidutele de octombrie RH negativ?



Mirra si eu am RH negativ insa la mine din fericire si sotul are tot RH negativ.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinus_25
La primul bb am avut placenta pe partea dreapta, bb s-a pozitionat cu capul in jos din trim2, o perioada a stat cu fata la placenta si nu prea se simteau miscarile grozav, lovea in ficat mai mult,
insa pe la incep trim 3 s-a intors cu spatele la placenta, si atunci a inceput distractia. Lovea cu piciorusele in 'zona libera' de placenta, si efectiv ondula burtik.

Si mai avea o placere dumnealui in lunile 8-9, vroia sa dorm numai pe partea stanga. Cand se trezea noaptea pt un meci, efectiv impingea cu piciorusele in pat, de simteam talpitzele cand puneam mana dedesubt.
Si sa vezi atunci insomnii si 'certuri' cu bb care avea program de dans 1-2 ore.
Sper ca nu v-am zapacit/speriat cu plasticitatea senzatiilor mele. Mie miscarea lui bb in uter mi s-a parut intotdeauna un lucru senzational.


m-am amuzat teribil..........cred ca tr sa fie o experienta de neuitat.....super ceea ce ai povestit....mersi poate asa mai trece si paranoia...... vestile bune sau povestile astea minunate din experienta mamicilor care au bebei cred ca sunt un medicament perfect pt noi la prima sarcina....parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzam spune:

Neata fetele
felicitari fetelor care au fost la eco si bebe e ok si deasemeni felicitari fetelor cu gemeni si eu as fi vrut gemeni.
Va si o zi frumoasa tuturor

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Ireene bine ai venit si sarcina usoara alaturi de grupul nostru
Da, e adevarat, acum la inceput mesajele tale cu postate pe site cu intarziere pentru ca sunt citite de moderatori si apoi apar cand au ok-ul lor. Scrie repede 10 mesaje ca sa scapi de moderare si sa te vedem in itmp real.

speranta felicitari pentru sarcina gemelara. Tripleti spuneai ca ar trebuit sa fie dar...? Wow ... e ceva super

Alinush la care au ceva grasimica pe burtika (asa cum am eu, de ex.) nu se "vede" nici un piciorush si nici un fundic (believe me), poate doar se ghiceste ce ar fi...

Ramona

Bebita din burtica 10

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui anadomnica
danangie - ce s-a intamplat? de ce nu te simti bine? de incurajare. Hai ca afara e primavaraaaaa deja!!
Fetele am si eu o intrebare la voi: are cineva sau a avut frisoane in sarcina ... prin saptamanile 5-6? Eu vad ca seara nu ma mai satur de caldura si dau la maxim toate caloriferele si tot dardai sub plapuma 5-6 minute pana ma incalzesc. Daca am proasta inspiratie sa ies din culcus, ma apuca din nou frisoanele. Auzisem undeva ca pot fi de la fixarea placentei?? Ajutooor . Dupa aceea in mijlocul noptii ma scol si ma plang ca e prea cald si incep sa umblu prin casa sa deschid geamuri si sa inchid calorifere. Hmmm... ciudata senzatie. Ma mai apuca si ziua ca mi-e frig si stau cu cojocul pe mine la munca de se mira lumea

si eu am acea senzatie de frig continuu.......cald nu prea imi este....noaptea dorm mai nou cu 2 pleduri si o paturica si parca tot nu ma incalzesc......nici eu nu pot sa-mi explic de la ce mi se trage.
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

anadomnica, stai linistita, la fel patesc si eu. Ma bag in plapuma si tremur ca un catel apoi in cursul noptii lesin de cald si transpir toata



POZNICI CU NOI
POZICI CU BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 12+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Clodute

Buna dimineata burticute,

Asa cum va spuneam(pentru ca am mai scris de vreo 2 ori la voi) sint si eu o viitoare (SPER) burticuta de septembrie. Am facut dublu test si mi-a iesit cu risc de sindrom down. Eu mai am un bebe de 1 an si 1 luna acasa si sint tare trista, deprimata si pling de luni de cind am aflat rezultatul. Ce sa fac ????? EU VREAU SA IL PASTREZ PE BEBE. Ce ma sfatuiti.

Va pup mult si sa fiti fericite si sa nu aveti nici o problema.



Clodute mami de Patrick si
cu Karolina


Clodute repeta testul in alta parte, sigur e o eroare pe undeva, o virgulitza scapata. Nu are rost sa te stresezi aiurea. La eco cat ti-a iesit pliul nucal?


Sa va zic o faza, ce ti-e si cu masuratorile astea... Stiu ca v-a povestit Adimercedes(regret ca la mom. respectiv nu am extins discutzia, insa eram fuuuul cu schimbarea serviciului) ca la odiseea noastra de sept-oct 2007 au fost 2 mamici care au facut amnio la Viena, una dintre ele facuse DT de 5 ori, etc... va amintiti???? Capitolele 16-17, iar la una din ecografii iesise pliul nucal(TN) de 4 cm?????? In conditziile in care la 12 sapt bb are undeva la 5,5 cm cu totul???
La mom respectiv gasise una din burtici parametrii normali ai TN, parca 2 cm max.

Voua, celor care ati facut deja DT, cat v-a iesit TN la masuratori?

Astazi am 14 saptamani incheiate.

Alina 13+ (DPN 9.09.2009)
si Teutzu - dragutzu (10.10.2007)
Bondarul bzz-bzzzz
Iubirea are puteri extraordinare!
Transforma inima, renoveaza spiritul, da speranta celui care a pierdut-o, ridica pe cel cazut, reda sanatatea si fericirea.

Mergi la inceput