Colectia de toamna - iarna 2005 (231)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

LA MULTI ANI MAMICILOR!

intru si eu mai rar si....cand intru, ce vad? Of, virozele astea!
Sa va impartasesc si din experienta noastra. Stefan ia de 3 luni(asta e a 3-a luna) Schizandra Plus (sunt niste pastile de la Herbalife, de fapt, o planta pisata numita lamai chinezesc) pentru imunitate. Pot sa va spun ca de cand o ia nu a mai facut febra peste 38, de fapt, o singura data, la o viroza prin ianuarie a facut 37,9 si in rest nu. Virozele vin si trec cu muci si, eventual tuse, pe care o rezolvam cu 2 zile de aerosoli (solutia preparata contine gentamicina si hidrocortizon), Aerius la culcare si eventual Robitussin vreo 3 zile la somn. Cam asa ne-am descurcat in ultimele 3 luni, eu cred ca ne ajuta tableta aceea de schizandra. Anna, in schimb, sare mai cu gratie peste virozele lui frate-su, in sensul ca le ignora cu desavarsire. A mai avut vreo 2 perioade cu muci, din decembrie incoace, sper sa nu o deochi si sa o tina naravul.

La Sibiu ningeeee, e urat de tot afara, eu trebuie sa plec la ore, sunt foooooare motivata - in sensul ca nici vorba.

Aaa, sa va dau si vestea buna: am luat postul de lector, asa ca, din semestrul asta, am si cursuri, imi place mai mult.

Nu prea stiu multe din urma, am citit pe sarite, poze nici nu am indraznit sa deschid, ca nu mai plec de la pc.

Va doresc sanatate la mamici si -mai ales - la pitici, soare cat mai curand si virusi plecati!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Sanatate maxima tuturor bolnaviorilor colectiei! Sa va faceti bine cat mai curand!

Noki, tu ce mai zici? Sper ca e bine Sarah!



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA in fiecare zi ora 13 !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania bine ai revenit, felicitari pt post!

Fetelor, curaj, asta e ultimul raget al fiarei numita "gripo-viroza-otita-laringita-bronsita de toamna-iarna-primavara", din aprilie incolo gata, ne facem sanatosi cu totii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Tania, bine ai revenit! Ma bucur sa aud ca Stefan si Anna sunt ok! Doamne ajuta sa fie bine in continuare!
De unde iei tu Schizantra Plus? (de la distribuitor, sau din farmacii)

Lavi, sa de Domnu' sa fie asa cum zici tu!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA in fiecare zi ora 13 !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Bravo Tania pentru postul de lector!Bine ca ai reusit pana la urma cu toate problemele care le-ati avut in ultimul timp.

Despre mine..ce sa va zic..am fost ieri la control..si nu prea mi-a dat vesti bune...La 28 de saptamani am colul intredeschis,moale si mi-a recomandat repaus fizic...La servici mi-a zis ca pot sa merg,dar daca am dureri sau contractii sa-l caut sa-mi dea medical...pe carnet mi-a trecut despre col-OCE deschis si OCI inchis...acum sper sa fie totul bine...Culmea este ca la Andreea tot timpul mi-a fost colul inchis si lung ...si din cauza asta eu nu m-am dilatat deloc dupa 12 ore de travaliu si apa rupta si acum este moale si deschis..naiba mai intelege...

Pupam copilasii bolnaviori si putere mamicilor sa treceti cu bine peste virozele de sezon.Noi batem in lemn ca n-am avut parte de chestii cu febra din octombrie(un adevarat record).Toate au trecut cu ceva muci si tuse...cu tusea am avut ceva de furca dar pana la. urma am dovedit-o cu plantusin cu propolis.


Coraliadpn 01.06.2009; si Andreea(14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

tania, bine-ai trecut pe la noi! si in bucuresti e o vreme de sa te sinucizi . imi vine sa dorm cu capul pe birou

coralia, si eu am avut colul lung si inchis la andrei, atat de inchis ca mi l-au deschis cu forta cand am nascut. la anais in schimb, surpriza - am avut colul deschis de pe la mijlocul sarcinii. si tot la 41 de saptamani s-a nascut. eu zic sa te menajezi, dar sa nu-ti faci prea multe griji. vezi ca statul pe scaun e cea mai rea pozitie

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, zorzonele si briz-brizuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Multam' Corap....m-ai mai linistit...ca sunt cam ingrijorata.Ma gandesc sa mai merg la un control la altcineva sa vedem ce zice de colul meu.

Coraliadpn 01.06.2009; si Andreea(14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Salutare ! Foarte in graba, caci am o printesa de rasfatat azi

Tania, felicitari pentru post!!

Coralia, OCE inseamna orificiul exterior al colului, OCI cel interior. Atata timp cat OCI ramane inchis esti ok. Nu-mi mai amintesc exact ce si cand, parca a trecut o vesnicie, dar si eu venisem pe la vreo 20 si ceva de sapt. cu Ana cu acelasi diagnostic. Plus col cam moale/lax si scurtat . Si-am primit incurajari de la Corapina si a avut mare dreptate: asa am ramas pana in ziua Z.
Eu n-as mai merge mai departe cu zgandaritul prin zona pe la doctori.
Dar as lasa-o mai moale cu serviciul si alergatura. Cu Ana si eu m-am ambitionat sa merg la serv pana prin sapt 35 si n-a fost prea bine: era tot cam micuta la masuratorile de la echo. Odata ce-am ramas acasa, desi aparent miscam mai mult (tot dupa Cristi si tot cu treaba), a crescut spectaculos - si stiu asta foarte bine caci incasasem cate un echo pe sapt cel putin in cautare de medic care sa-mi faca cezariana. Hehe, ce vremuri, ce mai stres si alergatura...

Azi avem fix 1 anisor . Pe Degetica mica am sarbatorit-o in familie inca de duminica, 8 martie. Azi a primit cadourile noastre si rasfat cat incape , inca n-am planificat programul distractiv pe dupa-masa. O sa revin si cu poze pe maine, probabil...
PS. Tortul a fost cu Degetica: o papusica in mijlocul unei flori

Sanatate multa bolnaviorilor, sa puneti febra, mucii, tusea & co. in cui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello!

N-am vesti prea bune, asa ca-s in trendul colectiei, vad. Sarah nu are febra mare, se tot invarte in jur de 37,5 si sub, dar e maraita si la pranz nu a papat nimik, ca nu a putut. DAR nu e rosie in gat, adica nu rau, dupa parerea mea si nici puroi nu are.

Asa ca in dupa-amiaza asta mergem la doctor, deci ma pregetesc d estat la coada, ca azi e la cabinet si nu vine acasa.

O alta veste "minunata" este ca la Sarah la gradi este un caz de scarlatina, jumatate din grupa ei lipseste si nu ne primesc inapoi fara exdudat faringian curat. Joi si vineri s-ar putea chiar s ainchida pentru dez-carcalaciizare.

Asa ca maine stau home cu bufnita. Sa-mi pragatesc Xanaxul...

Sanatate multa restului de bolnaviori!!!

Iuuuuui, e ziua micutei Ana! Doamne, cum a trecut vremea... Maria draga, sa-ti traiasca mica printesa, sa fie sanatoasa, mancacioasa, cuminte, vesela, iubita si fericita, alaturi de voi, parintii ei dragi si fratiorul ei poznas!

Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Hello,
La multi ani Ana!!Ce repede a trecut timpul...da, imi amintesc si eu ce stres era atunci pe capul tau Maria cu umblatul pe la doctori pentru cezariana...ca la noi nu exista termenul de "cezariana la cerere" ,se pledeaza pana la extrem pe nastere normala(chiar daca in unele cazuri chiar s-ar impune cezariana si nu este un moft)...acum din discutiile cu dr. la care merg eu am inteles ca s-a mai "rezolvat" cat de cat pb...Am ridicat si eu pb asta si mi-a zis ca la cum arata colul sa multumesc lui Dumnezeu daca duc sarcina la termenca de cezariana sigur nu va fi nevoie la colul meu moale...in fine..pana nu am dureri mi-a zis sa stau linistita...om trai si om vedea...Dar cu alergatura..o las mai moale,ai dreptate...poate mai merg pana la Paste la servici(asta daca nu intervin altele pana atunci) si apoi in prenatal cu mine...



Coraliadpn 01.06.2009; si Andreea(14.11.2005)

Mergi la inceput