Dilema: intre relatia stabila si himera...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dov spune:

eu, sincer, nu m-as desparti de actualul pana nu as primi raspunsul celuilalt, si nu pentru siguranta...indiferent de raspunsul colegului, atunci o sa stii exact ce simti si pentru cel cu care esti.

s-ar putea ca doar sa fie un mic impas in relatia actuala, o plictiseala, o nevoie de "feeling" mai puternic, si atunci creezi in suflet himere...cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

e un risc in orice ai intreprinde.
- daca ramai cu actualul o sa fii frustrata si plictisita, o sa te intrebi mereu cum ar fi fost cu celalalt, iar in timp daca o fi sa apara vreun print la orizont, e posibil sa nu mai poti rezista ispitei
- pe de alta parte, e posibil sa te desparti de actualul, te cuplezi cu colegul, dar nu e asa bine cum ti-ai imaginat, poate te desparti de el mai repede de cat ai crezut, bat 30 de ani la usa...
- poate iti va merge bine cu colegul, insa la un moment dat tot o sa va napadeasca rutina si poate o sa-ti pui intrebari cum ar fi fost daca ramaneai cu primul....
si tot asa

daca te simti in stare, risca si alege una din variantele de mai sus, insa nu privi cu regret inapoi peste ani de zile, cand poate ti se va parea ca ai facut o alegere proasta.

bafta


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

-a patra varianta: te desparti de actualul, nu ai o poveste de dragoste cu colegul, dar esti libera si poate ca vei cunoaste pe cineva cu care sa ai o relatie vie, reala, palpabila


Prefer sa sufar din dragoste, decat din lipsa de dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

ai 50 % sanse ca relatia cu HImera sa fie ok si 50% sa-ti lase un gust amar.
Eu as ramene cu visul, m-as gandi unde ma vad peste 5 ani ? alaturi de actualul? cu copii facuti impreuna?
Si mi-as trai viata ca trece timpul repede, te vei trezi la 40 de ani cu prea multe regrete...

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

oricum aproape toate relatiile se mai banalizeaza in timp, tot acolo se ajunge, insa ma gandesc ca esti prea tanara sa iti refuzi niste trairi frumoase, pe care numai o dragoste adevarata si noua le pot da. fie ca o fi cu colegul, sau cu altul.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Continuu ce a scris Ramonika. In plus te-ai legat la cap prea tanara, la un cap care pare sa te doara.


Prefer sa sufar din dragoste, decat din lipsa de dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

O sa-ti dau un citat al lui Octavian Paler, vei trage singura concluziile:

"Nu in putine cazuri, femeia si barbatul nu stiu sa se desparta la vreme. Asteapta sa dispara tot ce i-a apropiat si legat, pana ajung sa le fie sila de ei. In loc sa transforme despartirea insasi in ceva deosebit, de care sa-si aduca aminte cu duiosie mai tarziu, tarasc un rest de dragoste ca un hoit care mirose urat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Sunt de acord cu blue eyes. Ti-am zis mai devreme sa renunti la coleg pentru ca tu insati ai enumerat o serie de motive care va impiedica sa fiti impreuna (orasul, serviciul etc). In alta situatie ti-as fi spus prima: Incearca si vezi ce iese din asta, ca sa nu regreti mai tarziu. Raman de parere ca daca nu te mai leaga nimic de actualul, ar trebui sa renunti la el si sa te gandesti ce vrei cu adevarat de la viata. Poate apare un al 3-lea, printul mult asteptat! Sau poate se gaseste o solutie cu colegul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

martie - foarte frumos citatul lui Paler.
din pacate prea putini au intelepciunea sa realizeze asta, mai ales la varste relativ fragede.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JustB3 spune:



Va multumesc pentru ganduri...

In aprilie o sa plecam cred intr-o vacanta, sa vad ce si cum ni se mai linistesc neuronii, poate ma hotarasc sa o iau intr-o directie.
Deocamdata ...continuam asa. El imi zice ca probabil suntem amandoi tracasati de chestiile zilnice, poate are dreptate.
Cu celalalt mai povestesc...dar nu pot sa ii spun nimic deocamdata, nu am curajul..
In final nu e vorba cred despre a alege pe cineva sau a face ceva neaparat, ar fi important sa fiu eu impacata cu mine insami, deocamdata am destule reprosuri sa imi fac.
Om trai si om vedea, va tin la curent fetele...sa fiti fericite!

Mergi la inceput