Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (284)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myral spune:

SABINA suntem bine sanatoase si binenteles ca alaptam, chiar incerc sa stau cu ea mai mult pe afara ca ma dispera cat de des vrea, dar nu ii mai dau noaptea deloc si totusi se trezeste aproape la felcam la doua ore. De soacra nu mai zic ce crede de alaptatul meu prelungit daca a vazut ca nu ne dam pe brazda tot ne trimite la doctor la control o zice ca imi baga ea mintile in cap.DANUTA ma bucur ca dat rezultate reducerea cantitatii de lapte, la noi nuMulta sanatate tuturor si o primavara superba!Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Buna mamici si bebici,

Sabina, si noi in club...(precum zice sotul...pana la 20 de ani...ii voi da tzitzi). Si mai toata lumea din jurul nostru ma intreaba cat ii voi mai da ...eu le raspund atata timp cat vrea ea...

Valentina , sanatate multa , sa va reveniti cat mai repede.

Cecilia, sa va fie de bine rasfatul si la cat mai multe. Iar de kg ...succes si spor ...sa reusesti sa dai jos atat cat ti-ai propus.

Adriana30, multumim de vestile despre voi.

Teo , ce faci ? Ai trecut pe aici , ti-ai luat cafeluta de la prisi si gata? Ce ne mai spui de Mihnutu , de tine?



mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Piciulika, multa putere si rabdare sa faci fata unei saptamani grele la serviciu si papanasului acasa. Sa treaca cat mai repede sederea fara tati.

Adi , emotionanta vederea Samburelului...Comparativ cu Lisa cum e , emotii?
Sa fiti sanatosi si sa ai o sarcina cat mai usoara.

mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

salutare mamici,puiuti si puiute.
chiar daca putin mai tarziu va doresc asa aveti parte de tot binele din lume,multa sanatate si multe bucurii din partea minunilor voastre.
eu m-am intors azi noapte de la andrei,l-am gasit destul de schimbat,dar in bine,slava domnului.unde ziceam ca nu este mamos,acum a intors foaia.a stat numai in bratele mele si m-a mangaiat mereu.ieri i-a dat tati un trandafir sa imi aduca si un tablouas si mi le-a dat cu un aer foarte serios,mi-au dat lacrimile.
de fapt tot asa o tin de aseara de cand am plecat si acum la serviciu la fel,trebuie sa imi revin,ca altfel deprim pe toata lumea si nu vreau asta.ma mai tine pe linia de plutire gandul ca deja am inceput sa lucram la zugravitul casei,echipa deja s-a pus pe treaba si pana in vara o sa imi iau iar puiul langa mine.
am citit tot ce ati scris,sunteti un balsam ptr sufletul meu.
acum fug ca a venit sefa din tari straine si e capsata rau:))

andreea mami de bibu papacios(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Betty, condoleante pentru bunicul tau!

Valentina, sanatate multa puiului!

Bernix, nu ma invita ca poate vin. Noi avem zilele pline insa, dar vineri ar mai fi o portita.

Cecilia, eu faceam curat in dulap, dar ma ocupam numai de aruncat. Umplutul cu garderoba noua era in sarcina ta.

Sabina, categorig coafor. Si nu e nevoie sa tunda mult, insa e musai sa taie putin varfurile dupa vopsit. Daca precizezi ca vrei numai varfuri nu te tunde fortat. Nici eu nu imi tund mult. Povestiri despre cumatra postez de indata.

Piciulika, sa fie cat de usoare posibil saptamanile acestea si sa ai multa putere sa treci peste ele cu umor asa cum stii numai tu.

Adi, cred ca ai fost emotionata la intalnirea cu Samburel.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Asaaaa. Noi am fost azi la FTK. Andrei a fost cam somnoros si marait, dar culmea a fost mai atras de activitati decat de obicei. Am stat la ora ca totdeauna, sa vedem cum va fi cu bona, merge ea incepand de joi. Azi s-au ocupat mai mult de el educatoarele si a fost destul de multumit.

Eu sunt cam obosita dupa weekendul de chefuri. Aseara ne-am simtit excelent la sarbatorirea cumetrei, compania exceptionala, ca si locatia. Am mancat si am baut suficient cat sa imi consolidez celulita, dar asta e, cumatra sa traiasca. Apropos, cumatra arata super, intr-o rochie minunata pe care vreau si eu sa o cumpar.

Cam asta de la noi. Eu pierd vremea pe la birou, abia astept sa predau maine tot pe aici si sa imi car cartuliile si dosarele acasica.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Eu vreau sa-l parasc iarasi pe Cris si sa va intreb iarasi cm sa procedez.
Ieri am fost sa ducem niste dvd uri, si ne-am plimbat super frumos cam 1 ora, de manuta. Nici un scandal nimik, nimik. Azi am iesit in parc, a mers frumos in tricicleta, pana la locul de joaca, apoi s-a dat 1 data pe tobogan, s-a mai dat in niste caluti, a fost chiar intelegator cu jucariile. Dupa 1 ora jumate, sa plecam acasa. Deja devenise nervos la nisip, ca ii luase un baietel masina (vesnica problema, totul e al lui), il anunt din timp ca mergem, si cand ma hotarasc sa plec il iau in brate sa-l pun in tricicleta. A inceput arcuitul, trantaitul, urlatul, lacrimile de elefant....tot tacamul. In tricicleta mai avea nitel si credeam ca si rupa coloana. Il dau jos ca imi parea ca lesina de plans. Cum il pun pe pamant. Tace, se intoarce cu spatele, face pa si se intoarce la locul de joaca.
Il iau pe sus, iar in urlete si tipete, tot parcul IOR ne privea cu adanca admiratie si plecam nervosi. Pe drum in brate, iar arcuiri, iar urlete....la un moment dat imi da un cap in gura de am zis ca acolo raman. Il pun jos, si acu aruncati cu rosii....ii dau o palmuta stearsa pe fund. Secunda 2, Cris era un ingeras, mergea frumos de manuta, doar lacrimile scurse mai tradau, clipele de cosmar traite.
Acum intreb, nu am procedat corect ca am ridicat mana, dar ce putem sa fac???? Statusem 2 ore in parc, ii dadusem tot ce a vrut acolo, trebuia sa plecam pt ca tb sa i pregatesc si masa, plus ca mai aveam si alte treburi (cumparaturi).
Sa anticipez nu pot, la el crizele astea sunt la fiecare iesire in parc, la locul de joaca! Crize la plecare, crize ca nu ii da un copil jucaria, crize ca un copil vrea sa se dea pe tobogan si el vrea sa stea la baza sa se joace, crize la cumparaturi...etc. Sa nu-l mai scot in locurile de joaca?? Sa ies numai eu cu el, fara sa-l mai las sa ia contact cu alti copii?? Sa nu l mai las sa socializeze??? Nu mi se pare normal, insa de la 11 luni, pana caum sunt 7 luni de crize si nu stiu ce sa mai fac!!!!!!!
Mai s-a confruntat cineva cu problema asta??? Mai face vreun copil asa??? Dr m-a atentionat de la 10 luni ca are o personalitate f puternica, dar deja mi se pare ca intrece masura. Simt ca nu am control de loc asupra lui!!! Nu imi e de altceva decat ca in timpul dracusorilor sa nu se loveasca f rau. Sa l iau in brate , sa l linistesc nici o sansa, ma loveste, ma zgarie, ma trage de par. Sa ma asez la nivelul lui, nu tine, oricum nu ma vede, e prea nervos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA11

Eu vreau sa-l parasc iarasi pe Cris si sa va intreb iarasi cm sa procedez....


Off, nasol cu crizele astea de isterie .
Am citit de curand o carte scrisa de un pediatru din Marea Britanie, care spunea clar ca e impotriva bataii la copiii, INSA dadea si exemple cand o palma la fund era singura solutie viabila. Povestea cum ca sunt copii si copii - si un parinte care a avut numai copii ingerasi nu va intelege niciodata (si de-aia va critica aspru) prin ce trece un parinte de copil super activ.

Si noi avem probleme cu Eliza cateodata, cand trebuie sa facem numai ce vrea ea, cand trebuie sa-i dam ce vrea ea sau sa stam sa ne carpeasca ea cum are chef (sa nu dea Domnul sa fugi de sub ploaia ei de palme, ca-i de rau, urla de ne stie tot cartierul!) Incercam sa o temperam, sau o mai lasam de una singura la ea in camera pana se mai calmeaza. Astazi spre exemplu am fost la farmacie sa imi iau paracetamol (zac racita moarta de cateva zile, nas curgator = buba urata la nas (care o deranjeaza groaznic si pe Eliza, cum ma prinde cum vrea sa mi-o rupa de-acolo ), dureri de cap + dureri de dantura). Asa, si reusesc sa ma mobilizez sa ma duc pana la farmacie, insa pustoaica nu vroia sa mai vina acasa, statea si se uita la masini . Am lasat-o o vreme, am chemat-o i-am zis ca mergem sa mancam / sa ne jucam / sa ne uitam la desene - nimic. Pana la urma i-am facut cu mana si i-am zis "Pa, mami pleaca acasa, ca mi-e rau si afara bate vantul") si-am plecat. Norocul meu ca m-a urmat! (Nasol apoi cu urcatul scarilor pana acasa, ca tot asa se arcuia de era sa o scap din brate).
Dar lasa, ca trec ei de perioada asta, si sa vezi ce copii dulci o sa avem .


Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)
23+

P.S. Eu o las pe Eliza sa mai faca si cum are ea chef. Daca se loveste - sa-i fie si invatare de minte, ca eu i-am zis sa NU faca aia ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Andreea ca sa te mai linistesti putin cam aceleasi probleme avem si noi de vre-o lunaNici noi nu mai stim cum sa procedam cu el,a fost un copilas tare cuminte si acum cateva sapatamni a inceput cu aceste crize.Eu sper sa fie doar o faza si sa-si revina.

mami fericita de Vladut Dominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Am vazut ca au mai dat cate un semn si alte mamici

Pitici sant sanatosi pe mine cam tropaie virusi(muci, tuse si tarhee inflamata), sper sa-mi treaca cu ceva siropele si ceaiuri.Am sarbatorit la pizzerie de 8 martie(aici ziua femei, nu a mamei) ...pitica binenteles ca fost fantastic de cuminte, deci sa inteleg ca trebuie sa mergem mai des la rest
Si, problema care ma framanta...ma cataresc si in loc sa am sub 60 , vad 62 e posibil ca dupa 6 luni sa fi capatat asa o masa musculara



Ali , Sonia 1 si 4 luni an si Enrico 9 ani
poze

Mergi la inceput