Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Buna dimineata burtici,


....am deschis si eu la fix pentru vestea cea mare....


Bine ai venit Andrada-Teona! Adyris, felicitari pentru micul ghiocel!
Refacere usoara si mult laptic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Adyris, sa iti traiasca puiuta!!!

Tufete, in calitate de "psiholog" ma simt nevoita sa va spun ceva despre depresia de dupa nastere...

Ideea e in felul urmator: cele care nu ati nascut inca, asteptati-va la ea si ganditi-va de pe acuma ca este un proces "chimic" - cum mai spunea o fata de aici. Vorbiti cu tati despre asta, incercati sa il anuntati despre ce ar urma, cum s-ar putea manifesta, prin ce ati putea trece... E important sa stiti ca durata acestei stari este intre 3-5 zile si poate ajunge pana la 12 luni... Sunt rare cazurile in care din aceasta situatie se ramane cu urmari mai grave care necesita terapie prelungita, inclusiv medicamentoasa. Ce e important sa retineti este ca acest lucru este necesar in reechilibrarea hormonala, nu este important sa se intample fiecarei mame si in nici un caz nu se manifesta la fel. Daca va veti simti ca ati ajuns in aceasta stare discomfortanta sa aveti in minte ca este un PROCES CHIMIC, sa va ganditi la toate lucrurile bune care urmeaza (pe unele le ajuta sa se uite la bebe, pe altele sa vada un film bun, sa isi ia o pereche de pantofi noi, sa vada ca au mai slabit dupa nastere, etc.). FOAAAAAAARTEEEEE IMPORTANT sa va sustina tati, prietenii, rudele, cei din jurul vostru! Si mult mai important, sa constientizati ca este o stare naturala, post-sarcina care va trece. Ceea ce ramane este minunea careia i-ati dat viata si bucuriile care vi le aduce.
Si nu uitati, copiii vin in viata noastra cu un maare noroc! Bazati-va ca va fi totul bine!

Ponturi:
- lipiti stikere sau mesaje optimiste
- ascultati muzica preferata (exclus clasica, Celine Dion sau mai stiu eu ce deprimari)
- nu ezitati sa dansati cu bebe sau sa povestiti oriceee

Daca mai imi vine ceva in minte, va spun! Sorry daca deja stiti asta si am consumat spatiul aiurea

35+ Brisees

gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:


{Georgiana foarte interesante sfaturile tale. E bine sa fim pregatite si sa atentionam si pe cei apropiati, ca sa ne poata sprijini/intelege si sa nu fie un shoc pt. ei.
Sunt convinsa ca in cazul nostru vremea buna care se apropie va fi de un real folos.
Eu abia astept plimbarile cu micutzul in aer liber, soare etc.

Pisik ce frumusica e! Pozele din parc sunt superbe!

Simonica felicitari pentru Vladutz! Sa creasca mare, sanatos si sa va umple vietile de bucurii!!!


Manu 35+ Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malta spune:


Felicitari, Adirys! Ai devenit mamica!
Bine ai venit, Andrada! Ai luat nota maxima!
Va doresc sanatate, fericire si impliniri pe toate planurile!

Malta 36+ Vincenzo Stelian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

"la 11 a venit pe lume minunea Andrada-Teona,3100gr, APGAR 10, mami e bine, se reface" Adirys21
37+
poze

AMR 16 de zile




Felicitari Adirys21 , bine ai venit Andrada-Teona!!!

34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

multumim Georgiana , sunt foarte utile sfaturile tale

34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Fetelor,

S-a discutat in mai multe randuri despre metodele/mijloacele de transport ale bebelusilor.
Eu am primit de curand de la colegele de servici un wrap (esarfa port-bebe). Este foarte lunga si nu am idee cum sa o leg sau cum sa o folosesc asa ca am cautat pe net mai multe informatii.
Nu este greu de legat, purtat si nici de confectionat (eventual) si se pare ca beneficiile pentru bebei sunt destule. Ce ziceti?
http://www.thebabywearer.com/index.php?page=bwgreatthings

Manu 35+ Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Pisik, ca sa nu-ti mai apara link-ul la poze ci denumirea pe care o vrei tu trebuie sa scrii astfel:

[url=aici pui in ghilimele link-ul cu poze, nu uita sa pui si la sfarsit ghilimelele]urmeaza denumirea dorita(ex. pozele noastre)si in continuare, fara spatii [/url]. Sper ca am reusit sa ma exprim destul de clar!

mihaela

37+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Manuela, uite si aici: http://www.wrapyourbaby.com/frontwrapcrosscarry.htm

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Manuela, uite si aici: http://www.wrapyourbaby.com/frontwrapcrosscarry.htm

33+


Kea, super!

Mergi la inceput