Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

denisa - e bine ca nu sunt singura. nici pe mine nu ma deranjeaza, doar ca e o senzatie ciudata.
aaaa vraiam si eu sa te intreb cevami-a iesit creatina serica un pic sub limita la ultimile analize(minimul era 0,5 si eu am 0,37)ai idee daca e normal. merci

pisigri - bine ati ajuns acasa si multumim pt detalii

37+
poze

AMR 14 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

simina - gravidutza noastra speciala...ne salvezi cu un capitol nou?

37+
poze

AMR 14 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Super, pisigri! Felicitari!

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

denisa - e bine ca nu sunt singura. nici pe mine nu ma deranjeaza, doar ca e o senzatie ciudata.
aaaa vraiam si eu sa te intreb cevami-a iesit creatina serica un pic sub limita la ultimile analize(minimul era 0,5 si eu am 0,37)ai idee daca e normal. merci


Nu e nici o problema. Si eu am mai a avut creatinina sub limita. Fie ca nu mancam suficiente proteine pentru noile noastre nevoi, fie in cauza cantitatii mari de lichide (si diureza aferenta), fie un pic din amandoua... Oricum, nu e nici un motiv de ingrijorare. Poate mai suplimentam aportul proteic.

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

denisa - merci multmai mult ca sigur un pic din amandoua, apa beau peste 4l de apa plata la care se adauga alte lichide, dar m-am obishnuit asa si nu mai pot fara apa

37+
poze

AMR 14 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

doranna parerile despre zimafluor sunt impartite. Multi pediatrii nu-l mai recomanda

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MITITICA82 spune:

Multumesc fetelor pt agitate dar sa stiti ca nu am nascut, sunt bine merci acasa; am fost la control asa cum trebuia, bebe e in continuare bine iar dr nu a mai zis nimic despre nasterea provocata, si cum voi ati zic ca travaliul la nastere provocata e mai lung, si tati a zis ca sa-l lasam sa iasa cand vrea, nu i-am mai zis nimic dr despre asta si a ramas sa asteptam sa se nasca cand vrea el, doar ca revenim la control peste o saptamana;
imi cer scuze ca ati scos agitatele degeaba :(

Mihaela naste e vecina mea asa ca scot multe agitate pt ea
Hai Mihaela!
Iata ca nu a fost nevoie sa stea prea mult departe de casa
si niste agitate pt Alexa,

Claudia 38+ Cristian Andrei

http://bd.lilypie.com/MNeep3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Azi intru in saptamana 38 (trebuie sa schimb la semnatura 37+), si vreau cezariana la 38+.

ada 37 Maria (sau Andreea) - Sophia si Ana-Gabriela 4 ani.
AMR maxim 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Am ajuns si noi acasa. Inca n-am apucat sa pun poze cu bebe. Suntem in faza de adaptare - saracul tot mufeaza la san, dar mai mult de cateva picaturi nu scoate, l-am tinut cu orele si degeaba, tot a trebuit sa ii dau completare. Beau ceai si iau granule pt lactatie, sper sa rezolvam cat mai repede problema. Cri plange doar de foame, de colici sau de pampers plin (de asta nu intotdeauana), in rest e un ingeras. Scuze ca nu va mai pot ajuta acum cu capitolele noi, daca vrea vreuna dintre voi sa preia gestiunea listei trimiteti-mi mail (iconul cu plicul) si va zic cum, nu o sa apuc sa va citesc mereu.

Am nascut natural, personalul de la CFR2 m-a ajutat f mult, m-am internat la 6 si am nascut la 14.20 si datorita unei moase care m-a dilatat manual de la 4 la 9 (putea si la 10,dar nu era dr. pe etaj). Dr, moasele, asistentele, neonatologul, toti au fost mai mult decat ok, la majoritatea am cotizat mult dupa ce m-au bagat in seama si m-au ajutat, altii m-au si refuzat. M-am simtit rau o zi intreaga dupa nastere (am lesinat la primul dat jos din pat, apoi am vomitat tot, inclusiv apa), abia a doua zi pe la 6 dimineata am fost cat de cat OK. Pt cine naste la CF2, sa stie ca personalul e destul de amabil, dar conditiile.... ufff... saracie mare... era f cald, sa va luati cele mai subtiri haine. Pt toaleta de dimineata se practica operatiunea "chinezoaica", dar depinde cine e pe tura la toaleta, altele te lasa cu chiloti. Nu le mergeau toate aparatele, nu aveau manusi, era f. aglomerat, am zis bogdaproste cand am plecat dupa 2 zile, mama ma ajuta mult, s-a mutat cu arme si bagaje la noi si am apucat si eu sa dorm azi-noapte 4 h legat, prima data dupa nastere!

Am multe de povestit dar nu pot sta prea mult la calc. Felicitari celor care au mai nascut si mult curaj celor care mai aveti de asteptat. Sincer, am nascut normal fara epi si va zic ca se poate, nu e imposibil, si am si avut pui grasan.



Monica mami de CRISTIAN

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Acu vin si io c-o intrebare: am citit ca nu e bine sa te dai cu parfum cit timp alaptezi... voi chiar asa (faceti) veti face? Mie mi se pare aiurea sa nu ma deodorizez dupa dus si sa nu ma parfumez, da aiurea mi se pare si sa ii bag lui BB in gura tzitza cu miros flower de kenzo

Fille du Sud 37 cu Dragonbella
J- 17
Toulouse, la ville rose



Pai daca e fetita s-ar putea sa-i placa mirosul ,si eu o sa folosesc parfum/deodorant si dupa nastere. Am un anumit parfum care imi place enorm si care imi da si o anumita stare de spirit de happy (nu radeti)

34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!


Bebe o cunoaste pe mami dupa miros, iar mirosul laptelui e un miros specific.

_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput