Mamici de Ghiocei Marti-Aprilie 2009 (89)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea
Fetele care nu au alt ajutor in afara de sot, voi v-ati facut planul de bataie pt primele zile cu bebe acasa? Eu ma gandeam sa cumpar mai multe alimente usor de preparat, poate sa si fac una alta si sa congelez. Ca nu stiu daca bebe ma lasa sa stau prin bucatarie si al meu in afara de spaghete nu cred ca stie sa faca altceva.


Nu m-am gandit la asta... Crezi ca e posibil sa nu ne lase nici sa facem papa? Hmmm.... Trebuie sa ma pregatesc deci... Al meu nici spaghete nu face...

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Aris, eu tot de pe nandu mi-am achizitionat wrapul. Eu mi-am ales modelul "romantica", materialul este exact ca pe site, chiar daca ai impresia ca nu iti dai seama bine de model din pozele de acolo. Comanda a venit prin curierat in cateva zile, iar inainte de expediere te suna un domn ft amabil care iti poate da sfaturi legate de utilizare. Oricum ei expediaza si un CD, probabil cu metode de prindere, nu stiu pentru ca eu l-am ratacit.Georgiana, aceleasi ganduri ma strabat si pe mine, ca nu voi sti sa fac fata cu brio rolului de mamica...ma bazez mult pe instinct si pe informatiile acumulate pana acum.Doranna, eu ma simt ca la examen, inca nu am scapat de teama asta. Denisa, nandu merge si cu firefox.Olishka, eu saptamana trecuta am mutat cu sotul o comoda (era prea grea s-o mute singur, iar eu amenajam dormitorul), la fel si pe mine m-a mustrat constiinta dupa, dar am fost norocoasa si nu am patit nimic. Dar nu mai fac, clar! Aaaa, si ai cel mai tare plan legat de gatit dupa ce vine bb! Petra, felicitari pentru un bebe asa grasun! Cred ca e un scump, abia astept poze!Pisigri, multi -ici Ilincai, si cu ea vrem sa vedem poze!Ana-Maria 33+AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica
Mai poti face o tava cu lazania ,una cu musaka ,le gatesti inainte si le congelezi in casolete,el trebuie doar sa stie sa utilizeze microundele,nu ca omul meu, dimineata isi baga codul de la black-berry ca sa-si incalzeasca cerealele cu lapte.


Musaca nu stiu daca merge... cartoful congelat se face ca buretele.
Eeeeeeeee, mi-ati adus aminte de vremea cand stateam in camin. Ce nostalgie! Ce vremuri! Parca a trecut o viata de atunci! Ii trimitea "mama-soacra" mancare lu'fi'su, ca nu stia ca gatesc eu. Si le bagam in congelator... sarmalele ce mai erau recuperabile.

Edit: a nu se intelege ca am de gand sa mananc sarmale in lauzie. Nu le prea agreez de obicei, ca-mi dau arsuri...

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Pisigri.
O chestie similara imi povestea mama despre ziua in care m-a nascut. Cred ca povestea "pe larg" ne va incanta si emotiona si Ilinca iti va aduce numai bucurie.

Eu am o temere: ca baietelul meu va fi urat! Sotul ma consoleaza si imi spune ca, de va fi asa, o sa-l machiem.

Ce sa va zic fetelor, ca mama mea s-a fofarlit, desi e la pensie de ceva vreme si deja mi-a sugerat sa o chem la mine pe soacra mea in prima saptamana. Nici nu apucasem sa ii spun ca as dori sa vin la Bucuresti sa ma ajute si ea o saptamana, in conditiile in care soacra mea se oferise deja sa vina in prima saptamana. Eu am o relatie mult mai buna cu soacra decat cu mama. Asta e un alt motiv pentru starea mea sufleteasca.

Gigelica +35 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame
Denisa, nandu merge si cu firefox.


La mine nu mere... O avea legatura cu ubuntu? Intreb sysadmin-ul cand vine. In fine... am incarcat site-ul cu Opera pana la urma.

Denisa-Madalina 33+ cu Adela-Marisa
AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

pisigri bine ati venit acasa. Asteptam poze cu micutza Ilinca


38+Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Felicitari tuturor ghioceilor care au scos nasul !



Felicitari si mamicilor


Am citit in ce s-a mai scris despre wrap si sling. Personal il prefer pe cel de-al doilea (e mai scurt si mai comod, nu trebuie sa inveti sa invarti esarfa aia in jurul tau ...)

Pentru fetele interesate iata niste linkuri utile unde puteti comanda sau invata sa legati wrapul.

http://www.lapocheakangourou.com/

http://poarta-ma.blogspot.com/

http://wrapmama.blogspot.com/

Gigelica imi pare rau ca tatal tau are probleme de sanatate. Trebuie sa fii tare si sa te gandesti si la bebe. Ai grija si de tine!

Noapte buna!

37 Lena

si inca ceva
http://www.sling.ro/HOME.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Raaluca, si eu preferam slingul, insa am inteles ca nu il poti purta decat in foarte putine pozitii, daca nu chiar una singura. Sper sa nu ma insel...Ana-Maria 33+AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Novus bine ai revenit acasa ,refacere rapida ,sa ne povestesti cum a fost nasterea.

34+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Anamariame, ai dreptate!
In wrap poti purta copilul si in spate si in fata ...in multe pozitii.
Slingul mi se pare mai comod pentru bebelusii pana la 6 luni, chiar daca nu permite mai multe pozitii.

Cred ca e o chestiune de preferinte. Amandoua mi se par mult mai utile si sigure decat un portbebe.



37 Lena

Mergi la inceput