Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(48)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eu nu mi-a ales baba anul asta, mi-a lipsit dispozitia.
oana, am 4 valori, deci nu-i bine. basca cea de dinainte de a bea lichidul si cea de la 3 ore sunt hipoglicemica apoii cele de la 1 si 2 ore sunt hiper :(
la multi ani tuturoro mamicilor!

philip
27weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Gata, fetele, am pus mancarea la cuptor. N-am apucat sa fac mucenici, am facut ordine intre lucrurile duse in balcon, am mai aruncat din ele si le-am rearanjat cat sa mai stea 2 saptamani pana vine mobila.
Vreau sa fac mucenici moldovenesti, ca imi plac la nebunie, mamei nu i-au iesit bine niciodata. Eu am facut de 3-4 ori si au iesit perfecti, nu stiu cum sunt pentru altii, dar mereu au fost fix pe gustul nostru, asa ca nu ma pot baza pe altii sa-mi faca. Ma doare mijlocul de mor, incepe sa ma doara si burta, am stat foarte mult in picioare, am carat cutii grele, m-am aplecat des...

Blue, imi pare rau ca Marc nu papa cum trebuie. Iarta-ma ca-ti spun, nu vreau sa sune asa, dar probabil ca cine l-a hranit a gresit pe undeva la un moment dat. Sau ati inceput diversificarea cu ceva dulce (fructe, biscuiti), sau i-ati pus de mic miere/zahar in ceai, sau l-ati lasat sa pape ceva dulce doar ca sa aiba ceva in stomac, sau poate ati insistat prea mult sa pape cand el era preocupat de altceva, si in timp a capatat aversiune fata de mancare, nu i se mai pare o placere, nici macar o necesitate.
Nu stiu situatia si desigur ca toti copiii sunt diferiti, cu Saby am noroc sa fie foarte pofticioasa, poate sa fie foarte satula, apoi vede altceva la noi si mananca doar de pofta. Asta are si revers, ca nu pot manca dulciuri in fata ei si ma inchid in baie .
Nicuratze, de regula incerc sa gatesc ceva proaspat pentru Saby in fiecare zi, sa nu las de pe o zi pe alta, si mancam toti la fel. Cand face tati gratar de peste sau de pui, la fel, mancam toti. Daca se intampla sa nu fi avut timp sa gatesc sau sa-i mai fie foame, rezolv cu un sandwich cald cu cascaval si ce am prin frigider. Apoi papa si cereale cu lapte, branza dulce, iaurt cu banane, fructe, lucruri care nu trebuie gatite.
Spor la sarmale!

Carla, s.25 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Revin cu o precizare: gustul dulce la un copil atat de mic inhiba pofta de mancare si da dependenta, adica acel copil va refuza orice mancare pe care inainte o primea cu placere si va insista sa primeasca acel dulce. Am vazut asta in multe cazuri, dar haideti sa va spun cum a fost la Saby: am inceput diversificarea fix dupa 6 luni de alaptat exclusiv, dar inca 2-3 luni mancarea "normala" era doar ca sa simta alte gusturi si texturi, gusta 1-2 lingurite si gata, tot sanul era de baza. Am inceput cu legume si treptat am introdus fructe, dar nu foarte dulci, ci mere, piersici etc. (Am vazut ca unele formule de lapte au indulcitori si arome, mare greseala.)
Acum, cand este "mare" si mananca aproape de toate, desertul ei este format din fructe. A mai "scapat" de cateva ori la dulciuri, fiind plecati in vizita sau primind musafiri. Rezultatul a fost extrem de previzibil: agitatie, alergatura si facut ca titirezul prin casa, adormit greu si refuzul de a manca altceva. A invatat locul de la biscuiti si cere mereu, a trebuit sa-i ascund, sa-i arat ca nu mai sunt, si sa o las sa flamanzeasca. Si-a revenit cu mancarea abia dupa cateva zile.
Spun asta pentru ca am vazut multe cazuri in care copiilor li se dau dulciuri fara a sti cat rau fac (paine cu unt si cu gem, prajituri de casa, chec, biscuiti, orez cu lapte, iaurt cu fructe etc.)

Carla, s.25 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Carla..iti dau dreptate in ce zici..din cate am vazut eu la nepotel,exact asa e!!Mananca dulciuri...si diversificarea a inceput-o cumnata mea cu suc de fructe!!
Mi-ai facut pofta de mucenici...dar nu ma chinui sa fac,ca ma enerveaza cuptorul..este electric si dureaza mult pana se fac!!
Uff,ai cam exagerat cu treaba...bataita..

28+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Daaa, si eu am cam exagerat cu treaba si mi-e pofta de mucenici de nu mai pot, iar maine stau toata ziua in service.
Am facut o budinca de macaroane cu conopida, branza dulce si cascaval si dupa ce am papat normal, mi-am pus miere si nuci pe deasupra si o mananc in loc de desert, poate-mi trece de mucenici pentru o vreme.

Carla, s.25 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

La multi ani, albinute! sa aveti o zi frumoasa!!!

Carla, de data asta o sa incep diversificarea cu legume si eu... La Rebeca am inceput-o cu fructe, de legume nu a vrut sa mai auda. sau de carne... Si acum mananca tare prost...

Va pup albinutze, astazi nu am o dispozitie prea buna.

Ioana 31+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Carla..bun,bun..sa iti fie de bine mancarica!!
Bebe_Beca..sper ca sunteti ok si tu si bebelina..si nu sunt probleme de sanatate la mijloc..Hai..nu fi suparata!!
Philip..abia te astept maine cu vesti de la medic!!

28+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

A mea nu a vrut sa auda de carne mai mult de un an, nici macar peste nu manca. Treptat a inceput sa o accepte, papa peste cu mare placere, papa si pui si rar vita, dar in timp li se schimba preferintele culinare. Ceea ce nu voia sa vada in urma cu 2 luni, acum mananca foarte bine. La fel, ceea ce manca fara probleme intr-o perioada, apoi nu a mai vrut, acum mananca iar. Fiecare are personalitatea lui, si noi facem la fel cu mancarea, ideea este sa nu disperati daca nu mananca ce vreti voi sau cat vreti, ci sa incercati cu altceva si sa-i oferiti peste 1-2 luni ceea ce refuza acum.

Carla, s.25 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Maria, multumesc, am mancat atat de mult incat stau ca o broasca testoasa pe scaun si bantui pe forum, ca nu ma mai pot ridica.
Bebe Beca, te inteleg bine, nici eu nu debordez de buna-dispozitie, motive sunt multe, dar cred ca ne influenteaza si vremea. Cum te mai simti? Colul pare ok?

Carla, s.25 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

eu diversificarea am inceput o cu fructe si am facut o ca la carte, cum imi zicea doctorul, ca aici pana la 6 luni tre sa te duci lunar la pediatru....si nici dulce nu vrea sa manance...nici cand era mic...nu stiu sigur ca am gresit undeva ca nu i am dat sa guste din toate cred ca asta e.
Cum ii dadeam si borcanele de mancare....in fine chestia e ca nu i se pare imporant sa manance si daca ii e foame imi cere croissants, asta e la el idee de mancare.
Mananca numai ce vrea el...si pofticios ioc.


Carla uitasem de mucenici, anul asta fac si eu mai ales ca mami mi a trimis aparatul....fac maine nu e prea tarziu nu?




NOI
Cristina 28 + 2 si Marc (28.08.2004)
bebe2

Mergi la inceput