Durerea unei pierderi de sarcina (80)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tudormiha spune:

Buna Fetelor.Si eu va impartasesc durerea si eu am un ingeras acolo sus .Si sufletul meu a vrut sa moara in acel moment cand a murit si bb al meu.
Azi se implineste 1 an de cand a murit bb.
Sarcina oprita in evolutie la 3 luni.
Durerea fizica a insemnat mai putin decat cea sufleteasca. Si eu m-am lovit de durerea asta am suferit enorm dupa, dar puterea sa ma pun cat de cat de picioare au avut-o altii si pentru mine, ajutorul sotului si al prietenilor.
va doresc multa sanatate si speranta de a avea un alt ingeras sanatos moare ultima.
M-a impresionat profund poezia lui Michelle.Este cutremuratoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

si eu m-am schimbat enorm de mult dupa ce Darius a murit... nu stiu de ce..poate din cauza ca nu am mai gasit sensul luptei in viata..
Si azi imi e la fel de greu ca ziua aceea blestemata cand el a plecat..
Mi-e atat de dor de el..de ochisorii si de manutele lui...isi tinea manuta facuta pumn sub barbie...mereu a fost un inger..
Eu nu am vrut niciodata sa fiu parinte de inger..nu e frumos, nu e placut...e doar dureros..al naibii de dureros..

Si eu l-am visat pe Darius cum ma mangaia..si-mi stergea lacrimile... cred ca Dumnezeu intelege durerea mea...si stie de ce plang atat de mult..eu nu ma pot opri..nici acum..si nu cred ca voi putea niciodata..

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

20+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Camy, Doamne cata durere ai indurat! Mi-au dat lacrimile cand ti-am citit mesajul. Cred ca nimeni nu uita o astfel de durere. Poate ne obisnuim sa traim cu ea, sa o lasam sa faca parte din noi...dar este clar ca cine pierde un copil...nu va mai fi niciodata aceeasi.


Visul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Cat de mult mi-as dori sa nu mai vad acest topic printre primele subiecte!
Este singurul topic, la care te bucuri sa nu se mai inscrie nimeni pe lista!

Va pup pe toate dragelor! Nu va pierdeti speranta ca va fi bine si la noi!

Visul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Fetelor, care se pricepe....Liana30 este mamica acum! Faceti modificarile in listuta! Are o fetita superba!

Visul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Hristos a inviat!

Am sa va rog sa ma treceti pe lista de mamici, eu am nascut in 11.04 pe baietelul meu Radu Stefan si de marti suntem acasa.

Nu incetati sa va rugati, pentru mine este si va fi mereu o minune acest copilas, daruit de Dumnezeu cand nu mai credeam sa avem vreo sansa.

Va imbratisez cu drag si va rog sa nu va suparati ca scriu asa de rar.

Bubulina mamica fericita de Radu Stefan


Am intrat cand am vazut topicul pe primqa pagina si am vazut ca nu a modificat nimeni lista desi si eu am nascut de mult.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nnicoro spune:

Mi-e foarte greu sa citesc tot ce ati scris pana acum pentru ca am pierdut si eu chiar de Florii o fetita la 16 saptamani,brusc,fara sa am niciun simptom sau ceva in neregula cu sarcina. Va rog mult daca puteti sa-mi dati si mie sugestii de alte analize pe care as mai putea sa le fac.Pana acum toate analizele mi-au iesit in regula,mai putin un streptococ B-Agalactiae pe care l-am tratat si despre care toti medicii mi-au spus ca nu ar fi fost cauza pierderii bebitzei mele.

Stiu prin ce treceti toate,doar cu ajutorul lui Dumnezeu putem sa ne intarim si sa fim convinse ca e mai bine acolo pentru sufletzelele noastre decat in lumea asta,poate ca erau mult prea buni ca sa sufere aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Trimis la: - 09/01/2009 : 21:52:18
Buna!
Din pacate ieri am facut un chiuretaj pentru a doua mea sarcina pierduta.
Primea mea sarcina a fost in 2004 dupa mai multi ani de tratamente, sarcina oprtina in evolutie la 9sapt.
Mi-am revenit foarte greu, aproapre ca am renuntat la ideea de a avea un copilas al meu si mergeam pe ideai de a adopta.
In decembrie 2005 am ramas din nou insarcinata, cu tratament binenteles din nou si cu ajutorul Dr. Onofriescu si cu ajutorului sotului meu (care este un om minunat) am reusit sa aduc pe lume o minune de fetita pe 01.08.2006.
Anul trecut Mos Neculai a venit cu un test cu doua liniute, si mare a fost bucura ca sarcina era obtinuta fara tratament, mai ales ca am peste 40ani.
Dr. era foarte incantat ca sarcina e obtinuta natural, si imi spunea ca sansele de a duce sarcina la final sunt cu 50% mai mari decat daca ar fi fost cu tratament.
Din pacate la 8 saptamani s-a oprit in evolutie si ieri a trebuit sa fac chiuretaj, ca sarcina era oprtia ce cca 2 saptamani si deja aveam un inceput de infectie.
Sotul nu vrea sa ma lase sa mai incerc nici un fel de tratament hormonal, si ma gandesc ca daca astept sa mai vina o minune din nou, e putin probabil mai ales la varsta mea.

Am mai trecut prin asa ceva, si atunci nu aveam un copil, dar acum am impresia ca deja il cunosteam si deja imi imaginam ca facem cu bebelusul ce am facut si cu fetita mea.

Acum ma simt destul de rau fizic, dar cel mai tare ma doare sufletul, si psihic simt ca inebunesc si nu ma pot opri din plans.
Deja imi faceam planuri ca ziua fetitei mele sa o serbam in patru si multe alte planuri....
De ce doare asa de tare?
Am noroc ca micul meu omulet vine si imi spune mereu "nu pigi mami", si cearta cate o jucarie, care crede ea ca ma suparat.

Editat de - annaa on 09/01/2009 22:24:39


aici era povestea mea din 09.01.2009.

In aprilie am ramas din nou insarcinata (la 41ani), mergeam la eco saptamanal sa vad daca totul e ok, si la 7 sapt am vazut deja inimioara batand, dar din pacate istoria s-a repetat, la in 25.05.2009 -sarcina oprita in evolutie la 8 sapt.
Am o minune de fetita, care peste o luna va implini 3 ani, si pot sa spun ca am obosit, atat fizic cat si psihic, si ca am simtit din nou ca sunt pe marginea unei prapastii si lipseste foarte putin sa nu alunec.
Ma protejez cu gandul ca poate Dumenzeu a facut ce e mai bine, dar in sufletul meu am o durere enorma.
Este a treia sarcina pierduta, si asa cum intrebam si in ianuarie "de ce doare asa de tare?".
Am noroc de sprijinul sotului si de prezenta fetitei mele, care ma tin pe linia de plutire.
Oricum a fost ultima mea incercare , am vorbit si cu medicul si voi lua ceva masuri de protectie, ca nu a mai simt in stare sa trec prin asa ceva, si doresc ca fetita mea sa aiba o mama cat de cat sanatoasa atat fizic cat si psihic.

Pentru toate fetele cate au trecut prin asa ceva, va doresc multa, multa putere


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Ana si eu am 2 sarcini pierdute dupa nasterea Mayei. Plus un FIV esuat :( dar nu ma las, incerc, pt ca Maya merita o surioara sau un fratior...
Mi-am facut ff multe analize, sunt unele care se pot declansa dupa o sarcina, altele in sarcina, altele genetice. Am descoperit ca am MTHFR, una dintre mutatii si aceasta ar putea fi cauza opririi din evolutie a sarcinilor.
Este cumplit prin ce ai trecut, din pacate stiu...

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

ingeras26a multumesc mult de incurajari, doar ca eu am implinit deja 41 de ani ...



Mergi la inceput