Cura de dezintoxicare Oshawa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Hai spune cit ai slabit!E si mai motivant asa misterios.Pai ai deja aproape 10 zile ,de ce nu faci un efort sa termini?


dulcetica

Da,da!Trebuie s-o duci la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Sint in a doua zi ,la dieta 7 oschawa.
Momentan am niste junghiuri prin cap si mi-e greata.
Cred ca o sa ies sa-l plimb pe minunat cu sania ,sa ma mai revitalizez,numai ca sint -9 grade.
M-am aprovizionat cu hrisca ,mei ,griu,niste fulgi de griu integral si orez integral. Hrisca mai mincasem odata ,in Ungaria ,dar nu stiusem ce e.Meiul nu l-am incercat ,dar tocmai am recitit aici, ca nu e prea bun.
Mai intru sa vad poate ma sustine cineva ,vcu impresii din experietnta personala .
O zi buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Dulcetica, ai dus dieta la capat?Am tinut-o si eu in decembrie, o sa povestesc candva cum a fost. Ne reapucam in ianuarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Vreau si eu s-o tin in ianuarie,deocamdata ma documentez intens......Anamariame,astept sa povestesti impresii despre dieta....sper sa fie motivante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am tinut=i sub supravegherea unui naturist, care mi-a dat, fff important, ceaiurile potrivite mie.
2 sapt grau cu orez, 2 saptamani adaugam legume, fructe, alternam o zi un ou moale, o zi iaurturi, lapte batut.
foloseam ulei presat la rece in salate in saptamanile de alimentatie mixta.

mi-a folosit, pt ca eu urmam atunci tratament cu cortizon, si inpofida tratamentului am slabit 12 kg in 4 luni. Stagnam in perioadele mixte sau luam un kg inapoi.
din pacate am avut o recadere a bolii f urata si n-am mai reusit sa ma tin de oshawa de atunci, de 2 ani jumate.
Intentionez sa revin mai spre primavara cu vreo 3, 4 serii din astea.

deci, se poate, primele zile sunt mai rele, dupa ai te obisnuiesti.
nu am slabit spectaculos decat prima tura, 5 kg si un pic, dupa aia cate 3, 4 in doua saptamani.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Eu m-am hotarat foarte repede sa tin dieta, nu am stat prea mult pe ganduri, caci stiam ca sunt sanse mari sa ma razgandesc.In prima zi m-am trezit cu o slabiciune extraordinara in corp, nici nu ma puteam tine pe picioare, parca-mi zicea organismul: "doar nu esti nebuna sa te apuci de Oshawa in starea in care esti". Am luat-o doar ca pe o lupta cu subconstientul meu si am sarit peste cafeaua zilnica nelipsita, trecand direct la hrisca inmuiata in apa plata. Prima zi a fost de-a dreptul groaznica. Pur si simplu m-am chinuit ora de ora sa rezist. Incepand cu a doua zi a fost ceva mai usor. Insa in primele 3 zile mi-a fost foarte frig, foarte somn si am avut niste dureri destul de puternice de cap. Din a 4-a zi au incetat migrenele si somnul s-a transformat in energie. Nu excesiva, inspre insomnii, insa suficienta cat sa functionez foarte bine. La finalul zilei cu nr 5, realizand ca sunt la jumatate, lucrurile au devenit mult mai simple. Nu mi se mai parea deloc greu sa mananc toata ziua mei, hrisca si orez (grau nu am mancat deloc, nu m-a atras). Tot cam pe atunci, am facut si primele turtite de grau, iar ele m-au ajutat mult, au iesit bunute si le-am luat ca pe o recompensa. Si eu am baut foarte multa apa pe parcursul dietei, asa imi cerea organismul. Am baut chiar si apa minerala, caci aveam mereu senzatia de sete. In a 12-a zi eram aproape hotarata sa tin in continuare, devenise obisnuinta si nu mi se parea deloc greu. Oricum am mancat doar cateva clementine atunci, caci, desi aveam in continuare senzatia de foame, nu puteam manca. Pe parcursul dietei am poftit pe rand la ardei rosu gras, cartofi la cuptor cu rozmarin, fructe. Deci nimic nesanatos.In cele 11 zile nu am avut nicio clipa senzatia de ameteala atat de bine cunoscuta la diete, dimpotriva, am fost foarte fresh mereu.Totusi, in ultimele 3 zile am avut o durere destul de enervanta in partea dreapta, inspre rinichi, ma gandesc ca am eliminat ceva pietricele, habar nu am. Mi-a incetat apoi. Si acum restul efectelor: am slabit 3.5 kg. Stiu, putin, am fost dezamagita, eu o tinusem pt slabit, in primul rand. Insa la mine s-au cunoscut foarte bine si ma simteam excelent, pentru ca toata lumea incepuse sa imi spuna ca pe langa faptul ca am slabit, am si intinerit Nu stiu sa va spun cat am pus inapoi din ce am dat jos, ca nu am indraznit sa ma cantaresc, eu estimez undeva la 2 kg sigur. Cei din jur zic ca nu am pus la loc . Am terminat dieta undeva la inceputul lui decembrie, dar cum acum suntem in pline sarbatori...va dati seama.In orice caz, din ianuarie vreau sa o tin iarasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu am tinut o singura data regimul, cred ca sunt mai bine de 10 ani de atunci, nu am avu ca scop slabitul ci detoxifierea si un fel de test de vointa. Stiu ca m-am simtit bine si in timpul si dupa ce l-am tinut. Imi faceam painici sau mai bine zis turte speciale si hrisca coapta cu sare( asta era preferata mea). Ma ajuta sa mestec foarte bine ceea ce mancam ( eram foarte atenta si imi luam timp pentru masa de parca ma sezam la cine stie ce festin) si sa beau multa apa!

Parca ceaiul de busuioc era singurul permis in anumite cazuri, eu nu am baut decat apa.

O sa urmaresc subiectul, poate ma mai mobilizez sa-l tin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Si eu tot citesc,astept postari noi.....m-as apuca,dar tare mi-e frica.....eu as dori sa si slabesc,insa in primul rand sa ma detoxific dupa dezastrul de sarbatori....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna si La multi ani!
Am tinut foarte strict dieta ,exact cum explica in carte.Acolo scrie ca apa trebuie bauta cit mai putin posibil ,pentru ca e yin. Dintre orez, mei, grâu, hrisca,pot spune ca griul si orezul le tolerez,insa in a opta zi ,cind am luat o gura de mei cu hrisca ,am simtit ca vars. Meiul faina, facut ca o mamaliga ,are o consistenta si un gust groaznic.
Am avut doar in a 2 si a 3 zi migrena ,in rest nici o senzatie deosebita.
Cum spuneam, seara ,in a opta zi ,am abandonat si am mincat piine cu zacusca.
In cele 8 zile am dat jos 2.5 kg ,pe care le-am pus imediat inapoi ,in perioada craciun -anul nou,ca am fost plecata de revelion 8 zile ,cind recunosc faptul ca am mincat destule. Nu stiu care a fost beneficial cu dezintoxicarea ,ca trecind aiurea pe mincare normala ,acum iar nu ma simt bine.
Surprinzator ,glicemia o aveam buna!Ma refer la perioada cind am mincat exclusiv cereale.
E o dieta foarte greu de tinut.Daca as da multe kg ,asa cum spun cei care o tin ,respective 7kg,m-as mai apuca .
Nici nu mi-am facut piinite ,ca sa fie mai usor de tinut si nici n-am avut uhn grup de support.
Hai sa studiem si daca va adunati citeva ,poate mai incerc o data ,10 zile si apoi revenirea usurel la mincatul normal.
Anul asta nu mai vreau sa tin cure agresive ,dupa care as fi mincat si pereti. Vreau sa caut ceva de mijloc ,de ex. Montignac sau fara mincat seara ,ori sport mult ,ca la cite cure am tinut ,nimic nu se cunoaste si m-am chinuit degeaba. Daca nu sinteti consecvente ,cam ca mine e pacat sa perturbi organismul inutil.
Va pup si sa fiti slabute si detoxifiate tot anul.
Hai sa studiem ce facem si sa facem bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tab spune:

Eu anul trecut am incercat de 2 ori .Dar ..... nu am reusit de cat 3 si 4 zile mai mult nu parca as fi vrut tot timpul sa devorez frigiderul
si am renuntat . Dar anul asta poate am ambitie mai mare si sa incerc din nou .

Mergi la inceput